1. Тұқымқуалаушылық туралы білімдерін жетілдіру.
2. Генетикалық есептер үйрету.
3. Тұқымқуалау заңдылықтарын түсіндіру.
4. Генетикалық есептер шығару.
Күтілетін нәтиже:1. Генетика ұғымын түсінеді.
2. Генетикалық есептер шығарып үйренеді. 3. Тұқымқуалау заңдылықтарын түсінеді
4. Генетикалық есептер шығара алады.
Генетика – белгілердің тұқым қуалау заңдылықтарын және олардың өзгергіштіктерін зерттейтін ғылым.
Басым белгі – доминантты, АА, сары түс.
Басылыңқы белгі – рецессивті, аа, жасыл.
Р – ата-ене дарақтары.
О- еркек дарағы.
О – әйел дарағы. Біркелкілік заңы, Мендельдің І-заңы
F – ұрпақтар.
Х – шағылыстыру.
Г А А
а Аа Аа
а Аа Аа
Г - гаметалар
Бекітемін сабақ жоспар 13.11. 9 сынып.docx
Бекітемін:
Оқу ісінің меңгерушісі м.а: Г. Тянова
САБАҚ: 22
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 22
Күні: 13.11.2017ж.
Сынып 9«ә»
Қысқа мерзімді жоспар
Асқар Өтепбергенов атындағы орта мектебі
Мұғалімнің атыжөні: Тянова Гүлназ
Қатысқандар саны:12
Қатыспағандар саны: жоқ
Сабақтың
тақырыбы:
Генетика негіздері.
Г. Мендельдің
заңдары.
Сабақтың мақсаты:
Күтілетін нәтиже:
1. Тұқымқуалаушылық туралы
білімдерін жетілдіру.
2. Генетикалық есептер үйрету.
3. Тұқымқуалау заңдылықтарын
түсіндіру.
4. Генетикалық есептер шығару.
1. Генетика ұғымын түсінеді.
2. Генетикалық есептер шығарып
үйренеді. 3. Тұқымқуалау
заңдылықтарын түсінеді
4. Генетикалық есептер шығара алады.
Мұғалімнің ісәрекеті
Оқушының ісәрекеті
Ресурстар
Сабақ
негіздері
Сабақтың
басы:
5минут
Сабақты
ң
ортасы:
30минут
1.Оқушылармен сәлемдесу.
2. Оқушыларды түгелдеу.
3. Ынтымақтастық атмосферасын
құру.
4. Топқа бөлу.
Үй тапсырмасын пысықтау:
Сұрақтар бойынша «бәйге» жарысын ұйымдастыру.
Оқушылар жауап береді.
1.Оқушылар сәлемдеседі.
2. Кезекші есеп береді.
3. Ынтымақтастық атмосферасын
құрады.
4. Топқа бөлінеді.
Жаңа сабақ:
1)Түсіндіру: Генетика – белгілердің тұқым қуалау заңдылықтарын және
олардың өзгергіштіктерін зерттейтін ғылым.
Басым белгі – доминантты, АА, сары түс.
Басылыңқы белгі – рецессивті, аа, жасыл.
Р – атаене дарақтары.
О еркек дарағы.
О – әйел дарағы. Біркелкілік заңы, Мендельдің Ізаңы
F – ұрпақтар.
Х –
Г гаметалар
Р о АА Х о
Г А а
F1 Аа Аа Аа Аа
Г А
А
а Аа Аа
Аа Аа
а
шағылыстыру.
аа
Оқулық
Стикер
Макер
Генетикалық
есептер
жинағы
Ажырау заңы,
Генотип: 1:2:1
Фенотип: 3:1
Гомозиготалы – генотипінде тек бір іріктеме аллелі болса.
Гетерозиготалы – Гаметалардың екі іріктемесі болса.
Г А
А АА Аа
а
аа
Мендельдің ІІзаңы.
а
АаФенотип – белгілердің сырттай пайда болуы.
Генотип – ішкі белгілер жиынтығы.
Есептер шығару:
Берілгені: АА сұр түс, аа –ақ түс.
1)Гетерозиготалы сұр аталық, гомозиготалы ақ аналық.
а
аа
аа
а
аа
аа
ене.
түсті, гетерозиготалы,
Г
а
а
№2 есеп. Екі ақ түсті ата
№3 есеп.
Атаене екеуі де сұр
гомозиготалы.
Г
А
А
а
Бағалау:
Оқушылардың білімін бағалау.
А
АА АА
Аа Аа
Сабақты
ңсоңы:
5минут
Үйге тапсырма:
Генетика негіздері.
Г. Мендельдің заңдары.
Оқушылар күнделікке жазып алады
Кері байланыс:
Бүгінгі сабақ бойынша сұрақтарын, пікірлерін, ұсыныстарын стикерге
жазады.
Г А
а
Аа
Аа
а
а
аа
аа
стикер
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол
ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін
сұрақтарға жауап беріңіз
Сабақ мақсатына жетті. Оқушылардың барлығы сабаққа ат
салысты.Сабақтың барлық кезеңдерінде уақыт сақталып отырды.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме? Жеткізбесе,
неліктен? Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме? Сабақтың
уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Түрлі әдістерді қолдану
2: топтық жұмыс
Қандай екі нэрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с
договором-офертой сайта. Вы можете
сообщить о нарушении.