Sana:9-aprel 2019 yil
Mavzu: Tennis to’pini uzoqlikka uloqtitish. Yugurib kelib balandlikka
«Hatlab o’tish» usulida sakrash texnika usullari. 1000 metr masofaga
Yurish bilan almashlab yugurish.
Nazariy: Jismoniy mashqlarni bajarishda gigiyenaning o’rni.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: O’quvchilarga yengil atletika rivojlanishi haqida
tushuncha berish, tennis to’pini uzoqlikka uloqtirish, yugurib kelib balandlikka “Hatlab o’tish” usulida sakrash texnika usullari, 1000 metr masofaga yurish bilan almashlab yugurish haqida tushuncha berish.
Tarbiyaviy: O’quvchilarni jismonan baquvvat,
ma’nan yutuk qilib tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni yengil atletika
sport turiga qiziqishini oshirish, kuch, chaqqonlik,
tezkorlik, epchillik sifatlarini rivojlantitish
Mashg’ulot jihozi: tennis to’pi, balandlikdan sakrash plankasi, o’lchash uchun metr, hushtak, mavzuga oid ko’rgazma
Darsning turi: Yangi bilim berish.
Darsning usuli: Aralash.
Darsni o’tish joyi: maktab sport maydonchasi
Tashkiliy qism
O'quvchilarni saflantirish
Navbatchi axborotini eshitish.
Salomlashish .
Saf mashqlarini bajartirish.
O’tilgan mavzuni mustahkamlash
Turgan joyda o`nga, chapga,
orqaga burilishlarni bajartirish.
Tanani qizdiruvchi
mashqlar bajartirish.
O'quvchilarni 3 guruhga saflantirib
U.R.M. bajartirish .
Nazariy:
Yengil atletika sport turining yugurish, sakrash, uloqtirish kabi turlari
mavjut. Yugurish uchun to’siqlar,tennis topi, desk,giri,nayzalar,
balandlikka sakragichlar,metr,sekundamer kabi sport anjomlari bor.
Yengil atletika bilan shug'ullanish o'rtacha yuklamagabo'lgan chidamlilikni,
tezkor kuchni, chaqqonlikni rivojlantiradi. Bu sifatlar kishi hayotida
katta ahamiyatga egadir. Chidamlilikni rivojlantirishdagi eng samarali
vosita davomli yugurish hisoblanadi, 500, 1000 m ga kross yugurish,
shuningdek, qisqa masofaga qayta-qayta yugurish (50 —100 mga), yana
uzoq masofaga vaqtni o'zgartirib yugurishlar shular jumlasiga kiradi.
Harakat tezligini rivojlantirishda 30 — 40 m ga qayta-qayta
yugurishdan foydalanishingiz mumkin(darsda 3 — 6 martagacha, orada
40 soniya dam olinadi); 60 m ga qayta-qayta yugurish (har darsda
2 martadan, orada 1,5 — 2,5 daqiqagacha dam olinadi); 20—30 m ga har
xil tezlikda, turli holatlardan start olib yugurasiz. Bularning barchasi
sizlardagi harakat sifatlarini rivojlantirishga doir dastur talablarini bajarishga
tayyorlashda yordam beradi. Chidamlilik va chaqqonlikni rivojlantirishda
siz harakatli o'yinlarda yugurish, sakrash elementlaridan foydalanamiz.
Asosiy qism
Amaliy:
Tennis koptogini uloqtirish. Tennis koptogini turgan joydan uloqtirsa ham bo'ladi,
lekin yugurib kelib uloqtirilsa, yaxshiroq natijaga erishish mumkin (5—10 metrga).
Maktabda, asosan, 70— 80 grammli tennis koptogi uloqtiriladi.
To'pni uloqtirishda bajariladigan asosiy holat — yugurib kelish va uloqtirish.
To'pni barmoqlar bilan ushlash lozim, u kaftda turishi kerak emas. To'pni uloq-
tirishdan avval 10—12 qadam o'lchab, o'sha joyni belgilab qo'ying. Aynan shu
joy boshlang'ich yugurish joyi hisoblanadi. Kevin bir oyog'ingizni oldinga qo‘-
yib, to'p ushlab turgan qo'lingizni boshning tepasiga ko'taring. Tezlikni o'rta-
cha olgan holda yuguring va chiziqqa 2—3 metr qolganda chap oyog'ingiz
bilan keng qadam tashlang (o'ng qo'lda uloqtirish uchun) va to'pni uloqtiring.
Yugurish vaqtida qo'l sekin-asta orqaga ketaveradi. Chap oyoqni chiziqqa
qo'ygan holda yelkalarni oldinga tashlab, qo'lni tepaga-oldinga qilib, kuchli
harakat bilan to'p uloqtiriladi. To'pni uloqtirib bo'lganingizdan so'ng,o'ng oyog'ingizni oldinga qo'yib, tezlik bilan to'xtang.
Bu mashqda, asosan, quyidagilarni eslab qoling: a) tayanchoyoqni oldinga qo'yayotganingizda bukmaslikka harakat qiling (aksholda to'p pastga va kuchsizroq uchishi mumkin); b) chiziqdanbiroz orqaroqda uloqtiring, chunki chiziq ustini bosib olish yokichiziqdan o'tib ketish xavfi bor; d) balandroq va kuchliroq uloqtirishuchun o'zingizga ko'rsatma bering (masalan, daraxt uchiga, uytomiga va h. k.); e) to'pning uchishini va yerga tushishini oxirigachakuzating; 0 to'pni uloqtirgach, chiziqdan oldinga chiqib ketmang.
To'pni uloqtirish bo'yicha o'quv me'yorini topshirishda liarbir qatnashchiga ketma-ket 3 ta imkoniyat beriladi. Imkoniyatlarningeng yaxshisi tanlab olinib, hisobga olinadi.
To'pni uloqtirishdagi me'yorlar:
O'g'il bolalar: 45 m — a'lo; 40 m — yaxshi; 33 m — qoniqarli.
Qizlar: 28 m —a'lo; 23 m —yaxshi; 18 m —qoniqarli.
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.