Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 5.4В
|
Мектеп: №249
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ибраимова Раушан
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП:5 |
Қатысқандар : 17
|
Қатыспағандар:- |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Бұрыштар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.1.5. Бұрыштардың түрлерін ажырату 5.3.3.1 Бұрышты транспортир көмегімен өлшеу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Транспортирдің көмегімен бұрыштың градустық өлшемін табады; · Бұрыш түрлерін ажырата алады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Градустық өлшеміне сәйкес бұрыштарды салады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Градустық өлшемі берілген бұрыштарды транспортир көмегімен салады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
1. Бұрыш түрлерін ажыратады; 2. Бұрыш түрлерінің градустық өлшемін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
- бұрыш, доғал, сүйір, тік, жазыңқы, сәуле. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөз тіркестері: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- толықтауыш бұрыштар, тік бұрыш, доғал бұрыш, сүйір бұрыш, жазыңқы бұрыш. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Бұрыштың градустық өлшемі 90, 180, 360-қа тең |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тең бұрыштардың градустық өлшемдері де тең болады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тік бұрыштан кем бұрыштар сүйір бұрыш; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тік бұрыштан артық, бірақ жазыңқы бұрыштан кем бұрыштар доғал бұрыш; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
360 градусқа тең бұрыш толық бұрыш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері - тұрмыстық заттар салу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Градустық өлшемі берілген бұрышты транспортир көмегімен салу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 мин |
2 мин
2 мин
3 мин
3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі . а) Тренинг. «Сөйлейтін қолдар». Оқушылар ішкі және сыртқы шеңбер құрып, бір біріне қарсы тұрады. Олар тек қана қолдың көмегімен амандасу, ризашылық білдіру қолдау көңіл-күйлерін білдіреді ә) Топқа бөлу. Математикалық терминдер арқылы «сәуле», «кесінді», «түзу». Топқа ой тастаймын. «Өзіңізді тексеріңіз. Бұл мәлімет шындық па немесе жалған ба?». Оқушыларға сәуле, кесінді, түзудің анықтамасын алмастырып беремін. Әр оқушы жеке талқылайды, топқа салады, бұрышқа қандай қатысы бар екенін анықтайды. Қателескен жауабын өзі тауып алады.
Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау. «Смайлик» арқылы.
б)Үй тапсырмасын тексеру. № 871-есеп Есеп топта тексеріліп, әр топтан бір оқушы талдайды.
«Графикалық диктант» Топтағы әр оқушыға мәтін таратылады. Мәтінде 8 сөйлем бар. Сөйлемге оқушылар «иә» немесе «жоқ» деп жауап беруі керек. Белгілері «иә», «жоқ» ң 1. Жазыңқы бұрыштың градустық өлшемі шеңбердің жартысына тең. 2.Биссектриса бұрышты 3-ке бөледі. 3.Бұрыш-нүктеден және сол нүктеден басталатын екі сәуледен құралған фигура. 4. Бұрыштың қабырғалары кесінді болып табылады. 5. Кез келген екі сәуле бұрыш деп аталатын фигураны құрайды. 6. Бұрышты өлшеу үшін сызғышты пайдаланамыз. 7.Жазыңқы бұрыш 180 градусқа тең. 8.Бұрыштың өлшем бірлігі градус. Жауабы: ̲ ∧ ̲ ∧ __ __
Оқушылардың дұрыс жауабын мадақтау. Кері байланыс жасаймын |
Қағаз қиындылары
Смайликтер
Таратпа материалдар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 29 мин |
4 мин
5 мин
10 мин
10 мин |
«Сәйкестендіру тесті» Топтағы оқушыларға тапсырма жазылған парақтар таратылады. Топ болып ойласа отырып, бұрыштарды сәйкестендіреді. 1. 90°-қа тең бұрыш Тік бұрыш 2. 90°-тан үлкен бұрыш Доғал бұрыш 3. 90°-тан кіші бұрыш Сүйір бұрыш 4. 180°-қа тең бұрыш Жазыңқы бұрыш 5. 360°-қа тең бұрыш Толық бұрыш Кері байланыс беру Семантикалық карта кестесін толтыру
Дұрыс жауапты смайлик арқылы бағалау
Тапсырма №1 «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы топта берілген есепті талдап, бір оқушы қорғайды. Суреттен табыңыз: В а) сүйір бұрыштарды; С ә) тік бұрыштарды; б) доғал бұрышты; в) жазыңқы бұрышты. А Е Д Кері байланыс орнату. 1) Топта жұмыс істеу ұнады ма? 2) Өзге топтың бақылау нәтижелерімен келісесіздер ме? Неліктен? «2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы бағалау.
Тапсырма №2 Деңгейлік тапсырма транспортир көмегімен төмендегі бұрыштардың сызбасын салып көрсетеді, түрін анықтайды. А деңгейі: С деңгейі: 1) 150, 800 ; 7) 2300 , 2700 2) 400, 650 ; 8) 2350 , 2700 3) 350, 850 ; 9) 2800 , 3600 В деңгейі 4) 1200, 1550 ; 5) 1750 , 1350 ; 6) 1300 , 1700 Бағалау Жұптардың жұмысын жетон арқылы бағалау. |
Таратпа қағаздар
смайлик
слайд
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 6 мин
|
2 мин
2 мин
2 мин |
«Тақырыптық түйінді сөздер» Оқушылар бірінші банкідегі сөздердің тақырыпқа қатыстысын екінші банкіге толтырады. (Бұрыш, қабырға, баған, төбе, сәуле, сызғыш, аспан, градус, нүкте, тік, көлденең, транспортир, биік, жазыңқы, аласа, сүйір)
Оқушылар білімін бақылау және бағалау - «9 ромб» әдісі
Оқушылар өздерінің сабақты меңгеру дәрежесін тақтада ілулі тұрған «9 ромбтың» ішіне жапсырады: 1-топ - сары түсті; 2-топ – қызыл түсті; 3-топ – қызғылт түсті стикерлермен жұмыс істейді, ол топтардағы жұмыстардың нақты бағасын көретеді.
Үйге тапсырма. Бұрыш түрлерінің макеттерін түсті картондардан дайындап келу.
|
Стикерлер, таратпа материалдар
Плакат, стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Барлық оқушыларға сұрақтар мен жұптық, жеке тапсырмалар беріледі. Тапсырманы жеке орындай отырып, баспалдақ әдісі арқылы оқушының қай тұста екенін анықтауды жүргізу. |
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара 2 жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша жетістіктерін айқындау. 3. Кері байланыс (ауызша) 4. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану 5. 9 ромб |
Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
Математика 5 сынып
Бөлім Тақырып |
5.4В
Бұрыштар |
|||||||||||||||||||
Оқу мақсаты |
5.3.1.5. Бұрыштардың түрлерін ажырату |
|||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Түсіну, талдау |
|||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері
|
1. Бұрыш түрлерін ажыратады; 2. Бұрыш түрлерінің градустық өлшемін анықтайды.
|
|||||||||||||||||||
Тапсырма №1. Кестені толтырыңыз.
Тапсырма №2
Суреттен табыңыз: N а) сүйір бұрыштарды; Р ә) тік бұрыштарды; б) доғал бұрышты; в) жазыңқы бұрышты. Д С Е
|
||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Дескрипторлар |
|||||||||||||||||||
Бұрыш түрлерін ажыратады |
Білім алушы - Сүйір бұрышты анықтайды; - Доғал бұрышты анықтайды; - Тік бұрышты анықтайды; - Жазыңқы бұрышты анықтайды; - Толық бұрышты анықтайды.
|
|||||||||||||||||||
Бұрыш түрлерінің градустық өлшемін анықтайды |
Білім алушы - Сүйір бұрышты жазады; - Доғал бұрышты жазады; - Тік бұрыштарды жазады; - Жазыңқы бұрышты жазады;
|
|||||||||||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.