физика мұғалімдерімен өз тәжірибемді бөліскім келеді . Үш тілділікке байланысты ағылшын терминдерін қолдандым. Сабақты "Ой қозғау" әдісімен бастап "Фишбоун" әдісі, жеке жұмыс жасау үшін "Үздік бестік" әдісі, жұптық жұмыста "Шахмат" әдісін қолдану арқылы жүргіздім. Сабағым өз мақсатына жетті деп ойлаймын. Сіздерге де аз да болса көмегі тиер деп ойлаймын.
термодинамика 1 заңы.docx
Өміртай Айгүл Аманғалиқызы
ШҚО, Абай ауданы, Медеу ауылы
Медеу орта мектебі КММ
физика және информатика пәнінің мұғалімі
Мектеп: Медеу орта мектебі КММ
Мұғалімнің атыжөні: Өміртай Айгүл
Қатысқандар:
Қатыспа
ғандар:
Термодинамиканың бірінші заңы. Газ бен будың жұмысы
The first law of thermodynamics. Operation of gas and steam
8.3.2.17. Термодинамиканың бірінші заңының мағынасын
түсіндіру
Барлығы: термодинамиканың бірінші заңының мағынасын
түсіндіреді.
Көпшілігі: термодинамиканың 1заңы жылу процестері
үшін энергияның сақталу заңы болатынын дәлелдейді.
Кейбірі: газ бен будың жұмысын есептеу формуласын, 1
заңды практикалық есептерді шығарғанда қолданады.
1. Термодинамиканың 1заңын тұжырымдайды
2. Термодинамиканың 1заңы жылу процесі үшін
энергияның сақталу заңы болып табылатынын
дәлелдейді.
3. Газдың жұмысын есептейді
4. Жылу мөлшері мен ішкі энергия өзгерісінің мәндері
тең болатын жағдайды анықтайды.
Пәнге тән арнайы лексика және терминология:
Жылу мөлшері – количество теплоты – amount of heat
Жұмыс – работа – work
Ішкі энергия – внутреняя энергия – internal energy
Газ қысымы – давление газа – gas pressure
Мәңгілік қозғалтқыш – вечный двигатель – perpetual motion
machine
Диалог:
Жылу құбылыстары үшін энергияның сақталу заңын
саралау;
Егер газды қыздырсақ … Себебін түсіндіру
Ішкі энергияның есебінен механикалық жұмыс атқару …
Мысал келтіру
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3.
Breakdown of Long-Term Plan: 8.3.
Термодинамика негіздері
Fundamentals of Thermodynamics
Күні:
Сынып: 8
Сабақтың тақырыбы:
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
Сабақтың мақсаты
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарға баулу Пәнаралық байланыс
Еңбек және шығармашылық ынтымақтастық, өмір бойы
білім алу.
Математика (есеп шығаруда), жаратылыстану (теория)
Алдыңғы білім
Жаратылыстану 5класс: жылу құбылыстарын біледі
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
Сабақ барысы
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
1. Оқушылар
қалыптастыру.
арасында
жағымды
ахуал
Әріп
суреттері
Сабақтың ортасы
2. Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыру
3. “Q”, “U”, “A” үш топқа бөлінеді.
1. Ой қозғау
Үлестірме
материалдар
, бағалау
парағы,
есептер
Мұндай топтарға
бөліну
себебін
түсіндіріңіздер
және
кестені
толтырыңыздар (әр
топтан 12 оқушы себебін түсіндіреді, толтырады)
Егер дененің ішкі энергиясы бір уақытта екі тәсілмен де
өзгерсе, онда бұл процестің қалай жүретіні туралы өз
ойларыңмен бөлісіңдер
Ой қорытындысы бойынша DU=Q+A/
ҚБ: Мұғалім әрбір дұрыс жауап айтқан оқушыны
жұлдызбен бағалайды.
2. Топтық жұмыс «Фишбоун» әдісі
Q
Газ бен бу
жұмысы
U
Бірінші
ретті
мәңгі
қозғалт
қыш
A
Термодинамиканы
ң
1заңы
изопроцестер үшін
Себептер
қорытынды
тақырып
Салдар
ҚБ: Топтарда өзара бағалау парақтарына белгі қою
арқылы бағалайды. Белгі қою кестесі төмендегідей
үлгіде:
Термодинамиканың 1заңы Изотермиялық
процесс үшін
Изобаралық
процесс
үшін
Изохоралық
процесс
үшін
Газ бен будың жұмысы
Газ
қысымының
артуы
Газдың
қысым күші
Газдың
жұмысы
Бірінші ретті мәңгі қозғалтқыш
Анықтама
Шарты
Неліктен
жасау
мүмкін емес
3. Жеке жұмыс. «Үздік бестік»
Бағалау критерийі: газ бен будың жұмысын есептеу
формуласын және 1 заңды есептерді шығарғанда
қолданады.
Тапсырма 1. Изотермиялық процесс кезінде газға 5*105
Дж жылу мөлшері берілген. Газ қандай жұмыс
атқарады?
Дескриптор Білім алушы
термодинамиканың бірінші заңын жазады;
термодинамиканың бірінші заңын изотермиялық
процесс үшін жазады;
газдың жұмысын есептейді.
Тапсырма 2. Изохоралық процесс кезінде газға 3*106
Дж жылу берілді. Газдың ұлғаю жұмысын және ішкі
энергиясының өзгерісін есептеңіз.
Дескриптор Білім алушы
термодинамиканың бірінші заңын изохоралық процесс
үшін жазады;
газдың ұлғаю жұмысын есептейді;
газдың ішкі энергиясын есептейді.
Тапсырма 3. 5 МПа тұрақты қысымда 3 лден 10 лге
дейін көлемі ұлғайған газ қандай жұмыс жасайды?
Дескриптор Білім алушы
есептің берілгенін жазады;
ХБЖ түрлендіреді;
газдың жұмысын есептейді.
Тапсырманы орындап болған алғашқы 5 оқушыны
мұғалім дескриптор бойынша тексереді де, қасына
көмекші етіп алып барлық оқушыны тексеріп шығады. 4. Жұптық жұмыс. «Шахмат» әдісі.
Әр топта 3 жұп. Барлығы 9 жұп. 8 жұпқа бірбір
проблемалық сұрақтан беріледі де, 9жұпқа дұрыс
жауаптар кестесі беріледі.
1. Неліктен бірінші ретті мәңгі қозғалтқыш жасау
мүмкін емес?
2. Неліктен сығу кезінде газ қызады?
3. Қандай жағдайда жылу мөлшері мен ішкі энергия
өзгерісінің мәндері тең?
4. Мәңгі қозғалтқышты жасау неліктен мүмкін емес?
5. Мәңгілік қозғалтқыштың жұмыс жасау принципі
6. Қандай жағдайда жылу мөлшері мен газдың жасаған
жұмысы тең болады?
7. Адиабаталық процеске табиғаттан бір мысал
8. Қандай жағдайда газдың жұмысы мен ішкі энергия
өзгерісінің мәндері тең?
ҚБ: Бағалаушы соңғы жұп дайын жауаптар үлгісімен
«+», «», «?» белгісімен бағалайды
Сабақтың соңы
Үй тапсырмасы: 10жаттығу №1,2
«Бірінші ретті мәңгі қозғалтқыш моделі» хабарлама
Саралау – Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
саралаудың
7
ішінен
Сабақта
тәсілінің
пайдаланғандарым
Сабақ басында
Жіктеу
(ұйымшыл,
аралас гендерлік топ)
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап отырсыз?
Сабақта
кері
байланыстың ауызша,
жазбаша
және
графикалық
түрлері
қолданылды. Басқаларға
қарағанда жұмыс істеу
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
Сыныптағы жиһаздарды
тиімді пайдалану, топқа
бөліну кезінде бірбіріне
тигізбей,
зиянын
орындықтар
мен
жанынан
парталар абайлап өту ескертілді
қабілеті
жоғары
балалар үшін деңгейлік
тапсырмалар
ұйымдастырылып,
дескриптор
бағаланды
арқылы
Диалог және қолдау
көрсету
(оқушыларды ойландыру үшін
сұрақтар,ынталандыру)
Сабақ ортасында
Дереккөз
(кейбір
оқушылар
ауқымды
дереккөздерімен жұмыс
жасайды)
Сабақ соңында
Қарқын
(кейбірі
басқаларға қарағанда
жылдам
жұмыс
жасайды)
Қорытынды
Тапсырма (білім деңгейі
әртүрлі
оқушыларға
арналған тапсырмалар)
(барлық
оқушы бір тапсырманы
орындаса да, олар өз
деңгейлеріне
қарай
жауап береді)
Термодинамиканың І заңы, 8 сынып
Термодинамиканың І заңы, 8 сынып
Термодинамиканың І заңы, 8 сынып
Термодинамиканың І заңы, 8 сынып
Термодинамиканың І заңы, 8 сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.