Разработка урока по теме Лондон столица Великобритании, в 5 классе, по УМК Биболетова. Состоит из целей, плана урока, и подробного поурочного планирования со всеми этапами. Орг.момента, речевой и фонетической разминки, задания на аудирование , чтение, физминутки, задание на говорение, рефлексию и дз.
Конспект открытого урока
по английскому языку в 5ом классе
Тема: "Лондон столица Великобритании".
Учебнометодический комплекс – “Enjoy English ”, учебник для 5го класса
общеобразовательных учреждений, М.З. Биболетова, Н.В.Добрынина, Н.Н.
Трубанева, изд. “Титул”, 2009 г.
Цели урока:
– развитие способности к догадке,
способность осуществлять репродуктивные и
Познавательный аспект – знакомство со столицей Великобритании, ее
достопримечательностями.
Развивающий аспект
коммуникабельности,
продуктивные речевые действия.
Воспитательный аспект – воспитание уважительного, толерантного
отношения к чужой культуре.
Учебный аспект – активизация навыков аудирования; совершенствование
навыков грамматики и диалогической речи; развитие умения читать с
охватом общего содержания.
Оснащение урока: компьютер, мультимедиа.
Прилагаемые медиаматериалы:
Презентация Power point,
План урока
1. Организационный момент. Приветствие.
2. Речевая разминка
3. Фонетическая зарядка
4. Постановка целей урока и мотивация.
5. Развитие навыков аудирования
6. Чтение с охватом общего содержания
7. Физкультминутка
8. Совершенствование навыков грамматики и диалогической речи
9. Домашнее задание
10.Этап подведения итогов урока.
Ход урока
1. Организационный момент Good morning, children! My name is …
I am glad to see you. (So we are.)
Sit down please.
2. Речевая разминка
Who is on duty today?
Who is absent?
What is the date today?
What is the day of the week today?
What days of the week do you know?
What is the weather like today?
What season is it now?
What spring months do you know?
Thank you! Sit down, please.
3. Фонетическая зарядка
We start our lesson with the English sounds. You will work in pairs
and remember three words with each sound. (задание для учащихся
назвать звук и три английских слова с этим звуком).
[ æ ] [ ei ] [ ju: ] [ i: ] [ a: ] [ ɛə ]
4. Постановка целей урока и мотивация.
Look at this screen. It is the theme of our lesson.
Учащиеся читают тему урока “ Welcome to the capital of Great
Britain”
Today we’ll talk about the capital of the UK, read about some of the
famous sights and then you will check your knowledge, make our own
dialogues.
5. Развитие навыков аудирования (слайд № 1)
You read the dialogue at the last lesson. I want you to listen it once
more and then answer my questions. Now open your books. Page 60,
Exercise 1.
Учащиеся прослушивают диалог из упражнения № 1, с. 6061 из
учебника и отвечают на следующие вопросы учителя по содержанию
диалога.
Вопросы учителя:
What country is Lisa from? (She is from Great Britain).
How long will she stay in Russia? (She will stay in Russia for two
days).
Does she like Moscow? (Yes, she does. She likes Moscow).
Does Lisa think that Moscow is different from London? (Yes, she
does. She thinks that Moscow is different from London). Has Oleg been to London? (No, he hasn’t. He hasn’t been to London).
Does Lisa like London? How can we prove it? (She likes London. She
says that it’s one of the most famous and interesting cities in Europe.
Lisa says London is one of her favourite cities).
What places can a person visit in London? (There are a lot of places
to visit in London: museums, art galleries, theatres, cinemas, parks
and stadiums).
Does Lisa live in London? (No, she doesn’t. She lives not far from
London).
Thank you.
6.
Чтение с охватом общего содержания.
Приглашение к путешествию (слайды 23)
Welcome to the capital of Great Britain. You have a great opportunity
to visit one of the most ancient and beautiful cities in the world.
Прочтите и будьте готовы выполнить задания по текстам. Просмотр
слайдов – достопримечательностей Лондона (слайды 410)
Тексты:
Слайд 4. The Tower of London
The Tower has been part of the capital’s history for the past 900 years. The
fortress first built by William the Conqueror as a citadel, royal palace, seat of the
government. The Tower now protects the Crown Jewels.
Слайд 5. St Paul’s Cathedral
St Paul’s Cathedral is the spiritual centre of the City. Old Saint Paul’s was
destroyed by the Great Fire of London in 1666. The fire was so hot, it melted the
cathedral bells. After the fire, Sir Christopher Wren designed a new Saint Paul’s.
Слайд 6. Trafalgar Square
Trafalgar Square is in the centre of the west End of London. On the column in
the centre there is a stature of Admiral Nelson who defeated the French at the
Battle of Trafalgar in 1805. Trafalgar Square is the place where the meetings
and demonstrations take place.
Слайд 7. Houses of Parliament
Houses of Parliament stands on the River Thames at Westminster. It begun in
1840 after a Great Fire of London. It is a place where the British Government
sits. It consists of three parts: the Royal Apartments, the House of Lords and the
House of Commons It is officially known as the Palace of Westminster. The
complex includes the 320 foot high Clock Tower. It contains the world famous
sight Big Ben.
Слайд 8. Westminster Abbey
Westminster Abbey has been closely connected with the Crown over 900 years.
The Abbey was rebuilt in the 11th century by a king Edward the Confessor. The Abbey contains monuments to monarchs. It is the meeting place for Parliament
from the 14th to the 16th centuries.
Слайд 9. Buckingham Palace
It’s the London home of the Queen. When the flag is flying on the top she is at
home. Buckingham Palace was built for John, first Duke of Buckingham,
in1703. Changing the guards takes place there. The palace is open to public.
Слайд 10. Piccadilly
Piccadilly is the centre of entertainment. It is the meeting point of six streets.
Here you can find the most expensive shops, restaurants and entertainment
places. This centre was created in 1980s.
Thank you. Before we start to do exercises on texts let's make gymnastics.
(Перед выполнением заданий учащиеся выполняют физкультминутку)
7. Физкультминутка (слайд № 11)
If you are happy and you know it, clap your hands – 2р. (2 хлопка)
If you are happy and you know it and you really want to show it
If you are happy and you know it, clap your hands (2 хлопка)
If you are happy and you know it, step your feet 2р. (2 притопа)
If you are happy and you know it and you really want to show it
If you are happy and you know it, step your feet (2 притопа)
If you are happy and you know it, slap your knees 2р. (2р. Похлопать по
коленям)
If you are happy and you know it and you really want to show it
If you are happy and you know it, slap your knees (2р. Похлопать по
коленям)
If you are happy and you know it, click your fingers 2р. (2p. щелкнуть
пальцами)
If you are happy and you know it and you really want to show it
If you are happy and you know it, click your fingers (2p. щелкнуть
пальцами)
If you are happy and you know it, do those all clap, clap, step, step, slap,
slap, click, click 2р.
If you are happy and you know it and you really want to show it
If you are happy and you know it, do those all clap, clap, step, step, slap,
slap, click, click Выполните задания по страноведческим текстам (слайды 1226 во время
выполнения детям выдаются жетоны за правильные ответы)
1.
2.
3.
4.
соответствующее
к картинке
Подберите
достопримечательности (слайды 1320).
Подберите соответствующую дату постройки для каждой из
предложенных достопримечательностей (слайд 2122).
Вставьте в предложения слова из рамочки (слайд 23)
Прочитайте и подберите пару (слайд 24).
название
8. Совершенствование навыков грамматики и диалогической речи
I am sure all pupils of your group would like to visit London. Work
in pairs for 2 minutes and prepare three questions about the capital of
Great Britain. Then we shall read the questions and try to answer
them. Look at the pictures on the screen. They will help you. (слайд
25)
Учащиеся работают в парах и составляют по 3 вопроса о Лондоне
в течение 2 минут (Слайд № 25 поможет им). Затем ученики
зачитывают вопросы и отвечают на них. В конце урока учитель
предлагает выбрать лучшего знатока Лондона.
9. Домашнее задание: составить диалог, упр. 7 стр. 73
10. Итог урока
Did you like our lesson today? What do you like best of all?
Final marks for the lesson. I thank everybody. You were very active.
The lesson is over. Goodbye, children! (Goodbye)
Конспект урока Лондон -столица Великобритании
Конспект урока Лондон -столица Великобритании
Конспект урока Лондон -столица Великобритании
Конспект урока Лондон -столица Великобритании
Конспект урока Лондон -столица Великобритании
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.