Урок английского языка в 11-м классе "Что вы знаете о кинематографе?" с применением мультимедийных средств обучения
Разработала и провела учитель английского языка Шилина Н.В.
Раздел 6: Что помогает вам наслаждаться жизнью?
THE TOPIC OF THE LESSON: WHAT DO YOU KNOW ABOUT CINEMA?
Тема урока: Что вы знаете о кино?
УМК В. П. Кузовлева “English 10- 11”
Цели урока:
Учебный аспект: формирование лексических навыков чтения и говорения по теме «Кинематограф»; развитие умения читать и аудировать с целью извлечения конкретной информации; совершенствование грамматических навыков (повторение и активизация в речи придаточных определительных предложений).
Познавательный аспект: знакомство с историей Голливуда, с историей возникновения кинематографа за рубежом.
Развивающий аспект: развитие способности к анализу, сравнению, классификации и систематизации; развитие воображения и догадки.
Воспитательный аспект: воспитание чувства сопричастности к мировой истории; воспитание уважительного отношения к культуре своей страны и культуре других народов; формирование уважительного отношения к мнению других людей.
Дидактические
материалы:
Кузовлев В.П. и др. Английский язык. Учебник для 10-11 классов
общеобразовательных учреждений, М.: «Просвещение», 2010
Рабочая тетрадь к учебнику Кузовлева В.П. и др. Английский язык для 10-11
классов общеобразовательных учреждений, М.: «Просвещение», 2008
Аудиокассета № 3 к учебнику Кузовлева В.П. и др. Английский язык, 10-11 классы
CD-RW-диск с записью фильма «Прибытие поезда» и записью песни «Cinema»
Презентации: «История Голливуда»,
Индивидуальные листы с заданиями для учащихся
Оборудование
урока:
интерактивная доска, компьютер, магнитофон, портреты актеров Голливуда,
логотипы студий
Речевой материал:
Ход урока
· I. Организационный момент
· Teacher: Good morning, friends! I’m very glad to see you again.
· How are you today? How is life?
·
I
hope you are in a good mood today, and I think that our work will be
interesting, pleasant and useful.
II.
Целеполагание
· Teacher: Let’s start our lesson with watching a small video.( “Arrival of a train at La Giotat” by Lumier brothers).
Просмотр фильма на ТВ.
Have you ever watched this film? Do you know its name? What is this film about? Do you know who shot (made) the first film?
Are we going to speak about the railway?
1. Listening
Teacher: Thank you. Now listen to the information to check if
you were right. Fill in the table on your Activity Sheets Ученики слушают
чтение учителя, выполняют задание в рабочих листах.
2.
After-listening Activity
Teacher: OK. Time is up. Let’s check your answers.
Учащиеся предлагают свои варианты ответов. После обсуждения правильные ответы появляются в таблице на интерактивной доске.
The inventors of the cinema |
the Lumiere brothers |
They came from |
France |
The year of the first film demonstration |
1895 |
The length of the film |
three minutes |
The name of the film |
Arrival of the Train |
III. Проверка домашнего задания с чётким произнесением изучаемой лексики в качестве речевой зарядки.
Teacher: There
is some information about films in the presentation “The Story of
Hollywood”. Give it a name. Просмотр фильма
на английском языке «Из истории Голивуда»
a film
without a sound (a silent film)
to make a film (to shoot a film)
a long-lasting film (a full-length film)
a film without colour (a black-and-white film)
not long-lasting film (a short film)
a film in which actors speak, sing (a sound film)
a type of a film (a genre of a film)
a film in colour (a colour film)
IV. Vocabulary Revision /
Presentation “The Story of Hollywood”
Teacher: The development of cinematography brought to life the world
cinema empire called Hollywood. Here is a story of Hollywood. Try to remember
as many facts as you can.
Учащиеся
читают текст в учебнике (стр.184-185)
1. Актуализация знаний по тексту о Голливуде (упр.2 стр.184)
Why Hollywood is called the capital of filmed entertainment?
What genres of the first films were in the west?
Who invented cinematograph?
What is the name of the first film in the world?
What are the names of the first film stars?
Have you ever watched the screen version of “Gone with the wind”? Do you like this film?
2.Teacher: Complete the spider graph on your Activity
Sheets .
Учащиеся выполняют
задание самостоятельно с опорой на текст учебника (стр.
184-185). Проверка
задания по интерактивной доске.
3. Teacher: Five genres of films are mentioned
in the text but the range of them is much richer.
Match the types of films with their definitions. Учащиеся делятся на
|
1. A film which is made by photographing drawings. |
b) a science-fiction film |
2. A film dealing with Indians, cowboys, sheriffs, etc. |
c) a war film |
3. A film describing travels. |
d) a musical |
4. A film with unusual, exciting and perhaps dangerous events. |
e) a crime film |
5. A film where the main aim is to terrify the audience. |
f) a thriller |
6. A film which shows some aspect of human or social activity or gives information about a particular subject. |
g) a horror film |
7. A film to do with some aspect of war. |
h) a documentary |
8. A very dramatic film where tension and suspense are used to engage the audience. |
i) a cartoon |
9. An amusing film full of songs and dancing. |
j) a travelogue |
10. A film dealing with criminals who operate outside the law. |
k) a western |
11. A film including high energy, rescues, battles, fights, escapes, explosions, natural disasters, fires, etc. |
l) an adventure film |
12. A film in which the action is set in the future, it often deals with the space travel, robots, etc. |
1. ____ 2.____ 3.____4.____ 5.___6. ____7.____8.____9.____10.____11.___12.___
Keys: 1.
i) 2. k) 3. j) 4. l) 5. g)
6. h) 7. c) 8. f) 9. d)
10. e) 11. a) 12. b)
V. Отработка навыков применения полученных знаний.
Учащиеся просматривают отрывки из фильмов и определяют к какому жанру они принадлежат.
VI. Grammar
Revision
Teacher: 1. Examine the sentences and say why in two relative
clauses we use the pronoun
‘who’ and in three more clauses ‘which’ is
used.
Charlie Chaplin is an American actor who starred in a number
of silent films.
Mary Pickford is an American film star who took part in silent
films as well.
Columbia Pictures is a US film production company which became
major studio in 1940s.
20th Century Fox is a US film production company which makes
high quality films.
The dog which is playing with a ball is Chase.
Ученики сравнивают предложения и делают вывод об употреблении относительных местоимений who, which.
VII. Домашнее задание, подведение итогов урока
Now, the results of the lesson. I hope the lesson was interesting and useful. And I am pleased with your work today.
I think … can get “a five”
…… can get “a four”.
Your homework for the next lesson:
Writing/Group
Work
Teacher: Let’s divide into two groups.
The task for the first group: Use “Linguistic and Cultural Guide”
and answer the question what they are famous for (Walt Disney, Vivien
Leigh, Warner Bros Company). Use relative clauses.
The task for the second group: Use “Linguistic and Cultural Guide”
and answer the question what they are famous for (Steven Spielberg,
Eddie Murphy, Paramount Pictures Company). Use relative
clauses.
That’s all.
See you next time.
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.