Пәні: Қазақстан тарихы
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3В
Мұғалімнің атыжөні:Н.Назарова Қатысқандар: Қатыспағандар:
Үйсіндер туралы жазба деректер
Тақырыптың тарихи концепті (түсінігі): дәлел
Сабақтың
тақырыбы:
Оқу мақсаты
(оқу
бағдарламасына
сілтеме)
Сабақтың
мақсаты:
5.3.2.2 Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің
көрші елдермен қарымқатынасын анықтау
Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсінеді
Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші
елдермен қарымқатынасын анықтайды
Үйсін қоғамындағы топтардың бөліну ерекшелігін анықтайды
Үйсін тайпалық одақтарының көрші елдермен қарымқатынасын сипаттайды
Оқылым 3тапсырма
Айтылым 1тапсырма.
Жазылым 1тапсырма.
Тыңдалым 2тапсырма
Терминологияны жазу: жекеменшік
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының алтыншы құндылығы
«Тарихтың мәдениет пен біртұтастығы»
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.
География
Сақтардың Александр Македонский әскеріне қарсы күресі
Сабақтың барысы
Ресурстар
Бағалау
критерийі
Тілдік мақсат:
Құндылықтарды
дарыту:
Пәнаралық
байланыс:
Алдыңғы білім:
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдеріСабақтың басы
15мин
1. Ұйымдастыру кезеңі. 5мин.
Сәлемдесу.
Оқушыларды түгендеу.
Сыныпты топқа бөлу.
2. Үй тапсырмасын сұрау.
1тапсырма. 10мин
Берілген әлеуметтік топтарды сәйкестендіріңіз (патша, абыз,
гуньмо, бек, жауынгерлер, егіншілер, малшылар, уәзір, даруға).
Үйсіндердің қоғамдық
құрылысы
Сақтардың қоғамдық
құрылысы
Суреттер,
кескіндер,
түрлі түсті
стикерлер;
1Қазақстан
тарихы.Көн
е заманнан
бүгінге
дейін. І том
Алматы:
Атамұра
2010
Дескриптор: Білім алушы
үйсіндердің қоғамдық құрлысытарын атайды;
сақтардың қоғамдық құрлыстарын анықтайды;
үйсін тайпалық одақтарының қоғамындағы әлеуметтік
топтарды атайды;
сақ тайпалық одақтарының қоғамындағы әлеуметтік топтарды
атайды.
Сабақтың ортасы
15мин
2тапсырма
Ұсынылған мемлекеттердің ішінен үйсіндердің қай көрші
елдермен қарымқатынас жасағанын көрсетіңіз: Қытай, Ғұн,
Сармат, Қаңлы, Соғды, Дауания, Хорезм, Еуропа, Парсы
мемлекеттері.
Үйсіндер
Интерактив
ті тақта
Дескриптор: Білім алушы
Үйсін тайпалық одақтарымен қарымқатынас жасаған көрші
мемлекеттерді (кемінде 5) атайды.
3тапсырма. «Үйсін қоғамындағы халықтың өмірі» хабарлама
құрастыру.
Дескриптор: Білім алушы
«Үйсін қоғамындағы халықтың өмірі» тақырыбында шағын
хабарлама жазады.
Хабарламаны қытай деректеріне сүйене отырып, құрастырады
Хабарламаны қытай деректерімен археологиялық экспедиция
мәліметтері негізінде құрастырады.
Рефлексия. «Бағдаршам» 10мин
Бүгінгі сабақты түсінбедім. Қызыл
Сабақтың кейбір тұсын түсіндім .Сары
Бүгінгі сабақ маған ұнады, барлығын түсіндім. Жасыл.
Үй тапсырмасы: 5мин
Сабақтың соңы
15минҚытайдың бір дерегін негізге алып,«Үйсін қоғамы» туралы хабарлама
дайындау
Саралау
Бағалау
Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасын
сақтауы
«Жасыл» «5»
«Сары» «4»
«Қызыл» «3»
Оқушылардың
жас
ерекшеліктерін
е байланысты
тапсырмалар
беріледі.
Сыныптағы
тазалықты
сақтау.
(3 мин)
«Бағдашам» әдісі бойынша бағалау
Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда
берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Барынша қолдау көрсетуді
қажет ететін оқушы:
1тапсырма.
Орташа қолдауды қажет ететін
оқушылар:
2Тапсырма.
Қолдау көрсетуі аз қажет ететін
оқушылар:
3тапсырма
Сабақ бойынша рефлексия:
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді
болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына
қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына
жетпеген болса, неліктен деп
ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме? Сабақ
кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңызба? Сабақ
жоспарынан ауытқулар болды ма
және неліктен?
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктер/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?