ХІХ ғасырдың ІІ жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік территориялық реформалар
Оценка 4.8

ХІХ ғасырдың ІІ жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік территориялық реформалар

Оценка 4.8
Работа в классе
docx
история
7 кл
29.11.2020
ХІХ ғасырдың ІІ жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік территориялық реформалар
1967-1968 ж.ж. реформалар
-561039654.docx

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:  7.3В Қазақстан Ресей империясының құрамында

 

Мектеп: «Шоқан Уәлиханов атындағы №3 мектеп-лицейі» КММ

 

Күні: 31.01.2019ж.

 

Мұғалімнің аты-жөні: Бигельдинова Асем Самажановна

 

Сынып: 8

 

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

XIX ғ. ІІ жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік территориялық реформалар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.3.1.4 – Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі  әкімшілік-аумақтық  өзгерістерді түсіндіру

 

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Қазақстандағы 1867-1868 жылдардағы реформа туралы анықтайды.

Оқушылардың басым бөлігі: 1867-1868 жылдардағы реформаның жүргізілу барысын талдап, жағымды және жағымсыз жақтарын  айта алады.

Кейбір оқушылар: Реформаның мазмұны мен мәнін аша отырып, 1822 жылғы Сібір қазақтар және 1824 жылғы Орынбор қазақтары жарғысымен салыстырып пайдала алады.

Бағалау

критерийлері

 

Біледі және түсінеді-  XIX ғ. 60-ж Қазақстан территориясының  бөлшектену себептерін анықтайды;

Талдайды- 1867-68 жж әкімшілік реформаларының  жүргізілу барысын талдайды; 1867-68 жж реформалардың  нәтижесін  қорытындылайды.

Тілдік мақсаттар

1867-1868 жж. реформаларының мән-жайы  туралы талдайды, (айтылым дағдасы)  Ресейдің жүргізген саясаты  туралы  зерттеулермен  танысады (оқылым, айтылым, жазылым дағдылары)

Пәнге қатысты лексика мен терминология

«Бөліп ал да, билей бер»,   генерал – губернаторлық,  облыс, уезд, болыс, ауыл,  қара шығын

Құндылықтарды дарыту

       «Мәңгілік ел» идеясы негізінде азат  елдің  тәуелсіздік бұғауына  түсу тарихын оқыту арқылы патриотизм құндылығы жүзеге асады.

Сабақ барысында «Функционалды сауаттылық»,  топтық жұмыста  «Құрмет пен ашықтық» жүзеге асады

Пәнаралық байланыстар

Дүниежүзі тарихы, география

АКТ қолдану дағдылары

Бейнематериал, карта, слайд, таратпа материал

Бастапқы білім

    Ұлы  жүздің  Ресей құрамына қосылуы жалпы қазақ жерлерінің Ресей империясының құрамына толықтай қосылуына әкелгендігін  біледі

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

 

 

Сабақтың басы

          

 

 

3 мин

 

 

 

                    

                  Ұйымдастыру сәті. 

Амандасу, түгендеу. Сыныпты алдын ала топқа бөліп отырғызу.

Топ мүшелерін сайлау: басшы, баяндамашы, таймпикер, хатшы.

Үй тапсырмасын сұрақ-жауап арқылы тексеру:

1.      «Сібір қырғыздары туралы жарғы» бойынша патша үкіметінің көздеген мақсаты қандай ?

2.      «Орынбор  қырғыздары туралы жарғы» қашан қабылданды?

3.      Реформаға дейін қазақ жері неше генерал-губернаторлыққа бөлінді?

4.      1866 жылдың басында орыс әскерлері басып алған Орта Азия хандығы?

5.      Неліктен жаңа реформа қабылдау қажеттілігі туды?

 

ҚБ: «Шапалақ әдісі» арқылы бағалау

Презентация

 

 

Оқулық

Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т. Қазақстан тарихы  8-сыныбына арналған оқулық. Алматы: Атамұра, 2008.

Сабақтың ортасы

 

       4 мин

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

        

 

 

 

 

 

 

 

 

          15 мин

    

         

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

55 мин

   

«Ой қозғау» әдісі.

«Бейнематериал көрсету»

Бұл бейнематериалдан «Сібір қырғыздары туралы жарғы» мен «Орынбор  қырғыздары туралы жарғыдан» қандай өзгешелік көріп тұрмыз?

ҚБ: «Шапалақ әдісі» арқылы бағалау

 

«ЖИГСО І» стратегиясы бойынша мәтінмен жұмыс жасау:

Топтық жұмыс арқылы  Қазақстандағы 1867-1868 жылдардағы реформа туралы анықтау.

1 топ:  Қазақстандағы 1867-1868 жылдардағы реформаны  дайындау  барысы.

2 топ: 1867-1868 жылдардағы реформаның жүргізеге асырылу барысы.

3 топ:  1867-1868 жылдардағы реформаның жүргізілу барысында, жағымды және жағымсыз жақтарын ашу.

4 топ: Реформаның мазмұны мен мәнін аша отырып, 1822 жылғы «Сібір қазақтары жарғысы» және 1824 жылғы «Орынбор қазақтары жарғысымен» салыстырады.

Ортақ  дескрипторлар:

-1860 жж  қазақ даласында реформаға дайындықтың болғандығын   анықтап, 2  дәйек келтіреді ;

 -1867-68 жж реформалар бойынша Қазақ Елінің  Жаңа әкімшілік-территориялық бөлікке бөлінгенін түсіндіреді, атауларын атайды;

-Жаңа әкімшілік-территориялық бөліктердің басындағы билік  иелерін атап, қызметін талдайды;

Қосымша №1

Image result for 0аза0станны4 кескин картасы

 

Қосымша № 2

 

Қосымша №3

 

 

  

 

ҚБ: әр топ өздерінің алдына үлестірілген бағалау парақтарына өздерін,  топ мүшелерін  бағалайды.

 

«Ой толғаныс» топтар арасындағы сұрақ:

1 топà2топà3топà4топ

ҚБ: әр топ өздерінің алдына үлестірілген бағалау парақтарына өздерін,  топ мүшелерін  бағалайды.

 

Кері байланыс. Мұғалімнің бағалауы

Электронды тақтамен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

Таратпа материал

Қосымша-1

Кескін картамен жұмыс

Қосымша-2

Таратпа материал

Қосымша-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар тірек-сызбаларының дұрыстығын тексеру үшін слайдтан дұрыс жауапты көрсету

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың аяғы

 

1 мин

       

Рефлексия.   Өз прогресіңді бағала. Стикер жапсыру.

 

 

 Слайд

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

 

 

 

Реформаның жағымсыз жақтары:

1. Қоғамның қайшылықтарын шеше алмады;

2. Реформа арқылы  отарлық басқару, билік нығайтылды;

3. Халықты бағынышты жағдайда ұстайтын,үстем таптың  саясатын бұлжытпай орындайтын әскери әміршілер Қазақстанда да өз күшіне енді;

4. Реформалар Қазақстанды Ресейге қосып алу үрдісінің  толық аяқталғанын көрсетті;

5. Қазақстанның кең байтақ жері Ресейдің мемлекеттік меншігіне өтті;

6. Патша үкіметі енді қазақтардың құнарлы жерлерін кез-келген  сылтаумен тартып ала беретін болды;

7. Қазақтарға болыс және ауыл старшыны деген ең төменгі дәрежедегі қызметтер ғана тиді;

8. Патша өкіметінің Қазақстанның табиғи бай ресурстарын оңды-солды емін-еркін пайдалануы бұл өлкені  Ресей экономикасының қосалқы арзан шикізат көзіне айналдырды.

 

Реформаның жағымды жақтары:

- Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуында белді орын алды;

- Өлкенің табиғи байлықтарын игеруге қолайлы жағдайлар қалыптасты;

- Әлеуметтік,шаруашылық өмірге  капиталистік құбылыстар ене бастады;

- Көшпелі мал шаруашылығымен айналысқан қазақтардың да күнделікті өмірі өзгеріске түсті;

- Кедейленген қазақтардың қалаларға,алғашқы өндіріс орындарына шоғырлануы.

        Осы реформаның куәсі болған Абай Құнанбайұлы, Ыбырай Алтынсарыұлы сияқты ойшылдар  оның теріс жақтарын өз шығармаларында талай мысқылдаған. Мысалы Абайдың « Күлембайға» арнаған өлеңі.


 

В Қазақстан Ресей империясының құрамында

В Қазақстан Ресей империясының құрамында

Бастапқы білім Ұлы жүздің

Бастапқы білім Ұлы жүздің

Ой қозғау» әдісі. «Бейнематериал көрсету»

Ой қозғау» әдісі. «Бейнематериал көрсету»

Ой қозғау» әдісі. «Бейнематериал көрсету»

Ой қозғау» әдісі. «Бейнематериал көрсету»

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Реформаның жағымсыз жақтары: 1

Реформаның жағымсыз жақтары: 1
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020