1-сыныпқа «Көркем еңбек» пәні бойынша орта мерзімді жоспарлау
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағатты құрайды.
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Өзім туралы Сенің айналаңдағы әсемдік
|
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Қоршаған ортадағы алуан түрлі пішіндерді көрсету. Бейнелеу өнерінің ісерлегіш құралдарымен танысу. Эстетикалық дүниетанымын қалыптастыру. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: суретшінің кім екенін айтады. Оқушыларға қоршаған ортадан суретшінің еңбегін көрсетеді. Өнер туындыларындағы белгілі бір әсерлегіш құралдарды байқай білуге үйретеді. Оқушылар үшін: әсерлегіш құралдарға жататын терминдерді атап, оларды дұрыс қолданады. Қолданған әсерлегіш құралдарына назар аудара отырып, өз жұмыстары туралы айтады. Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді. |
|||
Нені білулері керек |
Суретші деген кім,оның еңбегі қай жерден көрінеді?Бейнелеу өнеріндегі әсерлегіш құралдарың атаулары. |
|||
Нені үйренулері керек |
Қоршаған ортадағы заттардың әсемдігін байқай біледі. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Диаметрі 20 см-ден аспайтын дөңгелек қағаздар, қабырғалары 20 см болатын шаршы қағаздар. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық, әдемі стақан, ерекше безендірілген кітап,ойыншық ашық хаттар. |
|||
Материалды түсіндіру |
Оқушыларға суретші мамандығы туралы әңгімелеу. Көркем еңбек сабағына қажеті материалдар туралы айту. Кішкентай шеберлердің құпиялары туралы айту. Әртүрлі суретшілердің еңбектерімен танысады. |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Оқушыларды қалауы бойынша тақтаға шығару. Тақтада ілінген суретші құралдарын көрстіп, жұмыс істеу тәсілдерімен таныстырады. Сурет салуға тапсырма: Қағаздан жасалған тәрелке мен жастыққа өздеріне ұнайтын өрнектер салып безендіреді. |
|||
Тілдік құзіреттілік |
СУРЕТІ*ХУДОЖНИК*PAINTER |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Өмір суретшілерсіз көңілсіз болар еді. Суретшінің заттар мен өнер туындыларына еңбегі сіңеді. Олар үшін алуан түрлі әсерлегіш құралдарды пайдаланады. |
|||
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау. |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Адамның бет әлпеті. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Әлемді суретшілердің көзімен көре білу. Адамдардың бет әлпеттеріндегі ұқсастықтар мен айырмашылықтарды табу. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: адамның бет-әлпетін талдап, оның ортақ және жеке белгілерін анықтауға, өзін басқа адамдармен салыстыруға үйрету. Оқушылар үшін: Оқулықтағы тапсырмаларды орындап, 15-беттегі сұрақтарға жауап беру. |
|||
Нені білулері керек |
Адам келбетнің жалпы және өзіне тән ерекшеліктерін тани білулері керек. |
|||
Нені үйренулері керек |
Адамның бет-әлпетіне қрап көңіл-күйді анықтай алулары керек. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Ватман қағазының 2 парағы, жуан фломастерлер. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық, әртүрлі эмоциядағы түрді көрсететін фотолар мен суреттер. |
|||
Материалды түсіндіру |
Балалар бір-бірлеріне қарап бет-әлпеттеріндегі ұқсастықтар мен өзгеелктерді атап өтеді. Сонымен қатар түрі, жынысы,ұлты, жасы әртүрлі адамдардың суреттерімен жұмыс істейді. |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Тақтаға 2 ватман парағын ілемін,5-6 баладан тұратын 2 топты шақырамын. Оларға екі түрлі портрет салуды тапсырамын.Мысалы дөңгелек жүзді, көзі үлкен шашы бұйра таңқы мұрынды бала және осыған мүлде ұқсамайтын, яғни беті қушиған көңілсіз, көзі қысық мұрны ұзын, шашы тік егде адамның суретін салдыру. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Балалар бет-әлпетінің әртүрлілігінің арқасында адамдардың бір-бірінен дараланатынын түсінеді. |
|||
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау. Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім
|
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Нүкте,сызық және пішін. Адам бет әлпетіндегі пішін мен түстің маңызы. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Көру арқылы есте сақтау қабілеті мен байқампаздығын, түрлі түстік қатынастарды тану білігін дамыту және оларды адамның бет-әлпетімен салыстыру |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: негізгі пішіндер-үшбұрыш, дөңгелек,сопақша және тіктөртбұрышпен таныстыру. Оқушылар үшін: адамның бет әлпетінің оның жүзінің пішіні мен түстік қатынасына ұарай отырып суреттеу. |
|||
Нені білулері керек |
Негізгі пішіндер қандай жіне олар қалай аталатынын, адамның пет пішіні қандай және қандай түстік ерекшеліктер болатынын біледі. |
|||
Нені үйренулері керек |
Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Түрлі-түсті фломастерлер мен қарындаштар. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Түрлі бет-әлпетті сипаттайтын суреттер, оқулық пен жұмыс дәптері. |
|||
Материалды түсіндіру |
Балаларға пішін ұғымын түсіндіру. Адамдардың тері, көз,шашының түрлерінің әртүрлілігін айтып беру. |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Дәптермен жүмыс. Фотосуреттерге назар аудар. Балалардың бет-пішінін, сондай-ақ көзін, мұрны мен аузын суретте. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Пішін мен түс адамның бет-әлпетін сипаттауға болатын басты элементтер екенін түсінеді. |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз? |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Портрет. Автопортрет салу. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Портрет және автопортрет ұғымдарымен таныстыру. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: өнер туындыларының ішінен портретті тануды үйрету. Оқушылар үшін: өз бет-әлпеттерін талдай алады. |
|||
Нені білулері керек |
Түстерді араластырып, әсерлегіш құралдарды пайдалана алуды. |
|||
Нені үйренулері керек |
Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Түрлі-түсті қатырма қағаз, сазбалшық,қол сүртетін орамал. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық пен жұмыс дәптері, әйгілі суретшілердің туындылары. |
|||
Материалды түсіндіру |
Портрет-адамдар бейнеленген туынды.
|
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
А3 парағын үлестіру. Балаларға бейнені дәл ортаға салу керек екенін ескерту. Адамның ең ірі бөлшектерін: беті,мойны мен денесінің бір бөлігін мүсіндейді. Одан кейін үсақ бөлшектеріне көшеді. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Балалар автопортретті бірінші рет жасап отырған. Жаңа тәсілдермен және жаңа материалмен танысты. |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз. Көңіл-күй смайликтерін жабыстыру. |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Жұмысты қорғау және талдау. «Өзім туралы» тақырыбын қорытындылау |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Талдай білу қабілеттерін, ерекшеліктерін назар аудара отырып, туындыны түсіне білуді дамыту. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: жұмысты таныстыра білуге үйрету. Оқушылар үшін: Ойын түсіндіре алу, терминдерді пайдаланып өзінің және достарының жұмыстарын талдау. |
|||
Нені білулері керек |
Өткен сабақта алған білімдіерін қорытындылай алуы. |
|||
Нені үйренулері керек |
Өзінің және достарының жұмысын талдауды, жұмыстарындағы жетістіктерді көрсетіп, кемшіліктерін талдауды сондай ақ оларды түзету жолдарын үйренулері керек. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Оқулық пен жұмыс дәптері, балалар салған портреттер мен автопортреттер. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Балалрдың жұмыстарынан жинақталған көрме. |
|||
Материалды түсіндіру |
Мұғалім сабақтың басында оқушыларға жұмысын қалай көрстетуді және оны қалай талдауды түсіндіреді. Қай жерге ұзақ тоқталу керектігін нақтылайды.
|
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Оқушылар өз жұмыстарын көрсете отырып, жеткізейін деген ойларын айтады,жұмысының нәтижесін бағалайды. Оқулықтағы және мұғалім мен оқушылардың сұрақтарына жауап береді. v Адамның бет-әлпеті туралы не білдің? v Адамдар бір-бірлеріне ұқсайды ма? v Достарыңның салған портреттері саған ұнады ма? v Қандай пішіндерді білесіңЮ |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Оқушылар алғашқы портреттерін салып қана қоймай, оны бағалауды үйренді. |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз.
|
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Сызықтар әріптер және сандар |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Қоршаған әлемді эстетикалық тұрғыда қабылдауды үйрету. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: қоршаған ортадағы суретшілер туындыларындағы әртүрлі сызықтар мен белгілерді пайдалана алу. Оқушылар үшін: негізгі пішіндерді атап сипаттай алу. |
|||
Нені білулері керек |
Күрделі заттар қарапайым пішінді заттардан тұратынын біледі.. |
|||
Нені үйренулері керек |
Міндеттерге сәйкес әсерлі сызықтар мен пішіндерді қолдануды үйренеді. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Балауыз борлар жуан фломастерлер, жұмыс дәптері. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық, 28-31 беттер,таныстырылым. |
|||
Материалды түсіндіру |
Сабақтың барысында қандай сызықтар болатынын еске түсіреді. Сызықтар әртүрлі болады. Тік, көлденең,көлбеу,дөңгелектерден тұрады. |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Әріптермен сандар да сызықтардан тұрады. 29-беттегі әріптер мен сандарды салыстыр. Олардың қайсысы тік сызықты. Дәптердегі тапсырманы орында. |
|||
Тілдік құзыреттілік |
СЫЗЫҚ ЛИНИЯ LINE Түрлі-түсті фломастерлермен қазақ,орыс және ағылшын әліпбиіндегі бірнеше әріпті жаз. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Оқушылар айналамыздағы сызықтар мен белгілер туралы білді. |
|||
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау. Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім
|
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Табиғи материалдарды жинаймыз. Аппликация жасау. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Аппликация тәсілімен танысу. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: оқушыларды әртүрлі аппликация материалдарымен таныстыру. Оқушылар үшін: идеясы,жасалу ерекшелігі туралы жауап беру. Өзінің және достарының жұмыстарын талдай білуге үйрету. Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді. |
|||
Нені білулері керек |
Әртүрлі табиғи материалдарды және оларды көркем еңбе сабағында пайдалануды. |
|||
Нені үйренулері керек |
Табиғи материалдарды дайындап жұмысқа пайдалануды. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Түсті қағаз, қайшы,желім,фломастерлер,қол сүртетін орамал. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық 34-41 беттер. |
|||
Материалды түсіндіру |
Табиғи материалдар туралы түсінік. Аппликация-пішіндерді түрлі материалдардан қиып алып, қағаз бетіне желімдеу. |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Оқушылар табиғи мтериалдары пайдаланып тапсырмаларды орындайды. Аппликацияның түрлі үлгілеріне қарап жұмыстарын аяқтайды. K Қандай ағаш жапырақтарын жинадың? K «Менің мектебім» аппликациясын жаса. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Оқушылар тақырып бойынша білгендері мен үйренгендерін қорытындылайды. |
|||
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау. |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Білім мен білік дағдылары. Отбасың мен достарың. Суретшілер туындыларында отбасының бейнеленуі. |
Мектеп: |
|||||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
|||||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Отбасы және достарын басты құндылық ретінде таныстыруды қалыптастыру. |
||||||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: отбасы мен достарының маңызын түсінуді сүйіспеншілік пен бірін-бірі сыйлау негізінде өзара қатынас орнатуды үйрету. Оқушылар үшін: отбасы мүшелерін атайды,өз отбасалары туралы мәтін құрайды. |
||||||
Нені білулері керек |
Отбасының кімдерден тұратынын, отбасында қандай қарым-қатынас болу керектігін білулері керек. |
||||||
Нені үйренулері керек |
Отбасы мүшелері мен жақын туыстарды анықтауды, отбасындағы өзара қарым-қатынасты бағалай білуге үйренеді. |
||||||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Ватман қағазының 2 парағы, жуан фломастерлер. |
||||||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық, жұмыс дәптері. |
||||||
Материалды түсіндіру |
Отбасы дегеніміз не?
Әрбір адамның отбасы бар. Отбасы үлкен не кіші болады. Отбасы-адамның тірегі. Отбасы туралы мақал-мәтелді оқы. Не түсіндің? |
||||||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Отбасыңдағы ең қызықты оқиғалар мен мерекелерді есіңе түсір. Әңгімелеп бер. Өз отбасыңды бейнелеп бер. |
||||||
ТІЛДІК ҚҰЗІРЕТТІЛІК |
КОМПОЗИЦИЯ КОМПОЗИЦИЯ COMPOSITION |
||||||
Сабақтың қорытындысы |
Отбасыңда неше адам бар? Ата-әжең бар ма? Аға-әкпе, іні-қарындастарың бар ма? Шұғылданатын ортақ істерің бар ма? Сенің отбасың несімен ерекшеленеді? |
||||||
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау. Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім
|
||||||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Композиция. Бейненің өлшеммен қатынасы. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Композицияны ойлана отырып құруды дамыту. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: композиция,өлшем ұғымдарымен таныстыру. Оқушылар үшін: бейненің таңдап алынған қағаз көлеміне тәуелділігін түсіндіре білу. |
|||
Нені білулері керек |
Суретшілер нені композиция деп атайтынын түсінеді. |
|||
Нені үйренулері керек |
Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Түрлі-түсті фломастерлер мен қарындаштар. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Түрлі бет-әлпетті сипаттайтын суреттер, оқулық пен жұмыс дәптері. |
|||
Материалды түсіндіру |
Композиция-бейнені қағаз бетіне дұрыс орналастыру. Сен суретті қағаз бетіне қалай орналастыруды ойласаң, деме композициямен жұмыс істеудесің. |
|||
ТІЛДІК ҚҰЗІРЕТТІЛІК |
КОМПОЗИЦИЯ КОМПОЗИЦИЯ COMPOSITION |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Дәптермен жүмыс. 48-49 беттердегі композицияларға назар аудар. Қағаз парағы суреттің үйі сияқты дегенді қалай түсінесің? |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Өлшемі әртүрлі үш қағаз парағын дайында. Олардың әрқайсысына алмалардың суретін әдемі көрінетіндей етіп бейнеле. Суреттердегі алманың өлшемі қандай? |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз? |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
«Менің Отбасым» композициясын жасаймыз. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Отбасы және достарын басты құндылық ретінде қалыптастыру. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: білім алу мен өмір сүрудің арасында тығыз байланыс орнату. Оқушылар үшін: Оқулықтың 52-53 бетіндегі сұрақтарға жауап береді. |
|||
Нені білулері керек |
Қағаз көлеміне сәйкес копозиция құруды біледі. |
|||
Нені үйренулері керек |
Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Түрлі-түсті қатырма қағаз, сазбалшық,қол сүртетін орамал. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық пен жұмыс дәптері, әйгілі суретшілердің туындылары. |
|||
Материалды түсіндіру |
Үйде отбасылық альбомды мұқият қарап шық. Онда отбасы мүшелері немен шұғылданып жатыр. Бет әлпеттері, көңіл-күйлері қандай? Отбасы мүшелерінен кімді бейнелейсің? Ойлан.
|
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Өз отбасы мүшелеріңнің суретін сал немесе дайын суреттерден коллаж жаса. Отбасылық портретке жақтау жасаймыз. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Бейне мен өлшемнің байланысуын сезінуі, композиция арқылы бейнелеу өнерінің әсерлегіш құралдарын пайдаланып, ойы мен сезімін жеткізуді үйренеді. |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз. Көңіл-күй смайликтерін жабыстыру. |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Сенің айналаңдағы түстер. Негізгі және құрама түстер. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Қоршаған ортаны эстетикалық тұрғыда қабылдауға үйрету. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: білім алу мен өмір сүрудің арасында тығыз байланыс орнату. Оқушылар үшін: Оқулықтың 56-57 бетіндегі сұрақтарға жауап береді. |
|||
Нені білулері керек |
Өткен сабақта алған білімдерін қорытындылай алуы. |
|||
Нені үйренулері керек |
Кемпірқосақтағы түстердің атаулары мен орналасуын меңгереді. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Акварель және гуашь. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық, фотосуреттер альбомы. |
|||
Тілдік құзіреттілік |
ТҮС ЦВЕТ COLOUR |
|||
Материалды түсіндіру |
Сені түрлі түсті әлем қоршап тұр. Әрбір заттың өзіне тән түсі бар. Жаңбырдан соң аспанда кемпірқосақ пайда болады. Кемпірқосақтың түстерін есте сақтау қиын емес.
|
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
— Кемпірқосақтағы түстерді ата. — Тағы қандай түстерді білесіңдер? |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Суретті өз қалауыңмен бояп көр. Бояуларды бір-бірімен палитрада араластырады. Палитра –бояуларды аластыруға арналған тақтайша.
|
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз.
|
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Жылы және суық түстер. Түс және жыл мезгілдері. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Жылы және суық түстер. Түс және жыл мезгілдері туралы түсінік. Түстерді тани білу сезімін дамыту. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: Жылы және суық түстерді ажырата алады. Оқушылар үшін: оқулықтың 60-63 беттеріндегі сұрақтарға жауап береді. |
|||
Нені білулері керек |
Қандай түстер жылы, суық деп аталатынын жылы және суық түстер қандай әсер қалдыратынын біледі. |
|||
Нені үйренулері керек |
Қоршаған ортадағы және суретшілердің туындыларындағы жылы және суық түстерді танып жұмыстарында қолдануына үйренеді. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Акварель немес гуашь жұмыс дәптері, қол сүртетін орамал. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар, интернет ресурстар |
Оқулық, 28-31 беттер,таныстырылым. |
|||
Материалды түсіндіру |
Суретшілер қызыл,жасыл,қызғылт сары түстерді жылы түстер деп атайды. Көк,ашық көк және көгілдір түстерді суық түстер дейді. Суық түстердің астындағы суреттерге қара. Неліктен олай аталады деп ойлайсың? 61-беттегі сұрақтарға жауап беріңдер. |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Түс жыл мезгілдері туралы сыр шерте алады. №1 жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орында. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
K Түрлі тәулік мезгілі мен ауа райындағы табиғатты бақыла. K Таңғы ерте салқын мен жылы кешіне сәйкес түстер үйлесімдігін тап. |
|||
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау. Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім
|
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Пейзаж. Пейзаж салу. Жұмысты таныстыру. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Аппликация тәсілімен танысу. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: қоршаған ортаны эстетикалық тұрғыда қабылдауды қалыптастыру. Оқушылар үшін: идеясынегізігі ерекшелігі туралы жауап беру. Өзінің және достарының жұмыстарын талдай білуге үйрету. Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді. |
|||
Нені білулері керек |
Пейзаж дегеннің не екеннін біледі. |
|||
Нені үйренулері керек |
Табиғи материалдарды дайындап жұмысқа пайдалануды. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Өнер туындыларының ішінен пейзажды таба алады. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық 64-71 беттер. |
|||
Материалды түсіндіру |
Пейзаж-табиғат кқрінісі. Сен дала,өзен,тау немесе қала көшелерін бейнелесең , олар да пейзаж деп аталады. |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
K K Мына фотосуреттен не көріп тұрсыңдар? K Осыған ұқсас жерлерінде болдың ба? K Бұл пейзаждар сен тұрған жерге ұқсайды ма? |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Суретшілер туындыларындағы пейзажбен танысыңдар. 66-67 беттерде. Өзің тұратын жер туралы айтып бер. Ол жер саған несімен ұнайды? Басқа жерлерден несімен ерекшеленеді? Өзің болған жерлер туралы әңгімеле. Олар несімен есіңде қалды. |
|||
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау. |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Пейзаж. Пейзаж салу жолдары. Бедерлі панно жасаймыз. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Пейзаж. Пейзаж салу жолдары. Бедерлі панно жасауды үйрену. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: қоршаған ортаны эстетикалық тұрғыда қабылдауды қалыптастыру. Оқушылар үшін: идеясынегізігі ерекшелігі туралы жауап беру. Өзінің және достарының жұмыстарын талдай білуге үйрету. Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді. |
|||
Нені білулері керек |
Пейзаж дегеннің не екеннін біледі. |
|||
Нені үйренулері керек |
Табиғи материалдарды дайындап жұмысқа пайдалануды. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Өнер туындыларының ішінен пейзажды таба алады. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық 68-69 беттер. |
|||
Материалды түсіндіру |
Пейзаж-табиғат кқрінісі. Сен дала,өзен,тау немесе қала көшелерін бейнелесең , олар да пейзаж деп аталады. |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Пейзаждар әртүрлі болады. Сондай-ақ пезаж салудың жолдары да әртүрлі. Пейзажды түсті қарындашпен немесе қара фломастермен салуға болады. Бедерлі пано жаса. Пейзажға түсті қатырма қағаз таңдап ал. Қағазға жай қарындашпен табиғат көрінісін сал. Жаңа түстерді шығару үшін ермексазбен бейнені жабыстыр. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Суретші пейзажда нені бейнелейді? Пейзаждағы түс не туралы сыр шертеді? |
|||
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау. Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім
|
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Таныстыу талдау және бағалау. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Өткен сабақта алған білімдерін бағалау, қорытындылау. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Пейзаж. Пейзаж салу жолдарын үйрену. |
|||
Нені білулері керек |
Мұғалім үшін: қоршаған ортаны эстетикалық тұрғыда қабылдауды қалыптастыру. Оқушылар үшін: идеясынегізігі ерекшелігі туралы жауап беру. Өзінің және достарының жұмыстарын талдай білуге үйрету. Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді. |
|||
Нені үйренулері керек |
Пейзаж дегеннің не екеннін біледі. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Оқулық, сұрақ ұиындылары. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық 70-71 беттер. |
|||
Материалды түсіндіру |
Пейзажда не бейнеледің? Сен пейзажды өзің ойлап таптың ба? Қандай тәсілмен орындадың? Неліктен дәл осы тәсілді таңдадың? |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Топтарға тапсырма A. Негізгі түстер туралы айт. B. Жылы түстерге мысал келтір. C. Суық түстерді пайдаланып сурет сал. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Суретті бояңдар.
|
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз? |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Саяхат-білімге бастар жол. Көрікті орындар. Композициядағы пішім. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Композиция туралы ойлану, білім алу мен өмір сүрудің арасында тығыз байланыс орнату. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: саяхат түрлерімен танысады. Оқушылар үшін: саяхатқа шыққанда не көруге болатынын әңгімелейді. |
|||
Нені білулері керек |
Саяхаттың түрлерін, немен және қалай саяхаттауға болатынын біледі. |
|||
Нені үйренулері керек |
Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Жұмыс дәптері,жай қарындаш,фломастерлер. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық пен жұмыс дәптері, әйгілі суретшілердің туындылары. |
|||
Материалды түсіндіру |
Ерте заманнан бері адамдар саяхатқа аттанған. Олар дүниежүзі туралы көбірек білгісі келген. Адам саяхат арқылы басқа адамдардың өмірі,мәдениетімен танысады. Кез келген саяхат түрі адамның білімі мен танымын арттырады.
|
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Топтарға тапсырма: I. Бәйтерекке саяхатқа шыққтың ба? әсеріңмен бөліс. II. Мешіттің ішінде кім болды? Суретін сал. III. Қаладағы көп қабатты үйлер туралы аппликация жаса. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
— Мына ғимараттар саған таныс па? — Олар қай қалада орналасқан? — Өзің тұратын жерде қандай көрікті орындар бар? |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз. Көңіл-күй смайликтерін жабыстыру. |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Композициядағы пішім. Бейненің пішіммен байланысы. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Ой-өрісті кеңейту. Білім алу мен өмір сүрудің арасында байланыс орнату. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: саяхат түрлерімен таныстыру. Оқушылар үшін: Оқулықтың 74-77 бетіндегі сұрақтарға жауап береді. |
|||
Нені білулері керек |
Өткен сабақта алған білімдерін қорытындылай алуы. |
|||
Нені үйренулері керек |
Қоршаған әлемге көңіл бөлуді, беймәлім нәрсеге қызығушылық танытып, жаңа нәрсе туралы ақпрат іздеуді үйренулері керек. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Жұмыс дәптері, фломастер. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық, 74-77 беттер, альбомдар. |
|||
Тілдік құзіреттілік |
ПІШІМ ФОРМАТ FORMAT |
|||
Материалды түсіндіру |
Композиция әсерлі шығуы үшін дұрыс пішім таңдаудың маңызы зор.
|
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Бірі тік, екіншісі көлденең пішімді екі қағаз парағын дайында. Оған қоса түсті қағаздан екі сопақша пішін қиып ал. Оның бірін тік, екіншісін көлденең пішімге әдемі көрінетіндей етіп орналаастыр. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
1. Қай композицияны (А немесе Ә) сәтті шыққан деп айтуға болады? Жауабыңды түсіндір. 2. Биік мұнараны немесе ұзын көшені бейнелеу үшін қандай қағаз пішімі керек? |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз.
|
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Табиғи материалдардан бейне жасаймыз |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Табиғи материалдардан бейне жасауды үйренеміз |
|||
Сабақтың міндеттері Нені білулері керек |
Табиғи материалдарды сабақта қолдануды үйрену. Мұғалім үшін: көзбен көріп,есте сақтағандарын пайдалануға үйрету. Оқушылар үшін: композиция жасау. Өзінің және достарының жұмыстарын талдай білуге үйрету. Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді. |
|||
Нені үйренулері керек |
Өздерінің қиялындағы бейнелерді пайдалануды үйренеді. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Оқулық, сұрақ қиындылары,қылқалам. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық 78-79 беттер. |
|||
Материалды түсіндіру |
Бүгін күзде жинаған жапырақтар және басқа да табиғи материалдармен жұмыс істейміз. |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Жұмыстың орындалу реті: Қағаз бетіне жапырақтарды орналастыр. Жасайтын композицияны көз алдыңа келтір. Жапырақты ұқыптап желімде. Тағы да зейін қойып қара. Ағаш бұтақтары,шөп,құс бейнесі т.б бөлшектермен толықтыр. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Табиғи материалдар мен сызықтардан ерекше композиция ойлап тап. №2 жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орында.
|
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз? |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Саяхатқа аттанамыз! Коллаж. Ұжымдық композиция жасау. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Өз бетінше шығармашылық жұмыс жасауды үйрету. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: әр түрлі пішімдермен жұмыс жасауға үйренеді. Оқушылар үшін: композиция жасау үшін міндеттерін білу. |
|||
Нені білулері керек |
Өз жұмысын жоспарлаудығ композицияға пішімді қалай таңдау керектігін біледі. |
|||
Нені үйренулері керек |
Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Жұмыс дәптері,жай қарындаш,фломастерлер. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық пен жұмыс 80-81 беттер, жұмыс дәптері, әйгілі суретшілердің туындылары. |
|||
Материалды түсіндіру |
Сен қай жерлерде болдың? Айтып бер. Тағы қандай жерлерге барғың келеді? Коллаж-қағаз бетіне табиғи және жасанды материалдарды жабыстыру. |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Бейнелейтін жеріңді көз алдыңа елестет. Суретіңде қандай жыл мезгілін бейнелегң келеді? Түс үйлесімі туралы ойлан. Керек өлшем мен пішімді қағаз парағын таңда. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
— 83-беттегі тапсырма. — Қағаздан мынадай бөлшектерді қиып алып, коллаж жаса. |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз. Көңіл-күй смайликтерін жабыстыру. |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті. Қазақ халқының салт-дәстүрі мен әдебиеті. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Қазақ халқының салт-дәстүрі мен әдебиетімен танысу. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: өз халқының салт-дәстүрімен танысуға қызығушылықтарын арттыру. Оқушылар үшін: «Салт-дәстүр» тақырыбында сурет салу. |
|||
Нені білулері керек |
Өткен сабақта алған білімдерін қорытындылай алуы. |
|||
Нені үйренулері керек |
Қоршаған әлемге көңіл бөлуді, беймәлім нәрсеге қызығушылық танытып, жаңа нәрсе туралы ақпрат іздеуді үйренулері керек. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Жұмыс дәптері, фломастер. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық, 88-89 беттер, альбомдар. |
|||
Тілдік құзіреттілік |
МЕРЕКЕ ПРАЗДНИК HOLIDAY |
|||
Материалды түсіндіру |
Cалт-дәстүр әр ұлттың әдет-ғұрпы , ұлттық киімі, мейрамы, ән-күйі,биі, ертегісі т.б
|
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Наурыз мейрамы — ежелгі заманнан қалыптасқан жыл бастау мейрамы. Қазіргі күнтізбе бойынша (наурыздың 22) күн мен түннің теңесуі кезіне келеді.Көне парсы тілінде нава=жаңа + рәзаңһ=күн, «жаңа күн» мағынасында, қазіргі парсы тілінде де сол мағынамен қалған (но=жаңа + роуз=күн; мағынасы «жаңа күн»), яғни «жаңа жылды» (күн өсуін белгілеуі) білдіреді. 2010 жылдың 10 мамырынан бастап Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас ассамблеясының 64-қарарына сәйкес 21 наурыз "Халықаралық Наурыз күні" болып аталып келеді.[1] Бас ассамблея өзінің берген түсініктемесінде "Наурызды көктем мерекесі ретінде 3000 жылдан бері Балқан түбегінде, Қара теңіз аймағында, Кавказда, Орта Азияда және Таяу Шығыста 300 миллион адам тойлап келе жатқандығын" мәлімдеді. Ал UNESCO болса, 2009 жылдың 30 қыркүйегінде Наурыз мейрамын адамзаттың материалдық емес мәдени мұра тізіміне кіргізді. Қазақстанда Наурыз мейрамы үш күн: 21-23 наурыз аралығында аталып өтіледі (2010 жылдан бастап). Жалпы, Наурыз парсы, кавказ және түрік халықтарының арасында көктем мейрамы және жаңа жылдың басталуы ретінде тойланады. ОлИранда 21 наурызда, Орталық Азия елдерінде және Әзірбайжанда, мемлекеттік мереке ретінде Тәжікстанда және Қазақстанда - 22 наурызда, Өзбекстан мен Түркияда 21 наурыз күні аталып өтіледі.
|
|||
Сабақтың қорытындысы |
Қазақтың қандай халық ертегілері мен аңыздарын білесің? Оларды ата. |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз.
|
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Табиғи материалдардан бейне жасаймыз |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Қолөнер бұйымдарындағы ұлттық ою-өрнектер. |
|||
Сабақтың міндеттері Нені білулері керек |
Қолөнер бұйымдарындағы ұлттық ою-өрнектерді сабақта қолдануды үйрену. Мұғалім үшін: көзбен көріп,есте сақтағандарын пайдалануға үйрету. Оқушылар үшін: композиция жасау. Өзінің және достарының жұмыстарын талдай білуге үйрету. Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді. |
|||
Нені үйренулері керек |
Өздерінің қиялындағы бейнелерді пайдалануды үйренеді. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Оқулық, сұрақ қиындылары,қылқалам. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық , ғаламтор материалдары. |
|||
Материалды түсіндіру |
Халқымыздың кигізден жасаған төсеніштері, кілемдері, текеметтері, үйімізге жылулық береді. |
|||
Тілдік құзіреттілік |
ОЮ-ӨРНЕК УЗОР PATTERN |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Жұмыстың орындалу реті: №2 жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды таңдауың бойынша орында. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Үйіңде қазақ қолөнері бұйымдары бар ма? Олар туралы не білесің? Айтып бер. |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз? |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Наурызға арналған мерекелік ашықхат жасаймыз. Білім мен білік қоржыны. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Өз бетінше шығармашылық жұмыс жасауды үйрету. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: әр түрлі материалдармен жұмыс жасауға үйренеді. Оқушылар үшін: ашықхат жасау үшін міндеттерін білу. |
|||
Нені білулері керек |
Өз жұмысын жоспарлаудығ композицияға пішімді қалай таңдау керектігін біледі. |
|||
Нені үйренулері керек |
Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Жұмыс дәптері,жай қарындаш,фломастерлер. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық пен жұмыс, жұмыс дәптері, ашықхат үлгілері. |
|||
Материалды түсіндіру |
Мерекеге арнап ашықхат жаса. Топтарға тапсырма: I. Наурыз ашықхатын жасаңыздар II. Қызғалдақ ашықхатын жасаңыздар III. Анаңа арнап ашықхат жаса |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Жасайтын бұйымыңды алдыңа елестет. Түс үйлесімі туралы ойлан. Керек өлшем мен пішімді қағаз парағын таңда. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
— Қазақ халқының салт-дәстүрлері туралы айтып бер. — Халқымыздың ең басты ұлттық мерекесі қалай аталады? — Ашыхатты қалай жасадың? — Ашықхатты кімге сыйлағың келеді? — Оригами дегеніміз не? |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз. Көңіл-күй смайликтерін жабыстыру. |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Тағам мен сусынның алатын орны. Суретшілер туындыларындағы тағам түрлері |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Тағам мен сусынның алатын орны. Суретшілер туындыларындағы тағам түрлерімен танысу. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: тағам мен сусынның алатын орны туралы білу, жаңа білімге деген қызығушылықтарын арттыру. Оқушылар үшін: « Тағам мен сусынның алатын орны » тақырыбында сурет салу. |
|||
Нені білулері керек |
Өткен сабақта алған білімдерін қорытындылай алуы. |
|||
Нені үйренулері керек |
Қоршаған әлемге көңіл бөлуді, беймәлім нәрсеге қызығушылық танытып, жаңа нәрсе туралы ақпрат іздеуді үйренулері керек. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Жұмыс дәптері, фломастер. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық, 98-101 беттер, альбомдар. |
|||
Тілдік құзіреттілік |
ТАҒАМ ЕДА |
|||
Материалды түсіндіру |
Сен сергек әрі денің сау болу ұшін дұрыс тамақтануың қажет. Денсаулыққа зияны жоқ тағамдарды пайдалануың тиіс.
|
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Фотоилюстрацияны қарап шық. Жемістер мен көгөністерді ата. Тағы қандай пайдалы тағамдарды білесің? Өзің жақсы көретін пайдалы тағамдарды ата. Өзің жақсы көретін , алайда оның ағзаңа зиян екенін білетін тағамдар бар ма? |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Тағамдарға суретшінің көмегімен қара. Қызыл ,сары,қызғыл сары және күлгін түсті жемістерді ата. Жасыл,қызыл және қызғылт сары түсті көгөністерді ата. |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз.
|
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Жемістер мен көгөністердің пішінін зеріттейміз. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Жемістер мен көгөністердің пішінін зеріттеуді үйренеміз |
|||
Сабақтың міндеттері Нені білулері керек |
Табиғи материалдарды сабақта қолдануды үйрену. Мұғалім үшін: көзбен көріп,есте сақтағандарын пайдалануға үйрету. Оқушылар үшін: композиция жасау. Өзінің және достарының жұмыстарын талдай білуге үйрету. Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді. |
|||
Нені үйренулері керек |
Өздерінің қиялындағы бейнелерді пайдалануды үйренеді. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Оқулық, сұрақ қиындылары,қылқалам. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық 102-103 беттер. |
|||
Материалды түсіндіру |
Суретте берілген көгөністер мен жемістерге назар аудар. Олардың түсі мен пішіні қандай? Үйде немесе дүкенде басқа да жемістер мен көгөністерге қара. Олардың түсі мен пішінін анықта. Есте сақтап, бейнелеуге тырыс. |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Жұмыстың орындалу реті: Қолдан сомдалған мүсіндерді жан-жағынан көруге бола ма? Ал суретті ше? |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Түрлі-түсті ермексаздан бірнеше көгөніс пен жемісті мүсінде. Мұғалімің және достарыңмен бірге көгөніс пен жемістен тұратын ұжымдық себет жаса. |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз? |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Натюрморт |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Өз бетінше шығармашылық жұмыс жасауды үйрету. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: әр түрлі пішімдермен жұмыс жасауға үйренеді. Оқушылар үшін: Натюрморт салу үшін міндеттерін білу. |
|||
Нені білулері керек |
Өз жұмысын жоспарлаудығ композицияға пішімді қалай таңдау керектігін біледі. |
|||
Нені үйренулері керек |
Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Жұмыс дәптері,жай қарындаш,фломастерлер. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық пен жұмыс 104-105 беттер, жұмыс дәптері, әйгілі суретшілердің туындылары. |
|||
Материалды түсіндіру |
Суретші қозғалмайтын табиғаттағы жансыз денелерді бейнелейді. Ондай туындылар натюрморт деп аталады. Суретшілер шынайы заттарға натураға қарап салады. |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
№2 жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орында. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
— Суретшілер неліктен натюрморт салғанды ұнатады? — Натюрмортта не бейнелеуге болады? — Сретшілер натюрморттарында қандай әсерлегіш құралдарды пайдаланады? |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз. Көңіл-күй смайликтерін жабыстыру. |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Жемістер мен көгөністерден натюрморт жасаймыз. |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Жемістер мен көгөністерден натюрморт жасаудың әдістерімен танысу. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: натюрморт салуғк қызығушылықтарын арттыру. Оқушылар үшін: «Жемістер мен көгөністер» тақырыбында сурет салу. |
|||
Нені білулері керек |
Өткен сабақта алған білімдерін қорытындылай алуы. |
|||
Нені үйренулері керек |
Қоршаған әлемге көңіл бөлуді, беймәлім нәрсеге қызығушылық танытып, жаңа нәрсе туралы ақпрат іздеуді үйренулері керек. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Жұмыс дәптері, фломастер. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық106-107 беттер, альбомдар. |
|||
Материалды түсіндіру |
Натюрмортты түрлі фломастерлермен немесе түсті балауыз борлармен салады. Аппликация жасауға да болады. Боя немесе фломастермен салынған натюрморт әдімі көрінеді.
|
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
№2 жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орында. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Натюрмортты қайталап сал. |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз.
|
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Дені саудың жаны сау Денешынықтыру және спорт |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Жаңа білімді меңгеру, тәжірибеде қолдану. |
|||
Сабақтың міндеттері Нені білулері керек |
Мұғалім үшін: жаңа білімге деген қызығушылықтарын арттыру. Оқушылар үшін: берілген тақырыпта сурет салу. |
|||
Нені үйренулері керек |
Қоршаған әлемге көңіл бөлуді, беймәлім нәрсеге қызығушылық танытып, жаңа нәрсе туралы ақпрат іздеуді үйренулері керек. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Өткен сабақта алған білімдерін қорытындылай алуы. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
«Ашық сабақтар» сайты, бастауыш сынып журналы. |
|||
Материалды түсіндіру |
Денсаулығың мықты болу үшін таңертең жаттығу жасап, спортпен шұғылдануың керек. |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Сен таңертең жаттығу жасайсың ба? Таңертең тағы не істейсің? Өзіңнің күн тәртібің туралы айтып бер. Оның ішінде спортқа орын бар. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Топтарға тапсырма: i. А.Дайнеканың картинкасын суретте. ii. Сен қалай демаласың? Әңгімеле. |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз? |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
Суретшілер туындыларындағы спорт тақырыбы |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Жаңа білімді меңгеру, тәжірибеде қолдану. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: жаңа білімге деген қызығушылықтарын арттыру. Оқушылар үшін: берілген тақырыпта сурет салу. |
|||
Нені білулері керек |
Өткен сабақта алған білімдерін қорытындылай алуы. |
|||
Нені үйренулері керек |
Қоршаған әлемге көңіл бөлуді, беймәлім нәрсеге қызығушылық танытып, жаңа нәрсе туралы ақпрат іздеуді үйренулері керек. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Жұмыс дәптері, фломастер. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық,ғаламтор «Ашық сабақ» сайты |
|||
Материалды түсіндіру |
Спортпен шүғылданатын адамның денесі шымыр болады. Спортшылар үнемі қозғалыста болады. Спортышларды сыртынан бақыла. |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
Кітапта берілген картиналардан қандай спорт түрлерін көріп тұрсың? Олардың қайсысында белсенді қозғалыстағы адамдар бейнеленген? Қайсысы саған қызығырақ көрінді? Неліктен? |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Қолыңа қарындашты ұста. Қолыңның шынтақ тұсы мен білезігіңді бүкпей , саусағыңды қозғалтпай сурет салып көр. Тізеңді бүкпей бірнеше қадам жаса. Қандай қорытынды жасайсың? |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз. Көңіл-күй смайликтерін жабыстыру. |
|||
Оқу ісінің меңгеруісі:
Сабақ тақырыбы: |
«Менің сүйікті спортым» композициясын жасаймыз Білім мен білік қоржыны |
Мектеп: |
||
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
||
СЫНЫП: 1-сынып |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||
Сабақтың мақсаты |
Жаңа білімді меңгеру, тәжірибеде қолдану. |
|||
Сабақтың міндеттері |
Мұғалім үшін: жаңа білімге деген қызығушылықтарын арттыру. Оқушылар үшін: берілген тақырыпта сурет салу. |
|||
Нені білулері керек |
Өткен сабақта алған білімдерін қорытындылай алуы. |
|||
Нені үйренулері керек |
Қоршаған әлемге көңіл бөлуді, беймәлім нәрсеге қызығушылық танытып, жаңа нәрсе туралы ақпрат іздеуді үйренулері керек. |
|||
Жұмысқа қажетті материалдар |
Жұмыс дәптері, фломастер. |
|||
Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар |
Оқулық,ғаламтор «Ашық сабақ» сайты |
|||
Материалды түсіндіру |
Жұмысың арқылы қандай ой қозғағың келеді? Қандай материалдарды қолданасың? Қауіпсіздік ережесін ұмытпа. |
|||
Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс |
№2 жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орында. 120-121 беттегі ұрақтарға жауап беріңдер. |
|||
Сабақтың қорытындысы |
Керекті өлшем мен пішімді қағаз парағын таңда. Әсерлі сызықтар мен пішімдерді пайдалан. Сәйкес түстер үйлесімін таңдап ал. Қозғалыстағы адамның қимылын бақыла. Қызықты композиция ойлап тауып , қозғалыстағы адамды белгіле. |
|||
Кері байланыс
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы әдісті пайдаланыңыз.
|
|||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.