«Достық»
балабақша тәрбиешісі
Жұмашева Кенжегул
Құралқызы
Сабақтың тақырыбы: « Қу түлкі» ертегісі
Мақсаты: Балаларды ертегідегі берілген жануарлардың
мінез – құлқын, іс - әрекетін түсінуге, соның ішінде түлкінің
жағымсыз қылықтарын көре білуге үйрету. Ауызекі сөйлей
білуге дағдыландыру, сұраққа толық жауап беру
қабілеттерін дамыту, Балаларды батырлыққа, бір-біріне
жақсы тілек айта білуге тәрбиелеу.
Әдіс - тәсілдер: түсіндіру, әңгімелеу,сұрақ-жауап
Көрнекіліктер: Түлкі туралы ертегілерінің суреттері, ертегі
көріністерінің суреттері, атрибуттар, киімдер, үнтаспа
Сөздік жұмыс: айлакер, жәутік.
Билингвальды компонент: түлкі –лиса, қоян – заяц, қасқыр
– волк, аю-медведь
Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңбері
Бір шаңырақ астында
Тату тәтті тұрамыз
Біз балдырған баламыз
Тілегіміз тыныштық
Ашық болсын көк аспан
Дос боп бірге жүрейік,
Күліп өмір сүрейік
-Қазір жылдың қай мезгілі?
-Қыс мезгілі неше айдан тұрады?
-Қыста қардан не жасауға болады?
-Қыста қандай ойындар ойнаймыз?
-Балалар өткен іс-әрекетімізде қандай ертегілермен
таныстық?
«Бауырсақ», «Жеті лақ», «Түлкі мен ешкі», «Шалқан» т.б
-Олай болса «Бауырсақ» ертегісін қуыршақ театры арқылы
сахналаймыз.
Ғажайып сәт: Ертегілер әуенімен топқа түлкі келеді
Тәрбиеші: - Балалар,бізге ертегілер елінен түлкі қонаққа
келді.
Түлкімен амандасайық.
-Сәлеметсіз бе? – Түлкі қош келдіңіз.
Түлкі:
-Саламатсыңдар ма, балалар. Мен ертегілер елінен келдім,
сендер ертегіні ұнатасыңдар ма? Қандай ертегі білесіңдер?- Жарайсындар сендер көптеген ертегілер біледі екенсіндер
мен сендерге құр қол келгенім жоқ,
Сендерге сиқырлы қорап әкелдім.
Сендер дұрыс таптыңдар, бұл сиқырлы қорапта тәрбиеші
апайларыңа берейін
Тәрбиеші:- ой балалар мына ғажайып қорапта не бар екен, ой
қандай керемет.
-Балалар бізге түлкі бізге көптеген тапсырмалар алып
келген екен.
1-тапсырма Дөңгелек
Өзі айлакер, өзі бір қу
Жүрген жері айқай да шу ( Түлкі)
-Түлкі қандай аң?
-Түлкінің терісі қандай? (үлпілдек, жұмсақ)
-Түлкінің баласын қалай атайды? (жәутік) екен.
-Түлкі қандай дыбыс шығарады? (шәуілдейді).
-Түлкі бізге жаңадан ертегі әкеліпті.Бұл орыс халқынын
ертегісі « Қу түлкі» деп аталады екен. Балалар олай болса
осы Түлкінің әкелген ертегісінің мазмұнымен танысайық.
Түлкі сізге көп рахмет, сізде бізбен бірге қуыршақ театры
арқылы ертегіні тамашалаңыз.
-Ертегі не туралы?
-Ертегіде қандай кейіпкерлер бар?
-Қаз, тауық қандай құстарға жатады?
-Түлкінің әрекеті дұрыс па?
2-тапсырма Үшбұрыш
Дидактикалық ойын: «Сиқырлы қапшық»
Ойынның мақсаты: заттарды белгілі бір қасиеттері бойынша
салыстыруға, топтастыруға үйрету.
Ойынның құрал-жабдықтары: түсі, өлшемі, пішіні бойынша
әр түрлі ойыншықтар.
Ойынның мазмұны: Балалар «Сиқырлы қапшықтың» ішіндегі
затты ұстап көріп, пішінін анықтайды, ойыншықты алған соң
атын атап, түсін айтады.
Сергіту сәті
«Тілді жаттықтыру»
-ян, -ян, -ян, Қалқан құлақ Қоян.
-кі, -кі, -кі, Орманда жүр қу түлкі.
-қыр, -қыр, -қыр, Көкжал қасқыр.
-ю, -ю, -ю, Қорбаңдаған аю.
-ін, -ін, -ін, ағашта жүр Тиін.
3-тапсырма Төртбұрыш
«Түлкі,түлкі, түлкішек» өлеңін сахналау
Қорытынды
-Бізге қонаққа не келді?
-Біз қандай ертегімен таныстық? -Ертегі сендерге ұнады ма?
-Ертегі не туралы екен?
-Қандай жануарлармен таныстық?
Жылулық шеңбері:
Балалар шеңберге жиналып, өздері жабайы аңдардың
рөліне еніп, адамдарға тілек білдіреді.
Олжас-мен аю – адамдарға көп бал жеп жүріңдер, сонда
ауырмайсыңдар.
Мирас -мен қоян – өзімнің жүйріктілігімді тілеймін.
Ұлан- мен тиін – ақ көңілділігімді тілеймін.
Әмина- мен қасқырмын – батылдылығымды тілеймін.
Ақшолпан -мен түлкімін – өзімнің әдемілігімді тілеймін.
Біз әдепті баламыз, Жайнай берсін даламыз. Табиғатты
сүйеміз, Қамқорлықпен қараймыз.
Сабақты аяқтау. Жақсы қатысқан балаларды мадақтау.
Күтілетін нәтиже:
Білді: Түлкі туралы ертегілер
Меңгерді: Жақсы және жаман қасиеттерді ажыратуды
Жасай алды: Ертегіні сахналады, құрастырды Сабақтың тақырыбы: « Қу түлкі» ертегісі
Мақсаты: Балаларды ертегідегі берілген жануарлардың
мінез – құлқын, іс - әрекетін түсінуге, соның ішінде түлкінің
жағымсыз қылықтарын көре білуге үйрету. Ауызекі сөйлей
білуге дағдыландыру, сұраққа толық жауап беру
қабілеттерін дамыту, Балаларды батырлыққа, бір-біріне
жақсы тілек айта білуге тәрбиелеу.
Әдіс - тәсілдер: түсіндіру, әңгімелеу,сұрақ-жауап
Көрнекіліктер: Түлкі туралы ертегілерінің суреттері, ертегі
көріністерінің суреттері, атрибуттар, киімдер, үнтаспа
Сөздік жұмыс: айлакер, жәутік.
Билингвальды компонент: түлкі –лиса, қоян – заяц, қасқыр
– волк, аю-медведь
Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңбері
Бір шаңырақ астында
Тату тәтті тұрамыз
Біз балдырған баламыз
Тілегіміз тыныштық
Ашық болсын көк аспан
Дос боп бірге жүрейік,
Күліп өмір сүрейік
-Қазір жылдың қай мезгілі?
-Қыс мезгілі неше айдан тұрады?
-Қыста қардан не жасауға болады?
-Қыста қандай ойындар ойнаймыз?
-Балалар өткен іс-әрекетімізде қандай ертегілермен
таныстық?
«Бауырсақ», «Жеті лақ», «Түлкі мен ешкі», «Шалқан» т.б
-Олай болса «Бауырсақ» ертегісін қуыршақ театры арқылы
сахналаймыз.
Ғажайып сәт: Ертегілер әуенімен топқа түлкі келеді Тәрбиеші: - Балалар,бізге ертегілер елінен түлкі қонаққа
келді.
Түлкімен амандасайық.
-Сәлеметсіз бе? – Түлкі қош келдіңіз.
Түлкі:
-Саламатсыңдар ма, балалар. Мен ертегілер елінен келдім,
сендер ертегіні ұнатасыңдар ма? Қандай ертегі білесіңдер?-
Жарайсындар сендер көптеген ертегілер біледі екенсіндер
мен сендерге құр қол келгенім жоқ,
Сендерге сиқырлы қорап әкелдім.
Сендер дұрыс таптыңдар, бұл сиқырлы қорапта тәрбиеші
апайларыңа берейін
Тәрбиеші:- ой балалар мына ғажайып қорапта не бар екен, ой
қандай керемет.
-Балалар бізге түлкі бізге көптеген тапсырмалар алып
келген екен.
1-тапсырма Дөңгелек
Өзі айлакер, өзі бір қу
Жүрген жері айқай да шу ( Түлкі)
-Түлкі қандай аң?
-Түлкінің терісі қандай? (үлпілдек, жұмсақ)
-Түлкінің баласын қалай атайды? (жәутік) екен.
-Түлкі қандай дыбыс шығарады? (шәуілдейді).
-Түлкі бізге жаңадан ертегі әкеліпті.Бұл орыс халқынын
ертегісі « Қу түлкі» деп аталады екен. Балалар олай болса
осы Түлкінің әкелген ертегісінің мазмұнымен танысайық.
Түлкі сізге көп рахмет, сізде бізбен бірге қуыршақ театры
арқылы ертегіні тамашалаңыз.
-Ертегі не туралы?
-Ертегіде қандай кейіпкерлер бар?
-Қаз, тауық қандай құстарға жатады?
-Түлкінің әрекеті дұрыс па?
2-тапсырма Үшбұрыш
Дидактикалық ойын: «Сиқырлы қапшық»
Ойынның мақсаты: заттарды белгілі бір қасиеттері бойынша
салыстыруға, топтастыруға үйрету.
Ойынның құрал-жабдықтары: түсі, өлшемі, пішіні бойынша
әр түрлі ойыншықтар.
Ойынның мазмұны: Балалар «Сиқырлы қапшықтың» ішіндегі
затты ұстап көріп, пішінін анықтайды, ойыншықты алған соң
атын атап, түсін айтады.
Сергіту сәті
Бұғының үлкен үйі бар,
Терезеден қарайды ол
Қоян жүгіріп келеді,
Достым-достым есік аш Орман толы аңшы қас,
Достым-достым үйге кір
Менімен бірге өмір сүр
«Тілді жаттықтыру»
-ян, -ян, -ян, Қалқан құлақ Қоян.
-кі, -кі, -кі, Орманда жүр қу түлкі.
-қыр, -қыр, -қыр, Көкжал қасқыр.
-ю, -ю, -ю, Қорбаңдаған аю.
-ін, -ін, -ін, ағашта жүр Тиін.
3-тапсырма Төртбұрыш
«Түлкі,түлкі, түлкішек» өлеңін сахналау
Қорытынды
-Бізге қонаққа не келді?
-Біз қандай ертегімен таныстық?
-Ертегі сендерге ұнады ма?
-Ертегі не туралы екен?
-Қандай жануарлармен таныстық?
Жылулық шеңбері:
Балалар шеңберге жиналып, өздері жабайы аңдардың
рөліне еніп, адамдарға тілек білдіреді.
Олжас-мен аю – адамдарға көп бал жеп жүріңдер, сонда
ауырмайсыңдар.
Мирас -мен қоян – өзімнің жүйріктілігімді тілеймін.
Ұлан- мен тиін – ақ көңілділігімді тілеймін.
Әмина- мен қасқырмын – батылдылығымды тілеймін.
Ақшолпан -мен түлкімін – өзімнің әдемілігімді тілеймін.
Біз әдепті баламыз, Жайнай берсін даламыз. Табиғатты
сүйеміз, Қамқорлықпен қараймыз.
Сабақты аяқтау. Жақсы қатысқан балаларды мадақтау.
Күтілетін нәтиже:
Білді: Түлкі туралы ертегілер
Меңгерді: Жақсы және жаман қасиеттерді ажыратуды
Жасай алды: Ертегіні сахналады, құрастырды
"Достық" сауда орталығы сюжеттік-рольдік ойын (балабақша)
"Достық" сауда орталығы сюжеттік-рольдік ойын (балабақша)
"Достық" сауда орталығы сюжеттік-рольдік ойын (балабақша)
"Достық" сауда орталығы сюжеттік-рольдік ойын (балабақша)
"Достық" сауда орталығы сюжеттік-рольдік ойын (балабақша)
"Достық" сауда орталығы сюжеттік-рольдік ойын (балабақша)
"Достық" сауда орталығы сюжеттік-рольдік ойын (балабақша)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.