Сабақ тақырыбы :Формулалар
Сабақ мақсаты :1. Оқушыларды формулалармен таныстыру және формулаларды пайдаланып ,есептеуге үйрету.
2. Ой өрісін логикалы ойлауға дамыту .
3. Өздігінен білім алуға көп ізденуге тәрбиелеу.
Сабақ типі : Аралас сабақ
Сабақ әдісі: Түсіндіру ,
Сабақ көрнекілігі : тік төртбұрыштар , үшбұрыштар ,квадрат және фишкалар
Сабақ барысы : І кезең Ұйымдастыру кезеңі .Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу,сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, оқушылардың сабаққа назарын аудару.
Сабақ барысында дұрыс жауап берген белсенді оқушыларға фишкалар таратылып беріледі .Соңында фишкалар санын санап оқушылырды бағалаймыз.
5фишка -5деп бағаланады.
4фишка -4 деп бағаланады.
3фишка -3деп бағаланады
2фишка алған оқушыларға қосымша сұрақтар қойылады.
ІІ кезең .Үй тапсырмасын тексеру .Сынып бойынша үй тапсырмасының орындалғанын тексеру , тексеру барысында кемшіліктер жою.
ІІІ кезең .Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру. Сұрақ жауап арқылы
1. Қандай теңдік теңдеу деп аталады ?
2. Теңдеудің түбірі деп нені атаймыз?
3. Теңдеуді шешу дегеніміз не?
4. Белгісіз қосылғыш қалай табылады?
5. Белгісіз көбейткіш қалай табылады?
Оқушыларға теңдеулер (мысалдар) жазылған карточкалар үлестіріп , эстафета ойынын үйымдастырамыз.
ІV кезең Тақтаға жаңа тақырыпты жазып ,оқушыларға сабақың мақсатымен таныстыру.
Vкезең Жаңа материалды түсіндіру
Математикада ережелер әріптері бар теңдіктермен жазылады.Мұндай жағдайда ережені формуламен жазылған дейміз.
І Тік төртбұрыштың,үшбұрыштың периметірінің формулалары.
Тіктөртбұрыштың периметірі оның ұзындығы мен енінің 2еселенген қосындысына тең.
Р=2а+2b немесе Р=2(а+b) .Мұндағы Р-тік төртбұрыштың периметрі ,
а-ұзындығы ,b-ені
Үшбұрыштың периметірі оның барлық қабырғалары ұзындықтарының қосындысына тең.
Р=а+b+с. Мұндағы Р-үшбұрыштың периметірі .а,bжәне с-қабырғалары
ІІ Тік төртбұрыштың ауданының формуласы .
Тік төртбұрыштың ауданы оның ұзындығы мен енінің көбейтіндісіне тең.
S=аb. Мұндағы S-тік төртбұрыштың ауданы.
ІІІ Тік бұрышты параллелепипедтің көлемінің формуласы.
Тік бұрышты параллелепипедтің көлемі оның ұзындығын ені мен биіктігіне көбейткенге тең.V=аbс .
Мұндағы V-тік бұрышты параллелепипедтің көлемі ,а-ұзындығы ,b-ені , с-биіктігі
ІVЖолдың формуласы .Заттың құнының формуласы.
Жол жылдамдықтың қозғалыс уақытына көбейтіндісіне тең.
S=vt .Мұндағы S-жол (жүрілген жолдың ұзындығы ),v-жылдамдық, t-уақыт
Заттың құнының формуласы С=аn. Мұндағы С-заттың құны ,а-заттың бағасы ,n-заттың мөлшері .
Квадрат барлық қабырғалары тең тік төртбұрыш .
Квадраттың периметірінің формуласы: Р=4а .Мұндағы а- квадраттың қабырғасының ұзындығы
Квадраттың ауданы оның қабырғасының квадоатына тең.S=а2.
Куб –барлық өлшемдері тең тік бұрышты параллелепипед.V=а3. Мұндағы а- кубтың қырының ұзындығы .
Кубтың көлемі оның қырының кубына тең .
VІ кезең .Жаңа маттериал бойынша түсінгендерін зерттеу кезеңі
Бұл тақырыпты бекіту кезеңінде оқушылардан сәйкестік тестін аламыз .
VІІ Бекіту кезеңі.
№97,№98 эстафета ойыны арқы шығарту
№99
Берілгені :төртбұрыш Шешуі
а=9см Р=2(a+b)=2(9+5)=28(см)
b=5см S=а•b=9•5=45(см2)
Табу к/к Р-?S-? Жауабы :28см,45см2
№100
1)Берілгені : Шешуі :
тік бұрышты параллелепипед V=abc=12•9•5=540(см3)
а=12см
b=9см
с=5см
Табук/к:V-? Жауабы : 540см
2)Берілгені : Шешуі :
V=72м3 V=S•c
с=3м S=V:с=72:3=26(см2)
Табу к/к S-? Жауабы :26см2
№101
Шешуі : (6990-6580):5=82(км/сағ)
Жауабы : 82(км/сағ)
№102Берілгені : шешуі :
Квадрат Р=4а=4•6=24см
а=6см S=а2=62=36(см2)
Табу к/к: Р-? S=? Жауабы:24см; 36см2.
№106
Кубтың бір жағының периметрі 36см:
1) Кубтың бір жағының ауданы неше квадрат сантиметр ?
2) Кубтың көлемін табыңдар.
Шешуі :
1)Кубтың бір жағы кавдрат ,квадраттың периметірінің формуласы Р=4а демек
а=Р:4=36:4=9(см)
S=а2=92=81(см2) Жауабы :9*см ;81см2
2)V=a3=93=729(см3) Жауабы :(729см3)
VІІІ кезең . Үйге тапсырма беру, оқушылардың білімін бағалау кезеңі.
Үй тапсырмасы :
№102Берілгені : шешуі :
Квадрат Р=4а=4•6=24см
а=6см S=а2=62=36(см2)
Табу к/к: Р-? S=? Жауабы:24см; 36см2.
№103
Оқушылардың фишкаларын санап оқушыларды бағалау.Сабақ тақырыбы :Формулалар
Сабақ мақсаты :1. Оқушыларды формулалармен таныстыру және формулаларды пайдаланып ,есептеуге үйрету.
2. Ой өрісін логикалы ойлауға дамыту .
3. Өздігінен білім алуға көп ізденуге тәрбиелеу.
Сабақ типі : Аралас сабақ
Сабақ әдісі: Түсіндіру ,
Сабақ көрнекілігі : тік төртбұрыштар , үшбұрыштар ,квадрат және фишкалар
Сабақ барысы : І кезең Ұйымдастыру кезеңі .Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу,сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, оқушылардың сабаққа назарын аудару.
Сабақ барысында дұрыс жауап берген белсенді оқушыларға фишкалар таратылып беріледі .Соңында фишкалар санын санап оқушылырды бағалаймыз.
5фишка -5деп бағаланады.
4фишка -4 деп бағаланады.
3фишка -3деп бағаланады
2фишка алған оқушыларға қосымша сұрақтар қойылады.
ІІ кезең .Үй тапсырмасын тексеру .Сынып бойынша үй тапсырмасының орындалғанын тексеру , тексеру барысында кемшіліктер жою.
ІІІ кезең .Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру. Сұрақ жауап арқылы
1. Қандай теңдік теңдеу деп аталады ?
2. Теңдеудің түбірі деп нені атаймыз?
3. Теңдеуді шешу дегеніміз не?
4. Белгісіз қосылғыш қалай табылады?
5. Белгісіз көбейткіш қалай табылады?
Оқушыларға теңдеулер (мысалдар) жазылған карточкалар үлестіріп , эстафета ойынын үйымдастырамыз.
ІV кезең Тақтаға жаңа тақырыпты жазып ,оқушыларға сабақың мақсатымен таныстыру.
Vкезең Жаңа материалды түсіндіру
Математикада ережелер әріптері бар теңдіктермен жазылады.Мұндай жағдайда ережені формуламен жазылған дейміз.
І Тік төртбұрыштың,үшбұрыштың периметірінің формулалары.
Тіктөртбұрыштың периметірі оның ұзындығы мен енінің 2еселенген қосындысына тең.
Р=2а+2b немесе Р=2(а+b) .Мұндағы Р-тік төртбұрыштың периметрі ,
а-ұзындығы ,b-ені
Үшбұрыштың периметірі оның барлық қабырғалары ұзындықтарының қосындысына тең.
Р=а+b+с. Мұндағы Р-үшбұрыштың периметірі .а,bжәне с-қабырғалары
ІІ Тік төртбұрыштың ауданының формуласы .
Тік төртбұрыштың ауданы оның ұзындығы мен енінің көбейтіндісіне тең.
S=аb. Мұндағы S-тік төртбұрыштың ауданы.
ІІІ Тік бұрышты параллелепипедтің көлемінің формуласы.
Тік бұрышты параллелепипедтің көлемі оның ұзындығын ені мен биіктігіне көбейткенге тең.V=аbс .
Мұндағы V-тік бұрышты параллелепипедтің көлемі ,а-ұзындығы ,b-ені , с-биіктігі
ІVЖолдың формуласы .Заттың құнының формуласы.
Жол жылдамдықтың қозғалыс уақытына көбейтіндісіне тең.
S=vt .Мұндағы S-жол (жүрілген жолдың ұзындығы ),v-жылдамдық, t-уақыт
Заттың құнының формуласы С=аn. Мұндағы С-заттың құны ,а-заттың бағасы ,n-заттың мөлшері .
Квадрат барлық қабырғалары тең тік төртбұрыш .
Квадраттың периметірінің формуласы: Р=4а .Мұндағы а- квадраттың қабырғасының ұзындығы
Квадраттың ауданы оның қабырғасының квадоатына тең.S=а2.
Куб –барлық өлшемдері тең тік бұрышты параллелепипед.V=а3. Мұндағы а- кубтың қырының ұзындығы .
Кубтың көлемі оның қырының кубына тең .
VІ кезең .Жаңа маттериал бойынша түсінгендерін зерттеу кезеңі
Бұл тақырыпты бекіту кезеңінде оқушылардан сәйкестік тестін аламыз .
VІІ Бекіту кезеңі.
№97,№98 эстафета ойыны арқы шығарту
№99
Берілгені :төртбұрыш Шешуі
а=9см Р=2(a+b)=2(9+5)=28(см)
b=5см S=а•b=9•5=45(см2)
Табу к/к Р-?S-? Жауабы :28см,45см2
№100
1)Берілгені : Шешуі :
тік бұрышты параллелепипед V=abc=12•9•5=540(см3)
а=12см
b=9см
с=5см
Табук/к:V-? Жауабы : 540см
2)Берілгені : Шешуі :
V=72м3 V=S•c
с=3м S=V:с=72:3=26(см2)
Табу к/к S-? Жауабы :26см2
№101
Шешуі : (6990-6580):5=82(км/сағ)
Жауабы : 82(км/сағ)
№102Берілгені : шешуі :
Квадрат Р=4а=4•6=24см
а=6см S=а2=62=36(см2)
Табу к/к: Р-? S=? Жауабы:24см; 36см2.
№106
Кубтың бір жағының периметрі 36см:
1) Кубтың бір жағының ауданы неше квадрат сантиметр ?
2) Кубтың көлемін табыңдар.
Шешуі :
1)Кубтың бір жағы кавдрат ,квадраттың периметірінің формуласы Р=4а демек
а=Р:4=36:4=9(см)
S=а2=92=81(см2) Жауабы :9*см ;81см2
2)V=a3=93=729(см3) Жауабы :(729см3)
VІІІ кезең . Үйге тапсырма беру, оқушылардың білімін бағалау кезеңі.
Үй тапсырмасы :
№102Берілгені : шешуі :
Квадрат Р=4а=4•6=24см
а=6см S=а2=62=36(см2)
Табу к/к: Р-? S=? Жауабы:24см; 36см2.
№103
Оқушылардың фишкаларын санап оқушыларды бағалау.
формулалар.doc
Сабақ тақырыбы :Формулалар
Сабақ мақсаты :1. Оқушыларды формулалармен таныстыру және
формулаларды пайдаланып ,есептеуге үйрету.
2. Ой өрісін логикалы ойлауға дамыту .
3. Өздігінен білім алуға көп ізденуге тәрбиелеу.
Сабақ типі : Аралас сабақ
Сабақ әдісі: Түсіндіру ,
Сабақ көрнекілігі : тік төртбұрыштар , үшбұрыштар ,квадрат және фишкалар
Сабақ барысы : І кезең Ұйымдастыру кезеңі .Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу,сынып
бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, оқушылардың сабаққа назарын аудару.
Сабақ барысында дұрыс жауап берген белсенді оқушыларға фишкалар таратылып
беріледі .Соңында фишкалар санын санап оқушылырды бағалаймыз.
5фишка 5деп бағаланады.
4фишка 4 деп бағаланады.
3фишка 3деп бағаланады
2фишка алған оқушыларға қосымша сұрақтар қойылады.
ІІ кезең .Үй тапсырмасын тексеру .Сынып бойынша үй тапсырмасының орындалғанын
тексеру , тексеру барысында кемшіліктер жою.
ІІІ кезең .Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру. Сұрақ жауап
арқылы
1. Қандай теңдік теңдеу деп аталады ?
2. Теңдеудің түбірі деп нені атаймыз?
3. Теңдеуді шешу дегеніміз не?
4. Белгісіз қосылғыш қалай табылады?
5. Белгісіз көбейткіш қалай табылады?
Оқушыларға теңдеулер (мысалдар) жазылған карточкалар үлестіріп , эстафета
ойынын үйымдастырамыз.
ІV кезең Тақтаға жаңа тақырыпты жазып ,оқушыларға сабақың мақсатымен
таныстыру.
Vкезең Жаңа материалды түсіндіру
Математикада ережелер әріптері бар теңдіктермен жазылады.Мұндай жағдайда
ережені формуламен жазылған дейміз.
І Тік төртбұрыштың,үшбұрыштың периметірінің формулалары.
Тіктөртбұрыштың периметірі оның ұзындығы мен енінің 2еселенген қосындысына
тең.
Р=2а+2b немесе Р=2(а+b) .Мұндағы Ртік төртбұрыштың периметрі ,
аұзындығы ,bені
Үшбұрыштың периметірі оның барлық қабырғалары ұзындықтарының
қосындысына тең. Р=а+b+с. Мұндағы Рүшбұрыштың периметірі .а,bжәне сқабырғалары
ІІ Тік төртбұрыштың ауданының формуласы .
Тік төртбұрыштың ауданы оның ұзындығы мен енінің көбейтіндісіне тең.
S=аb. Мұндағы Sтік төртбұрыштың ауданы.
ІІІ Тік бұрышты параллелепипедтің көлемінің формуласы.
Тік бұрышты параллелепипедтің көлемі оның ұзындығын ені мен биіктігіне
көбейткенге тең.V=аbс .
Мұндағы Vтік бұрышты параллелепипедтің көлемі ,аұзындығы ,bені , сбиіктігі
ІVЖолдың формуласы .Заттың құнының формуласы.
Жол жылдамдықтың қозғалыс уақытына көбейтіндісіне тең.
S=vt .Мұндағы Sжол (жүрілген жолдың ұзындығы ),vжылдамдық, tуақыт
Заттың құнының формуласы С=аn. Мұндағы Сзаттың құны ,азаттың бағасы ,n
заттың мөлшері .
Квадрат барлық қабырғалары тең тік төртбұрыш .
Квадраттың периметірінің формуласы: Р=4а .Мұндағы а квадраттың
қабырғасының ұзындығы
Квадраттың ауданы оның қабырғасының квадоатына тең.S=а2.
Куб –барлық өлшемдері тең тік бұрышты параллелепипед.V=а3. Мұндағы а
кубтың қырының ұзындығы .
Кубтың көлемі оның қырының кубына тең .
VІ кезең .Жаңа маттериал бойынша түсінгендерін зерттеу кезеңі
Бұл тақырыпты бекіту кезеңінде оқушылардан сәйкестік тестін аламыз .
VІІ Бекіту кезеңі.
№97,№98 эстафета ойыны арқы шығарту
№99
Берілгені :төртбұрыш Шешуі
а=9см Р=2(a+b)=2(9+5)=28(см)
b=5см S=а∙b=9∙5=45(см2)
Табу к/к Р?S? Жауабы :28см,45см2
№100
1)Берілгені : Шешуі :
тік бұрышты параллелепипед V=abc=12∙9∙5=540(см3)
а=12см
b=9см
с=5см
Табук/к:V? Жауабы : 540см
2)Берілгені : Шешуі :
V=72м3 V=S∙c
с=3м S=V:с=72:3=26(см2)
Табу к/к S? Жауабы :26см2
№101
Шешуі : (69906580):5=82(км/сағ) Жауабы : 82(км/сағ)
№102Берілгені : шешуі :
Квадрат Р=4а=4∙6=24см
а=6см S=а2=62=36(см2)
Табу к/к: Р? S=? Жауабы:24см; 36см2.
№106
Кубтың бір жағының периметрі 36см:
1) Кубтың бір жағының ауданы неше квадрат сантиметр ?
2) Кубтың көлемін табыңдар.
Шешуі :
1)Кубтың бір жағы кавдрат ,квадраттың периметірінің формуласы Р=4а демек
а=Р:4=36:4=9(см)
S=а2=92=81(см2) Жауабы :9*см ;81см2
2)V=a3=93=729(см3) Жауабы :(729см3)
VІІІ кезең . Үйге тапсырма беру, оқушылардың білімін бағалау кезеңі.
Үй тапсырмасы :
№102Берілгені : шешуі :
Квадрат Р=4а=4∙6=24см
а=6см S=а2=62=36(см2)
Табу к/к: Р? S=? Жауабы:24см; 36см2.
№103
Оқушылардың фишкаларын санап оқушыларды бағалау.
Формулалар
Формулалар
Формулалар
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.