Бөлім |
Сәулет |
|
Пән: |
Қазақ тілі |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Халидуллина С. И |
|
Күні: |
13.01.2024ж |
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысушылар саны: 29 |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Тұрлаусыз мүшелер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) және тұрлаусыз мүшелерін ажырату 3.3.5.1.жіберілген пунктуациялық,орфографиялық, грамматикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету |
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажыратады. |
|
Құндылықтар |
Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Ұйымдас тыру, өзін – өзі тексеру
5 мин
5 мин |
Оқушылар сурет таңдап алу арқылы 4-топқа біріктіру. 1-топ: «Бастауыш» (Бәйтерек)2-топ: «Баяндауыш» (Ақ орда) 3-топ: «Тұрлаулы мүшелер» (Пирамида) 4-топ: «Тұрлаусыз мүшелер» (Хан шатыр) Психологиялық дайындық «Додакаэдр» ойыны
Үй тапсырмасын тексеру Wordwall программасы арқылы сұрау 20-жаттығу. Кездейсоқ дөңгелек айналады, бағыт қай оқушыға түссе, сол оқушы үй тапсырмасын оқиды. |
Қима суреттерді таңдау арқылы топқа бірігеді.
Додакаэдрды лақтыру арқылы бір-біріне тілектер айтады.
Үй тапсырмасын тексертеді.
|
«Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру
Қ.Б.:Киіз үй бағалау шкаласы. 1 балл
|
Слайдтар, суреттер, дидактикалық материалдар және т.б.
Аяқ іздері
|
Жаңа білім 5 мин
3 минут
7 минут
3 минут
2 минут
2 минут
3 минут
5 минут
|
«Миға шабуыл»
«Ұшақ» әдісі арқылы жаңа тақырыпты анықтау.
«Тұрлаусыз мүшелер» туралы бейнеролик (жаңа тақырыпты түсіну мақсатында) -Бейнежазба не туралы? -Бүгінгі сабағымыз не туралы болмақ? Ереже: Сөйлемдегі бастауыш, баяндауыштан басқа сөйлем мүшелерін тұрлаусыз мүшелер деп атайды. Оларға қандай? кімге? неге?қашан?қайда? т.б.сұрақтар қойылады. Ермек ескерткіш жанына келді. Оқушылармен бірігіп отырып, сөйлем мүшелеріне талданады. 1. Тұрлаулы мүшелерді тауып аламыз: бастауыш пен баяндауыш. 2. Қалған сөйлем мүшелері тұрлаусыз мүшелер болады. -Не істеді ? келді- баяндауыш -Кім келді? Ермек – бастауыш тұрлаулы мүшелер - Қайда келді? ескерткіш жанына –тұрлаусыз мүше.
Топтық жұмыс 21-жаттығу.
1-топ. «Спираль» әдісі арқылы мәтінді оқыңдар және мәтін кейіпкері туралы әңгімелеңдер. 2-топ. «Жұмыртқа» әдісі арқылы мәтінді оқыңдар және мәтін кейіпкері туралы әңгімелеңдер. 3-топ. «Жүрекше» әдісі арқылы мәтінді оқыңдар және мәтін кейіпкері туралы әңгімелеңдер. 4-топ: «Толқын» әдісі арқылы мәтінді оқыңдар және мәтін кейіпкері туралы әңгімелеңдер.
«Көгершіннен хат» әдісі Көгершін құсынан хат таңдау арқылы, сұрақтарға жауап бер. Мәтін кейіпкері саған ұнады ма? Мәтін кейіпкерінің қай қасиеті ұнады---(Еңбекқорлығы,жанашырлығы,бауырмалдылығы) Хакімжан ағаны «мүсін өнерінің хас шебері» деп неліктен айтады?( Мүсін дәл қалпында айнытпай адам көзін тартады) Жұптық жұмыс. «Ноутбук» әдісі
Хакімжан Наурызбаев кімдердің ескерткіштерін жасаған сурет бойынша атап бер және сызық арқылы қос. Сергіту сәті:???????????
Жеке жұмыс: «Жұмыртқаны аршу» ойыны. 22-жаттығу Жұмыртқаның ішіндегі сөйлемдердің тиісті тыныс белгісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. Қарамен берілген сөздерге сұрақ қой.
Нұртас аға Ұзынкөлге келдіол Хакімжанғакөмектесті оны Мәскеуге оқуға жібертті.
Топтық жұмыс. Қызықты ойын ойнайық! Бамбузел платформасы арқылы топаралық ойын. |
Тақырыпты ашады.
Бейнероликті тамашалайды, жаңа сабақты түсінеді.
Тапсырмаларды орындайды. Топпен жұмыс жасайды және қорғайды.
Көгершін құсынан хатты алып сұрақтарға жауап береді.
Абай Құнанбаев, Шоқан Уәлиханов, Жамбыл Жабаев.
Қимыл жаттығулары арқылы билейді.
Нұртас аға Ұзынкөлге келді. Ол Хакімжанға көмектесті. Оны Мәскеуге оқуға жібертті.
Тапсырмаларды орындайды. Топпен жұмыс жасайды және қорғайды. |
ҚБ. «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау.
Дескриптор: 1.Мәтінді дауыстап оқиды. 2. Мәтін кейіпкері туралы әңгімелейді. Қ.Б.:Киіз үй бағалау шкаласы. 3 балл
Дескриптор: 1.Сұрақтарға жауап береді.Қ.Б.: Киіз үй бағалау шкаласы. 1 балл
Дескриптор: Хакімжан Наурызбаев кімдердің ескерткіштерін жасаған сурет бойынша атайды, сызықпен қосады. Қ.Б.: Киіз үй бағалау шкаласы. 1 балл
Дескриптор: 1. Жұмыртқаны аршиды; 2.Сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажыратады. Қ.Б.:Киіз үй бағалау шкаласы. 2 баллДескриптор: 1. Сұрақтарға жауап береді. Қ.Б.:Киіз үй бағалау шкаласы. 2 балл |
Дидактикалық материал.
https://youtu.be/FyDaTzH-xBM?si=sl7D3-xfQhg6I-5J
Слайдтар
А4 парақтағы мәтіндер.
Көгершін мен хаттар.
А5 парақта жұмыртқа дидактикалық материалдар. https://www.baamboozle.com/game/1843415 |
Бекіту 3 мин
|
Рефлекция Бүгінгі сабақта не үйрендің?Қай тапсырмада қиналдың? Сыныптастарың бүгінгі сабақта белсенді болды ма? Сабақ соңында бізге не айтқың келеді? |
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. |
|
Слайд |
Кері байланыс 2 мин |
Кері байланыс: «Керуен» әдісі бойынша өтеді.
Үй тапсырмасы: Х.Наурызбаев туралы мәліметтер жинау. Ереже жаттау. |
Кері байланыс қоржынына торсықтар жабыстыру арқылы жүреді. |
ҚБ қойылады.
«Жарайсың!» «Тамаша!» «Жақсы!» «Талпын!» Тамаша жұмыс жасадың!
|
Бағалау парақшасы |
Алматыға Абай атамыздың ескерткішінің авторы – Қазақстанның халық суретшісі Хакімжан Есімханұлы Наурызбаев.
Ұлы Отан соғысы жылдары республикамыздың үкіметін басқарған Нұртас Оңдасынов Қостанай облысын іссапармен аралай жүріп, Ұзынкөлге де соғады. Аудан басшысының кабинетінде сазбалшықтан жасалған әртүрлі мал пішіндеріне көзі түседі.
«Мұны жасап жүрген кім?» дейді бірден. Сөйтсе, олардың иесі Хакімжан есімді балаң жігіт екен. «Оқуға жүр» дейді. Ол үйде жұмыс істейтін өзі ғана екенін, анасы мен жас бауырларын тастап кете алмайтынын айтады.
Нұртас аға Алматыға оралысымен Хакімжанның отбасына мемлекет тарапынан жағдай жасатып, өзін Мәскеу көркемсурет училищесіне оқуға жібертеді.
Хакімжан аға мүсін өнерінің хас шебері еді.
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.