Күй құдіреті

  • Документация
  • docx
  • 01.06.2025
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

3 сынып қазақ әдебиеті бойынша ашық сабақ
Иконка файла материала Ашық сабақ (1).docx

Ашық сабақ

 

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:

Жидебаева Майра Койшыбаевна

Күні:

27.03.2025ж

Сыныбы:  

Қатысушылар саны:                     Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Күй құдреті

Оқу мақсаты:

3.1.3.1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау

3.1.5.1 өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу

Сабақтың мақсаты:

1. Шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжайды.

2.Мәтінге сүйеніп өз ойы мен сезімін бейнелі сөздермен жеткізеді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

 7 минут

Психологиялық ахуалды қалыптастыру.

Күлімдеп күн бүгін,

 Қарады маған да.

Күлімдеп күн бүгін,

 Қарайды саған да.

Сәлем деймін достарға.

Топқа бөлу:

1топ күйшілер

2топ бишілер

3топ әншілер

Топ басшыларын  сайлап алу.Бағалау парақтарын таратып беру.

2.Үй тапсырмасын сұрау:

- Үйге қандай тапсырма берілді?

Өлеңді мәнерлетіп оқыту.

Wordwall «Кездейсоқ дөңгелек»  арқылы тексереді

Өткен сабақты қорыту. «Educaplay» сайты арқылы «Бақаны құтқар» ойыны ойнатылады. Міне,балалар,біз сендермен атаның айтқан ақыл сөздерін тауып,атап шықтық.Атаның ақылы бізді жақсылыққа жетелейді екен.

Психологиялық тренингкке қатысады.

 

 

Топқа бөлінеді

 

 

 

 

 

 

Оқушылар беленділік танытады

Бағалау «Домбыра»

Жарайсыңдар!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тамаша!

 

 

Ұпайлар

Үлестірмелі парақтар

 

 

 

 

 

Wordwall  арқылы

 

 

 

«Educaplay»

арқылы

Ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сабақ

1-тапсырма

Жұмбақ шешу

Екі ішектен ән төгер,

Қазақ үшін мін бөлек.

Қоңыр үні тербеткен,

Бұл қай аспап білсеідер?

Жауабы: (домбыра)

 

Сұрақтарға жауап бер

-Домбыра туралы не білесіңдер?

-Не үшін қажет?

(Домбыра туралы көрсетілім)

 Күйші дегеніміз кім?

-Қандай күйлердің атын білесіңдер?

 -Олай болса, бүгінгі сабақта «Күй құдыреті»

тақырыбындағы мәтінді оқып танысатын боламыз.

Тақтаға  назар аударамыз. «Күй құдыреті» (аңыз әңгіме) көрсетілім.

 

Мәтінмен жұмыс. «Күй құдыреті» мәтінін түсініп тізбектей дауыстап оқыңдар.

 Сөздік жұмысы:

Оқушыларды жаңа сөздермен таныстыру.

Қыпшақ – рудың аты.

Құдiретi – күшi, қасиет

ФС тапсырмасы

2-тапсырма Топтық тапсырма «Мәтін талдау» әдісі арқылы жүргізіледі.

1-топ Мінезін сипаттап айтады

 2-топ Кейіпкер портретін сипаттайды

3-топ Құндылығын тауып айтады

Сергіту сәті «Қаражорға»

3-тапсырма жеке тапсырма

«Егер домбыра сөйлесе..»тақырыбында шағын әңгіме жазу

4-тапсырма

 «Сиқырлы қоржын» әдісі

Қоржыннан тапсырма алып жауап беру

- Фараби тартқан күйдің құдіреті неде деп ойлайсың? Мәтінге сүйеніп, жауап бер.

-Әмірші Фарабиді неге іздеді деп ойлайсың? Болжа.

- Әңгімені өз қиялыңмен аяқта

 

Дескриптор:

Жұмбақты шеше алады.

Сұрақтарға жауап бере алады

 

 

 

 

 

«Күй құдыреті» (аңыз әңгіме) көрсетілімді көреді.

 

Дескриптор:

- Мәтінді тізбектей дауыстап оқи алады-1балл.

- Сөздікті жазып, жаттап алады-1балл.

 

 

Дескриптор:

1. Сурет бойынша кейіпкердің мінезін сипаттай алады -1балл.

2. Кейіпкердің портретін сипаттай алады.

3. Құндылыққа

негізделген тұсты айта алады

 

 

 

 

 

 

- Фараби тартқан күйдің құдіретін әңгімелей алады1балл.

- Әміршінің Фарабиді іздеу себебін болжай алады1балл.

- Мәтін мазмұнын өз қиялымен анықтай алады1балл.

 

Бағалау критерийі 

Жұмбақтың жауабын дұрыс шешеді

 

Бағалау критерийі 

Әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтайды, өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізе алады.

«Басбармақ» әдісімен бағалау

 

 

 

Мәтінді тізбектей дауыстап оқиды

 

Сөздікті жазып, жаттайды

 

 

 

«От шашу» әдісімен бағалау

 

Сурет бойынша кейіпкердің мінезін сипаттайды

Кейіпкердің портретін сипаттайды

Құндылық туралы айтады

 

Өз ойын еркін жеткізеді

 

Фараби тартқан күйдің құдіретін әңгімелейді

Әміршінің Фарабиді іздеу себебін болжайды

Мәтін мазмұнын өз қиялымен анықтайды

 

 

 

 

 

 

(Домбыра туралы көрсетілім)

https://youtube.com/watch?v=Bto1ge_bESw&feat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

5.Жаңа сабақты қорытындылау.

Wordwall сайты арқылы жасалған «Кім тапқыр?» ойыны. Суреттегі домбыраның әрбір дыбысынан басталатын өнерге қатысты сөздерді тап. .

 

Дескриптор:

- Домбыраның әрбір дыбысынан басталатын өнерге қатысты сөздерді таба алады. 2балл.

-Ұнататын күйлерін атай алады.        1балл.

-Күйшілерді атай алады.       1балл

 

Домбыраның әрбір дыбысынан басталатын өнерге қатысты сөздерді табады

Ұнататын күйлерін атайды

Күйшілерді атайды

 

 

Wordwall сайты арқылы

 

 

Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия

«Менің көңіл күйім»  Классрум скрин тақтасы арқылы көрсетеді.

Оқу  тапсырмасы Мәтінді мазмұндау,

«Пирамида» әдісі

арқылы қорытады

Білгің келетін

2 нәрсе

Сіз бұрыннан білетін 3нәрсе

Сіз жаңадан үйренген 3 нәрсе

«Бағдаршам» арқылы

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru