Баяндама Физика пәнінде АКТ –ны пайдалана отырып оқушылардың танымдық қабілетін дамыту
Оценка 4.9
Занимательные материалы
docx
физика +1
Взрослым
29.08.2017
А н н о т а ц и я
Коучинг сабақтың мақсаты:
• АКТ- ның сыныпта мұғалімді ауыстыру құралы ретінде емес, оқу үдерісінде көмек көрсетуге арналған тиімді педагогикалық құрал ретінде қолдануды зерделеу.
Коучинг сабақтың міндеті:
● АКТ құралдарын сыныпта тиімді енгізу.
● АКТ-ны мұғалімді ауыстыратын құрал ретінде емес, оқытудың қолданыстағы құралы ретінде қолдану.
● АКТ-ны барлық оқушыларды қатыстыруды болжамдайтын оқу әдісі тәжірибесінде қолдану және оқудың әлеуметтік аспектісін дамыту үшін пайдалану.
Сабақта оқытудың жаңа технологияларын тиімді қолдана білу. Оқушының таным белсенділігін қалыптастыру барысында шығармашылық ізденістің тиімді жолдарын үйрету, білім сапасын көтеру. Шығармашылықпен жұмыс істей отырып, заман талабына сай іскер, жан - жақты, терең білімді, интеллектуалдық деңгейі жоғары дамыған шәкірт тәрбиелеу.
Баяндама.docx
Физика пәнінде АКТ –ны пайдалана отырып оқушылардың
танымдық қабілетін дамыту
Молдыбаева П.Н. ( С.Керімбеков атындағы орта мектеп)
«Қазіргі заманда жастарға ақпараттық
технологиямен байланысты әлемдік
стандартқа сай мүдделі жаңа білім
беру өте қажет»
Н.Ә.Назарбаев
Білім беруді ізгілендіру, ақпараттандыру – бүгінгі заман талабы. Өркениеттің
өсуі ақпараттық қоғамның қалыптасуымен тікелей байланысты екенін ескерсек,
қазіргі кездегі білім мен техниканың даму деңгейі әрбір адамға сапалы және
терең білім мен кәсіби іскерліктердің болуын, жастардың белсенді
шығармашылықпен жұмыс істеуін талап етеді.
Әрбір мұғалімнің негізгі мақсаты–сабақ сапасын көтеру, түрін жетілдіру,
оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру, олардың ізденуін,
танымын қалыптастыру.
Қазіргі заман талабына сай адамдардың мәлімет алмасуына, қарымқатынасына
ақпараттық коммуникациялық технологиялардың кеңінен қолданысқа еніп,
жылдам дамып келе жатқан кезеңінде ақпараттық қоғамды қалыптастыру
қажетті шартқа айналып отыр. Ақпараттық қоғамның негізгі талабы –
оқушыларға ақпараттық білім негіздерін беру, логикалық ойлауқұрылымдық
ойлау қабілеттерін дамыту, ақпараттық технологияны пайдалану дағдыларын
қалыптастыру және оқушы әлеуметінің ақпараттық сауатты болып өсуі мен
ғасыр ағымына бейімделе білуге тәрбиелеу, яғни ақпараттық
қоғамға
бейімдеу.
Ақпараттық технология – қазіргі компьютерлік техника негізінде ақпаратты
жинау, сақтау, өндеу және тасымалдау істерін қамтамасыз ететін
математикалық және кибернетикалық тәсілдер мен қазіргі техникалық құралдар
жиыны.
Білікті мұғалім оқушыға АКТні қалай қолдануды үйрету үшін оқудың
төмендегі үш аспектісін жекелеген пәндерді оқытуда өзара байланыста
белсенді қолдана алуға дайын болуы қажет .
Білімдердің педагогикалық аспектісі мазмұнды педагогикалық ықпалды
формаларға айналдыру мүмкіндігін беретін құрамдас бөліктердің: оқу мазмұны
мен педагогикалық білімдердің біртұтастығы болып табылады. ақпараттық
технологиялар
құрылғылар
саласындағы
коммуникациялық
білімдер технологиялық
Педагогикалық білімдер – білім берудің жалпы негіздерін, оқыту мақсаты мен
міндеттерін білуге негізделетін оқу мен оқыту үдерістері, тәжірибесі мен
әдістері туралы терең білімділік.
Білімдердің технологиялық аспектісі – технологиялық білімдер (ТБ) мен
пәндік білімдердің (ПБ) өзара әрекеттесуінің тәсілін білу. АКТ қолдану заттар
туралы толық түсініктің қалыптасуына ықпал етпегеннің өзінде, қазіргі заманғы
инновациялық технологиялар заттар туралы жаңа, алуан түрлі түсінік
қалыптастыруды және осы түсініктерді басқарудағы ауқымды икемділікті
қамтамасыз ете алады.
Пәндік білімдер дегеніміз – оқытылатын пәннің өзекті білімдері. Пән мазмұнын
жанжақты білу мұғалімнің біліктілігіне және оқушылардың оқу нәтижелілігіне
кепілдік бермейді.
Технологиялық білімдер – оқытудың қосалқы құралдары (бейне, желілік
материалдар, сандық бұқаралық ақпарат құралдары және т.б.) туралы білім.
Бұл
жеткілікті
хабардарлықты да, оларды басқару үшін қажетті дағдыларға ие болуды да
меңзейді.
арқылы
Мұғалім
оқушылармен байланысын жеке дара жақындаса алатындай жолмен
жүргізуге мүмкіндік алады.
Ақпараттықкоммуникациялық технологияны дамыту білім берудің бір бөлігі.
Соңғы жылдары заман ағымына сай күнделікті сабаққа компьютер, электрондық
оқулық, интерактивті тақта қолдану жақсы нәтиже беруде. Білім беру жүйесі
электрондық байланыс, ақпарат алмасу, интернет, электрондық пошта,
телеконференция, Online сабақтар арқылы іске асырылуда.
Қазіргі білім беру ісінің басты шарттарының бірі болып оқушының өзіне
керекті мәліметті өзі іздеп табуына үйретіп, олардың өз оқу траекторияларын
өзінің таңдай білуі есептеледі. Менің ойымызша, ақпараттық білім беру
ортасын жобалаудағы басты мақсат оқушының өздігінен оқуға талаптандыру,
яғни
саналады.
Ақпараттық технологияларды пайдаланудың артықшылықтары мынадай:
1. Олар оқытудағы тақырып шеңберіндегі немесе белгілі бір уақыт аралығында
айтылуға
ұлғайтады.
2. Білімге бір – бірінен үлкен ара қашықтықта орналасқан әр түрлі оқу орнында
отырып қол жеткізуге болады. Жоғары сынып оқушыларын емтихандар мен
ҰБТ даярлауға арналған жаттықтыру бағдарламаларын пайдалану;
3. Оқытудың жүйесінің көп денгейлі жетілдіруі олардың таралымдалуы мен
оқу сапасын арттырады.
4. Оқушы өз бетінше немесе өзге оқушылармен топтасып бірге жұмыс істеуге
мүмкіндік алады.
5. Оқушының танымдық ісәрекеттері күшейіп, өзіндік жұмыстарды тез
орындау мүмкіндіктері артады.
Компьютер – оқушы білімін бағалау құралы; Компьютердің көмегімен
дыбыстық және бейнефрагменттерді де демонстрация жасауға болады.
ізденімпаздыққа
мәліметтер
үйрету
болып
көлемін
тиіс Компьютер мұғалімнің сабаққа деген шығармашылық қабілетінің деңгейін
көрсететін, күнделікті сабақ барысында пайдалануға болатын құрал.
Microsoft Power Point презентация арқылы әр тақырыпты қажетті көрнекілік
құралдарымен безендіріп, тартымды әрі қызықты етіп көрсетуге болады. Осы
уақытта оқушылардың есте сақтау мүмкіндіктері жүзеге асады. Презентация
уақытты үнемдеуге және оқушылар принтер арқылы қажетті ақпаратты
шығарып алуға мүмкіндік береді.
Интернет желісімен жұмыс жасағанда:
Жобалардың презентацияларын дайындау.
Ғылыми журналдардың сайттарына кіру.
Өзге мектеп оқушыларымен еркін әңгімелесу.
Электрондық поштаны пайдалану мүмкіндігі.
Өзін – өзі бағалау мүмкіндіктері беріледі.
Интерактивті тақта – басқаруға мүмкіндік беретін экран, көп
функциональды, сабақ барысында қолданатын қажетті құралдардың бәрі
кіреді, атап айтқанда;
Бормен тақтаға жазылған кескінді интерактивті тақтадағы түрлі – түсті,
ұқыпты кескінмен салыстыруға болмайды.
Слайдтарда, флипчартта қателер жіберілсе, тез арада түзетуге болады.
Сабақта Aktiv Vote тестілеу жүйесі арқылы тест алу мүмкіндігін қолдануға
болады.
Aktiv Wand указкасының көмегімен тышқанның қызметін атқару және
кішкентайларға да тақтаның жоғарғы бөлігіне қол жеткізу мүмкіндігі туады.
Бүгінгі шәкірт ертеңгі күнгі әр түрлі саланың маман иесі.
Мұндай сабақтарда оқушылардың тапсырылған жұмыстарға іскерлігі
қалыптасып, болашақ өмірінде белгілі бір кәсіби мамандықты таңдап алуға
септігінтигізеді.
Мұғалім – ақпараттанушы
тұлғалық және
интеллектуалды дамуын жобалаушы. Ал бұл мұғалімнен ақпараттық
құзырлылықты, ұйымдастырушылық
қабілеттілікті, оқушыларды қазіргі
қоғамның түбегейлі өзгерістеріне лайық бейімдеу, олардың зерттеушілік
дағдыларын дамыту бағыттарын талап етеді.
сабағында ақпараттық технологияларды пайдалану арқылы
Физика
оқушылардың ақпараттық құзіреттілігін қалыптастыру, қазіргі заман талабына
сай ақпараттық технологияларды, электрондық оқулықтарды және Интернет
ресурстарды пайдалану оқушының білім беру үрдісінде шығармашылық
қабілетін дамытуға мүмкіндік береді.
Физика сабақтарында ақпараттық –технологияны жаңа тақырыпты өткенде,
қорытынды – қайталау сабақтарында және т.б сабақ түрлерінде қолдану өте
тиімді. Сабақ барысында слайд фильмдерді пайдалану, дәстүрлі әдістермен
салыстырғанда, сабақтың динамикасын, көрнекілігін, ақпараттың өте жоғары
деңгейін және көлемін қамтамасыз етеді, сонымен қатар, тақырыпқа және
жалпы
дайындық
барысында
электрондық оқулықтар, Интернет желісінің ақпараттары
қолданылады және мұғалім мен оқушыларға арналған дидактикалық
физика пәніне қызығушылықты арттырады. Сабаққа
емес, оқушының
жеке дамытудағы
шығармашылық
материалдар, оқуәдістемелік құралдар жасалады. Физикалық процестер мен
құбылыстарды модельдеу оқу процесін дамыту мен жетілдірудің болашағы
болып табылады, әсіресе студенттердің
белсенділігін
арттыруда, зерттеу жұмыстарын
ролі ерекше. Физикалық
эксперименттерді модельдеу – оқытушыға сабақта физикалық ұғымдардың
мағынасын тереңірек ашуға, оқушыларды физиканың қазіргі эксперименттік
базасымен таныстыруға, физикалық құбылыстармен зерттеу әдістерін толық
түсіндіруге мүмкіндік береді.
Жаңа ақпараттық технологияны физика сабақтарында пайдалана отырып,
олардың білім, білік дағдыларын қалыптастыруға қызығушылығын арттырып,
түрлі деңгейдегі есептерді шығартып, оны талдай білуге үйретемін. Логикалық
ойлау қабілеттерін дамытып, интернет желісінен сабаққа қажетті деректерді өз
бетімен ізденуге, компьютерлік сауаттылықтарына жол ашып, сабақта алған
білімдерін өмірде қолдана білуге тәрбиелеп келемін.
Осы орайда оң нәтижеге қол жеткізу үшін алдыма мынадай мақсат қойдым:
заман талабына сай білімді, білікті, дүниетанымы кең, шығармашылық қабілеті
дамыған жеке тұлға қалыптастыру.
Осы мақсат негізінде алдыма қойған міндеттерім:
жас ұрпақтың қабілеті мен талантын ашу;
шығармашылық, логикалық ойлау қабілеттерін жетілдіру;
өз алдына мақсат қою арқылы оны жүзеге асыра білу;
өз әрекетінің нәтижелерін бағалай білу.
Қорытынды:
Ұстаз үшін нәтижеге жету шәкіртінің білімді болуы ғана емес, білімді
өздігінен алуы және алған білімдерін қажетіне қолдану болып табылады.
Бүгінгі бала – ертенгі жаңа әлем. Бүгінгі күні ақпараттар ағымы өте көп.
Ақпараттық ортада жұмыс жасау үшін кез келген педагог өз ойын жүйелі
түрде жеткізе алатындай, коммуникативті және ақпараттық мәдениеті
дамыған, интерактивтік тақтаны пайдалана алатын, Онлайн режимінде
жұмыс жасау әдістерін меңгерген мұғалім болуы тиіс. Заман талабына сай
жаңа технология әдістерін үйрету, бағыт бағдар беруші – мұғалімдерміз.
Оқушылар жаңа тұрмысқа, жаңа оқуға, жаңа қатынастарға бейімделуі тиіс.
«Мектеп – жеткіншек ұрпақтың ойын қалыптастыратын шеберхана, егер
болашақты қолдан шығарып алғың келмесе, оны берік ұстау керек», – дейді
француз философы Анри Барбюс.
«Еліміздің ертеңі бүгінгі жас ұрпақтың қолында, ал жас ұрпақ
тағдыры ұстаздың қолында» деп елбасымыз Н.Ә.Назарбаев
айтқандай
бәсекеге сай дамыған елдердің қатарына ену ұстаздар қауымына зор
міндеттер жүктейтінін ұмытпауымыз керек.
Қазіргі педагогтарға қойылатын талап, ол оқушыға сапалы білім, жүйелі
тәрбие және де саналы ойлау мен қабілет, түйсігін дамыту. ХХІ ғасырда оқушылардың жанын рухани жағынан азықтандыратын,
қызығушылығын арттыратын ақпараттық техникалық құралдар екені
бәрімізге мәлім.
Қорыта айтқанда, баланы рухани дамытуда айналамен таныстыру, яғни
ақпараттық құралдардың жақсы жағын тиімді пайдаланып, күрделі, қыр сыры
көп әлеуметтік ортаға оқушыны бейімдеп тәрбиелеу ұстаздар қауымының
еншісінде екенін назарда ұстауымыз керек.
Баяндама
Баяндама
Тақырыбы: Оқытуда АКТ –ны пайдалану
арқылы оқушылардың танымдық
қабілетін дамыту 2017/2018 о.ж
А н н о т а ц и я
Коучинг сабақтың мақсаты:
• АКТ ның сыныпта мұғалімді ауыстыру құралы ретінде емес, оқу
үдерісінде көмек көрсетуге арналған тиімді педагогикалық құрал
ретінде қолдануды зерделеу.
АКТны мұғалімді ауыстыратын құрал ретінде емес, оқытудың
АКТны барлық оқушыларды қатыстыруды болжамдайтын оқу әдісі
Коучинг сабақтың міндеті:
● АКТ құралдарын сыныпта тиімді енгізу.
●
қолданыстағы құралы ретінде қолдану.
●
тәжірибесінде қолдану және оқудың әлеуметтік аспектісін дамыту үшін
пайдалану.
Сабақта оқытудың жаңа технологияларын тиімді қолдана білу. Оқушының
таным белсенділігін қалыптастыру барысында шығармашылық ізденістің
тиімді жолдарын үйрету, білім сапасын көтеру. Шығармашылықпен жұмыс
істей отырып, заман талабына сай іскер, жан жақты, терең білімді,
интеллектуалдық деңгейі жоғары дамыған шәкірт тәрбиелеу. Оқытуда АКТ –ны пайдалана отырып оқушылардың
танымдық қабілетін дамыту
«Қазіргі заманда жастарға ақпараттық
технологиямен байланысты әлемдік
стандартқа сай мүдделі жаңа білім
беру өте қажет»
Н.Ә.Назарбаев
Білім беруді ізгілендіру, ақпараттандыру – бүгінгі заман талабы. Өркениеттің
өсуі ақпараттық қоғамның қалыптасуымен тікелей байланысты екенін ескерсек,
қазіргі кездегі білім мен техниканың даму деңгейі әрбір адамға сапалы және
терең білім мен кәсіби іскерліктердің болуын, жастардың белсенді
шығармашылықпен жұмыс істеуін талап етеді.
Әрбір мұғалімнің негізгі мақсаты–сабақ сапасын көтеру, түрін жетілдіру,
оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру, олардың ізденуін,
танымын қалыптастыру.
Қазіргі заман талабына сай адамдардың мәлімет алмасуына, қарымқатынасына
ақпараттық коммуникациялық технологиялардың кеңінен қолданысқа еніп, жылдам дамып келе жатқан кезеңінде ақпараттық қоғамды қалыптастыру
қажетті шартқа айналып отыр. Ақпараттық қоғамның негізгі талабы –
оқушыларға ақпараттық білім негіздерін беру, логикалық ойлауқұрылымдық
ойлау қабілеттерін дамыту, ақпараттық технологияны пайдалану дағдыларын
қалыптастыру және оқушы әлеуметінің ақпараттық сауатты болып өсуі мен
ғасыр ағымына бейімделе білуге тәрбиелеу, яғни ақпараттық
қоғамға
бейімдеу.
Ақпараттық технология – қазіргі компьютерлік техника негізінде ақпаратты
жинау, сақтау, өндеу және тасымалдау істерін қамтамасыз ететін
математикалық және кибернетикалық тәсілдер мен қазіргі техникалық құралдар
жиыны.
Білікті мұғалім оқушыға АКТні қалай қолдануды үйрету үшін оқудың
төмендегі үш аспектісін жекелеген пәндерді оқытуда өзара байланыста
белсенді қолдана алуға дайын болуы қажет .
Білімдердің педагогикалық аспектісі мазмұнды педагогикалық ықпалды
формаларға айналдыру мүмкіндігін беретін құрамдас бөліктердің: оқу мазмұны
мен педагогикалық білімдердің біртұтастығы болып табылады.
Педагогикалық білімдер – білім берудің жалпы негіздерін, оқыту мақсаты мен
міндеттерін білуге негізделетін оқу мен оқыту үдерістері, тәжірибесі мен
әдістері туралы терең білімділік.
Білімдердің технологиялық аспектісі – технологиялық білімдер (ТБ) мен
пәндік білімдердің (ПБ) өзара әрекеттесуінің тәсілін білу. АКТ қолдану заттар
туралы толық түсініктің қалыптасуына ықпал етпегеннің өзінде, қазіргі заманғы
инновациялық технологиялар заттар туралы жаңа, алуан түрлі түсінік
қалыптастыруды және осы түсініктерді басқарудағы ауқымды икемділікті
қамтамасыз ете алады.
Пәндік білімдер дегеніміз – оқытылатын пәннің өзекті білімдері. Пән мазмұнын
жанжақты білу мұғалімнің біліктілігіне және оқушылардың оқу нәтижелілігіне
кепілдік бермейді.
Технологиялық білімдер – оқытудың қосалқы құралдары (бейне, желілік
материалдар, сандық бұқаралық ақпарат құралдары және т.б.) туралы білім.
Бұл
жеткілікті
хабардарлықты да, оларды басқару үшін қажетті дағдыларға ие болуды да
меңзейді.
Мұғалім
арқылы
оқушылармен байланысын жеке дара жақындаса алатындай жолмен
жүргізуге мүмкіндік алады.
Ақпараттықкоммуникациялық технологияны дамыту білім берудің бір бөлігі.
Соңғы жылдары заман ағымына сай күнделікті сабаққа компьютер, электрондық
оқулық, интерактивті тақта қолдану жақсы нәтиже беруде. Білім беру жүйесі
электрондық байланыс, ақпарат алмасу, интернет, электрондық пошта,
телеконференция, Online сабақтар арқылы іске асырылуда.
Қазіргі білім беру ісінің басты шарттарының бірі болып оқушының өзіне
керекті мәліметті өзі іздеп табуына үйретіп, олардың өз оқу траекторияларын
білімдер технологиялық
коммуникациялық
құрылғылар
саласындағы
ақпараттық
технологиялар тиіс
көлемін
болып
мәліметтер
үйрету
ізденімпаздыққа
өзінің таңдай білуі есептеледі. Менің ойымызша, ақпараттық білім беру
ортасын жобалаудағы басты мақсат оқушының өздігінен оқуға талаптандыру,
яғни
саналады.
Ақпараттық технологияларды пайдаланудың артықшылықтары мынадай:
1. Олар оқытудағы тақырып шеңберіндегі немесе белгілі бір уақыт аралығында
айтылуға
ұлғайтады.
2. Білімге бір – бірінен үлкен ара қашықтықта орналасқан әр түрлі оқу орнында
отырып қол жеткізуге болады. Жоғары сынып оқушыларын емтихандар мен
ҰБТ даярлауға арналған жаттықтыру бағдарламаларын пайдалану;
3. Оқытудың жүйесінің көп денгейлі жетілдіруі олардың таралымдалуы мен
оқу сапасын арттырады.
4. Оқушы өз бетінше немесе өзге оқушылармен топтасып бірге жұмыс істеуге
мүмкіндік алады.
5. Оқушының танымдық ісәрекеттері күшейіп, өзіндік жұмыстарды тез
орындау мүмкіндіктері артады.
Компьютер – оқушы білімін бағалау құралы; Компьютердің көмегімен
дыбыстық және бейнефрагменттерді де демонстрация жасауға болады.
Компьютер мұғалімнің сабаққа деген шығармашылық қабілетінің деңгейін
көрсететін, күнделікті сабақ барысында пайдалануға болатын құрал.
Microsoft Power Point презентация арқылы әр тақырыпты қажетті көрнекілік
құралдарымен безендіріп, тартымды әрі қызықты етіп көрсетуге болады. Осы
уақытта оқушылардың есте сақтау мүмкіндіктері жүзеге асады. Презентация
уақытты үнемдеуге және оқушылар принтер арқылы қажетті ақпаратты
шығарып алуға мүмкіндік береді.
Интернет желісімен жұмыс жасағанда:
Жобалардың презентацияларын дайындау.
Ғылыми журналдардың сайттарына кіру.
Өзге мектеп оқушыларымен еркін әңгімелесу.
Электрондық поштаны пайдалану мүмкіндігі.
Өзін – өзі бағалау мүмкіндіктері беріледі.
Интерактивті тақта – басқаруға мүмкіндік беретін экран, көп
функциональды, сабақ барысында қолданатын қажетті құралдардың бәрі
кіреді, атап айтқанда;
Бормен тақтаға жазылған кескінді интерактивті тақтадағы түрлі – түсті,
ұқыпты кескінмен салыстыруға болмайды.
Слайдтарда, флипчартта қателер жіберілсе, тез арада түзетуге болады.
Сабақта Aktiv Vote тестілеу жүйесі арқылы тест алу мүмкіндігін қолдануға
болады.
Aktiv Wand указкасының көмегімен тышқанның қызметін атқару және
кішкентайларға да тақтаның жоғарғы бөлігіне қол жеткізу мүмкіндігі туады.
Бүгінгі шәкірт ертеңгі күнгі әр түрлі саланың маман иесі.
Мұндай сабақтарда оқушылардың тапсырылған жұмыстарға іскерлігі
қалыптасып, болашақ өмірінде белгілі бір кәсіби мамандықты таңдап алуға
септігінтигізеді.
Мұғалім – ақпараттанушы
емес, оқушының
жеке
тұлғалық және шығармашылық
дамытудағы
физика пәніне қызығушылықты арттырады. Сабаққа
интеллектуалды дамуын жобалаушы. Ал бұл мұғалімнен ақпараттық
құзырлылықты, ұйымдастырушылық
қабілеттілікті, оқушыларды қазіргі
қоғамның түбегейлі өзгерістеріне лайық бейімдеу, олардың зерттеушілік
дағдыларын дамыту бағыттарын талап етеді.
Физика
сабағында ақпараттық технологияларды пайдалану арқылы
оқушылардың ақпараттық құзіреттілігін қалыптастыру, қазіргі заман талабына
сай ақпараттық технологияларды, электрондық оқулықтарды және Интернет
ресурстарды пайдалану оқушының білім беру үрдісінде шығармашылық
қабілетін дамытуға мүмкіндік береді.
Физика сабақтарында ақпараттық –технологияны жаңа тақырыпты өткенде,
қорытынды – қайталау сабақтарында және т.б сабақ түрлерінде қолдану өте
тиімді. Сабақ барысында слайд фильмдерді пайдалану, дәстүрлі әдістермен
салыстырғанда, сабақтың динамикасын, көрнекілігін, ақпараттың өте жоғары
деңгейін және көлемін қамтамасыз етеді, сонымен қатар, тақырыпқа және
жалпы
дайындық
барысында
электрондық оқулықтар, Интернет желісінің ақпараттары
қолданылады және мұғалім мен оқушыларға арналған дидактикалық
материалдар, оқуәдістемелік құралдар жасалады. Физикалық процестер мен
құбылыстарды модельдеу оқу процесін дамыту мен жетілдірудің болашағы
болып табылады, әсіресе студенттердің
белсенділігін
ролі ерекше. Физикалық
арттыруда, зерттеу жұмыстарын
эксперименттерді модельдеу – оқытушыға сабақта физикалық ұғымдардың
мағынасын тереңірек ашуға, оқушыларды физиканың қазіргі эксперименттік
базасымен таныстыруға, физикалық құбылыстармен зерттеу әдістерін толық
түсіндіруге мүмкіндік береді.
Жаңа ақпараттық технологияны физика сабақтарында пайдалана отырып,
олардың білім, білік дағдыларын қалыптастыруға қызығушылығын арттырып,
түрлі деңгейдегі есептерді шығартып, оны талдай білуге үйретемін. Логикалық
ойлау қабілеттерін дамытып, интернет желісінен сабаққа қажетті деректерді өз
бетімен ізденуге, компьютерлік сауаттылықтарына жол ашып, сабақта алған
білімдерін өмірде қолдана білуге тәрбиелеп келемін.
Осы орайда оң нәтижеге қол жеткізу үшін алдыма мынадай мақсат қойдым:
заман талабына сай білімді, білікті, дүниетанымы кең, шығармашылық қабілеті
дамыған жеке тұлға қалыптастыру.
Осы мақсат негізінде алдыма қойған міндеттерім:
жас ұрпақтың қабілеті мен талантын ашу;
шығармашылық, логикалық ойлау қабілеттерін жетілдіру;
өз алдына мақсат қою арқылы оны жүзеге асыра білу;
өз әрекетінің нәтижелерін бағалай білу.
Қорытынды:
Ұстаз үшін нәтижеге жету шәкіртінің білімді болуы ғана емес, білімді
өздігінен алуы және алған білімдерін қажетіне қолдану болып табылады.
Бүгінгі бала – ертенгі жаңа әлем. Бүгінгі күні ақпараттар ағымы өте көп.
Ақпараттық ортада жұмыс жасау үшін кез келген педагог өз ойын жүйелі түрде жеткізе алатындай, коммуникативті және ақпараттық мәдениеті
дамыған, интерактивтік тақтаны пайдалана алатын, Онлайн режимінде
жұмыс жасау әдістерін меңгерген мұғалім болуы тиіс. Заман талабына сай
жаңа технология әдістерін үйрету, бағыт бағдар беруші – мұғалімдерміз.
Оқушылар жаңа тұрмысқа, жаңа оқуға, жаңа қатынастарға бейімделуі тиіс.
«Мектеп – жеткіншек ұрпақтың ойын қалыптастыратын шеберхана, егер
болашақты қолдан шығарып алғың келмесе, оны берік ұстау керек», – дейді
француз философы Анри Барбюс.
«Еліміздің ертеңі бүгінгі жас ұрпақтың қолында, ал жас ұрпақ
тағдыры ұстаздың қолында» деп елбасымыз Н.Ә.Назарбаев
айтқандай
бәсекеге сай дамыған елдердің қатарына ену ұстаздар қауымына зор
міндеттер жүктейтінін ұмытпауымыз керек.
Қазіргі педагогтарға қойылатын талап, ол оқушыға сапалы білім, жүйелі
тәрбие және де саналы ойлау мен қабілет, түйсігін дамыту.
ХХІ ғасырда оқушылардың жанын рухани жағынан азықтандыратын,
қызығушылығын арттыратын ақпараттық техникалық құралдар екені
бәрімізге мәлім.
Қорыта айтқанда, баланы рухани дамытуда айналамен таныстыру, яғни
ақпараттық құралдардың жақсы жағын тиімді пайдаланып, күрделі, қыр сыры
көп әлеуметтік ортаға оқушыны бейімдеп тәрбиелеу ұстаздар қауымының
еншісінде екенін назарда ұстауымыз керек.
Баяндама Физика пәнінде АКТ –ны пайдалана отырып оқушылардың танымдық қабілетін дамыту
Баяндама Физика пәнінде АКТ –ны пайдалана отырып оқушылардың танымдық қабілетін дамыту
Баяндама Физика пәнінде АКТ –ны пайдалана отырып оқушылардың танымдық қабілетін дамыту
Баяндама Физика пәнінде АКТ –ны пайдалана отырып оқушылардың танымдық қабілетін дамыту
Баяндама Физика пәнінде АКТ –ны пайдалана отырып оқушылардың танымдық қабілетін дамыту
Баяндама Физика пәнінде АКТ –ны пайдалана отырып оқушылардың танымдық қабілетін дамыту
Баяндама Физика пәнінде АКТ –ны пайдалана отырып оқушылардың танымдық қабілетін дамыту
Баяндама Физика пәнінде АКТ –ны пайдалана отырып оқушылардың танымдық қабілетін дамыту
Баяндама Физика пәнінде АКТ –ны пайдалана отырып оқушылардың танымдық қабілетін дамыту
Баяндама Физика пәнінде АКТ –ны пайдалана отырып оқушылардың танымдық қабілетін дамыту
Баяндама Физика пәнінде АКТ –ны пайдалана отырып оқушылардың танымдық қабілетін дамыту
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.