Конспект урока по теме «Travelling» 5
Оценка 4.8

Конспект урока по теме «Travelling» 5

Оценка 4.8
docx
03.11.2020
Конспект урока по теме «Travelling» 5
Конспект урока по теме «Travelling» 5.docx

УРОК АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА В 5 КЛАССЕ

Попов А.С.

Тема: «Travelling»

Цель:

Личностные:

1.Развитие мотивов учебной деятельности и формирование личностного смысла учения.

2.Формирование учебно-познавательного интереса к новому учебному материалу и способам решения новой задачи.

3.Развитие этических чувств, доброжелательности, эмоцио­нально-нравственной отзывчивости, понимания и сопе­реживания.

4.Формирование целостного, социально-ориентированного взгляда на мир, основ российской гражданской идентич­ности.

5.Формирование мотивации к творческому труду.

6.Развитие навыков сотрудничества со сверстниками, умений не создавать конфликтов и находить выходы из спорных ситуаций.

7.Формирование навыков самоанализа и самоконтроля.

Метапредметные:

1.Овладение способностью принимать и сохранять цели и за­дачи учебной деятельности, находить средства ее осуществ­ления.

2.Овладение навыками осознанно строить речевые высказы­вания в соответствии с задачами коммуникации.

3.Овладение умением пользоваться наглядными средствами предъявления языкового материала.

4.Формирование умений выполнять логические действия сравнения и анализа и устанавливать аналогии.

5.Формирование умений планировать, контролировать и оце­нивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей и условиями ее реализации.

6.Овладение начальными формами познавательной и лич­ностной рефлексии.

 

Предметные:

1.Формирование активного и пассивного лексического запаса по теме «Travelling»

2.Развитие навыков аудирования и произносительных на­выков.

Развитие навыков чтения, в том числе техники чтения

 

 

Ход урока:

Этап

Время

Содержание

Режим

Орг. момент

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Основная часть

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заключительная часть

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Greetings:

Teacher: Good morning, dear children! Glad to see you.

Theme:We’ve just studied the theme “Travelling” and this lesson is devoted to this theme. During our lesson we’ll review our vocabulary, tenses, listen to the tape, make and act our dialogues and speak about your last trip.

Phonetic exercises;

[ ei] –plane, train

[a: ] – car, fast

[ai ] – by, arrived, flight

[I   ] – trip

A plane is faster than a train.

Teacher: Look at the blackboard and answer my questions;

-What’s your favourite type of Holiday ?

 

 

- How do you like to travel?

 

Revise vocabulary

Teacher:Now, let’s remember the words

Exercise1.

Teacher:complete the words.Слайд

My mother travels by ….. train (SAFT)

We ….. at the bus stop yesterday. (RRAIDEV)

It was a nice ….. (RIPT)

We spent our holiday at the ….. last year (IDESEAS)

 

Keys: 1. fast, 2. arrived, 3.trip, 4.seaside.

Exercise 2.

Teacher: Thanks, well done

 

Physical exercises “Looby-loo”

 

Teacher: We know that lots of people are fond of travelling.

Teacher: I know that you are fond of travelling and you’ve been to many countries and have seen lots of places of interest.

Read  the quiz questions and choose the right answer

1. What is the capital of USA?

a. Los Angeles

b. New York

c. Washington

2. In what city is Big Ben?

a. London

b. Rome

c. Paris

3. In what city is Alhambra palace?

a. Paris

b. Granada

c. Amsterdam

4. What is the capital of Canada?

a. Toronto

b. Ottawa

c. Montreal

 

5. Where is the Coliseum?

a. Cairo

b. Istanbul

c. Rome

6. Where is Heathrow airport?

a. London

b. Berlin

c. Moscow

7. In what country is Euro Disney?

a. Spain

b. France

c. Italy

8. Keys 1c, 2a, 3b, 4b, 5c, 6a, 7b.

Teacher: Thanks. You are bright students and you really know a lot of interesting things.

Teacher:  Now listen to someone booking a ticket by phone and fill in the missing information;

Name: Harry …. Smith

Place: 1) ………..

Date\  leave: 2) …… July

Date\come back: 3) ………August

Travel by: 4) …………….

Price: 5) …………………

Ireland, on Friday, 28thof  July,

On the 4th of August, by coach, &300

Teacher:  Now imagine that you are a travel  agent. Use this information to make a dialogue.Work in pairs;

 

Then students read their  dialogues.

 

Teacher:  Now talk aboutMr. Smith’s trip.

You may use the exercise  5 p. 47 as an example.

 

Teacher; And now your turn to tell us about your last trip. You may use the exercise  5 p. 47 as an example.

 

 

 

The end of the lesson;

What have you learnt today

 

Thank you for your active work.

You are really industrious.

It was very pleasant to listen to your answers.

 Now our lesson is over.

T to P

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T to P

 

 

 

PP to T

 

 

My favourite holiday is …..

P to P

I like travelling ….

 

 

 

T to P

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T to P

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T to P

 

PP to T

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T to P

 

 

 

P to T

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

УРОК АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА В 5 КЛАССЕ

УРОК АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА В 5 КЛАССЕ

Предметные: 1. Формирование активного и пассивного лексического запаса по теме «

Предметные: 1. Формирование активного и пассивного лексического запаса по теме «

Заключительная часть 2 мин 3 мин 2 мин 5 мин 4 мин 3 мин 1 мин 5 мин 2 мин

Заключительная часть 2 мин 3 мин 2 мин 5 мин 4 мин 3 мин 1 мин 5 мин 2 мин

Заключительная часть 2 мин 3 мин 2 мин 5 мин 4 мин 3 мин 1 мин 5 мин 2 мин

Заключительная часть 2 мин 3 мин 2 мин 5 мин 4 мин 3 мин 1 мин 5 мин 2 мин
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
03.11.2020