Талап Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесінің композициялық ерекшеліктері.
Оценка 4.7

Талап Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесінің композициялық ерекшеліктері.

Оценка 4.7
docx
03.12.2020
Талап Сұлтанбеков  «Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесінің композициялық ерекшеліктері.
10 тақырып қазақ әдебиеті.docx

Қысқа мерзімді жоспар

                                                       

 

 

Колледж:

«С.А.Джиенкулов атындағы Байқоңыр колледжі»

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сахитжанова А.А.

Тобы: Ғ-120

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Талап Сұлтанбеков  «Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесінің композициялық ерекшеліктері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Анализ және интерпретация

10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда  қолдану;

10.2.1.1. Әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау.

 

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушы орындай алады: шығарманың мазмұнын түсінеді.

Оқушылардың көбі орындай алады: көркем шығармадан алынған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады;

Шығарманың құрылымына талдау жасайды;

Өз көзқарастарын білдіреді

 

Бағалау критерийлері

Әңгімеден алынған үзіндіні шығармашылық жұмыстарда  қолданады;

Шығарманы құрылымдық-сюжеттік тұрғыда талдайды;

 

Құндылықтарды дарыту

 

- Қазақстандық патриотизм және әлемдік азаматтық;

- жаңашылдық;

- ғылыми ілгерілеушілікке қызығу;

- ұлттық рухани жаңғыру

Пәнаралық байланыстар

 физика

                          

АКТ қолдану дағдылары

Слайд, бейне фильм

Бастапқы білім

А.Кемелбаева  «Шашты» әңгімесі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет 

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

Ұйымдастыру кезеңі:

Қызығушылықты ояту/ «Қар кесегі» стратегиясы арқылы өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап алу;  3 түсті қар кесектері арқылы 3 топқа бөлу (қар кесектерінде өткен сабақ бойынша сұрақтар жазылған); сабақ мақсатымен таныстыру

1.Талапбек Сұлтанбеков кім?

2.Талапбек Сұлтанбеков қай жылы, қай жерде дүниеге келген?

3.Талапбек Сұлтанбеков қай жерде білім алған?

4.Талапбек Сұлтанбековтың қандай белгілі адаммен жақындығы бар?

5.Талапбек Сұлтанбеков қандай қызмет атқарды?

1.Талапбек Сұлтанбековтың қандай шығармалары бар?

2.Фантастикалық  жанр деген не?

3.Ғылыми фантастикалық  жанр деген не?

4.Талапбек Сұлтанбеков жайлы қандай кітап жарық көрді?

5.Талапбек Сұлатнбеков жайлы кітап жазған кім?

1.Талапбек Сұлтанбековтың қай салаға қатысты оқу құралдары бар?

2.Талапбек Сұлтанбековтың спорт саласына қатысты қандай оқу құралдары бар?

3.Талапбек Сұлтанбеков қай жылы қайтыс болды?

4.Талапбек Сұлтанбеков «Қазақфильм» киностудиясында қай жылдары қызмет атқарды?

5.Талапбек Сұлтанбековтың «Көшпелі алтын» әңгімесі қандай жанрға жатады?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-тапсырма. Графикалық органайзерлер

Әр топ өздеріне берілген сызбаға шығарманың берілген бөлімінің сюжеттік құрылымымен таныстырады

1 топ «Таудағы от» «Эмоция кестесі» арқылы аталған бөлім бойынша алған әсерлерін кесетге түсіреді

ІІ топ «Шайтантауға сапар» «Хикая картасы» шығарма мазмұнын оқиға желісін сақтай отырып, картаға түсіреді.

ІІІ  топ «Үңгірдегі сыр» «Оқиға тауы» стратегиясының көмегімен шығарманың композициялық құрылысына талдау жасайды.

 

Дескрипторлар

-          Шығармадан алған әсерлерімен бөліседі

-          Оқиға желісін мазмұндайды

-          Шығарманың cюжеттік-композициялық құрылысын талдайды;

-          Топтар толықтырады, талқылауға қатысады.

 

Өзара бағалау ауызша коммментарийлер беру арқылы жүзеге асады.

Мұғалімнің бағалауы

 

 

2-тапсырма. Төрт сөйлем әдісі арқылы «Пікірлер сызығы» стратегиясының көмегімен «Көшпелі алтынның табиғатта кезесетініне сенемін және сенбеймін» деген пікірді екі топ талқылайды  ІІІ топ қайсы топтың пікірі дәлелді шыққанына талдау жасайды.

1.      Пікір.

2.      Дәлел

3.      Мысал

4.      Қорытынды.

Дескрипторлар

                    

ü  Пікірін білдіреді;

ü  Дәлелді сөйлейді

ü  Мысал келтіреді

ü  Қорытынды жасайды

Өзара бағалау:

«Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы оқушылар бір-бірін ауызша бағалайды.

´  Позитивті комментарий;

´  Сындарлы сын;

´  Келешекке ұсыныс.

 

3-тапсырма.

Әңгіме бөлімдері бойынша негізгі кейіпкерлерінің бастан кешкен оқиғаларына талдау жасау

І топ «Шайтантауға сапар»

ІІ топ «Үңгірдегі сыр»

ІІІ топ «Таудағы от»

Әңгіме бөлімі

Негізгі кейіпкер

Оқиғасы

 

 

 

Мұғалімнің бағалауы:

Мұғалім оқушыларды дескрипторлар бойынша бағалайды, сәтті шыққан тұстары және дамытатын тұстары бойынша кері байланыс береді.

 

Т.Сұлтанбеков «Көшпелі алтын»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

Рефлексия

«Мен түйген ой»

 

 

Үй тапсырмасы

 

«Көшпелі алтын» ғылыми фантастикалыық әңгімесін оқу, тақырыпты конспектілеу

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Колледж: «С.А.Джиенкулов атындағы

Колледж: «С.А.Джиенкулов атындағы

Фантастикалық жанр деген не? 3

Фантастикалық жанр деген не? 3

Графикалық органайзерлер Әр топ өздеріне берілген сызбаға шығарманың берілген бөлімінің сюжеттік құрылымымен таныстырады 1 топ «Таудағы от» «Эмоция кестесі» арқылы аталған бөлім бойынша алған әсерлерін…

Графикалық органайзерлер Әр топ өздеріне берілген сызбаға шығарманың берілген бөлімінің сюжеттік құрылымымен таныстырады 1 топ «Таудағы от» «Эмоция кестесі» арқылы аталған бөлім бойынша алған әсерлерін…
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
03.12.2020