• Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.
• Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.
• Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.
• Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.
• Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Оқу ісінің меңгерушісі: Курмашева А.А
.
САБАҚ:
АйЖердің табиғи серігі
Күні: 05.02.18
СЫНЫП: 2 «А»
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
Мектеп: №3
Мұғалімнің есімі: Нугуспанова Ш.Т.
Қатыспағандар
Қатысқандар саны:
: 0
2.4.1.2 Жердің табиғи серігін анықтау;
2.1.2.2 бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат,
нысан, жоспар, мерзім, нәтиже);
Сабақ
мақсаттар
ы
Бағалау
критерийі
Ресурстар
Әдістәсілдер
Пәнаралық
байланыс
Жоспарлан
ған
уақыт
Басталуы 5
минут
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.
Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.
Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,
топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Сұрақжауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Музыка, қазақ тілі,тарих.
Ресурстар
әр топтан
1 оқушы
фотосуреттерді
алып, топтарға
бөлінеді.
(ай, күн, жер
топтары)
Жоспарланған жаттығулар (төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар,
ескертпелерді жазу)
Топқа бөлу 2 минут
Психологиялық ахуал
Қазір қай ай? (ақпан)
Балалар, алдымызда енді ең бірінші болатын қандай мереке?
(Алғыс күні)
Ендеше, бүгін біз осындай тамаша күнде сабағымызды жақсы
көңіл күймен бастайық!
Сыныптың ұраны:
Оқимыз, жазамыз, жеңеміз!!!
Сыныптың эмблемасымен (логотипімен) таныстыру.
Бүгін білімнен озық шыққан балаларға алғыс жариялап,
марапаттайтын боламыз.
Кіріспе тапсырма:
Миға шабуыл
Зейінді шоғырландыруға арналған тапсырма:
1. Ғарыштың көлемі қандай? (шексіз)
2. Өзінен жарық бөлетін қандай дене? (жұлдыз)
3. Күнді неше планета айналып жүреді? (8)
4. Күн дегеніміз не? (жұлдыз)
5. Ғарышқа ең алғаш ұшқан ғарышкер кім? (Ю.Гагарин)
6. Күнге ең алыс орналасқан планета ( нептун)
7. Қай планетада тіршілік бар? (жер)
8. Жерге ең жақын орналасқан жұлдыз (күн)Ортасы 10
минут
Өткен тақырып бойынша тест жұмысын алу
Бағалау критерийіне сүйеніп, көршісінің жұмысын бағалайды.
Білу және түсіну 8 минут
«Артық сөзді, затты тап» ойыны арқылы жаңа сабақты
бастау
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.
Айды жердің серігі деп атауға бола ма?
Адам түнде аспаннан айды көре ала ма?
Айда ауа қабаты бола ма?
Қолдану 7 минут Постер жасату.
Жалпыға арналған тапсырма:
Оқушылар жаңа білімге сай оқулықты қолдана отырып ай, жер,
күн туралы білетіндерін постерге түсіреді.
«Әлемді
шарлау» әдісі
арқылы
түсіндіріледі.
Постер
жасату.
Оқушылар өз
ойларын постерге
жазып оқып
береді.
Сергіту сәті
2 минут
Сергіту сәті «Қыдырып қайтайық»
Видео
жазбадағы би
Оқушылар қб
тапсырмасын
орындайды.
ҚБ
тапсырмасы
н орындау 5
минут
Жұптық
жұмыс 5
минут
Дұрыс – бұрыс
1 Ай – жерге ең жақын орналасқан суық аспан денесі
2 Ай өзінен жарық шығармайды
3 Ай көлемі жағынан жерден 21 есе кіші, саламағы
жағынан 6 есе жеңіл
4 Ай бетінде Қауіпқатер теңізі, Жауындар теңізі
секілді теңіздер және Дауыл мұхиты деген мұхит
бар
5 Айға алғаш рет 1869 жылы Нил Армстронг және
Эдвин Олдрин деген ғарышкерлер барған
Дескриптор: Білім алушы
Берілген мәліметтердің дұрысбұрыстығын анықтайды.
Бос орынды толықтыр
1 Ай бетіндегі үлкен ойпаттарды ... деп
атайды
2 Ай бетіндегі ортасы дөңгелек ойыс, жан
жағы таулы болып келген аймақ ... деп
14 тәулік, 19
сағат
мұхитаталады
3 Ай бетіндегі ең үлкен ойпатты ... деп
теңіздер
атайды
4 Айдың қайта толуына ... уақыт кетеді
5 Әр жаңа ай ... қайта туады
кратер
29 жарым
күнде
Сабақтың соңы
10 минут
Кері байланыс «Ақылдың алты қалпағы»
Шапалақтау
арқылы бағалау
Бағалау
2 минут
Кестедегі көңілкүй арқылы
Айды бақылау кестесін толтыру
Үйге
тапсырма:
1минутАй — Жердің табиғи серігі, өзінен жарық шығармайтын
Жерге ең жақын аспан денесі. Жер мен Ай арасындағы
орташа қашықтық 384 500 км. Айдың қалыңдығы 60–
120 км. Айдың бірдей екі фазасы аралығындағы уақыт
29,53 тәулік. Ай фазасы — Айдың жерге көрінетін
бөлігінің әр түрлі пішінде болуы. Күннен түсетін
жарықтың жеpгe, Айға түрліше қалыпта орналасуынан
жаңа Ай туғанда орақ тәрізді болып көрінеді. Жаңа Ай
Күннен шығысқа қарай қозғалады да, біртіндеп тола
бастайды. 2 аптада дөпдөңгелек толған Айға айналады.
Бірақ осы қалпында тұрып қалмайды. Келесі жаңа
фазасына ауысады. Айдың Күн түсіп тұрған жағы жарық
болып тұрады. Жай көзбен қарағанда Ай бетінде
қарауытқан дақтар көрінеді. Олар шартты түрде
“теңіздер”, “мұхиттар”, “көл”, “шығанақ” деп аталған.
Ай – жерге ең жақын орналасқан суық аспан денесі.
Ай өзінен жарық шығармайды.
Ай бетінде Қауіпқатер теңізі, Жауындар теңізі секілді
теңіздер және Дауыл мұхиты деген мұхит бар.
Ай бетіндегі үлкен ойпаттарды теңіздер деп атайды.
Ай бетіндегі ортасы дөңгелек ойыс, жанжағы таулы
болып келген аймақ кратер деп аталады.Ай бетіндегі ең үлкен ойпатты мұхит деп атайды.
Айдың қайта толуына 14 тәулік, 19 сағат уақыт кетеді.
Әр жаңа ай 29 жарым күнде қайта туады.
«№3 жалпы орта білім беретін мектепкешені» КММ
Бекітемін:
Мектеп директорының
оқутәрбие ісі жөніндегі
орынбасары
________ А.А.Курмашева
« » 2018 жыл
ЖАРАТЫЛЫСТАНУ
Тақырыбы: «Ай – жердің серігі»
Күні: 05.02.18ж.
Уақыты: 14.15 – 14.55
Өтетін орны: №21кабинет
Сыныбы: 2«А»
Мұғалім: Нугуспанова Ш.Т.Семей қаласы