Сабақ: |
Қазақ тілі |
«Бекітілді» «Жалпы пәндер» бірлестігінің жетекшісі: _____________С.Т.Темирханова «___»___________2021 ж. |
|||||||||||||||||
Колледж |
«Академик С.А.Джиенкулов атындағы Байқоңыр колледжі» |
||||||||||||||||||
Күні:03.02.2021 |
Мұғалімнің аты-жөні: Сахитжанова Аида Алимжановна |
||||||||||||||||||
Тобы: Ғ-120 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Семей полигоны.Ядролық өндіріс - табиғатқа төнген қауіп. Тілдік бағдар: Айтыс |
||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізіетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
11.3.4.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу; 11.4.31.Тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану: көркемдеу, айшықтау, дәлелдеу, сөздерді сұрыптай білу (образды-эстетикалық); |
||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық білімгерлер орындай алады: Мәтіндегі негізгі ақпараттарды біледі, түсінеді.Тақырыптағы көркемдегіш құралдарды пайдаланып конспект жаза алады. |
||||||||||||||||||
Білімгерлердың көпшілігі орындай алады: Оқылым материалы бойынша «Табиғатты аялайық тақырыбында әңгіме өрбітеді, сыни көзқарастарын ұсынады. |
|||||||||||||||||||
Кейбір білімгерлер орындай алады: Мәтіндегі метафораларды анықтайды. «Полигон» тақырыбына оқылым және тыңдалым материалдары бойынша өз ойын байланыстыра конспект жазады. |
|||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
- Экология жайында конспект жазады. - Табиғатты аялайық тақырыбына пікірлерін білдіреді. |
||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Білімгерлер орындай алады: Семей ядролық полигоны жайында көркемдегіш құралдарды пайдалана конспект жазады. Пән лексикасы және терминология: экология-экология-ecology ядролық сынақ-ядерное испытание-nuclear test атом бомбасы-атомная бомба-atom bomb жарылыс-взрыв-explosion Диалог/жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: Ядролық сынақ, полигон, атом бомбалары, экологиялық апат, радиоактивті заттар, радиация, қорғаныш обьектілері, жарылыс салдары Талқылауға арналған сұрақтар: - Кеңес дәуірінде Қазақстанның қай аймақтарында ядролық сынақтар жүргізілді? - Ядролық сынақтар қоршаған ортаға қандай зардаптар әкелді? |
||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Экология жайында сыни ойлауы артады. Топтық ,жұптық жұмыс жасауда бір-бірін құрметтеуге қалыптасады. Адамдар арасындағы экологиялық мәдениетті түсіну дағдысы қалыптасады. |
||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Көркем әдебиет, қазақстан тарихы, география |
||||||||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Әлемді таңдандырған ашылым. 100 жаңа есім – серпілістің кепілі. Тілдік бағдар: Ғылыми стиль |
||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
1.Ұйымдастыру Психологиялық ахуал туғызу Үй тапсырмасы. Әлемді таңдандырған ашылым. 100 жаңа есім – серпілістің кепілі. (10 немесе одан көп есімдер жазу) Стиль дегеніміз не? Ғылыми стиль түрлері.Оларға анықтама беру Кері байланыс. Өзінің ойын көркемдеп, керекті мәліметтермен толықтыра сөйлеген Білімгерлерға «ЖАРАЙСЫҢ», «КЕРЕМЕТ» деген марапат сөздер тағылады. Жаңа сабақ Семей полигоны - КСРО ядролық сынақ полигондарының бірі, аса маңызды стратегиялық объектісі болды. КСРО заманында Қазақстан аумағында атом бомбалары сынақтан өтті. Ол үшін арнайы 18 млн га жер бөлініп, Семей ядролық полигоны ашылды. Бастапқысынды адамдарға, жануарлар мен табиғатқа тікелей зардабын тигізген ашық сынақтар жасалды. Сосын оларды жер астына жасай бастады. Атом бомбаларының жарылыстары сұмдық ауыр болды. Семей маңындағы радиациялық әсер аймағында тұратын 500 мыңдай адам осы сынақтан азап шекті. Бүгін сабақта біз халық ауыз әдебиетінің бір түрі - айтыспен танысамыз. 2. Сабақтың эпиграфы: «Ақынның тілі
қылыштан өткір, қылдан нәзік Айтыс-ауыз әдебиетінде ежелден қалыптасқан поэзиялық жанр, топ алдында, табан астында суырып- салып айтылатын сөз сайысы, жыр жарысы. Айтыста халықтың әдет-ғұрпы, тұрмыс-салты, дүние танымы, эстетикалық, рухани, философиялық және әлеуметтік көзқарасы, қалыптасу тарихы байқалады. Балалар ал,енді осы айтыс түрлерімен сызба бойынша танысайық.
Осы күнгі айтыстар 1. Ауыз әдебиеті мен жазба әдебиеті арасындағы жаңа түр. 2. Бүгінгі күн талабы, уақыт тынысы. 3. Негізгі тартыс халыққа ортақ әләуметтік мәселелер. 4. Егемендіктің құдіретін жырға қосу. 5. Шебер өрілген сөз кестелері. Инсерт.
|
Ж.-жеке тапсыр ма.
|
|||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
Рефлексия «Бағдаршам» әдісі
|
|
|||||||||||||||||
Үйге тапсырма:
|
«Табиғатты аялайық!» тақырыбында экологиялық проблемаларды қоса сыни тұрғыда эссе жазады. Зерттеу жұмысы: Семей ядролық полигонындағы сынақтардың адамдарға, қоршаған ортаға әсеріСемей полигонына байланысты презентация жасау. Айтыс түрлері. Айтыскерден кімді білеміз? Мысал жазып келу |
|
|||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары Білімгерлерге тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Білімгерлердің үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||
Рефлексия. Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін білімгерлер не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген білімгерлер туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.