Қысқа мерізімді жоспар
Ұзақ мерізімді жоспардың тарауы: 1.1 Зерттеу және зерттеушілер Күні: Сынып: 7-сынып
|
Мектеп: «М.Хасенов атындағы Бестерек орта-мектеп бақша және мектеп жанындағы интернат»КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Муликова Ж.К
Қатсықандар:20 Қатыспағандар |
||||||||
Сабақтың тақырыбы |
География ғылымының дамуы |
||||||||
Оқыту мақсаты |
7.1.1.2 саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттап, баға береді |
||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар география ғылымының дамуын біледі. Барлығы: Географиялық зерттеулер не үшін керек екенін біледі Көпшілігі: География ғылымына үлес қосқан зерттеушілер мен саяхатшылардың еңбектерін айта алады Кейбірі: География ғылымының дамуын сипаттап баға бере алады |
||||||||
Бағалау критерийлері |
Жоғары деңгей: Саяхатшылардың ғылымға қосқан үлесін талдайды. Бағалау: Қазақ География Қоғамының жұмысына баға береді. |
||||||||
Құндылықтарға баулу |
Қарым-қатынас жасау қабілетіне, өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау |
||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: Мәтіндегі негізгі ойды бірлесе оқиды Айтылым: Жұптық,топтық талқылауларда бір-бірімен пікір алмасады, ойларын ортаға салады, талқылайды Жазылым: Мәтіндегі негізгі ұғымдарды жылдарды жазады Пән бойынша сөздер мен терминдер: негізгі ұғымдарды меңгереді |
||||||||
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы, Қазақстан тарихы |
||||||||
Алдыңғы білім |
Географияның зерттеу нысандарын біледі |
||||||||
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурстар |
|||||||
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру, жағымды психологиялық ахуал тудыру. «Жүректен-жүрекке» жақсы тілектер айту. Топқа бөлу.(3) Тақырып бойынша қандай мақсатпен жұмыс істейтіндері жөнінде пікірлерін айтады.(2мин) «Серпілген сауал» Алдыңғы білімдерін пайдаланып сұрақ-жауап 1. «География» ұғымын ғылымға қай ғалым енгізді? 2. «География» ғылымы қандай негізгі бағыттарға бөлінді? Себебін түсіндір. 3. География ғылымы қандай сұрақтарға жауап береді? 4. Ертеде географтар немен айналысты? 5. Бүгінгі күні географтар қандай сұрақтарды шешеді?(5 мин) Дескриптор: -ғалымды атайды -бағытын атап, себебін түсіндіреді -қандай сұрақтарға жауап беретінін айтады -ойын толық жеткізеді -оқушылар ойларын айтады Бағалау:Мадақтау,қолпаштау |
Жыл мезгілдері арқылы |
|||||||
Сабақтың ортасы 25 минут |
«Қызығушылықты ояту» «зерттеушілер мен саяхатшылар» туралы бейнебаян көрсету. Топтық жұмыс Мәтінді оқу арқылы «тұжырымдамалық карта» құрады І-топ Ш.Ш.Уалиханов зерттеулері ІІ-топ Қ.И. Сатбаев зерттеулер ІІІ-топ П.П.Семенов зерттеулері IV-топ Н.А.Северцев зерттеулері (10 минут) Дескриптор: -Ш.Ш Уалиханов туралы жазады -Қ.И.Сатбаев зерттеулерін айтады -П.П.Семенов зерттеулеріне шолу жасайды -Н.А.Северцев зертеулерін жазады Бағалау: Бас бармақ Жеке жұмыс: «Іс-әрекеттік тәсіл»Кескін картаға түсіру «Ұлы Географиялық ашылулар» заманындағы (15ғ.соңы мен 18ғ.ортасы) саяхатшылардың жүріп өткен бағытын атлас картадан анықтап, кескін картаға белгілеу(5 минут) Дескриптор: кескін картаға саяхатшылардың жүріп өткен бағытын белгілейді Бағалау: Қол шапалақтау Жұптық жұмыс: Коммуникативтік тәсіл Тапсырма: Бір саяхатшының немесе зерттеушінің ғылымға қосқан үлесін SWOT анализ арқылы талдаңыз.(5 минут)
Дескриптор: -жақсы жақтарын талдайды -әлсіз жақтарын талдайды -мүмкіндіктерін талдайды -қауіп-қатерін талдайды Бағалау:Бірін-бірі бағалайды (С) арналған тапсырма Қазіргі кездегі Қазақ Географиялық Қоғамның қызметіне баға беріңіз А. Қазақ география Қоғамы қашан құрылды? Б.Қазақ География Қоғамы қандай жобалармен жұмыс жасауда? В.Қалай ойлайсыз, қазіргі Қазақ География Қоғамының зерттеулері, болашақта Қазақстан табиғатында болатын өзгерістердің алдын алуға көмектесе ме? (5 минут) Дескриптор: -Қазақ География Қоғамының құрылған жылын айтады -Қазақ География Қоғамының жұмыс жасап жатқан жобаларын атайды -Қазақстан табиғатында болатын өзгерістердің алдын алуға қатысты зерттеулерге болжам жасайды.
|
Bilim Land сайыты
Оқулық, карта, АКТ |
|||||||
Сабақтың соңы 10 минут
Кері байланыс
|
Оқушылардың рефлексиясы Білемін,Білгім келеді,Үйрендім. Оқушылар орындаған тапсырмаларының қателерін талдайды(5 минут)
3 «Жеңіл» 2 «Қиын» сұрақ әдісі (5 минут) Не? Неге..... түсіндіріңіз Қайда? Қалай ойлайсыз Қашан?
Үйге тапсырма беру. Венн диаграммасын толтыру П.П.Семенов пен Ш.Ш.Уалиханов зерттеулерін салыстыру. Қ.И.Сатбаевтың зерттеулеріне баға беріп келіңіздер |
|
|||||||
Саралау: Деңгейлік тапсырмалар арқылы А деңгей Қазақ география Қоғамы қашан құрылды? В деңгей Қазақ География Қоғамы қандай жобалармен жұмыс жасауда? С деңгей Қалай ойлайсыз, қазіргі Қазақ География Қоғамының зерттеулері, болашақта Қазақстан табиғатында болатын өзгерістердің алдын алуға көмектесе ме?
|
Бағалау ,серіктесін бағалау, қолпаштау, бас бармақ Дескриптор арқылы
|
Дүниежүзі тарихы, Қазақстан тарихы, әдебиет |
|||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.