Ғаламтордың пайдасы мен зияны

  • docx
  • 30.01.2020
Публикация в СМИ для учителей

Публикация в СМИ для учителей

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала Г.Карашева Ғаламтор.docx

Қысқа  мерзімді сабақ жоспары       

Мұғалімнің аты-жөні: Карашева Г.Ж.

Сынып:  3 - сынып

Сабақ тақырыбы:  ҒАЛАМТОРДЫҢ ПАЙДАСЫ МЕН ЗИЯНЫ

 Осы сабақта қол жеткізілетін оқу

мақсаты

3.1.2.1. компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;

3.1.2.2. компьютерлік программаларда  файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;

 

Сабақ  мақсаттары

Барлық оқушылар:   Компьютерлік программалар мен қолданушының міндеттерін түсіну, файлдарды ашу мен сақтау үшін командаларын пайдалану. Ғаламтордың даму тарихын білу.

Оқушылардың басым бөлігі:  Ғаламтордың  жақсы немесе жаман жағын  ажыратып атау.

Кейбір оқушылар:  Браузерлермен жұмыс жасауды білу.

Бағалау критерийлері

-Компьютерлік программалар мен қолданушының міндеттерін түсінеді, файлдарды ашу мен сақтау үшін командаларын  пайдаланады.Ғаламтордың даму тарихын біледі.

-Ғаламтордың жақсы немесе жаман жағын ажыратады.

-Браузерлермен жұмыс жасауды біледі.

 

Тілдік мақсаттар

Ғаламтор - интернет – Internet       Ақпарат – информация -information

Браузер - browser

Құндылықтарға баулу

Жан-жақты дамыған ұрпақ тәрбиелеуге баулимын. Жеті құндылықтың бірі «Жалпыға ортақ еңбек қоғамына» сүйене отырып, сабақты зейін қойып тыңдау, топтық жұмыстарға белсене қатысу.

Пәнаралық байланыс

Орыстілі, ағылшын тілі, құқық

 

Алдыңғы білім

Программалар терезесі

Сабақ барысы:

Сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығулар түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

 

 

2 мин

 

 

«Ашық микрофон" 

 әдісін

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушыларды «Шаттық шеңбер» бойымен тұрғызып «Сәттілік тізбегі» бір - бірімізге сәттілік тілеп, қуанышымыз бен жүрегіміздің жылуын бөлісейік.

Топқа бөлу суретті «Жасырылған түрлі – түсті фигуралар» әдісі арқылы топқа бөлемін.

Үй жұмысын пысықтау үшін

«Ашық микрофон"  әдісін  ұйымдастырамын (бір оқушы журналист болып, өткен  тақырып  бойынша  қалған оқушыларға сұрақ  қояды,  оқушылар  жылдам жауап  беру  керек).

Сұрақтар:

1.      Программа дегеніміз не?

2.      Программалар терезесі, терезенің негізгі элементтері?

3.      Терезе түрлерін атап бер?

4.      Ашық терезені қандай пернемен жабуға болады?

Дескриптор:

-          Программаның анықтамасын атап береді.

-          Терезенің негізгі элементтерін біледі.

 

 

микрофон

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Әріптестер» әдісі.

10 – минут

 

Картинки по запросу тетрадь и ручка вектор
 

 

 

 


three_step_interview

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Венн диаграммасы

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ соңы

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа тақырыпты ашу үшін бейнеролик арқылы оқушылардың  ойын шоғырландырамын. Оқушыларға

«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы әңгіме жүргіземін:

-          Суретте нелер бейнеленген?

-          Әлеуметтік желілер не үшін қажет?

-          Бейнероликте не айтылды?

-          Ғаламтор дегеніміз не?

Дескриптор: бейнероликте көрсетілген ғаламтор туралы өз ойларын жеткізеді.

1-    тапсырма: «Әріптестер» әдісі. Жұптық жұмыс

Əр оқушыға жауабы бар, не сұрағы бар қағаз беріледі. Оқушылар сынып ішінде жүріп, сəйкес келетін сұрақ пен жауапты  іздейді. Әріптес болып (жұптық жұмыс) компьютерлік программада файлды ашу мен сақтауды көрсетеді.

Компьютерлік программалар  мен қолданушының міндеттері?

Компьютер жұмыс  жасау үшін арнайы бағдарламалар қажет.

Файлдарды ашу және сақтау командалары не деп аталады?

Компьютер бағдарламаларында сақталатын құжат, аты бар байттар тізбегі -  файл деп аталады.

Ғаламтордың  шығу тарихы және оның дамуы

1660 АҚШ та пайда болды, жер шарындағы сан алуан АКТ құралдарын байланыстырады.

Дескриптор:

- Компьютерлік программалар  мен қолданушы міндеттерің қажет екенін біледі.

           - Компьютерлік программада файлды  ашу мен сақтай алады.

-          Ғаламтордың  шығу тарихы түсінеді.

2- тапсырма: Топтық жұмыс.

      ОқушыларғаЭйлер–Венн диаграммасы әдісін қолданып, ғаламтор  жақсы мен жаман жағын жазып, салыстырады.

2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын.

Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады.

Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.

Эйлер–Венн диаграммасы

Овал: -	Денсаулыққа зиян келтіреді.
-	Білімсіз болуға шақырады.
-	Жаман жаққа тәрбиелейді
Овал: -	Уақытты үнемдейді.
-	Ақпарат аламыз.
-	Алысты 
-	Жақындатады.
         Жақсы                                      жаман

 

Овал: ғаламтор
 

 

 

 

 

 

 

 


Дескриптор:

-          Ғаламтордың жақсы мен жаман  жағын біледі.

-          Қорғау арқылы айырмашылығын ажырата алады.

 

 

 

3–Тапсырма: Сәйкестендіру кестесін толтырып, сабақты бекіту

Түрлі браузерлерді салыстырады

Қызметі

YouTube

 

Похожее изображение

 

Ғаламтор

 

http://wazapp.im/imgs/wazapp.png

 

Google

 

 

Вконтакте

 

 

Электрондық пошта

 

 

WhatsApp

 

 

Дескриптор:Сәйкестендіру кестесін толтыру арқылытүрлі браузерлермен танысады.

АКТ

www.almaty.tv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кеспе қағаз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқылым материалы және кестелі үлестірмелер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АКТ, суреттер,

үлестірме қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

3 мин

 

Рухани жаңғыру

Сары-   мен үшін қызықты ,  Көк- көп нәрсе үйрендім

Қызыл- маған кейбірі қиындау болды. 

Жасыл-түсіндім,  Күлгін –мен үшін қиын болды.      

Үй жұмысы: Ғаламторға байланысты өзекті мәселелерді қозғау.

 

 

 

 

Описание: Описание: Описание: Картинки по запросу рухани жаңғыру 


Стикерлер

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау –Сіз оқушылардың Материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

«Сұрақ - жауап» әдісі арқылы баяу оқушыларға түрткі сұрақтар қойылды. «Әріптестер» әдісі арқылы жұптық жұмыста қабілетті оқушылар, қабілеті төмен оқушыларға көмек көрсетеді.

Эйлер–Венн диаграммасы әдісінде топтық тапсырма беріліп  қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсете отырып ойлау қабілетін жетілдіремін.

«Сәйкестендіру» тапсырмасы арқылы қабілеті жоғары оқушылар жеке тапсырманы орындайды.

Топтар арасында,  жұптар арасында бірін-бірі«Бағдаршам», "Бет әлпеті"  әдісі, «Басбармақ», «Геометриялық фигуралар», мақтау сөздер арқылы бағалайды.

 Дескриптордың орындалуына қарап, қалыптастырушы бағалауға сүйене отырып бағаланады және кері байланыс жүргіземін.

 

АКТ қолдану барысында өмір және техника қауіпсіздігін сақтау.

 

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары қолжетімді маОқушылар бүгін не үйренді?

Сабақтағы ахуал қандай болды?   Жоспарланған саралау жақсы іске астыма?

Уақыт есебінен ауытқу болдыма?  Жоспарға қандай өзгерісенгізілді?

Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:                                                                   2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:                                                                   2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?