Урок 38 Диалоги в аэропорту.9 класс (УМК Биболетовой М.З.)

  • docx
  • 20.12.2022
Публикация в СМИ для учителей

Публикация в СМИ для учителей

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала Урок 38 Диалоги в аэропрту.docx

____________________

Дата проведения

9 класс

Урок 38. Диалоги в аэропорту

Цели: обучение диалогической речи по теме «Диалоги в аэро­порту»; совершенствование навыков монологической речи; акти­визация навыков письменной речи (рассказ по картинкам).

Ход урока

I. Организационный момент

II.  Фонетическая зарядка

-                    It is time to train our tongues.

Примерные звуки и слова:

ft] - train, overweight, travel, ticket, motorway, tourist.

[s] - horseback, speedy cars, steamships, sail, discover.

[ai] - fly, liner, island, arrivals, flight, find.

[1] - luggage, leave, plane, jungle, travelling.

[b] - bicycle, boat, baggage, cabin, label, balloon.

[d] - adventure, discovery, develop, delay, departure.

Ученики хором повторяют звуки и слова, отрабатывая их про­изношение.

III.   Речевая разминка

-                    Let's remember our game "A Boaster". Each team will think of different statements. Your task is to express your doubt.

Игра «Хвастун»

Команда l-l shall visit Australia next week.

Команда 2 - You will not visit Australia next week.

Команда 2-1 have travelled by helicopter recently.

Команда 1 - You have not travelled by helicopter recently.

Команда 1 - If my luggage is overweight, I won't have to pay an excess luggage charge.

Команда 2 - If your luggage is overweight, you will have to pay an excess luggage charge. Etc.

IV.   Обучение диалогической речи по теме «Диалоги в аэропорту»

-                    It's time to open the textbooks and complete the dialogues in exercise 64, page 82. Look at the pictures of Steve's journey. Read the dialogues to yourself and complete them with your own words and expressions. Are you ready to read the dialogues? Can you act them out?

упр. 64, стр. 82 из учебника. Задание для учащихся - допол­нить диалоги и разыграть один из них..

V.  Физкультминутка

VI.  Совершенствование навыков монологической речи

-      Let's read the beginning and the end of the story through Steve's eyes. It's exercise 65, page 83. I'd like you to complete the story and tell it to your classmates.

упр. 65, стр. 83 вслух, задание - дополнить рассказ Стива, исполь­зуя картинки.

VII.  Активизация навыков письменной речи

-      We can make up and act out the dialogues, complete and think of the stories on the topic "Travelling". Now we shall learn to write the story about the worst trip in your life. The words and word combinations from exercise 66, page 83 in your textbooks will help you. Let's read the guidelines aloud and translate them if it is necessary. Have you got any questions? Don't forget the word order. Can you give this story a title?

упр. 66, стр. 83 из учебника в письменной форме.

VIII.   Подведение итогов урока

Домашнее задание

Рабочая тетрадь: упр. 9, 11, стр. 32-34.


 

Скачано с www.znanio.ru