конспект урока на тему "есептерді шешуде коордиаталарды қолдану" для 8 класса обще -образовательных школ с казахским языком обучения. в данном конспекте разделено все по пунктам и рассписано по времени. есть также раздаточные материалы и карточки для групповой работы для учеников
Есептерди шешуде координаталарды колдану.docx
Пән: геометрия 8 сынып мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: Есептерді шешуде координаталарды қолдану.
Түрі: Практикалық сабақ
Типі: Білімді меңгерту
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Координаталары бойынша нүктені салуды есептер шығаруда қолдану.
Дамытушылық: Оқушыларға практикалық тапсырмаларды орындату арқылы
шығармашылық қабілеттерін дамыту,өздік ізденіс дағдыларын қалыптастыру, алған
білімдерін дамыту;
Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, патриоттыққа, ұқыптылыққа, жауапкершілдікке
тәрбиелеу.
Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру
2. Үй тапсырмасы
3. Практикалық жұмыс
4. Сабақты бекіту
5. Озық тапсырма
6. Білімді бағалау
7. Үйге тапсырма
І. Ұйымдастыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
3. Есептер шығару:
Ұштарының координаталары бойынша АВ,СД және ЕF кесінділерін сызыңдар:
А(3;1), В(3;3), С(2;3), Д(4;1), Е(1;3), F(3;4)
№3 тапсырма С тобының есебі
Оқушылар өздік ізденіс жасау арқылы орындап алып, тақтада қорғайды
Координаталық жазықтықта АВСД тік төртбұрышының А(2;2), В(2;2), С(4;2) төбелері
бойынша оның Д төбесінің координаталарын анықтаңдар. Берілген тік төртбұрыштың
периметрін есептеп табыңдар.Бірлік кесінді 1 смге тең.
№4 тапсырма С тобының есебі
Тақтада орындалады.
Координаталық жазықтықта төбелері А(0;2), В(6;2) және С(6;4) нүктелері болатын АВС
үшбұрышын салып, оның ауданын табыңдар.Бірлік кесінді 1 смге тең.
Өзіндік жұмыс өткізу:
І нұсқа
ІІ нұсқа
І нұсқа
ІІнұсқа
Түзу А(2,1) және В(0;3) нүктелерінен өтеді. АВ
түзуінің теңдеуін жаз.
х1=2 у1=1
х2=0 у2=3
Түзу А(0,3) және В(2;1) нүктелерінен өтеді. АВ
түзуінің теңдеуін жаз.
х1=0 у1=3
х2=2 у2=1
у−3 =2−0
х−0
2−1
→ 1(х0)=2(у3)
у−1= 0−2
х−2
3−1
2(→ х2)=2(у1)
2х4=2у+1
Жауабы: 2х+2у3=0
х=2у+6
Жауабы: х2у6=0
х2+(у6)2=36 теңдеуі берілген.
(х5)2+у2=49 теңдеуі берілген. 1. с(х;у) ? с(0;6)
2. R ? R=6
3. Ордината бойынша n=3 бірлікке
жылжытсақ, шеңбердің центрі қалай
өзгереді? с(0;3)
4. Абсцисса бойынша m=4ке жылжытсақ
ше? с(4;6)
1. с(х;у) ? с(5;0)
2. R ? R=6
3. Ордината бойынша n=2 бірлікке
жылжытсақ, шеңбердің центрі қалай
өзгереді? с(0;1)
4. Абсцисса бойынша m=3ке жылжытсақ
ше? с(3;0)
А(11,5) және В(5,3) түзуі берілген.
А(9,7) және В(7,5) түзуі берілген.
1. АВ – ұзындығын тап
2. 4|АМ|=|ВМ|
болса М нүктесінің
координаталарын тап.
Жауабы: М(4;2)
1. АВ – ұзындығын тап
2. 4|АМ|=|ВМ|
координаталарын тап.
болса М нүктесінің
Жауабы: М(4;3)
Квадраттың бір қабырғасын
Квадраттың бір қабырғасын
1) 4 есе өсірсе;
2) 2,5 есе азайтса
1) 2 есе өсірсе;
2) 3,5 есе азайтса
онда квадраттың ауданы қалай өзгереді?
Мысал түрінде көрсет.
/ауданы 4есе өседі; ауданы 2,5 есе азаяды/
Сабақты бекіту
1 Координаталық жазықтықта берілген нүктенің координаталары қалай табылады?
2.Координаталары бойынша нүктенің жазықтықтағы орны қалай анықталады?
Оқушы білімін бағалау
Рефлексия:
онда квадраттың ауданы қалай өзгереді?
Мысал түрінде көрсет.
/ауданы 2есе өседі; ауданы 3,5 есе азаяды/
"Есептерди шешуде координаталарды колдану"
"Есептерди шешуде координаталарды колдану"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.