|
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: Радиоактивтілік |
Мектеп:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Термоядролық реакциялар. Радиоизотоптар, радиациядан қорған |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.6.2.6 ядролық ыдырау мен ядролық синтезді салыстыру; 9.6.2.7 радиактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіру; 9.6.2.8 радиациядан қорғану әдістерін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Ø Ядролық ыдырау мен ядролық синтезді салыстыра отырып, қорытынды шығара алу; Ø Радиоактивті изотоптардың қолданыс аясына мысалдар келтіру; Ø Радиациядан қорғану әдістерін білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері
|
Білу және түсіну: ыдырау және синтез үдерісін біледі және сипаттай алуы; радиациядан қорғану әдістерін білуі; Қолдану: радиоактивті изотоптардың қолданыс аясына нақты атап, мысалдарын келтіруі; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Ядроны бөлу ... Ядро синтезі ... Радиациядан қорғану әдістері... Радиоактивті изотоптардың қолданыс аясы ... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Өзіне және өзгелерге құрмет: Сұрақ жауап кезінде ойын жүйелеп айтады және өзгелердің жауабын тыңдай білулерін Ынтымақтастық: Берілген тапсырмаларды жұппен және топпен бірлесе отырып орындау Өмір бойы оқу: білетін алғашқы білімдерін өздері оқу арқылы түсіну, бір-бірімен талқылай отырып, білімін жетілдіру. Академиялық әділдік: бірін-бірі бағалау барысында академиялық әділдікті сақтай алу дағдаларын жетілдіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Химия: Ядроның құрлысын сипаттауда және Менделеев таблицасын қолдануда химия пәнінен алған білімдерін қолданады Өнер: Постер жасауда өнер сабағынан алған білімдерін қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Постер жасау барысында, планшеттерді қолдана отырып, интернеттен әр түрлі сайттармен жұмыс жасау дағдылары. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
7,8 және 9-сыныптардан «Атомның құрылысы», «Радиоактивтілік» тақырыбы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут
|
1)Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу және түгендеу. Өз еріктерімен топқа бөлу |
Слайд 1
Таратпа материал Планшет
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 1 минут
15 минут
16 минут
4 минут
7 минут |
Сабақ тақырыбы мен СМ таныстыру.
Бөлу және синтез энергиясын алудың қиындықтарын талдай отырып постер жасайды және қорғайды І топ Ядроны бөлу үшін:
ІІ топ Ядро синтезі үшін:
ІІІ топ Радиоактивті изотоптардың қолданыс аясы үшін: · радиоактивті изотоп дегеніміз не · радиоактивті изотобтың қажеттілігі IV топ Радиациядан қорғану әдістері үшін · сәулелену көздерін анықтау · сәулеленуді анықтайтын құралдар · радиацияның адам өміріне қауіптілігі · радиациядан қорғану жолдары
Қорғау. Жасаған постерлерін топтар қорғайды әр топқа 4 минуттан Бағалау: сағат тілі бағыты бойынша топтар бір-бірін бағалау жүргізеді Әр топ қорғаған соң артынан видео көрсетіп қорытындылап отыру
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 1 минут |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Ядроның бөлінуі және синтезі қалай жүретіндіктерін жақсы түсінеді. Радиациядан қорғану жолдарын біледі. Радиактивті изатоп қай жерде қолданылатындықтарын біледі. Оқушылардың көпшілігі: Берілген тапсырмаларды өз беттеріміен берілген немесе ғаламторды пайдалана отырып, анықтап постер жасайды. Кейбір оқушылар: берілген тақырыптардың мағынасын ұғып, басқаларға түсіндіре алады.. |
Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер: Мадақтау, бір-бірін өзара бағалау |
Денсаулық сақтау технологиялары: Оқушыны партада дұрыс және түзу отырыуын қамтамасыз ету Көз ауыруларының алдын алу үшін жарықпен қамтамасыз ету
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.