10.4.3.6

  • docx
  • 05.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала 10.4.3.6.docx

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Әртүрлі ортадағы электр тогы

Мектеп:

 

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:

 

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 

 

Сабақтақырыбы

 

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.3.6 – электролиз процесі арқылы тәжірибелік түрде заряд шамасын анықтау.

 

Сабақ

мақсаттары

Электролиз заңдарын еске түсіре отырып, білімдерін жетілдіре түсу;

Берілген құрал-жабдықтарды қолдана отырып екі валентті ионың зарядын анықтау;

Алынған мәліметті пайдалана отырып, қорытынды жасау;

 

Жетістік

критерийлері

 

 

 

 

Қолдану:

Берілген құралдарды пайдалана отырып, суретте көрсетілген тізбекті жинай алу

Жоғарғы деңгей дағдылары:

Жасаған жұмысына талдау жасай алу:

 

Тілдікмақсаттар

 

Пәнгетән лексика мен терминология:

 

Заряд

Charge

Электрохимиялық эквиволент

Electrochemicalequivalent

Электролиз

electrolysis

Электролит

electrolyte

Масса

Mass

Фарадей тұрақтысы

The Faraday constant

Валентілік

Valence

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Электролит дегеніміз не?

Электролиттерде электр тогын сасымалдайтын бөлшектер қалай аталады?

Ионның неше түрі бар?

Сұйықтар қалай иондалады?

Элетролиз дегеніміз не?

Фарадейдің бірінші және екінші заңын тұжырымдаңыз....

 

Құндылықтарды

дарыту

 

 

Құндылықтардыдарытуарқылыоқушылардың бойында ұйымшылдық, ынтымақтастық, құрмет сезімдерін сіңіру. Мысалы топтық және жұптық жұмыстар барысында оқушылар арасында жауапкершілік және сыйластық тәрбиелері қалыптасады. Оқушылардың пәнге деген ынтасын және қабілетін дамыту, оларды алғырлыққа дәлдікке, зеректілікке, шапшаңдыққа баулу.

 

Пәнаралық

байланыстар

Математикалық сауаттылық, химия

 

АКТ қолдану

дағдылары

Слайд көрсетуде және Bilimland.kzсайтынпайдалану барыснда қолданылады

 

Бастапқы білім

 

Бұл тақырып бойынша алғашқы білімдері 8 сыныпта «әртүрлі ортадағы электр тогы» тақырыбы бойынша таныс

 

 

САБАҚ БАРЫСЫ

 

 

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушыларға таныстыру

Слайд

Сабақтың ортасы 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

1 минут

 

 

35 минут

А) Оқушылар жұмысты топпен орындайды. Топқа бөлу үшін әр түрлі тәсілдерді қолдануға болады.

Мысалға: Заряд дегеніміз не? Зарядтың неше түрі бар? Элементар заряд дегеніміз не?

Ион дегеніміз не? Электролиттерде электр тогын тасымалдайтын бөлшектер қалай аталады?

Масса дегеніміз не? Масса адетивті шама дегенді қалай түсінесің? Массаның қандай өлшем бірліктерін білесің?

 

Ә) Оқушыларға қажетті құрал-жабдықтар мен зертхананы орындауға арналған нұсқаулықтарды таратып беру

Зертханалық жұмысты оқушылар өз беттерімен жасап, алынған мәліметтерді қолдана отырып қорытынды жасаулары қажет.

 

Жұмыс барысы

1.      Катод ретінде алынған мыс электродты 5 минут элекр плиткасында кептіріңіз. Одан кейін лабораториялық таразыда оның массасын анықтаңыз. Алған М1 массасын берілген кестеге енгізіңіз.

2.      Шыныдан жасалған электролитті ваннаға анод және катод ретінде қолданатын мыс және көміртегі пластиналарын салыңыз. Тұрақты ток көзінің оң қысқышын анодқа, ал теріс қысқышын катодқа суретте көрсетілгендей етіп қосыңыз.

3.      Ток көзін қосыңыз, сол мезеттен бастап секундомерді іске қосыңыз. Электролит арқылы токты 15-20 минут жіберу қажет.

4.      Ток көзін және секундомерді өшіріңіз. Катодты электр пешінде 5 минут құрғатып массасын таразы арқылы анықтаңыз. М1 мен М2 айырымы электролид арқылы бірлік заряд өткен кезде бөлініп шығатын заттың массасын М береді. Алынған мәліметтерді кестеге толтырыңыз.

5.      Жоғарыда көрсетілген формулаларды қолдана отырып, электрохимиялық эквиволенті, Фарадей санын және электронның зарядын анықтаңыз. Есептеу барыснда мыс үшін 63,5×10-3 кг/моль және валенттілігі 2 екендігін ескеріңіз.

 

Қиылған сұрақтар, электролиттік ванна, катод және анод, тұрақты ток көзі және секундомер, пластиналар

Сабақтың соңы

1 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмыстыжалғастыруқажет

 

Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

 

 

 

Сабақбойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?