Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 7.3С Түзулердің параллельдігі 16сағ |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні:
|
Мұғалім аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Келген оқушылар саны: |
Жоқ оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Екі түзуді қиюшымен қиғандағы бұрыштар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары |
7.3.2.11 екі түзу мен қиюшы қиылысқандағы бұрыштарды танып біледі (айқыш, ішкі тұстас, сәйкес бұрыштар) 7.3.2.20 параллель түзулердің қасиеттерін дәлелдейді; 7.3.2.21 есептер шығаруда параллель түзулердің қасиеттерін қолданады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Оқушылар екі түзу және қиюшымен қиғандағы бұрыштарды ажырата алады, сәйкес терминологияны меңгереді, бұрыштардың градустық өлшемдерін таба алады, салыстырады, қорытынды жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар төмендегі сөздерді, математикалық терминдерді сөйлемдерде дұрыс пайдаланып және контексін ашып, математикалық тілде сөйлем құра білу. Арнайы лексика және терминология:
Диалог пен жазу жүргізу үшін сөздердің пайдалы жинағы: - Параллель түзулер, қиюшы түзу, айқыш бұрыштар, тұстас бұрыштар, сәйкес бұрыштар, сыбайлас бұрыштар, вертикаль бұрыштар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды тәрбиелеу |
· Академиялық шынайылық, ұжымдағы өз міндеттеріне жауапкершілікпен қарау; ұжым пікіріне шыдамдылықпен қарау, толеранттылық · ЖА білу және түсіну: бірқалыпты даму, әлеуметтік әділдік және теңдік · ЖА құндылықтары: мақсатты қатысу және белсенділік · ЖА дағдылары: сындарлы және шығармашылық ойлау; өз-өзіне деген сенімділік, рефлексия дағдылары, қарым-қатынас |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Сызу, технология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі дағдылар |
Өзіндік реттеу дағдылары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдын-ала білімдері
|
Кесінді, түзу, бұрыш анықтамалары және қасиеттері, аксиомалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1мин |
1.Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, сабаққа дайындау. Сабақтың мақсатын айқындау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың
ортасы
|
Жаңа сабақ
Сәйкес бұрыштарды табыңыз. 1) ішкі айқыш бұрыштар; 2) сыртқы айқыш бұрыштар; 3) ішкі тұстас бұрыштар; 4) сыртқы тұстас бұрыштар; 5) сәйкес бұрыштар.
Оқушылар жұмыстарын мұғалім белгілеген маршрут бойынша жүріп бірін-бірі бағалайды. Параққа жазылған дұрыс жауап қолдарына беріледі. Жауаптары: №1 .<y=1000; <x=800 №2 .<x=1280; <к=1100; <р=1100 №3.<x=1400; <y=400 №4.<x=500; <р=1300; <к=1300 №5.<x=760; <с=1290 №6.<x=340; <к=1120 №7-№9 дәлелдеу.
2.Зерттеу жұмысы: GeoGebra программасымен параллель екі түзуді үшінші түзумен қиғандағы пайда болатын бұрыштарды зерттеп, салыстырып, қорытынды жасайды. Нұсқау: 1.Параллель түзулер сызыңдар. 2.Қиюшы түзу сызыңыздар. 3.Ішкі айқыш бұрыштарды өлшеп, салыстырып, қорытынды жасаңыз. 4.Сәйкес бұрыштарды өлшеп, салыстырып, қорытынды жасаңыз. 5.Тұстас бұрыштарды өлшеп, қосындысын тауып, қорытын- ды жасаңыз. Қорытынды: 1.Екі параллель түзуді үшінші түзумен қиғанда пайда болған ішкі айқыш бұрыштар өзара тең болады. 2. Екі параллель түзуді үшінші түзумен қиғанда пайда болған тұстас бұрыштар қосындысы 1800 тең болады 3. Екі параллель түзуді үшінші түзумен қиғанда пайда болған сәйкес бұрыштар өзара тең болады. Оқушылар зерттеу жұмыстарының қорытындысына байланысты өз жұмыстарын бағалайды. Дұрыс орындалған тапсырмалар бағалау критерийі арқылы бағаланады. Оқущылар бірінің жұмысын бірі бағалайды.
Есептер шығару
|
Интерактивті тақта
GeoGebpa программа
Рабинович Дайын сызбалармен берілген есептер мен жаттығулар.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
Сабақ мақсаттарына қайтып оралу Кері байланыс: Қай мақсатқа жеттім деп ойлайсыңдар? Мақсатқа жету үшін тағы не қажет? Оқушылар өз-өздерін бағалайды |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ні қолдану Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
Бірлескен жұмыс бұл тыңғылықты жоспарланған жұмыс, себебі сенімділігі аз оқушылар өз деңгейіндегі сенімділігі аздармен жұмыс істейді. Серіктестер арасында диалог бір уақытта оқиды. Бір-біріне тәуелді болмайды
|
Қалыптастырушы бағалау оқушылар жұмысын бақылау және диалогты пайдалану арқылы өткізіледі.
Өткен сабақтан стикердегі ұсыныстарды дұрыстыққа тексеру керек. Оқушылар бірлескен жұмыстары графикте дұрыс болмайтын немесе әрі қарай қолдауды жеткілікті қажет етпейтін оқушылар бірлескен жүйе кестесін құра бастайды
|
ИКТ байланыс – пікірталас кезінде графиктер құруды қамтамасыз ететін интерактивті бағдарламаны пайдалану
Құндылықтар: Оқушылар теңдік үшін контекстерді есепке алып бірегей болады, бірлескен жұмыс жағдайында қолдайтын және сындарлы болады.
Оларда коммуникативті қасиеттерін дамытып мұғаліммен және өз тұстастарымен диалог жасау мүмкіндігі болады.
Белсенді қатысушылар өз зерттеулерінде жауапты оқушы ретінде қолдау қажеттігін сезінетін болады. |
Рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
|
|
||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты). 1:
2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1:
2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
|
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.