Тэма: Складанне і адніманне ў межах васьмі на практычнай аснове
Мэты: вучыць выконваць складанне і адніманне лікаў у межах 8 на практычнай аснове; фарміраваць уменне рашаць простыя задачы, якія раскрываюць сэнс дзеянняў складання і аднімання.
Вучэбна-метадычнае забеспячэнне: Вучэбны дапаможнік. Ч. 1: урок 39; рабочы сшытак. Ч. 1: урок 39; у вучняў матэматычны набор, карткі з лічбамі і знакамі, лікавы веер, каляровыя алоўкі.
Ход урока
1. Арганізацыйны момант
2. Актуалізацыя ведаў і ўменняў вучняў
Вусныя практыкаванні
-Палічыце ад 1 да 20 праз лік, пачынаючы ад колькасці 1 (1, 3, 5...), у прамым парадку і ў адваротным
- Палічыце ад 1 да 20 праз лік, пачынаючы ад колькасці 2 (2, 4, 6...), у прамым і зваротным парадку. На наборнае палатно настаўнік выстаўляе колы, падобныя на ёлачныя цацкі, з лічбамі ад 1 да 8 ўперамешку (мал. 46).
Навучэнцы выконваюць заданні на парце з дапамогай картак з выявай лічбаў.
- Размясціце гэтыя лікі ў парадку змяншэння.
- Які лік злева ад 6, справа ад 3, за лікам 8, перад лікам 5?
- Павялічце на адзін колькасці 2, 7, 4, 5, 3, 6, 8.
Размесціце гэтыя лікі ў парадку павелічэння.
- Назавіце суседзяў лікаў 4, 7.
- Паменшыце на адзін колькасці 6, 3, 5, 4, 7, 8.
- Якія два шара трэба ўзяць, каб атрымалася лік 6, лік 7, лік 8 (паўтарэнне складу лікаў)?
3. Целемотивационный этап
- Сёння мы працягнем рашаць задачы і прыклады на складанне і адніманне лікаў.
4. Вывучэнне новай тэмы
- Пачнем рыхтавацца да Новага года. Ялінка ў нас ужо ёсць. (Настаўнік паказвае малюнак з выявай ялінкі на дошцы.) Давайце упрыгожым яе вось гэтымі шарамі з лічбамі. Толькі шар будзем вешаць на ялінку пасля выканання задання.
Праца з УП (с. 78, матэрыял у рамцы)
-Першы шар: паглядзіце ўважліва на малюнкі і складзіце па іх задачы. (Настаўнік выслухоўвае некалькі варыянтаў складзеных задач.)
— Назавіце ўмову задачы, пытанне.
- Складзіце рашэнне задачы на парце. Назавіце адказ.(Настаўнік мацуе на ялінцы шар з лічбай 1.)
Праца з УП (с. 79, заданне 4)
- Паслухайце маю задачу і назавіце словы, якія я вылучу з дапамогай інтанацыі: "у Веры было 4 алоўкі. Яна купіла яшчэ 2 алоўка. Колькі алоўкаў стала ў Веры?»
- Такім чынам, якія словы я вылучыла? Як вы думаеце, чаму менавіта гэтыя словы - "было», «купіла", "стала"? (Настаўнік выслухвае адказы вучняў.)
- Правільна, яны галоўныя, таму што, абапіраючыся на гэтыя словы, лёгка вырашыць задачу.
- Паглядзіце на запіс у рамцы справа: было-4 алоўка, купіла — 2 алоўка, стала-пытанне. Такі запіс задачы называецца кароткай.
- Складзіце задачу па кароткім запісу злева.
- Якая схема падыходзіць да першай задачы? да другой?(Настаўнік мацуе на ялінцы яшчэ адзін шар.)
Физкультминутка
5. Замацаванне вывучанага
Праца з УП (с. 79, заданне 5)
— Якая схема дапаможа маі даляцець да кветкі?
- Выдатна, яшчэ адзін шар ўпрыгожыць нашу ялінку.
Праца з УП (с. 79, заданне для выканання ў РТ)
Навучэнцы складаюць па прапанаваных схемах прыклады і запісваюць у працоўных сшытках.
Праводзіцца франтальная праверка і на ялінку мацуецца шар.
Праца ў РТ (с. 42, заданне 2)
Настаўнік просіць навучэнцаў зафарбаваць колы каля лікаў: 8-чырвоны круг, 7-жоўты круг, 6-зялёны круг. Дзеці размалёўваюць лісце гарлачыкаў ў адпаведнасці з гэтым правілам.(Настаўнік вешае на елачку яшчэ адзін шар.)
Праца ў РТ (с. 42, заданне 3)
— Прачытайце ўмову задачы.
- Як вы разумееце слова "яшчэ"?
— Назавіце ўмову і пытанне задачы.
- Дапоўніце схему і запішыце рашэнне задачы. Дапоўніце адказ на задачу.
— Малайцы! Дару ялінцы яшчэ адзін шар.
Праца ў РТ (с. 42, заданне 1, матэматычная пропіс)
- У нас застаўся адзін шар і апошняе заданне ў пропісе. Знайдзіце заканамернасць у першай радку. (Першае чысло на адзін памяншаецца, а другое на адзін павялічваецца.)
- Назавіце наступную пару лікаў. (5 і 4, 4 і 5, 3 і 6.) (Настаўнік можа выставіць на дошцы колькасці 5 – 4, 4 – 5, 3 – 6.)
- Працягнеце шэраг лікаў.
- Вось і апошні шар упрыгожыў нашу ялінку, а каб яна стала яшчэ прыбраней, давайце намалюем для яе гірлянду-працягнеце ўзор у трэцім радку.
6. Падвядзенне вынікаў
- Якая прыбраная ялінка! Гэта таму, што вы справіліся з усімі заданнямі. Малайцы!
7. Рэфлексія
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.