|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.4.А БөлімТолқындық қозғалыс
|
Мектеп: |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандарсаны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы |
Толқындық қозғалыс. |
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.5.12
толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын
ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдану; 9.2.5.13 көлденең және бойлық толқындарды салыстыру
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
Толқындық қозғалыс туралы мағлұматтар беру; Толқындық қозғалыстың түрлері және оларды сипаттайтын шамалармен таныстыру; Толқын
жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы
формулаларын есеп шығаруда қолдану.
|
||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийлері |
Оқушылар біледі: Білу: көлденең және бойлық толқындардың анықтамасын біледі.
Түсіну:көлденең және бойлық толқындарды салыстырады.
Қолдану:толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын
ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолданады.
|
||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: Көлденең, бойлық, толқындыққозғалыс, перпендикуляр, параллель, толқынбағыты, тербеліс, вибрация, серіппе, дыбыс, толқын
Диалогқа/жазуғақажеттісөз Тіркестері: ………не болады. ………арасындақандайайырмашылық ………….су қозғалады. ……..қайүлгіменқозғалады?
|
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтардыдарыту
|
Оқушыларсабақбарысындатоппенжұмысістейді. Жұмыс барысында жауапкершілік және өзара құрмет құндылықтарын дамытады. Академиялық адалдық |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Математика-есептер шығаруда |
||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивтіесепшығару. |
||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім
|
Толқындар. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу.Психологиялық ахуалды қалыптастыру. (Топқа бөлу. Толқын түрлері бейнеленген қағаз қиындыларынан сурет құрау арқылы топқа бөлінеді)
Тақырыбы: Экраннан М.Жұмабаевтың "Толқын" өлеңінің бейнебаянын тамашалайды.
Мақсаты:Не? Неліктен? қалай? сұрақтары арқылы оқушының ойлау дайғысын дамыту. Сол бейнебаяннан не түсінгені туралы сұрау.
Әр топқа тапсырмалар үлестіріледі. 1-топ. Осы өлең жолдары сізге таныс па? Қазақ әдебиеті сабағынан өздері оқыған өлең туралы еске түсіріп айтады.
2-топ. Өлеңнің авторы кім? Ол ақын туралы не білесіңдер? М. Жұмабаевтың өмір баяны мен шығармашылығынан қысқаша мәлімет береді.
3-топ. «Толқын» өлеңінің мағынасын қалай түсінесіңдер? Осы өлең жолдарының өмірлік мағынасын қалай түсінетіндіктерін жеткізеді.
Кері байланыс: сындарлы кері байланыс. |
М.Жұмабаев «Толқын» бейнебаян https://www.youtube.com/watch?v=Wnk8oJ6xRkA.
Толқынды модельдеу: http://phet.colorado.edu/sims/wave-on-a-string/wave-on-a-string_en.html
Толқындартуралы интерактивтібейнебаян: http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/science/aqa_pre_2011/radiation/anintroductiontowavesact.shtml
|
|||||||||||||||||||
|
|
Топтық жұмыс. Есептер шығару.
Мақсаты: Теориялық білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге дағдыландыру.
Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларға есептер жазылған парақты таратады. Есеп шартын оқушылармен бірге талқылайды. Бағалау критерийлерін құрады.
Оқушы іс-әрекеті: тапсырмаларды жұпта орындайды.
Бағалау: оқушылар өз-өздерін бағалайды.
Өз-өздерін бағалау парағы №1 Күні: ----------------------- Пәні: Физика Сыныбы: 9 «А» Оқушының аты-жөні: -------------------------------------------- Тапсырма: карточкадағы есептерді шығару. Мақсаты: толқын ұзындығы, таралу жылдамдығын қолданып, есепті шығару, тест тапсырмасын орындау. Күтілетін нәтиже: А. №1. Формуланы біледі. В. №2. Есепті шығарады. С. №3. Уақытқа сай жұмыстанады. Д. №4. Тест жұмысын орындайды.
Рефлексия Не ұнады? Не үйрендім? Нені істей алмадым? сұрақтарына сүйеніп жапсырма қағазға пікірлерін жазып оқиды. "Ет тартқыш, чемодан, сұрақ".
ІІ. Тақырыбы: Мәтінмен жұмыс. Мақсаты: Теориялық білімдерін қолдана білуге дағдыландыру.
Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларға мәтін жазылған парақты таратады. Мәтін бойынша 10 сұрақ дайындайды.
Оқушы іс-әрекеті: мәтінмен жұмыстанады.
Бағалау: оқушылар өз-өздерін бағалайды.
Кері байланыс: мұғалім-оқушы, оқушы-оқушы
Мұғалім іс-әрекеті: сабақты қорытындылайды.
|
тәжірибенің мәліметтері: http://www.nuffieldfoundation.org/practical-physics/transverse-waves-along-rope
Қосымша 1
Презентация
Қосымша 2
«бөлшектер» ретінде оқушыларды пайдалану туралы демонстрацияның ақпараты: http://www.nuffieldfoundation.org/practical-physics/waves-along-line-students
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
3 минут |
Не ? Қалай? Неліктен? Не үйрендім? Нені істей алмадым? Сұрақтары арқылы күтілетін нәтижені бекіту. Үй тапсырмасы: Тақырып бойынша қайталау |
Рефлексия паракшалары
Р. Башарұлы 9-сынып оқулығы
|
|||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақбарысындаберілгентапсырмалароқушылардыңжасерекшелігінежәнедеңгейінесәйкесқұрылды. |
\
|
Қауіпсіздік техника ережелерін қайталау Тәжірибе жасау барысында қауіпсіздік техникасы түсіндірілді. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақбойыншарефлексия
|
Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Жалпыбаға
Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1:\
2: \ Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: \
2: \ Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? 1. \ |
|||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.