Урок 62 Что лучше правда или ложь.9 класс (УМК Биболетовой М.З.)

  • docx
  • 20.12.2022
Публикация в СМИ для учителей

Публикация в СМИ для учителей

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала Урок 62 Что лучше правда или ложь.docx

____________________

Дата проведения

9 класс

Урок 62. Что лучше: правда или ложь?

Цели: обучение полилогической речи по теме «Конфликт»; совершенствование навыков монологической речи; тренировка фонетических навыков и навыков диалогической речи.

Ход урока

I.  Организационный момент

-      Today we shall learn to find out your friends' attitude to watching TV, listening to the radio and reading newspapers and magazines. Also we shall make up the TV schedule.

II.  Фонетическая зарядка

-      It is time to train our tongues. Name the words with the certain sounds.

Примерные звуки и слова:

[t] - conflict, contact, important, prevent, conservative. [I] - relations, resolution, should, national, social, essential, [r] - prevent, resolve, serious, peaceful, respect, relate, boring, [ju:] - usual, unusual, universal, unique, reunion, communication, [k] - creative, conflict, communication, unique, recycle, rescue, [m] - means, by all means, impossible, importance, miracle.

III.  Речевая разминка

Примерные слова:

A means of, to prevent a quarrel, to resolve conflicts, have better relations, to lead to violence, to start the conflict, to be in contact, to happen in a family, it is not possible, conflict resolution, in a peaceful way, to respect somebody's opinion

Would you like to have better relations with parents? What does the word "conflict" mean? You usually start conflicts, don't you? Do you always respect other people's opinion? Can conflicts lead to violence? Is it possible to prevent all quarrels?». Etc.

IV. Совершенствование навыков монологической речи

-      The next task for you is the limerick from exercise 17, page 48 in your Workbooks. At first you will read it to yourself and then you will describe what happened. Who has finished reading? Are you ready to tell us what happened in the middle of night? Who took part in the conflict? Who resolved the conflict?

Учащиеся выполняют упр. 17, стр. 48 из рабочей тетради в уст­ной форме.

V. Физкультминутка

VI.   Обучение полилогической речи. Дискуссия по теме «Что лучше: правда или ложь?»

-      It's time to have a talk about telling lies and telling the truth. I'd like you to answer some questions in exercise 18, page 49 in your Workbooks. Each question has three variants of answers. You may write your own answer if it is necessary. You will have 4 minutes to read the questions and tick the answers. Your time is up. Who is ready to start?

вопросы из упр. 18, стр. 49 из учебника. Каждый вопрос содержит три варианта ответов. Если приведенные ответы не подходят, ученик записывает свой собст­венный вариант. Время для самостоятельной работы - 4 минуты.

VII.                Активизация навыков монологической речи (составление высказывания по плану)

-    You can see that telling a lie or the truth can be the reason of a conflict. Let's remember the story about the girl called Fern and a little runty pig. It's exercise 47, page 116-117 in your textbooks. Listen to my statements, please. You will look through the text and agree or disagree with my ideas.

Вспомнить рассказ из учебника, упр. 47, стр. 116-117. Задание для учащихся - выразить свое со­гласие или несогласие с утверждениями.

Примерные утверждения :

1.  It happened after supper.

2.  One of the newborn pigs was a runt.

3.  The girl's father was going to sell that pig.

4.   Fern asked her father to do away with the pig.

5. Her father thought that a little girl was one thing and a little runty pig was another.

6.  John Arable decided to bring the runt to the house.

7.  The little pig was black and ugly.

-    Will you read the task of exercise 48, page 117 in your textbooks? You will work in pairs and write the list of arguments of the girl and her parents.

Ученики делятся на пары для выполнения упр. 48, стр. 117. Ученики работают в паре в течение 3-4 минут, а затем 2-3 парам по очереди представить свои списки аргу­ментов и пояснить их перед классом. Во время составления спис­ка учащиеся используют косвенную речь для выражения мнения девочки и ее родителей.

VIII.   Активизация навыков монологической речи

-    Let's speak about the resolution of the conflicts. Kate will read the task of exercise 48, page 117 in your textbooks. You can see four questions in this exercise. You may use them as a plan. Who will be the first? Listen to your classmates carefully and share your ideas.

упр. 49, стр. 117. Ученики зачитывают и переводят вопросы из данного упражнения, которые могут быть использованы в качестве плана рассказа. В конце урока заслушиваются высказывания 3-5 детей.

IX. Подведение итогов урока

Домашнее задание

Учебник: упр. 50, стр. 117.


 

Скачано с www.znanio.ru