Борис Харчук. "Планетник".
Оценка 4.7

Борис Харчук. "Планетник".

Оценка 4.7
Разработки уроков
docx
украинская литература
7 кл
25.03.2017
Борис Харчук. "Планетник".
Урок изучения нового материала. Целью урока является познакомить учащихся с жизнью и творчеством писателя Бориса Харчука и его произведением "Планетник". На уроке используются разные методы и формы работы:ИКТ, в частности просмотр видеоролика о жизни и творчестве писателя, работа с текстом. В течение урока учащиеся оценивают свою работу самостоятельно ( листки самооценки).
16.02.2017 7 кл, літ-ра.docx

Тема: Борис Харчук. Життєвий та творчий шлях. "Планетник".

Мета: ознайомити школярів з життям і творчістю Б. Харчука, розпочати опрацьовувати його твір «Планетник», звертаючи увагу на казкове і реалістичне, теперішній і минулий час в повісті-притчі; з’ясувати особливості жанру твору; розвивати вміння виразного читання з відповідним коментарем, висловлювати власні роздуми про суть людського життя, моральний вибір кожного; формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття пошани, любові до творчості Б. Харчука, прагнення робити добро, творити красу; відповідальність за свою справу і свої вчинки.

Обладнання: підручник, матеріал, листки самооцінюваня,  відеоролики "Біографія Бориса Харчук", "Реклама до твору "Планетник".

 

ХІД УРОКУ

Краси людини без землі і

краси Землі без людини нема.

Б. Харчук

1.Організаційний  момент.

1. Привітання з учнями, позитивний настрій на роботу на уроці.

2. Оголошення теми, мети уроку.

         - На сьогоднішньому уроці ви самостійно собі будете виставляти оцінки.  У вас на партах лежать листики самооцінювання.  На протязі уроку за кожен вид роботи ви будете виставляти собі відповідні бали.

Листок самооцінювання

Прізвище, ім´я

 

_____________________

_____________________

 

Оцінка учнів

1

Робота з підручником. Опрацювання біографії.

1 бал

 

2

Бесіда про сенс життя.

1 бал

 

3

Вікторина "Так або ні".

2 бали

 

4

Робота з текстом твору.

2 бали

 

 

Всього балів

5+1 бонусний бал

 



2. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда з класом.

- Назвіть, будь ласка, твори, які ми вивчала на попередніх уроках.

2. Робота з епіграфом уроку (епіграф записаний на дошці).

Краси людини без землі і краси Землі без людини нема. Б. Харчук

3. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

Слово учителя.

- Шановні учні, на сьогоднішньому уроці ми з вами познайомимося з життям Бориса Харчука та його твором "Планетник".

1. Перегляд відеоролика "Біографія Бориса Харчука".

2. Робота з підручником.

Учні опрацьовують теоретичний матеріал за підручником.

Висловлюють власне враження від почутого та розповідають, що нового дізналися про письменника, чого не біло вказано у відеоролику, цікаві факти з життя письменника. (Учні , які відповідали, доповнювали,  в листок самооцінки ставлять 1 бал)

3. Слово учителя.

         Життя... Таким коротким воно здається для людини. А як хочеться багато зробити! Ще маленькою людина прагне самоутвердитися, пізнати нове, цікаве, корисне, а потім, ставши дорослою, передати ці знання наступному поколінню.

         Чи ніколи ви не задумувалися над смислом життя?

         Що хоче отримати кожний від нього?

         Здоров'я, кохання, матеріального благополуччя, владу над іншими...    Дійсно, людина сама визначає власні пріоритети.

         Але як зробити так, щоб прожитий час не був марний, витрачений на якісь дрібниці? (Учні відповідають на питання) (Учні , які відповідали, доповнювали,  в листок самооцінки ставлять 1 бал)

4.  Робота над змістом твору.

1. Прослуховування "Реклами до твору".

Враження учнів, їх очікування.

2. Вікторина "Так або ні".

Слово учителя.

- Шановні учні ви отримували домашнє завдання - прочитати частину твору Бориса Харчука "Планетник". Які ваші враження? Чи сподобалось вам?( учні відповідають на запитання). А ось як ви уважно читали ми перевіримо за допомогою вікторини "Так  або ні". У вас на партах лежать листочки  з назвою Вікторина "Так або ні" . Там уже вказані номери запитань та 2 варіанта відповідей. Вам потрібно підкреслити той варіант, який, на вашу думку, є правильним.  Будьте уважні.

         1. Агроном спеціально оселився у бабусі, щоб та йому щовечора роз­повідала про Планетника. (Ні)

         2. Олена Булига щодня очікувала на приліт гостя з далекого минулого. (Ні)

         3.За жанром «Планетник» Б. Харчука — повість-легенда, як визначив сам автор. (Так)

         4. У хаті бабусі було скрізь прибрано, чисто, пахло зіллям. (Так)

         5. Літня жінка любила городину і поралася на ній до заходу сонця. (Так)

         6. Квартирант замість сплати за проживання у бабусі грошима повинен був доглядати за її господарством. (Ні)  

          7. Події легенди про Планетника відбуваються у часи нападу монголо-татар на Україну. (Ні)

          8. Планетник був чародієм, який своїм чаклуванням завдавав людям чимало клопоту. (Ні)

          9. Уперше зустрівшись з агрономом, бабуся запитала у нього: «А ви часом не впали з неба?» (Так)

         10. Події відбуваються в селі Берізки. (Ні)

Перевірка виконання ланцюжком.

- Дорогі учні, якщо ви вірно відповіли на всі запитання,  то ваша оцінка 2 бали, якщо у вас вірних відповідей 6-9, то ви ставите собі 1 бал, якщо у вас менше 5 вірних відповідей, то у вас 0 балів.

 

3. Бесіда за змістом твору.

Відповідь на запитання у вас повинна бути цитатою з тексту.

      —  1. Коли ви вперше знайомитеся з Планетником? Як про це зазначає Б. Хар­чук у творі? («Планетник був малим хлопчиком. Він, як усі ми, прилетів з вирію казки на свій берег. Тоді й не помишляв, що йому судилося стати бурівником, хмарником. Бо хто знає, що йому написано на роду?»)

     —  2. За чим спостерігав малий хлопець під час роботи матері на землі? («Мати, не розгинаючись, розпушувала холодну землю, лазала на колінах, розминаючи кожну грудочку, дихала, хуркала на неї, віддаючи їй своє тепло і свій дух; вправно пробивала пальцями ямки і жваво та побожно тикала й тикала, набираючи з пролому насіння, яке вигрілося у численних вузликах за зиму»)

     — 3. Як хлопчик розумівся з домашньою худобою? («Маленьке телятко, дрібні ягнятка жили в хаті. Хлопчик розумів їх мову, сам мукав і бекав: разом чекали тепла»)

      — 4. Про що мріяв герой твору? («Найбільшою мрією стало самому щось посіяти і щоб воно зійшло. Хлопчик і робив це, наслідуючи маму»)

     — 5. За якими правилами будували селяни хати у часи кріпацтва? («І хати ставили без жодного цвяшка — не те що зараз. Одначе, перш ніж зрубати зруб, а чи виліпити ліплянку, відводилося місце, яке рідко дарував кріпакам пан, а частіше воно переходило в посаг. Зводилась хата, а навколо неї вже й росте, і цвіте»)

     — 6.  Яку рослину мати дозволила пересадити сину? (Нарцис)

     —7.  Як він по­ставився до цієї справи? («Хлопчик присів біля нарцисового кущика, обдивився його зі всіх боків, погладив гривку, яка зійшла з-під снігу, зеленіючи, і почав викопувати. Робив це своїми пальчиками. Не по­шкодив жодного корінчика, переніс гривастого кущика і посадив його коло маминої грядки. Доглядав його з ранку й до вечора»)

      —8.  Якого лиха можна було очікувати від наврочливого ока? («...Є таке наврочливе око, що його все на світі боїться. Од того ока начебто худоба нидіє, дерево починає всихати, звір і той утікає. Коли таке наврочливе око гляне на вишню, вона не розцвіте; на тільну корову — корова може скинути теля»)

     — 9. Як сприймали нарцис і хлопчик одне одного? («Єдина, на що спро­мігся — доторкнувся своїми устами до пелюсточок, не відаючи навіщо. Воно ніби поцілувалися — дитина і квітка»)

    —  10. Чим віддячували хлопчику малі курчата, каченята й гусенята за його добре ставлення до них? («...Він мусив кришити їм варені яйця, сипати крупи, годуючи їх, напувати з черепка, щоб згодом, коли підростуть, берегти курчат і каченят від шуліки, сивої ворони й сороки, а гусенят гонити пастися. Малеча любила дзьобати з його рук, і йому це подо­балося. Квочка, качка і гуска не поривалися його бити і не відгоняли від своїх виводків. Навпаки, задоволено сокотали, тактали й ґелґотали»)

     —11. Що спостерігав хлопчик на небі під час випасу гусей? («Набігали хмарки, скидаючись то на білих гусей, то на кучерявих баранців, і скрізь лягли косуваті рухомі тіні. Йому ввижалося: хмарки — це худоба сонця. Сонце виганяє свою худобу, а вона розбродиться чередами. Сонце пасе її в небі, як він гусей на землі. Вражений тим, що сонце-пастух!»)

     — 12. Яке лихо трапилося з квіткою хлопця після дощу? («...Висока ніжка нарциса зламалася. Голівку їй відтяло, пелюстки розкидало й прибило болотом, а сам кущик розпався. Його присипало градом. Квітка пере­стала жити»)

     — 13.  Як він сприйняв це? («Малий почервонів, зціпив зуби і міцно стиснув кулаки... Він підняв свої міцно стиснуті кулаки і, грізний, похмурий, пішов проти хмари»)

- 14. Як поповодиа себе хмара  ?( " Невблаганний холодно хмара зрушилася з місця. Хлопчик побачив, як це сталося: хмара зворохобилася, заклубувала, піднімаючись над ним.")

-15. Дії матері та хлопчика. ("Він стояв на городі, врісши по коліна з землю. Гроза перейшла на ліс. Виглянуло сонце, і світ обновився. Кинувши стали за ним, мати знайшла його на городі. Він стояв. І коли мати виходила його з нею - забрьоханого, в порівняйте сорочці, - узяла на руки, він зашептав, наче в гарячій:

- Я, мама, бився з бугаєм...")

  — .Через що захворів хлопець? Яким чином мати вирішила лікувати свою дитину? («...Не

     — . Чим закінчилося «лікування» хлопчика у знахарки? («Краса безборонна і беззахисна у світі, а тобі її утверджувати. Малий? Хай він і без штанів, але більше знає іншого старого, більше за мене!»)

     — 14. Як селянські діти ставилися до хлопця? («...Ніхто не міг зрівнятися з ним, граючи у гилки. Діти розсердилися на нього, викрали м’яча, а його прогнали. ...Його проганяють, кривляються, кидають у нього камінця, й дістав за це між плечі штурхана. ...Чи в ньому щось зламалося, що перецвів, не доцвівши, як побита градом квітка — його нарцис?»)

     —17.  Як хлопчик ставився до обов’язків підпасача громадської худоби? («Ніяких помічників йому не треба. Корови напасені, телята і вівці не гублять­ся, їх не крадуть вовки. ...Яке в нього бистре око, яке чуйне вухо»)

     —18.   У чому відбувалося порозуміння Планетника з природою? («Він ніколи не зривав листя, не ламав гілля, старався не толочити постолами трави — усе живе, усе для чогось призначене. Навіщо ж його мучити й нівечити?»)  (Учні , які відповідали, доповнювали,  в листок самооцінки ставлять 2 бали, якщо відповідь була повною, якщо ж ні - 1 бал)

5. Підсумок уроку

1. Проблемне питання. Чи погоджуєтеся ви з думкою, що краса врятує світ? Висловіть свої міркування.

2. Оцінювання учнів за їхніми листками самооцінювання.

6. Домашнє завдання

1. Прочитати твір повністю.

2. Підготувати малюнок до повісті та скласти усний міні-твір на тему «Чи хотів би я бути Планетником».


 

Тема: Борис Харчук. Життєвий та творчий шлях

Тема: Борис Харчук. Життєвий та творчий шлях

Робота з текстом твору. 2 бали

Робота з текстом твору. 2 бали

Здоров'я, кохання, матеріального благополуччя, владу над іншими

Здоров'я, кохання, матеріального благополуччя, владу над іншими

Планетник був чародієм, який своїм чаклуванням завдавав людям чимало клопоту

Планетник був чародієм, який своїм чаклуванням завдавав людям чимало клопоту

Зводилась хата, а навколо неї вже й росте, і цвіте») — 6

Зводилась хата, а навколо неї вже й росте, і цвіте») — 6

Його присипало градом. Квітка пере­стала жити») — 13

Його присипало градом. Квітка пере­стала жити») — 13

Учні , які відповідали, доповнювали, в листок самооцінки ставлять 2 бали, якщо відповідь була повною, якщо ж ні - 1 бал) 5

Учні , які відповідали, доповнювали, в листок самооцінки ставлять 2 бали, якщо відповідь була повною, якщо ж ні - 1 бал) 5
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
25.03.2017