Конспект урока литературы родного края "Д.Боярчук. "Півхлібини" (5 класс, украинская литература)
Оценка 4.7
Разработки уроков
doc
украинская литература
5 кл
07.04.2019
Цель урока: дать понятие "литература родного края", познакомить учащихся с содержанием новеллы Дмитрия Боярчука "ПІвхлібини", развивать навыки аудирования, анализа художественного произведения, воспитывать уважение к пожилым людям, милосердие. В конспекте урока использованы краеведческие материалы Луганской области, в том числе Славяносербского района.
ЛРК. Д.Боярчук. Півхлібини.doc
Тема уроку: ЛІТЕРАТУРА РІДНОГО КРАЮ. Д.І.БОЯРЧУК.
„ПІВХЛІБИНИ”.
Мета уроку: ознайомити учнів з новелою Д.І.Боярчука „Півхлібини”;
розвивати навички аудіювання, аналізу художнього твору; виховувати повагу
до людей похилого віку, милосердя.
Обладнання: виставка „Літературна творчість письменників рідного
краю”, фотоальбом „Літературна Луганщина”, рушник, півхлібини, дошка із
записами.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
Добрим буть завжди було не просто,
Не залежить доброта від зросту.
Доброта з роками не старіє,
Доброта від холоду зігріє.
І. Організаційний момент.
Вірш–привітання
І.Світличний
Настіж фіранку – протяг у груди.
Доброго ранку, добрії люди!
Доброго, світлого, в соняхах босих,
У щебетанні пташок стоголосих.
Здрастуйте, люди. В єдиному ритмі
Поезія–праця викрешує рими.
Повітрям натхнення наповнюйте груди,
Доброго ранку, добрії люди.
(Г.Гайворонська)
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Робота з епіграфом уроку, його усвідомленням учнями.
ІІІ. Сприйняття нового матеріалу.
Учитель. Наш сьогоднішній урок присвячений літературі рідного краю.
Коли ми говоримо про літературу рідного краю, то маємо на увазі творчість
письменників Донеччини, Слов’яносербщини.
На жаль, так сталося, що уявлення більшості читачів про наш край, його
культуру і поетичне слово пов’язується лише з іменем видатного українського
поета Володимира Сосюри, який оспівав свою малу батьківщину Донбас у
багатьох віршах та поемах. А проте наша земля багата майстрами художнього слова, чиї таланти не
менші за талант В.Сосюри.
Усіх письменників, чия творча діяльність пов’язана з нашим краєм, ми
умовно можемо розділити на кілька груп:
І група – письменники, що народилися, живуть і працюють або жили й
працювали в нас: В.Голобородько (с. Адріанополь Перевальського району),
І.М.Світличний (м. Старобільськ), Л.П.Стрельник (м. Луганськ);
ІІ група – ті, що народились десь, а живуть і працюють у нас:
Г.Гайворонська (м. Луганськ), Т.Дейнегіна (м. Луганськ), Г.Довнар (м.
Луганськ);
ІІІ група – ті, що народилися в нашому краї, а доля закинула кудись:
В.Сосюра, М.Руденко.
ІV група – письменники, які певний час перебували на території нашого
краю: П.Панч, М.Трублаїні, К.Симонов, Остап Вишня та інші.
Наша Слов’яносербщина теж багата митцями художнього слова. Це
А.Погорелов, І.Котлов, Л.Лисицька, О.Устенко та інші. У нас існує творче
об’єднання «Созвездие Лиры», яке очолює Л.Лисицька.
Сьогодні ми познайомимося з творчістю луганського письменника
Д.І.Боярчука і, зокрема, з його новелою „Півхлібини”.
o Повідомлення учня про життя і творчість Д.І.Боярчука.
o Читання новели „Півхлібини” з елементами інсценування.
o Словникова робота.
Новела – це прозовий твір невеликого обсягу, нерідко з напруженим
сюжетом та несподіваною розв’язкою, у якому розповідається про якусь одну
подію з життя звичайної людини. (Учні роблять записи в зошитах).
ІV. Робота з текстом твору.
o Робота в групах.
І група. Завдання. Визначте тему та головну думку твору.
ІІ група. Завдання. Доведіть, що твір „Півхлібини” Д.Боярчука є новелою.
ІІІ група. Завдання. Назвіть центральний образ новели, розкажіть про
нього:
— як характеризує себе героїня?
––як її характеризують інші персонажі?
— як оцінює автор?
o
o Колективна робота. Завдання. Назвіть інші образи новели,
охарактеризуйте їх за ставленням до головної героїні та хліба.
(Результати роботи оформлюються у вигляді схеми.)
Оголошення результатів роботи в групах. Позитивне
ставлення
Дівчинка
Оленка
Марина
Михайлівна
Хліб
Негативне
ставлення
Ганна, сусідка
Валерик, син
Ганни
Чоловік Ганни
Студенти
Б А Й Д У Ж І С Т Ь
Кандидат наук
Донька Марини
Михайлівни
Онуки Марини
Михайлівни
V. Закріплення вивченого матеріалу.
o
Повторне звернення до епіграфу до уроку.
–– як тепер ви розумієте епіграф до уроку?
–– як за допомогою мови твору розкривається головна думка твору? Як
характеризуються персонажі, розкривається ставлення до них автора?
VІ. Підведення підсумків уроку.
o
„Мікрофон”:
Чого вас навчив сьогоднішній урок?
Що для себе ви винесли з цього уроку, які висновки зробили?
VІІ. Домашнє завдання:
Підготуватися до тестування з теми „Література ХХ століття”.
Конспект урока литературы родного края "Д.Боярчук. "Півхлібини" (5 класс, украинская литература)
Конспект урока литературы родного края "Д.Боярчук. "Півхлібини" (5 класс, украинская литература)
Конспект урока литературы родного края "Д.Боярчук. "Півхлібини" (5 класс, украинская литература)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.