Конспект урока. Звертання. Звертання непоширене і поширене. Л.Українка "Давня казка"(скорочено).
Оценка 4.8

Конспект урока. Звертання. Звертання непоширене і поширене. Л.Українка "Давня казка"(скорочено).

Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
украинский язык
8 кл—11 кл
28.01.2021
Конспект урока. Звертання. Звертання непоширене  і поширене. Л.Українка "Давня казка"(скорочено).
Конспект уроку.Звертання Звертання поширене і непоширене. Л. Українка Давня казка.docx

                                                                                                                            Ошурко Л.Г.,

                                                                              учитель української мови та літератури,

                                                                                                        учитель вищої категорії, старший учитель

 

Тема: Звертання. Звертання непоширене і поширене.                                                                                            Леся Українка «Давня казка»(скорочено).

Мета: поглибити знання учнів про поширені та непоширені звертання, закріпити навички вживання розділових знаків при звертаннях;

          ознайомити учнів зі змістом та проблематикою поеми Лесі Українки  «Давня казка», допомогти з’ясувати ідейно-художній зміст твору; розвивати навички виразного читання ліро-епічних творів, їх аналізу, висловлення власної думки з приводу прочитаного;

          розвивати усне й писемне мовлення. логічне мислення, увагу;

          виховувати почуття людської гідності, повагу до творчої особистості.

Обладнання: підручник, запис «Веснянки» у виконанні групи «Алібі», презентація до                       уроку, варіації видань поеми «Давня казка».

 

                                                      ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Привітання, ,актуалізація опорних знань учнів.

1. Звучить уривок веснянки «Ой весна…» Слайд 1.

2. Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми наш урок недарма почали з веснянки. Адже на вулиці – березень. І вже час запрошувати теплу, лагідну, різнобарвну красуню до нас у гості.

 

Слайд 2.

3.Групова робота

Складіть і запишіть запрошення для весни, використовуючи звертання.

Давайте згадаємо,  які особливості у використанні звертань в українській мові(в українській мові звертання використовується у кличному відмінку).

4. Самостійна робота «Знайди звертання»

- представники груп зачитують свої роботи, останні виписують із цієї роботи звертання.

II. Робота над новим матеріалом (евристична бесіда).

1. Що ж таке звертання?

 Слайд 3    

Звертання – це слово, або сполучення слів, яке називає особу чи                      предмет, до яких звернене мовлення.

Наприклад: Шевченко! Відгук дум своїх  чи чуєш ти у нашім співі?

Здоров  будь, Пушкін мій, землі орган могучий!(за тв. М. Рильського)

- Чим виражається звертання у першому реченні?(звертання виражається одним словом, власною назвою – прізвищем Кобзаря)

- Чим виступає звертання у другому прикладі?(звертання виражене іменником та залежним від нього займенником)

Висновок: звертання може бути непоширеним(складається з одного слова) та поширеним(складається з кількох слів).

2. Слайд 4 Лист до весни.

- виписати звертання, визначити поширені й непоширені звертання.

Здрастуй, Веснонько! Здрастуй, пора перших квітів

Чекаю, не дочекаюся тебе, Веснонько, блакитноока, зеленошата. Пригрій своїм променистим сонечком землю. Дай  змогу пробитися до нього стрілчастій травиці, виростити зелені долоньки листячку дерева. До тебе, ніжна і чарівна пора року, звертаюсь я з проханням швидше подарувати учням довгождані весняні канікули.

Тож приходь , Веснонько. Зустрінемо тебе ми веснянками. Бо зимові пісеньки нам вже ой як приїлися. (на слайді запропоновано інший текст – на вибір учителя).

 

3. Учитель:

Сьогодні говоримо про весну, запрошуємо її у гості, а ось знову слова про цю прекрасну пору року. Слайд 5

Знов весна, і знов надії

В серці хворім оживають.

Знов мене колишуть мрії

Сни про щастя навівають.

Весно красна! Любі мрії!

Сни мої щасливі!

Я люблю все, хоч і знаю,

Що ви всі зрадливі

Леся Українка

        

         Так писала про весну прекрасна поетеса Лариса Петрівна Косач-Квітка.

- Чи є звертання в поезії? Як ви можете їх охарактеризувати?

- А що пам’ятаєте про Лесю Українку?

 

         Слайд 6   (коротко про Лесю Українку)

 

  4.Робота над поемою «Давня казка»

 

- Як ви вважаєте, яку роль відіграє митець?(письменник, художник, актор) у житті суспільства?(Письменник відображає життя народу, слово може підняти народ на боротьбу, може окрилити – зробити талановитим, а може і вбити)

 

Учитель.

 Перед кожним митцем рано чи пізно постає питання: Яке значення має його поезія для суспільства? Чи може він вплинути на вирішення як проблем свого часу, так і вічних «загальнолюдських» проблем. Леся Українка в художній формі, засобами поезії намагається довести, якою великою є роль мистецтва слова та справжнього митця, котрий уболіває за долю народу.

 

Ми розпочинаємо знайомство з поемою «Давня казка».

 

а)Що таке поема?(Поема – ліро-епічний  віршований твір, у якому зображені події і яскраві характери, а розповідь  героїв супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів  .)   Слайд 7

 

б) Робота з підручником; коментоване читання поеми  с.182-188

-у якій країні відбувалися події твору ?

-  визначте   час, зображений  у поемі .

- чому Леся Українка назвала свою поему казкою ?

- визначте  у прочитаному уривку казкові елементи  .

- з`ясуйте значення слів «талан» і «талант»,  про яке з них згадується у творі?

Слайд 8

- поясніть гру слів «божевільний» та всі ми «в Божій волі».

 

в) Самостійна робота за розглянутим матеріалом   Слайд 9

- Виписати із прочитаного с182-188 (вступ+1 частина )

цитати зі звертаннями .

- Взаємоперевірка та перевірка   за  Слайдом  10

1. «Ось послухайте, панове!»

2. «Та чого там, люди добрі,

      За новинками впадати ?»

3. «Бачте ,- крикнув ,- що за птиця !

     Чи не встав би ти ,небоже ?»

4. «Ти втікай ,бо я, мосьпане ,

      На таких, як ти ,полюю !»

5. «А ти тут зажди ,небоже ,

      Хай - но їхатиму з голо…»

6. «По кишенях - ой небоже ,

      Вдома  гроші я забувся!»

7. «Не турбуйсь за мене, пане…»

8. «Тут покликнув лицар : «Боже!»»

9. «Засміявсь на теє лицар :

     «Давню байку правиш ,друже!»»

3. Підбиття підсумків (Рефлексія)  Слайд 11

Інтерактивна гра «Мікрофон»

-скласти запитання до свого товариша щодо сьогоднішого уроку ,;

ставлячи питання і відповідаючи на нього, ,використовувати звертання - ім`я свого партнера.  (Іринко, що нового ти дізналася  сьогодні на уроці? Сьогодні на уроці ,подруго Наталко ,я дізналася дуже багато нового . Однак більше зверну  увагу на форму кличного відмінка іменників - звертань)

 

4. Д.з. Слайд 12

опрацювати  с.151-155,  скласти опорний  конспект «Звертання»; прочитати поему «Давня казка» с.176-177,182-207 ; виписати звертання в цитатах.


 

Ошурко Л.Г., учитель української мови та літератури, учитель вищої категорії, старший учитель

Ошурко Л.Г., учитель української мови та літератури, учитель вищої категорії, старший учитель

Давайте згадаємо, які особливості у використанні звертань в українській мові(в українській мові звертання використовується у кличному відмінку)

Давайте згадаємо, які особливості у використанні звертань в українській мові(в українській мові звертання використовується у кличному відмінку)

Сни мої щасливі! Я люблю все, хоч і знаю,

Сни мої щасливі! Я люблю все, хоч і знаю,

За новинками впадати ?» 3. «Бачте ,- крикнув ,- що за птиця !

За новинками впадати ?» 3. «Бачте ,- крикнув ,- що за птиця !
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
28.01.2021