Пәні: Математика |
Мерзімі:15.11.2019 |
||||
Сабақтың тақырыбы: Тиімді тәсілмен қосу және азайту. Есепті әртүрлі тәсілмен шығару Ортақ тақырып: «Менің мектебім» тақырыптар аясында Сабақ:38 |
Мектеп:№ 41 Мұғалімнің аты-жөні:Тайлакпаева А.М. |
||||
Сынып: 2 Ғ |
Қатысқандар:27 |
Қатыспағандар: |
|||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
2.1.1.4 санаудың ірі бірлігі – жүздікті құрастыру; 2.1.2.3 - қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін/көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану |
||||
Бағалау критерийлері |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||||
Сабақ мақсаты: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді |
||||
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. |
|||||
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар қарсы мәндес сөздерді қолданады: артық-кем, |
||||
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: тиімді тәсіл, қосудың терімділік қасиеті. |
|||||
Сыныптағы диолог/ жазылым үшін сай келетін тіл стилі: ауызша - жазбаша |
|||||
Ишара: «Шапалақ» әдісі. «Алақан» әдіс. «Микрафон» әдісі. «Білім қоржыны» кері байланыс.
|
|||||
Бұған дейінгі меңгерілген білім |
1) 1 сағатта неше минут бар? 60 минут 2) 1 тәулікте неше сағат бар? 24 сағат 3) 1 аптада неше күн бар? 7 күн 4) 1 айда неше күн бар? 30 күн 5) 1 жылда неше ай бар? 12 ай 6) 1 ғасырда неше жыл бар? 100 жыл Кері байланыс «Шапалақ» тәсілі.
|
«Микрафон» әдісі
|
|||
Жоспар
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) |
Ресурстар |
Басы 2 минут
Топқа бөлу
3-минут
Түсіну
9 минут
|
Слайд №1 Психологиялық дайындық Кел, жаныма тұр, сыныптас. Өз алақаныңды маған аш. Міне, менің қолым бос, Жылуыма жылу қос. Слайд № 2 «Қағаз қиындылары» түстер арқылы топқа бөлу. Қызыл-дөңгелек, жасыл- төртбұрыш, сары- жұлдызша, көк- үшбұрыш, қоңыр түс- ромб. Қораппен түрлі – түсті фигураларды әкелу. Оқушыларға қораптан фигураларды алуын сұраймын. Фигуралардың түстеріне қарай 5 топқа бөлініп отырады.
Слайд № 3
Сырым үй тапсырмасын орындау барысында қиындықтарға тап болды. Сыныптастарынан көмек сұрады. Әр бала өз нұсқасын ұсынды. Тақтаға назар аударып қай оқушы тиімді тәсілді ұсынғанын көрейік. (8+6)+5= 8+(6+2)= (8+2)+6= Қай өрнектің тімді тәсілге жататынын табады.
Слайд № 4 Оқушыларға қосудың терімділік қасиеті туралы бейнетаспа көрсету.
https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/2-synyp/qosudyng-terimdilik-qasieti
Білімленд сайтынан 1 және 2 –жаттығуларды орындау. |
Қағаз қиындылары
АКТ-ны пайдалану
|
Ортасы Қолдану
4 минут
3 минут
Сергіту сәті 2 минут
Талдау 13 минут |
Слай № 5 Жұптық жұмыс, топта бір жұп екінші жұпты тексереді. Тиімді тәсілмен есепте (71-16)+9= 41+(25+9)= 24+(48+6)= 32+(8+19)= (52+35)+8=
Дескриптор 1. Жұпта жұмыс жасайды. 2. Тиімді тәсілмен жазады. 3. Екі таңбалы сандарды дұрыс жазады. 4. Жауабын дұрыс тауып, жазады. Кері байланыс «БАС БАРМАҚ» тәсілі.
Сергіту сәті. Бейне баян көрсету.
Слайд № 7 Дәптермен жұмыс.
13 беттегі №1 тапсырманы тиімді тәсілмен есепте. Оқушылар бірінің дәптерін бірі қызыл қарындашпен тексереді.
(72 + 15)+8= 25+(47+5)= (53+34)+7=
Дескриптор 1. Берілген өрнектердегі сандарды оқи алады. 2. Амалдардың орындалу ретін біледі. 3. Өрнектің мәнін таба алады. 4. Жауабын толық жаза алады.
Кері байланыс «Бас бармақ» тәсілі
Есепті әртүрлі тәсілмен шығару. «Шар» ойыны арқылы түсіндіру. 17 беттегі № 2-ні. Қапшықта 10 көк, 20 жасыл және 30 қызыл шар бар екен. Қапшықта барлығы неше шар бар екендігін әртүрлі тәсілмен көрсету.
Дескриптор 1. Тәсілді ауызша талдайды. 2. Жақшаны дұрыс қояды. 3. Өрнектің мәнін табады. 4. Өрнектің мәнін дұрыс жазады.
Кері байланыс «Шапалақ» тәсілі.
|
Қима қағаз тарату
АКТ-ны пайдалану
Жұмыс дәптер. Қызыл қарындаш
Оқулық. Жұмыс дәптер. |
Жинақтау Соңы
4 минут
|
Үй жұмысына 17 беттегі №3 тапсырманы аласыңдар. Слайд № 7 «Білім қоржыны» кері байланыс Оқушылар стикерге өз ойларын жазып бәләм қоржынына жапыстырады. Іілінген стикерге байланысты оқушылардың бүгінгі сабақты қаншалықты түсінгенін бағалау.
|
Кері байланыс парағы «Білім қоржыны».
|
Қосымша мәліметтер |
||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы үш тапсырма берілді. 1. Оқушылар есепті шығару арқылы құрама есептің жай есептен айырмашылығын өздері табады. 2. Жұпта жұмыс жасай алады. 3. Топта жұмыс жасайды. 4. Бірін-бірін тексергенде қателерін табады. |
Бағалау – өзін-өзі бағалау, бағалау ағашыү
|
Пәнаралық байланыс – дүниетану, жаратылыстану. Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)- «» |
Өз сабағыңызды талдау үшін берілген сұрақтарға жауап беріңіз? |
||
Рефлексия 1.Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? 2.Бүгін оқушылар не үйренді, не білді? 3.Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? 4.Сыныптағы ахуал қандай болды? 5.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма(тапсырмалар сәйкес болды ма)? 6.Уақытты қалай пайдаландым? 7.Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
||
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды(оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді(оқыту мен оқуға қатысты )? 1. 2. Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім? 1. 2. |
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.