Ыбырай Алтынсарин
Оценка 4.8

Ыбырай Алтынсарин

Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
администрации
9 кл
10.02.2017
Ыбырай Алтынсарин
Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин (1841 – 1889 ж) Сабақтың мақсаты: Ағартушы, жаңашыл-педагог, қоғам қайраткері ретінде ой қалыптастыра отырып, шығармашылығын анықтау. Оқып үйренудің нәтижелері: Ы. Алтынсарыұлының ағартушылық өмірін , жарқын істерін біледі, қоғам қайраткер ретінде таниды. Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: АКТ, СТО, Оқудағы жаңа тәсілдер. Диологтік оқыту.Талантты және дарынды балаларды оқыту. Рефлекция. Бағалау. Құралдар: ҚР картасы, оқулық, сурет, дәптермен жұмыс, стикер.нтерактив рррпрерноноенеекіліктерпппппиипппақыты Тапсырмалар: 1. Дискуссиялық өрнек. 2. Мәтінмен жұмыс ( топпен талдау). БҮҮ стратегиясы жаңа сабақ талдау. 3. Кластер жасау. 4. Синквейн әдісі. Дерек көздер: оқулық, сурет, дәптермен жұмыс. слайд Сабақтың барысы Сабақ барысы Уақыты Әдіс- тәсілдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті ұйымдастыру 3 минут Оқудағы жаңа тәсілдер. 1. Амандасу. «Сиқырлы көл» тренингі Мақсаты: Жеке тұлға өзін-өзі құрметтеуге, сыйлауға үйрету, өзін-өзі бағалауға үйрету. Құрал –жабдықтар: қорап, айна. 2.Әріптермен топқа бөлу. А1- үй тапсырмасын қорғайды. Ә 2- Кластер қорғайды. Б 3- Ақын шығармашылығын оқиды. 3. Оқушылардың көңіл- күйлерін бақылау. 1.Мазмұны: Қатысушылар дөңгелене отырып, көздерін жұмады. «Қазір мына қорапты бір-біріңе кезекпен жалғастыру керек. Қорапты алған адам көзін ашып, қораптың ішін қарайды, оның ішінде әлдебір керемет көл бар, сол көлдің ішінде жер бетінде ,ең тамаша адамды көресіздер. Оған күлімсіреп қарау қажет. 2. Әріптермен топқа бөлінеді. Білу, түсіну 10 минут Дискуссиялық өрнек 1. «Дискуссиялық өрнек» үй тапсырмасын тексеру мақсатында келісемін, келіспеймін. Сұрақ – жауап. 2. Топ ішіндегі критерийлерге байланысты бағалау жүргізіледі. 1. Сұрақ- жауаптар арқылы келісемін, келіспеймін деп жауап береді. Үй тапсырмасын қорытындылап айтып өтеді. 2. А1 әріпін алған оқушылар тапсырмаға жауап береді, топ басшылары бағалап отырады. Қолдану 10 минут Диологты оқыту АКТ Мәтінмен жұмыс. Топ ішінде мәтінді талқылау. БҮҮ стратегиясын жаңа сабақ талдау. 2. Жаңа тақырыпқа байланысты Ноутбуктан слайд материалдарын көрсетемін. 2.Мәтінді топпен талқылайды. Керек мәліметтерді дәптерге түртіп жазады. Білетінім, Үйренгенім, Үйренгім келетінім кесте толтырады. 2. Слайд материалдарын тамашалайды, толық мағлұмат алады. Талдау 10 минут « Класстер » 1- топ « Ақынның өмірі » 2- топ « Шығармашылығы » 3- топ « Жарқын істері » Әр топ оқушылары топпен ақылдасып, тапсырманы талдап қорғайды. 3-2-1 стратегиясымен бағалау. 3- есте қалған факты 2- өзіңе маңызды 1- сұрақразработка урока
ыбырай Алтынсарин.docx
Сыныбы:  9 « а »  Сабақтың тақырыбы:     Ыбырай  Алтынсарин   (1841 – 1889 ж) Сабақтың мақсаты: Оқып үйренудің нәтижелері: Оқытуда қолданылатын  әдіс­ тәсілдер: Құралдар: Тапсырмалар: Дерек көздер: Ағартушы, жаңашыл­педагог, қоғам қайраткері ретінде ой  қалыптастыра отырып, шығармашылығын анықтау.   Ы. Алтынсарыұлының ағартушылық өмірін , жарқын істерін    біледі, қоғам қайраткер ретінде таниды. АКТ, СТО, Оқудағы жаңа тәсілдер. Диологтік оқыту.Талантты  және дарынды балаларды оқыту. Рефлекция. Бағалау. ҚР картасы, оқулық, сурет, дәптермен жұмыс,  стикер.нтерактив  рррпрерноноенеекіліктерпппппиипппақыты 1. Дискуссиялық өрнек.  2. Мәтінмен жұмыс ( топпен талдау).      БҮҮ стратегиясы жаңа сабақ талдау. 3. Кластер жасау. 4. Синквейн әдісі. оқулық, сурет,  дәптермен жұмыс. слайд                                                         Сабақтың барысы Сабақ  барысы Уақыты Әдіс­  Мұғалімнің іс­әрекеті Оқушының іс­әрекеті тәсілдері ұйымдастыр у 3 минут Оқудағы жаңа тәсілдер. 1. Амандасу. «Сиқырлы көл» тренингі Мақсаты:  Жеке тұлға өзін­ өзі   құрметтеуге,   сыйлауға үйрету,   өзін­өзі   бағалауға үйрету.  Құрал –жабдықтар:  қорап, айна. 2.Әріптермен топқа бөлу. А1­ үй тапсырмасын  қорғайды. Ә 2­ Кластер қорғайды. Б 3­ Ақын шығармашылығын оқиды.  3. Оқушылардың көңіл­  күйлерін бақылау. Білу, түсіну 10 минут Дискуссиялық өрнек 1. «Дискуссиялық өрнек» үй тапсырмасын тексеру  мақсатында келісемін,  1.Мазмұны:   Қатысушылар дөңгелене  отырып, көздерін жұмады. «Қазір мына қорапты бір­ біріңе кезекпен  жалғастыру керек.  Қорапты алған адам көзін  ашып, қораптың ішін  қарайды, оның ішінде  әлдебір керемет көл бар,  сол көлдің ішінде жер  бетінде ,ең тамаша  адамды көресіздер. Оған  күлімсіреп қарау қажет.  2. Әріптермен топқа  бөлінеді. 1. Сұрақ­ жауаптар  арқылы келісемін,  келіспеймін деп жауап Қолдану 10 минут  Диологты  оқыту  АКТ Талдау 10 минут « Класстер »  Жинақтау 8 минут Синквейн  әдісі Бағалау  3 минут келіспеймін. Сұрақ – жауап. 2. Топ ішіндегі  критерийлерге байланысты  бағалау жүргізіледі.  Мәтінмен  жұмыс. Топ ішінде мәтінді талқылау. БҮҮ стратегиясын жаңа  сабақ талдау. 2. Жаңа тақырыпқа  байланысты Ноутбуктан  слайд материалдарын  көрсетемін. 1­ топ « Ақынның өмірі »  2­ топ « Шығармашылығы »  3­ топ « Жарқын істері » 1 зат есім 1 сөз 2 сын есім 2 сан есім 3 етістік  Төрт жолдан  тұратын өлең шумағы. ­ Топ ережесіне  бағынуы; ­ Үй тапсырмасына  жауап беруі; ­ Жаңа тақырыпты  меңгеруі; ­ Топпен пікірін  бөлісуі; ­ Белсенділігі; «  Смайликтер » береді. Үй тапсырмасын  қорытындылап айтып  өтеді. 2. А1 әріпін алған  оқушылар тапсырмаға  жауап береді, топ  басшылары бағалап  отырады. 2.Мәтінді топпен  талқылайды. Керек  мәліметтерді дәптерге  түртіп жазады. Білетінім, Үйренгенім,  Үйренгім келетінім кесте толтырады. 2. Слайд  материалдарын  тамашалайды, толық  мағлұмат алады. Әр топ оқушылары топпен ақылдасып, тапсырманы  талдап қорғайды. 3­2­1 стратегиясымен  бағалау. 3­ есте қалған факты 2­ өзіңе маңызды 1­ сұрақ Төрт жолдан тұратын  өлең жолдарын жазып  оқиды. Стикерлерге екі жұлдыз,  бір тілекпен сабақтан  алған жағымды әсерлерін  жазады.  34 оқу. Сөз жұмбақ, тест құрап  Рефлексия Үйге  тапсырма 1 минут  Сөз жұмбақ, тест құрау. келеді.   Сабақтың барысы: I Кіріспе а) Ұйымдастыру кезеңі. Ұйымдастыру кезеңінде оқушылар мақалдар арқылы топқа бөлініп, бір-бірімен мейірімді тілектер айтады. 1-топ Мейірімділер: Мейірім-шапағат арқылы адами қасиеттер қалыптасады. Әрдайым мейірімді болуларыңызға тілектеспіз. 2-топ. Ұқыптылар: Ұқыпты болсақ - ұтарымыз көп. Әруақытта ұқыпты болайық. 3-топ. Еңбекшілер: Еңбек түбі – береке. Еңбектеріңізге сәттілік тілейміз. ә) Үй тапсырмасын сұрау. Үйге берілген тапсырма сұралып, қорытындыланады. Жаңа сабақ Ой қозғау. Үш топқа тапсырма беріледі. Топтау стратегиясы арқылы шығармаларын топтастыру. Топтық жұмыс. 1-топ Гүл күлтелеріне Ы.Алтынсарин шығармаларын топтастырады. 2-топ киіз үй бейнесіне Ы. Алтынсарин шығармаларын топтастырады. 3-топ Ы. Алтынсарин шығармаларын топтастырады. Мәтінмен жұмыс. (Жеке жұмыс) Әр топ түсті конверттерді таңдап, конвертте берілген шығарманың маңызды деген бір сөйлеміне өз көзқарастарын, өз ойларын жеткізе білу керек. «Кубизм» арқылы мәтін таңдап, берілген әңгіменің тақырыбы мен идеясын ашады. Мағынаны тану. «Мың бір мақал, жүз бір жұмбақ» ойыны арқылы жүргізіледі. Мен халық мақалдарын айтамын, оқушылар соған орай Ыбырай Алтынсарин үзінділерін айтады. 1. Х: Ұрлық түбі – қорлық. Ы: Араз бол, кедей болсаң ұрлықпенен. 2. Х: Арық атқа жан бітсе, Жанына торсық байлатпас. Ы: Арық мал жан жолатпас бір жалданса. 3. Х: Өлімнен ұят күшті. Ы: Иманды ер құдайынан ұялады, Ұялып, иесінен сый алады. 4. Х: Еңбектің наны тәтті, жалқаудың жаны тәтті. Ы: Еңбекпен табылған тамақ тәтті, сіңімді болады. 5. Х: Оқусыз білім жоқ, білімсіз күнің жоқ. Ы: Оқусыз өмір, ойсыз көңіл өліммен тең. 6. Х: Жігітке жеті өнер де аз. Ы: Жігіт көркі – өнер. 7. Х: Кім еңбек етсе, сол тоқ. Ы: Байлық жерде, еңбекте. 8. Х: Таза болсаң судай бол, 9. Бәрін жуып кетірген. Ы: Ей, жолаушы, болсаң осы бұлақтай бол! Ойтолғаныс. Үш топқа тапсырмалар беріледі. 1-топ. Сандар сөйлейді. Бірнеше сандар ұсынылады. Сол сандар бойынша Ыбырай өміріндегі оқиғаларды атап көрсетеді. 1. 1864 ж. 8-қаңтар Ыбырай арман еткен мектеп ашылды. 2. 14. Ыбырай ашқан мектепке 14 қазақ баласы оқуға кірді. 3. 1841 ж. 20 қазан. Ыбырай дүниеге келді. 4. 1850 ж. Ыбырай орыс мектебіне кірген жыл. 5. 1857 ж. Ыбырай мектеп бітірген жыл. 6. 1883 ж. Қолөнер мектебі ашылған жыл. 7. 1887 ж. Қыздар мектебі ашылған жыл. 8. 1881 ж. Тұңғыш мұғалімдер мектебі ашылған жыл. 9. 1879 ж. Қазақ хрестоматиясы басылып шықты. 10. 1876. Оқулық жазуға кіріседі. 11. 1889, 1896, 1899 ж. Қазақ хрестоматиясы «Махтуба» деген атпен қайта басылып шығады. 12. 1860 ж. Торғай мектебіне мұғалім болуға рұқсат алады. 2-топ. «Бай баласы мен жарлы баласы» әңгімесіне неліктен екі тап өкілін кірістірген? 3-топ. «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінде негізінен көтерілген 4 мәселені баянда. III. Қорытынды Рефлексия. Бағалау ағашы арқылы оқушылар бүгінгі сабақ туралы өзі кері байланыстарын береді. Оқушылар алдын ала таратылған бағалау парағы арқылы бағаланады. Үйге тапсырма: «Даланың дара ұстазы» тақырыбында эссе жазу.

Ыбырай Алтынсарин

Ыбырай Алтынсарин

Ыбырай Алтынсарин

Ыбырай Алтынсарин

Ыбырай Алтынсарин

Ыбырай Алтынсарин

Ыбырай Алтынсарин

Ыбырай Алтынсарин

Ыбырай Алтынсарин

Ыбырай Алтынсарин

Ыбырай Алтынсарин

Ыбырай Алтынсарин
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
10.02.2017