Ақтөбе облыстық мамандандырылған физика - математикалық мектеп - интернатының физика пәні мұғалімі Бозшин Бекболат Жагалбайливичтің 7 сыныпқа физика пәнінен "Күш. Салмақ" тақырыбында өткізген ашық сабағымның поурочный планым. Бұл сабақты мен 2016 жылдың желтоқсан айында өткізген болатынмын. Сабағым өтте сәтті шықты.
Үздік ашық сабақ 2017 Бозшин Бекболат.docx
«Бекітемін»
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: Ұ.Таңатарова
Физика әдістемелік бірлестігінің меңгерушісі: Б.Есенғали
Мектеп: Ақтөбе облысы
мамандандырылған физика – математикалық мектеп интернаты
Мұғалімнің атыжөні: Бозшин Бекболат Жағалбайлыұлы
Қатысқандар саны: 12
Қатыспағандар саны:
Денеге бір түзудің бойымен әрекет ететін күштерді қосу.
Тартылыс құбылысы. Ауырлық күші.
7.2.2.13 Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік графигінен
қатандық коэффициентін анықтау
7.2.2.12Гук заңының F = k∆x формуласы бойынша серпімділік
күшін есептеу;
7.2.2.10 масса мен салмақ арасындағы байланысты сипаттау,
P=mg W=mg формуласын пайдаланып есеп шығару;
7.2.2.8күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету;
7.2.2.9 күш денелердің өзара әсерлесуінің (денеге әсер ету)
өлшемі екендігін түсіну;
7.2.2.3 Дене массасы жылдамдықтың өзгеруіне әсер ететінін
түсіну (тыныштық немесе қозғалыс жағдайында);
Күш және салмақ тарауларын қайталап, деңгейлік есептер
шығару
Ұзақ
жоспар бөлімі:
мерзімді
Күш, салмақ
Күні: 05.12.2016
ж
Сабақ №
Сынып: 7 А
Сабақ тақырыбы:
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
Сабақ
мақсаттары
Жетістік
критерийлері: Тілдік
мақсаттар:
Құндылықтарды
дарыту:
Пәнаралық
байланыстар:
АКТ қолдану
дағдылары
Арнайы пәндік лексика мен терминология
:
Ағылшынша
weight
velocity
mass
force
time
net force
force of gravity
vector
Сөздік
Қазақша
салмақ
жылдамдық
масса
күш
уақыт
Орысша
Вес
Скорость
Масса
Сила
Время
қорытқы күш
тартылыс күші
вектор
Результирующая сила
Сила притяжения
Вектор
scalar quantity
скалярлық шама
Скалярная величина
Масса, жылдамдық, күш, салмақ, теңәрекетті күш, уақыт,
ауырлық күші, вектор, скаляр
Диалог үшін пайдалы дәйекті сөздер:
Күш –бұл.........шама.
Күш ...........болып табылады.
Күш әрекетінің нәтижесі............... тәуелді.
Күш.......... әрпімен белгіленеді.
Күштің өлшем бірлігі........
Күшті өлшеу үшін қолданылатын прибор ...... деп аталады.
Күшті кескіндеу үшін................және...........болуы керек.
Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау, іздену қабілеттерін
арттыру
Математика
Bilim.lend
Бастапқы білім
Күш
Сабақ барысы
Сабақтың
Сабақтағы жоспарланған ісәрекет
Ресурстар
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың
басы
02 минут
І. Ұйымдастыру: Сынып ішіндегі тазалық пен
сынып оқушыларының сабаққа қатысымын
қадағалау
ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру
ІІІ. Үй жұмысын тексеру :
1. Ауырлық күші
2. Салмақ
3. Салмақсыздық
4. Серпімділік күші Қосымша №1
Қосымша №2
212 минут
5. Тең әрекетті күш
1217 минут
1721 минут
2140 минут
4060 минут
6078 минут
Сабақтың
соңы
7880 минут
Сабақтың ортасы
Тест жұмысы. Серпімділік күші
Ауырлық күші, Салмақ, Тіректің реакция күштерін,
Серпімділік күштерді салу.
Кім жылдам, Ауырлық күші, салмақ, Серпімділік
күші тақырыбына есептер шығару
Серіппенің қатаңдығын анықтау және графигін сызу
Есеп шығару
1. Тығыздық тақырыбы
2. Күш, салмақ
Үйге тапсырма: §1520
Рефлексия:
Менің түсінгенімше….»
«Сонымен, Сіздің айтуыңызша….?»
«Егер мен дұрыс түсінсем, осылай ғой…?» т.б.
Әңгімелесушінің жаңа сөзіне кері байланыс
орнату үшін қажет .
Саралау–оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасының сақталуы
міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
Қабілеті жоғары
оқушыларға күрделілігі
Әрбір этап сайын кері
байланыс беріледі
Физика кабинетіндегі
қауіпсіздік ережелерін
сақтау
жоғары есептер шығарады
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралыда, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
Тесттік жұмыс
1. Қатаңдық коэффициенті 100 Н/м серіппені 0,01 мге созатын күш қандай? A) 100 Н.B) 50 Н.C)
1 Н.D) 5 Н.
2. F=3 Н күштің әсерінен 6 смге ұзарған серіппенің қатаңдығы: A) 10 Н/м.B) 50 Н/м.C) 0,5
Н/м.D) 5 Н/м.
3. Қатаңдығы 300 Н/м серіппе 50 ммге созылды. Жүкті осындай деформацияға ұшыратқан
күштің шамасы неге тең? A) 15НB) 20 НC) 21 НD) 18 Н
4. Серіппеге ілінген массасы 3 кг жүк, оны 1,5 см созады. Егер 4 кг жүк ілінсе, онда оның
созылуы неге тең? A) 6 см.B) 4,5 см.C) 4 см.D) 2 см.
5. Роберт Гук өзінің заңын қай жылы тұжырымдады? А. 1661B. 1660C. 1662D. 1665
6 Серпімділік ағылшынша? А. Force B. Еlasticity C. Density D. Mass
7. Күш ағылшынша? А. ForceB. VolumeC. DensityD. Mass
Ауырлық күші, Салмақ, Тіректің реакция күштерін, Серпімділік күштерді салу.
1. 1,2 және 3 суреттерде денеге әрекет еткен қандай күштер атаңыз?
1 сурет 2 сурет 3 сурет
2. Серпімділік күшін салып көрсет: 3. Суреттегі ақпараттарды қолданып , дененің массасын табыңыз:
4. Ауырлық күші және салмақты салыңыз:
5. Массасы 10кг; 200 г дененің салмағы неге тең.
6. Адамның салмағы 800 Н. Оның массасы неге тең.
Топтық жұмыс Есеп шығару: 1 есеп бір балдық жүйемен қойылады
1. Қатаңдық коэффициенті 200 Н/м серіппені 0,05 мге созатын күш
2. F=3 Н күштің әсерінен 6 смге ұзарған серіппенің қатаңдығы
3. Қатаңдығы 300 Н/м серіппе 50 ммге созылды. Жүкті осындай деформацияға
ұшыратқан күштің шамасы неге тең?
4. Болат серіппе 260Н күштің әсерінен 40ммге созылды. Серіппенің қатаңдығы неге
тең? 5. Ұзындығы 10 см серіппе 4 Н күштің әсерінен 2 см ұзарды. Егер осы серіппеге 6 Н
күш әсер етсе, ол қаншаға ұзарар еді?
Деңгейлік тапсырмалар:
1. Егер серіппені 120 Н күшпен созса, ол 4 смге ұзарады. Осы серіппе 90 Н күштің
әсерінен қаншаға сығылар еді?
2. Денеге бір түзудің бойымен бағытталған үш күш әсер етеді. F1= 3 H , F2= 5H Осы үш
күштің тең әсерлі күші FR= 10 H –ға тең болса, F3 неге тең?
Кім жылдам есептейді. Есеп шығару Кім жылдам есептейді. Есеп шығару
Жұптық жұмыс
1. Массалары 2,5 кг; 800 г; 1,2 т; 50г денелердің әрқайсына әсер ететін ауырлық күші
неге тең?
2. Массасы 10кг; 200 г дененің салмағы неге тең.
3. Адамның салмағы 800 Н. Оның массасы неге тең.
Топтық жұмыс Есеп шығару: 1 есеп бір балдық жүйемен қойылады
6. Қатаңдық коэффициенті 100 Н/м серіппені 0,01 мге созатын күш
7. F=3 Н күштің әсерінен 6 смге ұзарған серіппенің қатаңдығы
8. Қатаңдығы 300 Н/м серіппе 50 ммге созылды. Жүкті осындай деформацияға
ұшыратқан күштің шамасы неге тең?
9. Болат серіппе 260Н күштің әсерінен 40ммге созылды. Серіппенің қатаңдығы неге
тең?
10. Ұзындығы 10 см серіппе 4 Н күштің әсерінен 2 см ұзарды. Егер осы серіппеге 6 Н
күш әсер етсе, ол қаншаға ұзарар еді?
Деңгейлік тапсырмалар:
3. Егер серіппені 120 Н күшпен созса, ол 4 смге ұзарады. Осы серіппе 90 Н күштің
әсерінен қаншаға сығылар еді?
4. Денеге бір түзудің бойымен бағытталған үш күш әсер етеді. F1= 3 H , F2= 5H Осы үш
күштің тең әсерлі күші FR= 10 H –ға тең болса, F3 неге тең?
7 сынып Бағалау кретериийлері
Оқушының атыжөні: Сынып:
Сабақтың тақырыбы:
Оқыту мақсаты:
Табиғаттағы күштер
7.2.2.10 масса мен салмақ арасындағы
байланысты сипаттау,
P=mg W=mg формуласын пайдаланып есеп
шығару; Бағалау критерийлері:
Дескрипторлар:
Денелерге әрекет еткен күштерді анықтау
Серіппедегі серпімділік күшін анықтау
Масса мен салмақты ажыратады
Салмақты сызба сызады
P=mg W=mg формуласын пайдаланып
есеп шығару;
Масса мен салмақтың физикалық мағынасын
түсінеді.
5. Ауырлық күшін анықтайды
6. Салмақты анықтайды
7. Ауырлық күші
8. Тіректің реакция күші
Серпімділік күшінің бағытын сызады
1 сурет бойынша дененің массасын
анықтайды
2 сурет бойынша дененің массасын
анықтайды
Салмақтың тірекке немесе аспаға түсіретін
нүктесін анықтау және бағытын көрсету
Салмақтың формуласын пайдаланып есептер
шығарады
Салмақтың формуласынан массаны
анықтайды
Физикадан ашық сабақ
Физикадан ашық сабақ
Физикадан ашық сабақ
Физикадан ашық сабақ
Физикадан ашық сабақ
Физикадан ашық сабақ
Физикадан ашық сабақ
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.