Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1A Тізбектер |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: Сандық тізбектер |
|||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.3.1 сандар тізбегі туралы түсінік болу; 9.2.3.2 тізбектің n-ші мүшесін табу, мысалы: 9.2.3.3 математикалық индукция әдісін білу және қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Сандық тізбектер туралы ұғымын білу, сандық тізбектің түрлерін ажырата алу, тізбектің n- ші мүшесін таба білу |
||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
сандық тізбектердің берілу тәсілдері туралы біледі; сандық тізбектердің жалпы мүшесінің формуласын пайдалана біледі сан тізбегінің жалпы мүшесінің формуласын қорытады; сан тізбегінің мүшелерін табады. |
||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Сандық тізбектің берілу тәсілін түсінеді және ауызша бейнелейді, заңдылықты қалай жалғастыру керегін анықтай алады Пәнге тән лексика мен терминология: Тізбек, сандық тізбек , аралық , мүше/алдыңғы мүше/ келесі мүше, Заңдылық, тізбекті жалғастыру Қосу, азайту, көбейту, бөлу Өседі, кемиді Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Алдыңғы мүше арқылы келесі мүшені анықтау үшін не істейсіздер? элементтерді d- айырмаға өзгерту
Сонымен, келесі мүшесі ... болады |
||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Құрмет құндылығын бір-бірін тындау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығын жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығын өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады |
||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Физика, |
||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Презентацианы қабылдау |
||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Тізбектер, Фибоначчи сандары. |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут
|
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: МАУСЫМ,ШІЛДЕ, ТАМЫЗ JUNE, JULE,AUGUST Шеңбер жасап, оқушыларды отырғызу. Оқушылар осы жазғы демалыс туралы ойларымен топпен бөліседі; |
Слайд 1
|
|||||||||||||||||||||||||||
Проблемалық тапсырма 5минут
|
Тақырыпқа шығу мақсатында оқушыларға келесі тапсырма ұсынылады, сұрақтар қойылады: Төменгі суреттерде берілген нүктелер санын анықтаңыз 1-сурет 2-сурет 3-сурет 4-сурет . Қандай заңдылық орындалды? Оқушылар зандылықты анықтап тізбек құрады. 1;3;6;10;15;21;28.... Осы қатарды басқаша қалай атауға болады? Тақырыпқа шығу. «Сандық тізбектер» Бұл ұғым сіздерге таныс па? Оқушылар ертеде алған білімдерін еске түсіреді Тізбекің жалпы мүшесінің формуласын жазыңыздар. Осы тапсырма оқушыларда қиындық тудырады. Сабақ мақсатын анықтау |
Слайд 2
Слайд 3-4
|
|||||||||||||||||||||||||||
Тақырыпты ашу 7 минут |
Тақырыпты ашу кезеңінде сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту мақсатында «Кластер» техникасын қолданамын. Оқушылар өздері топта тақырыпты ашады, білімдерін тақырып бойынша жүйелейді. «Кластер» техникасының қолдану кезендері: 1.Таза парақтың ортасына «кілттік сөз» жазылады (мысалы осы тақырып бойынша «Тізбек»). 2. Осы сөздін жан-жағында осы тақырыпқа байланысты сөйлемдер, не сөздер жазылады. (Модель «планета (кілттік сөз) және оның серіктерін (ұғымдар, негізгі түсініктер)» және «серіктерінің» жанында сөйлемдер және ұғымдар жазылады, осылай жалғаса береді ). 3 Нәтежесінде графикалық түрде берілген ақпарат тақырып бойынша оқушылардың ойлаланғанын, түсіну деңгейін көрсетеді.
Тақырыпты ашу мақсатында келесі тапсырма ұсынады: Берілген анықтама материал бойынша жүйелі кластер құру. Анықтама. Мүшелерін нөмірлеп шығуға болатын шексіз сандар жиыны сандық тізбек деп аталады. Тізбекті құрайтын сандар рет-ретімен, тізбектің бірінші, екінші, үшінші, төртінші, т.с.с мүшелері деп аталады. Тізбектің мүшелерін оның реттік нөмірлерін көрсететін индекстері бар әріптермен белгілейді: Тізбектің n-мүшесін оның жалпы мүшесі деп атайды және оны Сипаттау тәсілі сөзбен беріледі. Мысалы: 3-ке еселі сандар тізбегі: 3, 6, 9, 12, …, 3n Аналитикалық тәсіл. Тізбектің n-ші мүшесі формула арқылы беріледі. Тізбектің жалпы мүшесінің формуласы оның кез келген нөмірмен берілген мүшесін есептеуге мүмкіндік береді. Мысалы, Рекуренттік тәсіл – тізбектің кез келген мүшесін алдыңғы мүшелері арқылы анықтайтын тәсіл. (Латынның recurro – қайта оралу деген сөзінен шыққан). Кестелік тәсіл. Кесте арқылы беріледі. Тізбектің түрлері: Шекті, Шексіз, Өспелі , Кемімелі, Тұрақты Күтілетін нәтеже: Оқушылар топта анықтама материалды талқылап кластер құру арқылы тізбектердің берілу тәсілдерін меңгереді.
|
анықтама материал, флипчарт, фломастерлер
Слайд 5-6-7-8 |
|||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс 3мин
|
Оқушыларға сұрақ қою: 1,1,2,3,5,8,13.... сандары тізбегі бойынша не айта аласыздар? Фибоначчи сандары өмірде қайда кездеседі? Мысалдар келтіріңіздер
|
Слайд 9 |
|||||||||||||||||||||||||||
Блиц сұрақтар Тапсырма 8минут
|
Әр оқушының тақырыпты қалай меңгергенін тексеру үшін оларға «Блиц сұрақтарды» белсенді тақта арқылы қоямын. Әр оқушы келесі тапсырмаларды өздігімен орындап жауаптарын ақ мини тақтаға жазады. 1)Тізбектер түрін анықтаңыздар А) -8; -5; -2; 1;4; ... В) -1; -2; -3; -4; ... С) 1;1;1;1.... D)Натурал сандарға кері сандар E)Бір танбалы жай сандар F) Төртке еселі оң сандар 2)Тізбектерді құрастырыңыз
3)Заңдылықтарды анықтаңыз
4) Тізбектегі заңдылықты анықтап, келесі екі мүшені жазыңыз. Тізбектегі заңдылықты анықтап, келесі екі мүшені жазыңыз. 1) 3, 5, 8, 13, 21,34 2) 1, 2, 4, 7, 11, 16, 22 3) 3, 6, 12, 24, 48, 96 4) 2, –2, 4, –12, 48, –240, 1440, -10080, 80640 5) 1, 4, 27, 256, 3125, 46656, 823543 Тапсырманы орындап болған соң, критерийлер бойынша өз-өзін тексереді. Бағалау критерийі: Тізбектердің түрін дұрыс анықтайды Тізбектерді құрастыра алады Тізбек заңдылығын дұрыс анықтайды |
Ақ мини тақталар
Слайд 10
Слайд 11
Слайд 12
Слайд 13
|
|||||||||||||||||||||||||||
Терминдермен жұмыс жасау 2мин |
Аударма жасау /трансляция/ – пәндік терминдерді бір «тілден» екінші «тілге»
|
Слайд 14 |
|||||||||||||||||||||||||||
Емтихан тапсырмаларына шолу 8-мин |
Тақырыпты бекіту мақсатында, алдындағы кезенде енгізген терминдарды қолданып тапсырмалары оқушылар өздігінен тапсырмаларды орындайды: 1)(i)A sequence
b)
(ii) Another
sequence a)
Find
Given that b) Find the value of k 2) A sequence of numbers
Where c is a constant a)
Write down an expression, in terms of c, for b) Show thet Given that c) find the range of values of c Марк схема бойынша бір-бірін тексереді.
|
Слайд-16-15 www.examsolition |
|||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс 2мин |
Марк схема бойынша толық балл алдыңыздар ма? Тапсырма орындау барысында қандай қиындықтар болды ? Не түсініксіз болды? Талқылау |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып, деңгейлік тапсырмалар және қосымша тапсырмалар құрастырылды. |
Құрастырылған критерийлер бойынша , марк схемалар бойыша бірін бірі, өз-өздерін тексереді. Топтар бір-бірін бағалайды. |
Сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін тренинг өткізіледі.Белсенді оқыту әдістері қолданды. Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді. |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтын әр кезені бойынша оқушылар мен кері байланыс орнатып отырдым, сұрақ жауап арқылы, формалдық бағалау арқылы.
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.