" Үшбұрыштардың ұқсастығы " ( 9 класс ) тақырыбында өткізген сабағым кіріктірілген сыныптар үшін өте тиімді . Себебі , уақыт үнемделіп , тиянақты қолданылған деп ойлаймын . Осы сабақ бәріңізге қөмекші құрал болады деген сенімдемін . . . . .
9кл. ушбурыштар уксастыгы.docx
Күні: 10.12.15
Сыныбы: 9
Пәні: Геометрия
Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері
Сабақтың мақсаты:
үшбұрыштардың теңдігінің белгілері бойынша үшбұрыштардың бұрыштарының өзара
тең және сәйкес қабырғалары пропорционал екенін дәлелдей отырып, ұқсастығына
арналған есептер шығарту;
Сабақтың міндеттері:
оқушыларға үшбұрыштардың түрлері, олардың ұқсастығын дәлелдеуге арналған
есептер шығарту;
есептер шығарту арқылы оқушыны нақты ойлауға, теориямен практиканы
байланыстыра отырып тез шешім қабылдай білуге, өз білімін көрсете алу қасиеттерін
ашуға үйрету.
оқушыларды өз бетінше есеп шығаруға, ізденуге, жанжақтылыққа, ұқыптылыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың типі: біліктілік пен дағдыны игеру және қалыптастыру сабағы
Әдістері: сұрақжауап, талдау, практикалық, көрнекілік, деңгейлеп саралап оқыту,
проблемалық ойландыру.
Көрнекілігі: плакаттар, слайд, компьютер, бағалау парақшалары, плакатта жазылған
есептер, тест жұмыстары.
Сабақтың құрылымы:
1. Оқушылық деңгей (үй тапсырмасы)
2. Алгоритмдік деңгей (тест жұмысы)
3. Шығармашылық деңгей (оқулықпен жұмыс)
4. Эвристикалық деңгей (математикалықлогикалық есептер шығарту)
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
сабаққа назар аударту;
сабақтың мақсатын хабарлау;
оқушыларды түгендеу;
Күннің жады: 10 ең кіші екі таңбалы сан;
12 – 2,3,4,6 сандарының бөлгіші;
14 – 15 пен 16 санының арифметикалық ортасы; (10.12.14)
ІІ. Оқушылық деңгей
үй тапсырмасын тексеру;
ортаға алып шығып
(Үй есебін оқушылар жылдам плакатқа көшіріп,
түсіндіреді,дұрыстығын дәлелдейді. Келесі топ оқушылары өткен тақырыптар
бойынша сұрақтар қояды.)
№181
Бер: АВСДтрапеция
АО : СО = 3 : 1
ЕМ 24 см
АД? ВС? 31=2 24:2=12 см 12*3=36 см
Ж: АД36 см; ВС12см;
№182
АВ‖ СД
m/n
ІІІ. Алгоритмдік деңгей (тест жұмыстарын белгілеген оқушылар, дұрыс жауапты
алдарында тұрған компьютерден қарап,тексереді)
Тест жұмысы
1. Фигура дегеніміз не?
а) нүктелер жиыны ә)қандай да бір дене б) қоршалған шекарасы бар аймақ
2. x´=f(x) нені білдіреді?
а) x´нүктесі х нүктесінің бейнесі ә) x´нүктесі х нүктесінен түрлендіру арқылы алынды
б) x´нүктесі х нүктесінің түпнұсқасы
3. Бір фигураны екінші фигураға түрлендіргенде екі нүктенің арақашықтығы сақталса,
онда мұндай түрлендіру қалай аталады?
а) бұру ә) қозғалыс б) симметрия
4. О нүктесіне қатысты симметриялы түрлендірудің жазылуын көрсет:
а) ОА=OA´ ә) ОА=A´ б) А=OA´
5. Өзөзіне бейнеленген С нүктесінің жазылуын тап:
а) С´ ә) С=С´ б) ОС=OС´
6. Қандай фигуралар тең фигуралар болады?
а) фигураны көшіргенде қозғалыс табылса
ә) екі фигура бірдей болса
б) тең фигуралар болмайды
7. Фигураның түрін сақтап, бірақ өлшемдерін өзгертетін түрлендіру қалай аталады?
а) ұқсас түрлендіру ә) тең түрлендіру б) түрлендіру
8. Ұқсастықтың таңбасы:
а) Δ ә)∞ б)
9. Егер бір үшбұрыштың екі бұрышы екінші үшбұрыштың екі бұрышына тең
болса,ондай үшбұрыштар ….......
а) ұқсас ә) тең б) әртүрлі
10. Ұқсас түрлендіруде сәулелердің арасындағы …......... сақталады.
а) қабырға ә) бұрыш б) нүкте
ІV. Шығармашылық деңгей (оқулықта берілген есептерді оқушылар плакатқа
шығара отырып, түсіндіреді.)
№183
В BF= 8дм
FK= 4дм
F K АС= 7дм
АВ?
FBFK=84=4
А С АС+4=11 АВ=11дм Ж: АВ=11дм
№185
Бер: ∆ABC §∆DEF
АВ=0,8см; ВС=1,6см; АС=2см; P = 5,5см
DE? EF? FD? P =0,8+1,6+2=4,4см;
№
V.Эвристикалық деңгей (математикалықлогикалық есеп шығарту)
«Математикалық лото» ойыны
"Үшбұрыштардың ұқсастығы"
"Үшбұрыштардың ұқсастығы"
"Үшбұрыштардың ұқсастығы"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.