Бекітемін:
Пәні
Сабақтың
тақырыбы
Сабақтың
жалпы
мақсаты
Әдіс
тәсілдер
Күтілетін
нәтижесі
№ Уа
қыт
1
2 мин
2
1 мин
А Имашева
Қазақ тілі Күні: 26.01.2017ж Сыныбы: 2 «Ә» Сисенғазы Л Қ
Жаттығу жұмысы
Оқушылардың қосымшалардың жұрнақ пен жалғау болып бөлінетіндігі туралы алған
білімдерін кеңейту, пысықтау. Түбір сөзге жұрнақ жалғатып, жаңа сөз жасату, сол сөздермен
сөйлемдер құрату. Оқушылардың сөздік қорын байыту.
Блум таксономиясы, жеке жұмыс, топтық жұмыс, «Жұптас,талда»
«Өрмекші торы», «Қос шеңбер», «Не қажет?» , «Блиц кездесу», «Ресурспен жұмыс»
«Құрастыр,одан кейін жауап бер» Кері байланыс: «Бес саусақ»
Сөз құрамы түбір мен қосымшадан тұратынын біледі; қосымшалар жалғанғанда сөз мағынасы
өзгеретінін түсінеді; түбірден қосымшаны, жалғаудан жұрнақты ажырата алады.
Мұғалімнің ісәрекеті
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын
ұйымдастыру
Психологиялық дайындық
«Ақ тілек. Әсем күлкі».
Көңіл – күйлеріңіз қалай?
Керемет! (Қолдарын көтереді)
Сабаққа дайындықтарыңыз қалай?
Тамаша! ( Алақандарын шапалақтайды)
Ынтаңыз ше?
Ғажап! (Қолдарын көтереді).
Ендеше бастайық!
Бүгінгі көңілкүйлеріңізді бет әлпеттеріңіз
арқылы көрсетіңіздерші.
Топқа бөлу
Сынып оқушыларын 3 топқа отырғызу
(геометриялық фигуралар арқылы топқа )
1 топ Дөңгелек түбір
2 топ Үшбұрыш – жұрнақ
3 топ Төртбұрыш жалғау
Оқушының ісәрекеті Дерек көздер,
көрнекіліктер
Мұғаліммен сәлемдесу
Стикерлер
Плакат
Өз көңілкүйлерін бет
әлпеттері арқылы
көрсетеді.
Оқушылар сурет
қиындылары бойынша
топқа бөлініп, өз
үстелдеріне жайғасады.
Оқушылар 3 топқа
бөлініп, өз үстелдеріне
жайғасады
Геометриялық
фигуралар
3
4
1 мин Бағалау жолы әр тапсырмада әртүрлі
бағытта болады
5 мин І.Білу.
«Жұптас, талда» әдісі арқылы үй жұмысын
тексеру.
Екі оқушы бір бірінің жұмысын оқып талдайды
«Өрмекші торы» әдісі арқылы өткенді
пысықтау
Топтағы оқушылар бір
бірінің жұмысын
тексереді,өте жақсы
орындалған жаттығуды
бір оқушы дауыстап
оқып береді.
Тоқыма жіп. Жіптің ұшындағы
сұрақтарға жауар беру
арқылы өрмекші торын
құрайды.
1.Түбір дегеніміз не?
2.Қосымша нешеге бөлінеді?
3. Жұрнақ дегеніміз не?
4. Жалғау дегеніміз не?
5. Түбір сөзге жалғау не үшін жалғанады?
6. Түбір сөзге жұрнақты да, жалғауды да жалғау
керек болса қайсысы бірінші жалғанады?
7. Ғарышкер сөзінің түбірі мен қосымшасын
тап.
Мұғалім дұрыс жауап берген оқушыға
смайликтер беріп бағалайды.
5.
5 мин ІІ. Түсіну. «Қос шеңбер»
1. 297 жаттығуды орындау .
Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына
талдау. Ережесін айту.
2. «Блиц кездесу» шалғы, қой, қобыз суреттерін
маңдайына қойып, оқушылар сұрақ қойып сол
затты табады. Тапқан сөзге «шы» жұрнағын
жалғап талдайды.
Интерактивный
тақтамен жұмыс
Интерактив
ный тақта
Сөйлемнен қарамен
жазылған сөздерді
теріп, қос шеңбер ішіне
орналастырады, талдау
жасау.
Слайд
6.
5 мин ІІІ. Қолдану.
Топтық жұмыс
Постер, маркер
«Не қажет?» ойыны
1 топ Бала....... орман...... серуен..... шықты.
2.топ Олар орман.... бұғы..... көр.....
3.топ Бұғы....... мүйіз.... ұзын.
Не байқадыңдар, не қажет болып тұр?
Қосымшалар, яғни жалғаулар қажет. Жалғаулар
сөзбен сөзді байланыстырып тұрады.
Сөйлемді оқып
талдайды. Ережелерді
жатқа айтады.
7
2 мин Сергіту сәті :
«Шығыршық» ойыны бір оқушы түбір
сөзді,екіншісі жұрнақты, үшіншісі жалғауды
қосып айтып талдау арқылы ойналады.
7.
7 мин ІV. Талдау Топтық жұмыс:
1 топ Ресурспен жұмыс 298 жаттығу
2 топ «Құрастыр,одан кейін Жауап бер»
299 – жаттығу Берілген әріптерден сөз
құрап,оларға жұрнақ пен жалғауды қатарынан
жалғап айту Ережені талдау.
3 топ «Сәйкестендір» Сөздерді белгілерімен
сәйкестендіру
Мүйізге,аспазшы, сыйлықты,оқу
^¬¬^¬
8.
7 мин V. Жинақтау «Үлдірленген критерий» Тест
Электрондық оқулықпен жұмыс А Ә Б
Түбір сөзді тап.
а)жаңалық ә)күй б) құрылысшы
Түбірге жалғанатын бөлік не деп аталады?
Оқушылар сөздер
ойлайды.
Ойын ойнау
Әр оқушы түсіндіре
отырып, сөздерге тиісті
жұрнақ пен жалғауды
жалғайды.Сөз құрамына
талдау. Берілген
сөздерді тиісті
белгілерімен
сәйкестендіреді.
Сыныптағы оқушының
әрқайсысына А, Ә, Б
әріптерімен қоса үш
үштен үлдірленген
карточкалардың
Ресірстар,сурет
тер, постер
Суреттер,интер
активті тақта а) қосымша ә) түбір б) жалғау
Қосымшаның неше түрі бар?
а)4 ә)2 б) 3
Жұрнақ жалғанған сөзді тап.
а)көлдер ә)батырлық б) досым
Жалғау жалғанған сөзді тап.
а)зейнеткер ә)қобызшы б) гүлді
Түбірге жалғау мен жұрақтан бұрын қайсысы
жалғанады?
а) жұрнақ ә)жалғау б) қосымша
Жұрнақ деген не?
жинағын дайындаңыз.
Жауаптың үш нұсқасы
бар сұрақтар қойыңыз,
оқушылар дұрыс
жауапқа сәйкес келетін
карточкаларын көрсетуі
керек. Олардан
қалғандарының
карточкажауаптарына
қарамауын өтініңіз.
9.
6 мин
Кері байланыс: «Бес саусақ»
1.Бүгін сабақ қызықты өтті.Себебі, .....
2.Бүгін көп нәрсе үйрендім. Себебі, ....
3.Маған қиын болды. Себебі, .....
4.Сабақ қызықсыз өтті. Өйткені, ....
5.Маған бәрі ұнады немесе ұнамады.
Бағалау: Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды.
2 мин
Оқушылар бес
саусақтың атын атап
аша отырып әр
тапсырма туралы кері
байланыс жасайды.
10.
1 мин ҮІІ.Үйге тапсырма 301 жаттығу
Ереже жаттау ұпай баға
Бағалау: Дискриптормен бағалау
критерий
Сөз
құрамына
талдайды
.
Жұрнақ
пен
жалғауды
ажырата
алады.
дискриптор
Суретті тез таба
алды.
Сөз құрамына
талдай алады.
Ережені жатқа
біледі.
Жұрнақты таба
алады.
Жалғауды таба
алады.
Жұрнақ дегеніміз не? Сөздің түбіріне жалғанғанда, оның мағынасын
өзгертетін қосымшаларды жұрнақ дейміз.Түбір сөзге жұрнақ қосылу
арқылы жасалған сөзді туынды сөз дейміз. (таудай, тазалық, асхана)
Жалғау дегеніміз не? Сөздің мағынасын өзгертпей, түбірге жалғанатын
қосымшаны жалғау дейміз. Жалғау сөз бен сөзді байланыстырады.
1.Түбір дегеніміз не? Пәні: Ана тілі
Сабақтың тақырыбы
Сілтеме
Мақсаты
Күтілетін
нәтижелер
Сыныбы: 1 «ә»
түбірге жалғанатын
Сөздің одаң әрі бөлінбейтін мағнасы бар бөлігің түбір дейміз:
қала, орман.
2.Жұрнақ дегеніміз не?
Сөздің түбіріне жалғанғанда, оның мағнасың өзгертетін
қосымшаларды жұрнақ дейміз.
3.Жалғау дегеніміз не?
Сөздің мағнасың өзгертпей,
қосымшаны жалғау дейміз
Күні: 15. 04. 2016
Балаларға Ж Жабаев
Оқу бағдарламасы, оқулық, әдістемелік құрал, интернет материалдары
Ш. Әуелбаев, Ә.Наурызбаева, Р.Ізғұттынова, С.Тәжімбетова
Сөйлем туралы толық теориялық білім беру.Жамбылатаның «Балаларға»
айтқан өсиетін түсіндіру.Оқушының сауатты жазуын, сөйлеу мәдениетін,
тіліндамыту.Сөйлемді жүйелі құруға, өздігінен қорытындышығара білуге
дағдыландыру.ой өрісін, танымдық қабілетінарттыру.
Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бірбірінен
үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, дарынды
оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде сөйлеуге, сыни көзқарасын
білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденеді.
Жаңа білімді меңгерту
Музыка, өзінөзі тану,
Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын
ояту, мағынаны ашу, «Жоба қорғау технологиясы», ойтолғаныс, БЛУМ
таксономиясы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және
дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймын.
Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау,
көшбасшы.
Оқулық, интербелсенді тақта, кеспе қағаздар, ватман, стикер, маркер
т.б.
Сабақтың түрі
Пәнаралық байланыс
Қолданылатын әдістер
Керекті жабдықтар
Сабақтың барысы:
Сабақ
Кезеңдері
Уақыт Мұғалім ісәрекеті
1 мин
3 мин
Білу
Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық.
«Ақ тілек.Әсем күлкі»
Көңіл – күйлеріңіз қалай?
Керемет! (Қолдарын көтереді)
Сабаққа дайындықтарың қалай?
Тамаша! (Алақандарын шапалақтайды
Ынталарыңыз қалай?
Ғажап!(Бас бармақтарын көрсетеді)
Ендеше сабағымызды бастайық!
Топқа бөлу
Сыныптың оқушыларының есімдерін
жұлдыздарға жазу арқылы топқа бөлу.
Үй тапсырмасын тексеру.
Дерек
көздер
Оқушының іс
әрекеті
Мұғаліммен
сәлемдесу
Өз көңіл
күйлерін бет
әлпеттері
арқылы
көрсетеді.
Оқушылар
сурет
қиындылары
бойынша
топқа бөлініп,
өз үстелдеріне
жайғасады. 1 топ «Бетпе бет» әдісі арқылы
Жырау өлеңін жатқа айтады,өлең мазмұны
бойынша түсінік айтады.
2 топ Өлең авторы С Мауленов туралы
мәлімет
3 топ Сөйлем туралы ережені айту
Қорыту «Cәйкестендіру тесті»
Оқушылар өткен тақырыптары бойынша
сәйкестендіру тестімен жұмыс жасайды.
Бағалау
Орындаған тапсырмалар артынан
Ж Жабаев суретін шығару плакат артынан
Балалар, қазақтың жүз жасаған ақынын кім
айтады?
Ол Ж.Жабаев
Ендеше Бүгінгі сабағымызда ЖЖабаевтың
«Балаларға» атты өлеңімен танысатын боламыз
Қызығушылықты ояту
Ж Жабаев туралы мәлімет беру,өлеңін
таспадан тыңдату
Бағалау:
.
Презентация
Жаңа сабақ
презентация
арқылы
түсінік
беріледі.
Түсіну
7 мин
5 мин
Оқулықпен жұмыс
«Балаларға» өлеңің оқушыларға оқыту
1.Өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап
алу.
Қолдану
5 мин
2.3тапсырманы орындау
Дәптермен жұмыс
«Жада» әдісі
150жаттығу Жатқа жазу
Тақтамен жұмыс
151 – жаттығу
«Қос шеңбер» әдісі
164бет
Оқушылар
тапсырманы
орындайды,
ойын еркін
жеткізеді,
тақырыпты
түсінеді. Сергіту
сәті
2 мин
Әуенмен бірге билейді.
Талдау
5 мин
Жинақтау
8 мин
Рефлексия
6 мин
« Ойлан, бірік, талда»
Топтық жұмыс
1топ:
«Графикалық диктант»
2-топ:
Жамбыл сөзіне дыбыстық
талдау
3-топ:
«Тыныс белгім қайда?» . ? !
Бағалау жұлдызшалар таратып беру
«Кезбе тілші» әдісі
1.Жамбыл Жабаев кім?
2.Жамбыл кімнен бата алған?
3.Неше жасқа дейін өмір сүрген?
4.Жамбыл қай жерде дүниеге келген?
5.Сөйлем неден құралады?
6.Сөйлемдегі сөздер қалай жазылады?
7.Сөйлем соңына қандай тыныс белгілері
қойылады?
«Ойлаудың бес гүлі»
Үйге
тапсырма
1мин
Бағалау
2 мин
Үйге тапсырма беру
Балаларға өлеңін жатқа айту
Ж Жабаев туралы толық мәлімет жинау
Сөйлем туралы ережені қайталау,152
жаттығу
Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды.
Музыканың
ырғағына
қарай билейді
Оқушылар
бірлесе
отырып
топтық
жұмысты
орындайды,
қорғайды.
Оқушыларға гүл
күлтелері
беріледі олар
өтілген сабақ
бойынша өз
пікірлерін жазып
жапсырады.
Оқушылар
күнделіктері
не жазып
алады.
Оқушылар
бағалау
критерийлер
арқылы
топтағы
көршілестерін
бағалайды.
Түбір сөзді тап.
а)жаңалық ә)күй б) құрылысшы
Түбірге жалғанатын бөлік не деп аталады? а) қосымша ә) түбір б) жалғау
Қосымшаның неше түрі бар?
а)4 ә)2 б) 3
Жұрнақ жалғанған сөзді тап.
а)көлдер ә)батырлық б) досым
Жалғау жалғанған сөзді тап.
а)зейнеткер ә)қобызшы б) гүлді
Түбірге жалғау мен жұрақтан бұрын қайсысы жалғанады?
а) жұрнақ ә)жалғау б) қосымша
Жұрнақ деген не?
а) сөз бен сөзді байланыстыратын қосымша ә) сөз мағынасын өзгертетін қосымша б) түбір сөзге
жалғанатын қосымша
8.Сөздерге тиісті қосымшаларды қосып, сөйлем құрастырып жаз.
1.жылы, құс, ұш, жақ.
Жалғау…
А) Сөздің мағынасын өзгертпейді
Ә) Сөздің мағынасын өзгертеді
10.Жұрнағы бар сөздерді белгіле.
а) биші
ә) балалар
в) іскер
№ Аты жөні
1
2
білу
түсіну
қолдану талдау жинақтау бағалау бағасы 3
4
5
6
0 балл – тапсырманы орындауға мүлдем қатыспаса
1 балл – берілген тапсырмаға аз да болса өз үлесін қосса
2 балл – жұмысты орындауда белсенділік көрсетіп, бірақ мазмұндай алмаса
3 балл – белсенді қатысып, толық ашып айта алса
«5» – 1215 ұпай
«4» – 912 ұпай
«3» – 58 ұпай
№ Аты жөні
1
білу
түсіну
қолдану талдау жинақтау бағалау бағасы
2
3
4
5
6
0 балл – тапсырманы орындауға мүлдем қатыспаса
1 балл – берілген тапсырмаға аз да болса өз үлесін қосса
2 балл – жұмысты орындауда белсенділік көрсетіп, бірақ мазмұндай алмаса
3 балл – белсенді қатысып, толық ашып айта алса
«5» – 1215 ұпай
«4» – 912 ұпай
«3» – 58 ұпай 3. Жақсы балалар тапсырмаларды жақсы орындадыңдар,бәріміз тақтаға
қараймыз. Бұлар нелер? Сөздер қандай тұлғада тұр? (түбір) Бұл сөздерден
сөйлем құрау үшін не жетіспей тұр? (қосымшалар) Ендеше әр топ өзіне тиісті
сөздерге қосымшалар жалғап сөйлем құрастырыңдар, оны дәптерлеріңе
жазыңдар. Әр топ өздері құрастырған сөздерін оқиды. Жұрнақ не үшін керек?
Жалғау не үшін керек?
1. «Түбір» тобы
Бала мектеп біл ал
Нұржан тауық жем шаш
2. «Жұрнақ» тобы
Өнер сахна ән айт
Әнуар әже көмек
3. «Жалғау» тобы
Кітап кітап ал
Айнұр дүкен қалам сат ал
Тақтадан тексеріңдер.
1.Балалар мектепте білім алады.Нұржан тауыққа жем шашты.
2.Өнерпаз сахнада өнер көрсетті.Әнуар әжесіне көмектесті.
3.Кітапханадан кітап алдым.Айнұр дүкеннен қалам сатып алды.
"жаттығу жұмысы"2 сынып қазақ тілі
"жаттығу жұмысы"2 сынып қазақ тілі
"жаттығу жұмысы"2 сынып қазақ тілі
"жаттығу жұмысы"2 сынып қазақ тілі
"жаттығу жұмысы"2 сынып қазақ тілі
"жаттығу жұмысы"2 сынып қазақ тілі
"жаттығу жұмысы"2 сынып қазақ тілі
"жаттығу жұмысы"2 сынып қазақ тілі
"жаттығу жұмысы"2 сынып қазақ тілі
"жаттығу жұмысы"2 сынып қазақ тілі
"жаттығу жұмысы"2 сынып қазақ тілі
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.