ҚӨЖБҚО «Айналайын» КММ-сі
«Қыз Жібек» фильімінің тарихы
(танымдық сабақ)
Тәрбиеші: Андабаева А.Б.
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
«Қыз Жібек» жырының тақырыбы мен идеясын анықтау. Жырдағы оқиға желісі бойынша өзіндік пікір қалыптастыру, шығарманың көркем тіліне талдау жасау. |
Сабақтың мақсаты |
Барлық балалар: · оқығандарын түсіндіреді; · көзқарастарын жеткізе алады. Балалардың көпшілігі: · ойларын дамыта отырып айтады. Кейбір балалар: · эстетикалық талғаммен көркем шығарманы бағалай алады; · шығармашылықпен айналысады. |
Табыс критерийлері |
«Қыз Жібек» жырының көркемдік ерекшелігін анықтайды, кейіпкерлер әрекетін бағалайды, қорытынды пікір қалыптастырады. |
АҚТ қолдану дағдылары |
Bilimland.kz сайтының ресурстары, жырдың аудионұсқасы, фильм дидактикасы. |
Пәнаралық байланыс |
Тарих, музыка, география, бейнелеу өнері т.б . |
Осыған дейін меңгерілген білім |
«Қыз Жібек» жырының толық нұсқасымен танысады, кейіпкерлер образына талдау жасады. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
болжау стратегиясы, фильм дидактикасы, сұрақ-жауап, ой бөлісу, талдау «Егер де мен...». |
Әдіс-тәсілдер |
Тәрбиешінің әрекеті |
Баланың әрекеті |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||
І Ұйымдастыру кезеңі
Тотың ахуалын қалыптастыру 1 минут
|
Қима қағаздардан мозайка құрастырып, топтасуды сұрайды. Мозайкада берілген суреттер арқылы топасуды тапсырады. Суретте Төлеген мен Жібек не не жайлы сырласып тұр деп ойлайсыңдар? |
|
Слайд Таратпа қағаздағы суреттер |
||||||||||||||||||||||
ІІ Үй тапсырмасы Білу
Сұрақ-жауап 5 минут
|
Жырды алдын-ала оқып, танысу берілген. Жыр бойынша білімдерін еске түсіру үшін сұрақтар қойылады: 1. «Қыз Жібек» жырының біз оқыған нұсқасын кім бастырып шығарды? 2. «Қыз Жібек» қай ғасырдың еншісіне тиісті? Нақты деректермен айтыңдар. 3. Жағалбайлы жұрты қазір қай жерлерде бар? 4. Жыр қалай аяқталды? 5. Жырдың басты кейіпкері Төлегеннің есімін неге Төлеген қойған? |
Болжам жауап: Азан шақырып ат қою. Бала өміріне мән беру. «Төлеген деп қойыпты ұлдың атын... Жұрт жиып Сансызбай деп атын қойды». Ат қою тарихын айту. Қазақ халқының ат қоюға аса үлкен мән бергені. Қазір балаға ат таңдауда шетелдік аттарға үйірсектік болып бара жатыр.
|
|
||||||||||||||||||||||
ІІ Жаңа сабақ Түсіну
5 минут
Ой шақыру Bilimland ресурстарын қолдану
Тыңдалым, Жазылым
|
Махаббат жайлы сөз болғанда Жібек пен Төлегенді, Қозы мен Баянды, Қалқаман мен Мамырды, Еңлік пен Кебекті айтпай кетуге болмайды. Ендеше махабатты қазіргі жастар қалай түсінесіңдер? Махаббат қандай болу керек? Халық ауыз әдебиетінде «Қыз Жібек» жыры осы тақырыптағы шығармалардың бірі. Бүгінгі сабақта біз жырдың мазмұнына үңіліп, кейіпкерлер әлеміне саяхат жасап, түрлі талдау жұмыстарын жүргіземіз. «Қыз Жібек»жыры халқымыздың сүйіп оқитын көркем шығармасы. Неге десеңіз, ол өзінің көркемдік ерекшелігімен оқырманды өзіне баурап алады. Жырдың-идеялық мазмұны, көркемдік сөз саптауы, сюжеті, композициясы, көркемдік айшықтары жағынан үздік жыр. Теңеуді, эпитетті, метафораны, құбылтудан әсірелеу мен кішірейтуді, айшықтаудан зарлай арнауды ұтымды пайдалана білген. |
лиро-эпостық жырлары туралық қысқаша бейнекөрсетілімге назар аударады, тыңдайды.
Салыстыру Лиро-эпостық жырлар мен эпостық жырлардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын салыстырмалы түрде жазады.
Жырда қазақтың салт-дәстүрі, тұрмыс-тіршілігі, сауда-саттықпен халқымыздың айналыса бастағанын көреміз. Сонымен бірге естірту, жоқтау, қоштасу, жұбату, айтыс, зарлай арнау, сыңсу түрлері кездеседі. Бұлар жырдың көркемдігін арттыруға септігін тигізеді. |
|
||||||||||||||||||||||
Қолдану 6 мин
Тыңдалым Айтылым Сөздікпен жұмыс
|
Тыңдалым. 1. Жырдың аудионұсқасы бойынша үзінді тыңдап, әр топ үзінді бойынша тұжырым жасайды. І бөлім. Толық
нұсқасы. |
1. Жырдың аудионұсқасынан үзінді тыңдату. 2. Сөздікпен жұмыс.
Сызба арқылы жырды композициялық құрылымына талдау: Жырдың тақырыбы – Оқиға орны – Оқиға кезеңі – Кейіпкерлері – Тұлпар бейнес – Басталуы – Аяқталуы – Идеясы – Шешімі – |
|
||||||||||||||||||||||
ІV Бекіту Талдау
8 минут
Топтастыру
Оқылым Айтылым
|
V Фильм дидактикасы. Интербелсенді тақтадан «Қыз Жібек » фильмінен үзінділер мен суреттер көрсетіледі. 1. Фильмге дейінгі тапсырмалар.
2. Фильм барысындағы тапсырмалар. Топтық жұмыс. |
Топтық тапсырмалар І топ: Суретте кімдер бейнеленген? – Бұл үзінді жырдың қай тұсымен сәйкес келеді? ІІ топ: Жырда қандай кезеңдер көрініс алды? – Жырдан қандай салт-дәстүрлерді көруге болады және ерекшелігі неде? ІІІ топ: Бүгінгі күні жырда берілген дәстүрлерді қаншалықты ұстанамыз? 2. Жекелеген оқушыларға тапсырмалар беріледі. 1-тапсырма. Бірнеше дұрыс жауапты белгілеңіз. Төлеген мен Жібектің қосылуына тілекші болған адамдар: Қаршыға
Бекежан Шеге Қорен
Шектінің алпыс жігіті 2-тапсырма. Дұрыс, бұрысын белгілеңіз. Қыз Жібек жырындағы кейіпкерлер: дұрыс бұрыс Базарбай
Зарлық
Қамқа
Домбауыл
|
|
||||||||||||||||||||||
Жинақтау Синтез
5 минут
«Автор орындығы» әдісі шығармашылық жұмыс
Тест тапсырмалары |
3. Фильм соңындағы тапсырмалар. Топтық жұмыс. Фильм туралы ойыңызды жазыңыз. - Фильм мен жырдың мазмұны, аяқталуында қандай еркшеліктер бар? Жырдың қайғылы аяқталғаны белгілі. Сендер «Егер мен автор болсам...» деп жырды қалай аяқталуын қалар едіңдер? |
Салыстыру
Тиянақтау, салмақтау, бағалау, қайта қарастыру, сұрыптау, таңдау жасайды. 3. Жекелеген оқушыларға тапсырмалар беріледі. Тест сұрағын оқып, берілген жауаптардың дұрыс нұсқасын белгілеңіз.. Сүйіспеншілік тақырыбындағы жырды табыңыз. A) «Мақпал қыз» B) «Мұңлық-Зарлық» C) «Арқалық батыр» D) «Көрұғлы» Лиро-эпостық жырдың басты тақырыбы: A) сүйіспеншілік B) ел қорғау C) тұрмыстық-салт D) тарихи жағдай |
|
||||||||||||||||||||||
V Қорытынды (Бағалау) 7 минут
«Нысана» |
Оқушылардың тақырыпты терең меңгеруіне, түсінік қалыптастырғандарына көз жеткізіледі. |
Білім қалыптастырады. Топ мүшелері сабақ барысында жыр бойынша меңгергендерін айтып, тиісті түстерге жапсырады. |
Слайд |
||||||||||||||||||||||
VІ Үй тапсырмасы 1 минут
|
Жырдың көркемдік ерешелігіне талдау, үзінділер жаттау. |
Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарын қояды. |
|
||||||||||||||||||||||
VІІ Баға қою 2 минут
|
Белсенділіктеріне қарай бағалау критерийлері арқылы жинаған топ мүшелерінің ұпай санын айту үшін топ басшыға сөз береді. Баға қояды. |
Әр топ мүшесін белсенділіктеріне қарай жекелеп тиісті бағасын қояды. |
|
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.