Рід іменників (повторення). Іменники спільного роду.
Оценка 4.8

Рід іменників (повторення). Іменники спільного роду.

Оценка 4.8
Разработки уроков
doc
украинский язык
21.02.2023
Рід іменників (повторення). Іменники спільного роду.
6_klas_1.doc

Урок 6 клас

Тема. Рід іменників (повторення). Іменники спільного роду.

Мета: повторити і поглибити знання учнів про рід іменників, дати поняття   про іменники спільного роду, їхні граматичні ознаки; формувати навички правильного визначення роду власне українських слів-іменників та запозичених, виробляти вміння узгоджувати іменники спільного роду з іншими частинами мови, правильно вживати у своєму мовленні; виховувати на дидактичному матеріалі інтерес до життя і творчості культурних діячів.

Тип уроку: урок засвоєння знань, формування вмінь  і навичок.

Методи  і прийоми: бесіда, розповідь, метод вправ, інноваційні методи.

Обладнання: таблиця «Розподіл іменників за родами», мультимедійна дошка (комп’ютер).

Література: програма з української мови для 6 класу; Українська мова. 6 клас. — Х.: Вид. група «Основа», 2008. — 302, [2] с. (Серія «Моя методика»); Українська мова. 5-12 класи /Автори Г.Т. Шелехова, В.І. Тихоша, А.М. Корольчук, В.І. Новосьолова, Я.І. Остаф. За редакцією Л.В. Скуратівського. – К.: Ірпінь: Перун, 2005. – 176 с.; Розподіл іменників за родами.  6 клас. [Електрон. ресурс]. – Режим доступу:  http://scool23.ucoz.ru/6_klas/mova/urok_51.htm

Хід уроку

І. Організаційний момент. (3-4 хв.)

– Доброго дня, діти! На перерві ви вже підготували все, що необхідно для вивчення української мови, зокрема: зошит, підручник, ручка, олівець і щоденник, щоб записати домашнє завдання. А, отже, ми можемо розпочати урок!

ІІ. Актуалізація знань учнів (5 хв.)

       Давайте ви зараз послухаєте лінгвістичну казку «Хто стане царем?»

В одному царстві, яке називалося Морфологія, бо так звали царівну, жили різні частини мови. Царівна вирішила вибрати собі чоловіка, найзнаменитішого, найточнішого.

Царські слуги оголосили по всьому царству, що чоловіком Морфології стане той, хто доведе, що він найнеобхідніший.

От зійшлися всі частини мови у царському дворі. Першому надали слово Іменнику. Вийшов він на середину і почав говорити: «О прекрасна Царівно! Схилюсь перед вашою красою і розумом. Моє ім’я Іменник. Нарекли мене тому, що я даю назву всьому живому і неживому. Я в небі й на землі, в людях і звірах, в житті, у радості, у праці й відпочинку. Я даю ймення всім нам. Уявіть собі, що мене не буде. І ваше царство, і слуги, і скарби – усе щезне».

«Досить!» – гукнула царівна. Цей Іменник, якого завжди супроводжували його вірні слуги Відмінки, давно привертав її увагу.

Усі, мов заворожені, дивилися на Іменника-красеня.

«Менше слів, а більше діла! Ти на прикладах нам більше розкажи про себе й доведи, що ти найнеобхідніший!» – було веління царівни.

Іменник прикликав на допомогу вірних слуг своїх і розпочав розповідь про себе:

Іменник — самостійна частина мови, що має значення предметності, вираженої у формах родучисла і відмінка, відповідає на питання хто? або що?.

Також іменник має роди, які ми вже знаємо

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. (6 хв.).

– Отже, сьогодні на уроці ми вивчатимемо рід іменників, особливу увагу звертаючи на спільний рід. Запишіть у зошитах тему уроку: «Іменники спільного роду». Ця тема є дуже важливою для вивчення і ви обов’язково повинні її вивчити, бо у житті ми часто зустрічаємо предмети та явища, назви яких є іменниками спільного роду. Але перш ніж перейти безпосередньо до виконання вправ, давайте дамо відповідь на декілька питань(1хв)

Евристична бесіда(5хв):

-         Скільки родів має іменник? (чотири);

-         Як ви визначаєте рід іменників? (ставимо запитання);

-         Які закінчення має чоловічий (нульове закінчення, рідше –о,-а), жіночий (-а, рідше нульове), середній (-о,-е,-а) рід?;

-         Чи можна визначити рід іменників: двері, окуляри? (ні, тому що у множині рід не визначається).

 

 

 

ІV. Вивчення нового матеріалу. (9 хв.)

1.(4хв) Кожному іменникові властивий граматичний рід. У назвах людей і тварин за допомогою роду розрізняється стать і вік істот: хлопець — дівчина, голуб — голубка — голубеня. Майже всі іменники, за невеликим винятком, належать до певного роду: чоловічого, жіночого чи середнього; деякі іменники можуть вживатися як у чоловічому, так і в жіночому роді.

Крім жіночого, чоловічого, середнього роду, іменники можуть належати до спільного роду. Наприклад: бідолаха, нероба, сирота, базіка, лівша.

       Іменники, що означають осіб як чоловічого, так і жіночого роду, називаються іменниками спільного роду. Їх рід визначається в контексті. Деякі іменники — назви осіб за професією чи характером діяльності (інженер, педагог, суддя, професор, льотчик, лікар) — можуть означати осіб як чоловічої, так і жіночої статі, але належать тільки до чоловічого роду.

2.(5хв) Таблиця (учні слухають пояснення вчителя і замальовують таблицю у зошити)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Закріплення знань. (17 хв.)

1. Розподільний диктант (5хв)

       До дошки зараз підуть…(вчитель викликає 4 особи. Перший учень записує ім. жін. р, другий – ч.р, третій – середньго, і четвертий – спільного). Я читаю слова, а кожний із вас записує своє слово у стовпчик.

ГЕС, Баку, капризуля, Замбезі, лівша, колібрі, таксі,  поні, забіяка, сільрада, невдаха, трудяга, вітрогон, знавець, староста, конферансьє.

Ж.р.:  ГЕС, Замбезі, сільрада

Ч.р.: вітрогон

С.р.: Баку, колібрі, таксі, поні,

Спільний рід: капризуля, лівша, забіяка, невдаха, трудяга, знавець, староста, конферансьє.

2. – У наступному завданні вам необхідно буде замінити словосполучення і речення іменниками спільного роду (5хв)

1) Роботяща, працьовита людина.

2) Людина, яка говорить багато і беззмістовно.

3) Неуважна людина.

4) Той, хто навчився чого-небудь самостійно, без систематичного навчання, без керівника.

5) Той, хто мешкає поруч, поблизу кого-небудь.

6) Службовець пошти, який розносить кореспонденцію адресатам.

Матеріал для вчителя: листоноша, сусіда, самоучка, роззява, пустомеля, роботяга.

3. Гра „Збери врожай”.

Зібрати тільки стиглі яблука, на них розміщені іменники всіх трьох родів.

 

 
1                                        2                                            3

село

місто

країна

 

 

батько

мати

дитина

 

 

 
4

ріка

озеро

калюжа

 

абрикос

вишня

яблуко

 

дуб

береза

клен

 
5

7.                                           8.                                9.

дерево

кущ

трава

 

півник

курочка

курча

 

огірок

капуста

цибуля

 

 

огірок

капуста

цибуля

 

 

(3,4,8,9).

 

4. – Зараз я вам роздам листочки, на яких цікавинка з історії Донецька, в цьому тексті ми усно відшукаємо іменники та визначимо їхній рід(4хв).

Будинок(ім.,ч.р) Юза(ім..ч.р)

Будинок родини(ж.р) Джона Юза, засновника(ч.р) Донецька(ч.р) (Юзівки)(ж.р), закладений у 1873 р. на північний захід(ч.р) від Юзівського металургійного заводу(ч.р). Спочатку будинок Юза був одноповерховим, при ньому був закладений сад(ч.р). Коли з Англії(ж.р) в Юзівку переїхала сім'я(ж.р) промисловця, будинок для їх зручності вирішили перебудувати. Що стояло на височині(ж.р) будівля(ж.р) червоної цегли(ж.р) було виконано у формах(ж.р) неоренесансну(ч.р) - з терасою(ж.р) і ажурним балконом(ч.р). Зараз будинок Юза знаходиться на території(ж.р) приватного підприємства(с.р). Доступ(ч.р) до нього утруднений, але планується реставрація(ж.р).

 

VI. Подача домашнього завдання та інструктаж до нього. (1 хв.)

       Вашим домашнім завданням буде розгадати кросворд на тему «Іменник»

Описание: C:\Windows\Temp\FineReader11\media\image4.jpeg

1        Назва істоти, чоловічий рід, споріднене до слова індичатко.(індик)

2        Назва неістоти, чоловічий рід, споріднене до слова металевий.(метал)

3        Назва істоти, чоловічий рід, споріднене до слова електричний.(електрика)

4        Назва неістоти, середній рід, споріднене до слова намистина.(намисто)

5        Назва неістоти, жіночий рід, споріднене до слова недільний.(неділя)

6        Назва неістоти, жіночий рід, споріднене до слова криниченька.(криниця)

7        Назва істоти, середній рід, споріднене до слова козенятко.(козеня)

 

3       двома словами (на вибір) склади і запиши речення.

 

До слів-відгадок — назв істот добери і запиши споріднені іменники жіночого роду.(індичка, коза)

VII. Підсумок уроку. (3 хв.)

       А тепер підведемо підсумок уроку. Біля дошки за методом гранування …(називає учнів) зробить схему за темою іменник, де напише все, що знає про цю частину мови.

ІМЕННИК

рід                                число                             відмінок

дерево

кущ

трава

 
чол.   жін.  сер.   спільн.         одн.   мн.              Н.в  Р.в  Д.в  Зн.в  Ор.в  М.в

 

 

1.     РЕЗЕРВНА ВПРАВА

Відгадайте загадки та визначте рід іменників.

Зимою спить, а літом шумить. (Річка – ж.р.)

Яке місто літає? (Орел – ч.р.)

Без рук, без олівця, а малює без кінця. ( Мороз – ч.р.)

Чорне сукно лізе у вікно. ( Ніч – ж.р.)

По гілках вона стрибає,

 

Хоч сама мала на зріст,

 

Та великий має хвіст,

 

Як намисто, оченята.

 

Хто це? Спробуйте вгадати  (Білка – ж.р.)


Скачано с www.znanio.ru

Урок 6 клас Тема. Рід іменників (повторення)

Урок 6 клас Тема. Рід іменників (повторення)

От зійшлися всі частини мови у царському дворі

От зійшлися всі частини мови у царському дворі

V . Вивчення нового матеріалу. (9 хв

V . Вивчення нового матеріалу. (9 хв

До дошки зараз підуть…(вчитель викликає 4 особи

До дошки зараз підуть…(вчитель викликає 4 особи

Зараз я вам роздам листочки, на яких цікавинка з історії

Зараз я вам роздам листочки, на яких цікавинка з історії

Назва істоти, чоловічий рід, споріднене до слова індичатко

Назва істоти, чоловічий рід, споріднене до слова індичатко

Яке місто літає? (Орел – ч.р.)

Яке місто літає? (Орел – ч.р.)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
21.02.2023