ХҮІІІ – ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті.doc
Ұзақ мерзімді жоспарлаудың
бөлімі: 8.2А
ХҮІІІ – ғасырдағы
Қазақстанның мәдениеті
Күні:
Сынып: 8
Сабақ жоспары
Мектеп: №24 Жалғызқұдық орта мектебі
Мұғалімніңатыжөні: Ахметова Айгүл Жанатқызы
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
Сабақтың мақсаты
Ойлау
дағдыларының
деңгейлері
Тарихи концепт
Бағалау
критерийлері
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарға
баулу
Пәнаралық
байланыстар
Бастапқы білім
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
2 минут
5 минут
ХҮІІІ – ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті
7.2.2.4 – қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау
Барлық оқушылар: Қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалай алады.
Көпшілігі: Көшпелілер мәдениетінің маңызын ашып айтады.
Кейбір оқушылар: Материалдық мәдениет пен рухани мәдениетті бір
бірімен салыстырады, талдау жасайды.
Білу, түсіну, қолдану
ұқсастық және айырмашылық
дәлел .
Қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалай алады.
Көшпелілер мәдениетінің маңызын ашып айтады.
Материалдық мәдениет пен рухани мәдениетті бір бірімен
салыстырады, талдау жасайды.
Кілттік сөздер: кесене, жебе, киіз үй, сандық, садақ, жебе, ер тоқым,
жүген
Отансүйгіштік;
ұлттық сана – сезім;
сын тұрғысынан ойлау;
өмірде қолдану;
өмір бойы оқуға дайын болу.
Технология, музыка, қазақ әдебиеті.
Материалдық мәдениет пен рухани мәдениетке жататын ұғымдарды
өмірде кездестірген
Сабақтағы жоспарланған ісәрекет
Ресурстар
Сәлемдесу. «Амандасу» тренингін өткізу арқылы жағымды
психологиялық ахуал орнату. Оқушыларды үш жүздің
тайпалары арқылы 3 топқа бөлу.
сұрақ жауап өткізу.
«Қар көшкіні» әдісі арқылы
Қолдарындағы қар кесегін бірбіріне лақтыра отырып
сұрақтар қояды.
Үлестірмелі
материал ҚБ: лайк, дизлайк.
3 минут
Қызығушылықты ояту «Ойлан, тап!»
Оқушылардың сабақ қызығушылығын арттыру және сабақ
тақырыбына шығу мақсатында, оқушылардың назарына
суреттер ұсынылып, сұрақ қойылады.
Суреттен нені байқап тұрсыңдар?
Суреттер
Қазақстан
тарихы
Жалпы білім
беретін
мектептің 8
сыныбына
арналған
оқулық
3 минут
Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен
және бағалау критерийлерімен таныстыру.
Оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
Мәдениет дегеніміз не?
Біз қандай мәдениетке жататын заттарды білеміз?
Оқушылар мәдениет туралы БББ стратегиясын толтырады.
Білемін
Білгім келеді
Білдім
Сабақтың
ортасы
7 минут
Мақсаты: Бұл әдіс оқушылардың өздерінің қазіргі білім деңгейін,
оларда қандай олқылықтар бар екенін анықтауға; өз оқуының
табысты болуын қамтамасыз ету мақсатында жоспарлауға және
зерттеуден кейін қандай жаңа ақпарат зерделенгенін талдауға
арналған стратегия ретінде пайдаланылады.
Бүгінгі сабағымыздың зерттеу сұрағы:
Қазақ халқының қандай мәдениетін бүгінгі күні жиі
өмірде кездестіресіңдер.
«Үш қадамдық сұхбат» әдісі Төрт адамнан тұратын
топтарды жұптарға бөлеміз:
А және Ә, Б және В.
1қадам. А Әдан сұхбат алады, ал Б Вдан сұхбат алады.
2қадам, керісінше. Ә Адан сұхбат алады, ал В Бдан сұхбат
алады.
3қадам. Әр оқушы өз жұбы туралы ақпаратпен төрт
Қазақстан
тарихы
Жалпы білім
берет ін
мектептің 5
сыныбына
арналған
оқулық
С.Р.Ахметова, 8 минут
адамдық топ ішінде бөліседі.
Мақсаты:
Ақпарат алу, терминдерді түсінуді дамыту, алынған ақпаратты
өңдеу және талдау дағдыларын, бақылаушы рөлі арқылы өзінің іс
әрекеттеріне талдау жасау дағдыларын дамытуға бағытталған
тәсіл.
«Айналмалы бекет» әдісі
Барлық оқушылар:
Топтар бірлесе отырып бекеттер тақырыптарына
байланысты өз ойларын жазып өтеді. Өз орындарына келген
топ беккеттерінде жазылған тұжырымдарды
қорытындылап, өз ойларын қосып ортаға салады.
1бекет «Ер тоқым»
2бекет «Көкпар»
3бекет «Саятшылық»
Дескриптор:
Қазақ халқының дүниетанымын
Мәдениетттердің мағынасын
Көкпар ойынының ерекшеліктерін атап айта алады
Саятышылық кәсібінің мәнін анықтайды
сипаттайды
аша біледі
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі арқылы
А.М.Ибраева,
А.А.Құлымбет
ова,
А.С.Мағзұмова
,
А.М.Марқабае
ва – Астана:
НЗМ, 2017
Ежелгі
Қазақстан
тарихы:
Жалпы білім
беретін
мектептің 8
сыныбына
арналған
оқулық
«РАФТ» әдісі
Көпшілік оқушылар:
Топтарға мәдениеттердің атауы жазылған қағаз беріледі.
Олар көрініс ретінде бейнелейді. Көрші топ қандай
мәдениетке жататынын тауып, маңыздылығын айтады.
Мәтін
10 минут
Дескриптор:
Мәдениеттерді атап айта алады
Көшпелілердің мәдениетінің маңызын түсінеді
Мәдени дәстүрлерді ажырата алады
ҚБ: «смайлик» арқылы
Сабақтың соңы
3 мин
Кейбір оқушылар:
«Еркін әңгіме»
Сауалдар төңірегінде өзара пікір алмасу
Бүгінгі күні көшпелілердің қандай мәдениеті сақталған?
Мәдениеттің көшпелілер дүниетанымына әсері қандай
болды?
ҚБ: «алақанжұдырық» әдісі арқылы
Дескриптор: Көшпелілер салтдәстүрлерін қазіргі салтдәстүрлермен
салыстырады
Бүгінгі күнге дейін сақталған мәдениетті атап айта алады
Материалдық мәдениеттің көшпелілер дүниетанымына
әсерін анықтап айта алады
Білемін
«БББ» стратегиясын толтырады
Білдім
Білгім келеді
2 минут
Кері байланыс
«Баспалдақ» әдісі бойынша кері байланыс алу
2 минут
Үйге тапсырма: «Материалдық және рухани мәдениет»
тақырыбына эссе жазу
Саралау –оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасының
сақталуы
Жалпы сабақ барысында тапсырма,
дереккөздермен жұмыс қолданылды.
Диалог және қолдау көрсету.
«БББ» кестесін толтыру
Бұл әдіс оқушылардың өздерінің қазіргі
білім деңгейін, оларда қандай
олқылықтар бар екенін анықтауға; өз
оқуының табысты болуын қамтамасыз
ету мақсатында жоспарлауға және
зерттеуден кейін қандай жаңа ақпарат
зерделенгенін талдауға арналған
стратегия ретінде пайдаланылады.
«Үш қадамдық сұхбат» әдісі
Ақпарат алу, терминдерді түсінуді
дамыту, алынған ақпаратты өңдеу
және талдау дағдыларын, бақылаушы
рөлі арқылы өзінің ісәрекеттеріне
талдау жасау дағдыларын дамытуға
бағытталған тәсіл.
«Айналмалы бекет» әдісі
Бұл әдіс арқылы оқушылар алған
білімдерін жинақтап, ойларын
қорытындылайды.
«РАФТ» әдісі
Рафт оқушылардың тілін дамытады,
қиялын өрбітеді, өз ойларын ортаға
салады, салтдәстүр жөнінде
түсініктері дами түседі.
Үйге тапсырма: «Отбасымның салт
Оқушылардың оқытудың қандай
деңгейде тұрғаны, қандай бағытта
даму керек және қажетті деңгейге
қалай жету керектігін анықтау
үшін өзінөзі
және өзара
бағалаудың түрлі
әдістерін
ұйымдастырдым. Әр тапсырма
бойынша қалыптастырушы бағалау
түрлері болды.
Өзінөзі бағалау, өзара бағалау.
Бармақ көрсету әдісі арқылы
Сабақ басында
оқушылардың ойын
жинақтау үшін
сергіту сәті
өткізіліп,
психологиялық
ахуал
қалыптастыру.
Топтық жұмыс. Жас
ерекшелігіне қарай
тапсырмалар
дайындау.
«алақан немесе жұдырық» арқылы
бағалайды
«Бағдаршам»
түстерімен
мұғалімнің бағалауы
«Қызыл түс» 1 сұрақ
қамтылған
«Сары түс»
қамтылған
«Жасыл түс» барылық
сұрақтар қамтылған
2 сұрақ дәстүрлері» тақырыбына эссе жазу
Сабақ бойынша
рефлексия
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз
сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақ
мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс
қойылды.
Оқушылардың
барлығы ОМ қол
жетті.
Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді.
Сабақтың
уақыттық
кезеңдері
сақталды.
XVIII ғасырдағы қазақтардың халық шығармашылығы
XVIII ғасырдағы қазақтардың халық шығармашылығы
XVIII ғасырдағы қазақтардың халық шығармашылығы
XVIII ғасырдағы қазақтардың халық шығармашылығы
XVIII ғасырдағы қазақтардың халық шығармашылығы
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.