метою конспекту уроку є розширення читацького кругозору учнів, ознайомлення їх зі змістом повісті; розкриття зображення високих морально-естетичних рис простої людини; на прикладі повісті «Маруся» ознайомлення з художніми засобами сентименталізму; розвиток усного мовлення учнів, навичяння літературознавчому аналізу, вміння давати характеристики образам-персонажам; виховувати почуття гідності, поваги один до одного.
Тема: «Маруся» перший україномовний прозовий твір нової літератури.
Зображення високих моральноетичних рис простої людини в повісті «Маруся»
Мета: розширити читацький кругозір учнів, ознайомити їх зі змістом повісті;
розкрити зображені високі моральноестетичні риси простої
людини; на прикладі повісті «Маруся» ознайомити з художніми
засобами сентименталізму; розвивати усне мовлення учнів,
навички літературознавчого аналізу, давати характеристики
образамперсонажам; виховувати почуття гідності, поваги один до
одного.
Тип уроку:
комбінований.
Обладнання:
підручник, ілюстрації до повісті, комп’ютерна презентація.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Предметом нашого обговорення на цьому уроці буде найдовершеніший твір
Г. КвіткиОснов’яненка — повість «Маруся». Причину її появи сам автор у листі до
російського письменника П. Плетньова пояснював так: «По случаю, был у меня спор
с писателем на малороссийском наречии. Я его просил написать чтото серьезное,
трогательное. Он мне доказывал, что язык неудобен и вовсе не способен на чото.
Знав его удобство, я написал "Марусю” и доказал, что от малороссийского языка
можно растрогаться».
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Бесіда.
З творчістю якого письменника ми познайомилися на минулому уроці?
Що вам відомо про творчий доробок письменника?
На вашу думку чим для сучасного учня може бути цікавою особистість Г. Квітки
Основ’яненка?
Що таке сентименталізм?
2. Хронологічний диктант.
(Учитель називає дати, учні записують, якій події вони відповідають.)
1778 — ... (народився Г. КвіткаОснов’яненко).
1812 — ... (виконував обов’язки директора Харківського театру).
1816–1828... (обіймав посади то повітового, то губернського предводителя
дворянства).
1832 — ... (написав першу повість українською мовою — «Маруся»).Грудень 1833го — ... (вперше опублікована повість «Маруся»).
1821 — ... (одружився).
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Розповідь учителя.
«Маруся» — перша україномовна повість нової української літератури, взірець
сентименталізму.
Соціальнопобутова сентиментальнореалістична повість «Маруся» (1832) стала
першою україномовною повістю нової української літератури. Письменник поставив
собі за мету створити серйозний прозовий твір, у якому було б виведено позитивні
образи з народу.
Увійшла повість до другого тому «Малороссийских повестей, рассказываемых
Грицком Основьяненком». Письменник розповідає сумні, але величні історії із
життя.
2. Запис в зошитах.
Літературний рід: епос.
Жанр: повість (сентиментальнореалістична, соціальнопобутова).
Тема: зображення життя українського селянства, праця, побут і звичаї народу.
Головна ідея: оспівування високих моральноетичних якостей простої людини.
Головні герої твору: Наум Дрот і його дружина Настя, їхня дочка Маруся; Василь
(коханий Марусі), Олена (подруга Марусі).
3.Робота з текстом
Сюжет: розповідь про сім’ю Наума Дрота — на весіллі подруги Маруся й Василь
знайомляться й закохуються з першого погляду — Василь просить у Наума Дрота
руки його дочки, проте дістає відмову — на другий день Наум Дрот пояснює
Василеві причину відмови (Василя заберуть у солдати) — хлопець іде на заробітки,
щоб на зароблені гроші знайти собі заміну в солдати — Маруся, збираючи в лісі
гриби, потрапляє під зливу, застуджується й раптово помирає (за день до
повернення Василя) — тяжко переживаючи втрату, Василь іде до Києва в монастир,
а згодом помирає — батьки Марусі знаходять утіху в труді й молитвах.
Характеристика образів:
1. Маруся
Головні персонажі твору — уособлення високих моральноетичних якостей
простої людини.
Головних героїв твору автор наділяє ідеальними позитивними рисами: чесність,
слухняність, повага до батьків і добрих людей, працьовитість, співчутливість до
бідних, покірність і віра в Бога. Естетичним ідеалом Г. КвіткиОснов’яненка став
образ головної героїні — Марусі Що говорить про те, що Маруся – головна героїня повісті?
Чому Маруся – народний ідеал дівочої краси ? Про красу Марусі свідчать її
портрет : цитатна характеристика.
(Знайти опис дівчини, зачитати)
Як КвіткаОснов’яненко зображує внутрішній світ героїні?(Письменник розкриває
поетичність і ліризм її душі , яка так щиро й довірливо розкривається в коханні до
Василя . Зовнішня і духовна краса ідеалізовані письменником )
Про що свідчать, виявлення ніжності і любові до Василя?
Яких страждань зазнала Маруся, журячись за милим?
Мова Марусі ((Василечку, голубчику, соколику мій! мій козаченьку; матінко моя
рідненька!)
Складання інформаційного грона щодо характеру та якостей героїні.
2.
Василь
Яким ви уявляєте Василя?( цей образ цілком гармонує з образом Марусі. Василь
бідний селянський парубок, працює свитником у місті. Портрет змальований у
фольклорному дусі) (Зачитати)
За яких обставин герой познайомився з Марусею і закохався в неї?( Василь з
першого погляду закохується в Марусю на одному з весіль. Автор користується
фольклорними зворотами для висловлювання Василем своїх почуттів). (Знайти й
зачитати епізод знайомства Марусі з Василем )
Причина відмови Наума Дрота віддати дочку заміж за Василя. (Зачитати)Як герой сприймає , сум коханої через перешкод до їхнього одруження?
( Зачитати)
Що вирішує робити Василь після смерті Марусі?
Які риси характеру сироти Г.Квітка найбільше возвеличує?
Спростіть або доведіть думку О.Гончара, який писав: ”В образі Василя
письменник намагався втілити найхарактерніші риси кращого парубка, такого
хлопця який би був гідний Марусі.
Складаємо портретне гроно Василя.
3. Наум Дрот та його дружина Настя.
Наум Дрот – головний герой твору, батько Марусі.
Як Г.Ківтка характеризує ідеальність Наума Дрота? (Зачитати)
В яких умовах він живе зі своєю дружиною ? (Зачитати)
Чим пояснити неоднозначне ставлення Наума до Василя?
Що свідчить що родина дротів уособлення чесноти християнської моралі?
Риси характеруВисновок: Наум Дрот – вольовий, непохитний у своїх намірах чоловік, який
дотримувався патріархального образу життя. Усі складні питання він вирішував на
свій погляд. Щасливе й заможне життя було в нього з дружиною Настею. Сильно
любив дочку. А дочка й дружина безперечно слухали його. Наум також цінував
Василя, але Марусю не віддавав за нього, бо той мав іти в рекрути.
Слово вчителя.
Якщо ми говоримо сьогодні про Василя та Марусю, то неможливо не зупинитися
на їхньому коханні. Як його можна охарактеризувати?
А що таке кохання?
Побудувати асоціативний рядок, підібрати синоніми до слова «кохання»,
з’ясувати лексичне значення слова «любов», пояснити, чим різняться лексичні
значення слів «любов» і «кохання».
Асоціативний рядок:
Кохання
велика відповідальність
прекрасне почуття
почуття прив’язаності
симпатія до людини іншої статі
втрата відчуття часу
земля пливе під ногами.
Синоніми: кохання, любов.Любов – 1) почуття глибокої прихильності до особи іншої статі; 2) почуття
глибокої сердечної прив’язаності до когонебудь
V.Закріплення вивченого матеріалу.
Робота в групах
І. Завдання: правильно відповівши на запитання , за першими літерами відповіді
прочитайте прізвище автора цих рядків;
„ Читаючи повісті й оповідання Г.КвіткиОснов”яненка, я не раз плакав від щирого
серця або реготав як той козак, до не змоги „
1.Подарунок Василя Марусі( Горішки).
2.Творчий метод у літературі та мистецтві ;що полягає в об”активному і всебічному
відображені дійсності ( Реалізм)
3. Літературний ряд . до якого належить данр повісті ( Епос)
4. Милосердним у творі „ Маруся „ письменник називає...(Бога)
5. Думка Г.Квітки , виражена у творі , його ставлення до події , явищ і людей це ..
( Ідея).
6.Риса яка притаманна всій родині Дротів.(Набожність)
7. Прізвище подруги головної героїні повісті ( КУбраківна)
8. Назва книги , яку читав Василь у церкві на Великдень ( Апостол)
Відповідь : ГРЕБІНКА
VІ. Підведення підсумків . Оцінювання учнів.
VІ І. Домашнє завдання. Виписати цитати до образів головних героїв; прочитати
повість «Конотопська відьма», написати відгук на неї.