Դասարան - VII
Դասի թեման - Շփման ուժ ( ամփոփիչ դաս )
Դասի նպատակը - սովորողները պետք է իմանան << շփման ուժ >> հասկացությունը, իմանան շփման ուժերի տեսակները, կարողանան բերել օրինակներ , իմանան շփման ուժի բանաձևը , շփման ուժի դրական և բացասական կողմերը, իմանան, թե ինչից է կախված շփման ուժը, կարողանան օգտվել սարքերից, կարողանան ինքնուրույն փորձ կատարել և փորձից ելնելով կատարել եզրակացություններ:
Ցուցադրումներ - պաստառ, խաչբառ
Դիդակտիկ նյութեր - փայտե չորսուներ, բեռների հավաքածու, ուժաչափեր, մատիտներ:
Դասի ընթացքը
Նախապես դասարանը բաժանել եմ 3 խմբի՝ յուրաքանչյուր խմբում 6 աշակերտ:
Խթանում -7-10 ր – գնդակը մեկը մեկին փոխանցելով աշակերտները պատասխանում են ուսուցչի հարցերին ( ամփոփիչ հարցեր )
1. Ի՞նչ է ուժը
2.Ո՞ր տառով են նշանակում ուժը, ո՞րն է միավորը
3. Ուժը վեկտորակա՞ն, թե՞ սկալյար մեծություն է
4. Ուժի միավոր << նյուտոն >> -ը հիմնակա՞ն , թե՞ ածանցյալ միավոր է
5. Ի՞նչ է փոխազդեցությունը
6. Ո՞ր ուժն են անվանում ծանրության ուժ
7. Ո՞րն է ծանրության ուժի բանաձևը
8. Ո՞ր ուժն են անվանում մարմնի կշիռ
9.Ո՞րն է մարմնի կշռի բանաձևը
10.Ո՞ր մեծությունն են անվանում վեկտորական
11.Ո՞ր մեծությունն են անվանում սկալյար
12. Ինչի՞ է հավասար սեղանի կշիռը, եթե զանգվածը 5 կգ է
13. Որքա՞ն է ազատ անկման արագացման արժեքը
14. Թվարկի՛ր վեկտորական մեծությունների օրինակներ
15. Թվարկի՛ր սկալյար մեծությունների օրինակներ
16. Ո՞ր ուժն են անվանում համազոր ուժ
17. Ինչպե՞ս է ուղղված ծանրության ուժը
18. Թվարկե՛լ ուժերի տեսակները
Խաչբառի լուծում – լուծման արդյունքում բացվում է ամփոփվող թեմայի անվանումը`կարմիր գույնի տակ:
|
2. |
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Այն ուժը, որով մարմինը Երկրի ձգողությամբ ազդում է անշարժ հորիզոնական հենարանի վրա կոչվում է……………….
2.Մարմինների փոխադեցությունը միմյանց վրա կոչվում է ……………
3. Չափման հիմնական միավոր
4. ………………..ուժ ( mg )
5.Մարմնի իներտության քանակական չափն անվանում են …………..
6. Ֆիզիկոս ՝ Իսահակ ………..
7.Ուժը չափելու համար օգտագործվող սարք
Իմաստի ընկալման փուլ-25 ր- այս փուլում ներառվող հարցեր
1.Ո՞ր ուժն են անվանում շփման ուժ
2. Որո՞նք են շփման ուժի տեսակները, բերել օրինակներ
3. Ինչպե՞ս է ուղղված շփման ուժը
4.Ո՞րն է շփման ուժի բանաձևը
5. Հաստատել, որ դադարի շփման ուժը մեծ է սահքի շփման ուժից, որն էլ իր հերթին մեծ է գլորման շփման ուժից
6. Ինչի՞ց է կախված շփման ուժը
Գրատախտակին փակցվում են նկարներ և աշակերտները պետք է որոշեն նկարներից, թե որն է դադարի շփման ուժը, սահքի շփման ուժը և գլորման շփման ուժը:
Fգ Fս Fդ
Գործնական աշխատանքի կատարում: Յուրաքանչյուր խմբին տրվելու է ուժաչափ, չորսուներ, բեռներ, մատիտներ և տրվելու են ցուցումներ փորձը կատարելու համար: Գործնական աշխատանքը կատարելիս աշակերտները պետք է լրացնեն հետևյալ աղյուսակը՝
Փորձի համարը |
Դադարի շփման ուժ ՝ Fդ |
Սահքի շփման ուժ՝ Fս |
Գլորման շփման ուժ՝ Fգ |
1. |
|
|
|
2. |
|
|
|
3. |
|
|
|
Փորձը կատարելուց հետո աշակերտը յուրաքանչյուր նկարի տակ նշում է , թե որ ուժն է մեծ: Համոզվում են ,որ իրոք Fդ > Fս > Fգ :
Շփման ուժը
Կախված է Կախված չէ
Խնդիր 1.Հորիզոնական ուղղությամբ սեղանի վրա ազդում են 29 Ն ուժով, սակայն այն տեղից չի շարժվում: Որքա՞ն է այդ դեպքում սեղանի և հատակի միջև շփման ուժը:
Խնդիր 2. Մարմինն ինչ-որ ուժի ազդեցությամբ հավասարաչափ սահում է հորիզոնական մակերևույթով: Նրան ամրացված ուժաչափը ցույց է տալիս 39 Ն ուժ: Որոշի՛ր մարմնի վրա ազդող սահքի շփման ուժը:
Կշռադատում -10 ր - Կշռադատման փուլում յուրաքանչյուր խմբին տրվում են հետևյալ հարցաթերթիկները՝ տրվելու է 5ր ժամանակ, պետք է ընտրեն ճիշտ պատասխանը:
Առաջին խումբ
1.Ո՞րն է շփման ուժի չափման միավորը
ա) 1 մ
բ) 1 Ն
գ) 1 մ/վ
2.Ո՞ր ուժն է մեծ, դադարի շփման ուժը, թե՞ սահքի շփման ուժը
ա) Fդ > Fս
բ) Fդ < Fս
գ) Fդ = Fս
3.Ինչու՞ ծանր մարմինը տեղաշարժելու համար այդ մարմնի տակ դնում են անիվներ
ա) որպեսզի մեծացնեն շփման ուժը
բ) որպեսզի փոքրացնեն շփման ուժը
գ) շփման ուժը չի փոփոխվում
4.Մերկասառույցի ժամանակ կոշիկի ներբանի և սառույցի միջև շփումը……………………. համար սառույցի վրա ավազ են լցնում
ա) մեծացնելու
բ) փոքրացնելու
գ) մեծացնելու և փոքրացնելու
Երկրորդ խումբ
1.Ո՞ր սարքի միջոցով կարող ենք չափել շփման ուժը
ա) քանոն
բ) չափագլան
գ) ուժաչափ
2. Ո՞ր ուժն է փոքր, դադարի շփման ուժը, թե՞ գլորման շփման ուժը
ա) դադարի շփման ուժը
բ) գլորման շփման ուժը
գ) դադարի շփման ուժը հավասար է գլորման շփման ուժին
3.Ինչու՞ ցանկացած շարժվող մարմին ի վերջո կանգ է առնում
ա) որովհետև մարմնի վրա ազդում է սահքի շփման ուժը
բ) որովհետև մարմնի վրա ազդում է գլորման շփման ուժը
գ) որովհետև մարմնի վրա ազդում է դադարի շփման ուժը
4.Ճանապարհի առավել վտանգավոր հատվածներում ավտոմեքենայի անվադողերին հատուկ շղթաներ են հագցնում շփման ուժը……………………….
ա) մեծացնելու համար
բ) փոքրացնելու համար
գ) անփոփոխ թողնելու համար
Երրորդ խումբ
1.Ո՞րն է շփման ուժի բանաձևը
ա) F = mg
բ) F = kx
գ) F = μN
2.Երեխան սահնակով ցած է սահում բլրից: Ո՞ր տեսակի շփման ուժն է նրա վրա ազդում
ա) դադարի շփման ուժը
բ) սահքի շփման ուժը
գ) ոչ մեկը
3.Շփման մակերևույթների յուղման դեպքում շփման ուժը……………….
ա) չի փոփոխվում
բ) մեծանում է
գ) փոքրանում է
4.Ո՞րը շփման ուժի տեսակ չէ
ա) դադարի
բ) գլորման
գ) պտտման
Գրատախտակին փակցվում է կենգուրու պատկեր ՝ կտորից պարկով, նախապես բաժանվում են գունավոր թերթիկներ և աշակերտները լրացնում են ի՞նչ գիտեի, չգիտեի, իմացա:
Տնային հանձնարարություն- << Եթե չլիներ շփման ուժը …>>
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.