_Көпмүше ұғымы және оның дәрежесі. Көпмүшенің стандартты түрі_ҚМЖ
Оценка 4.7

_Көпмүше ұғымы және оның дәрежесі. Көпмүшенің стандартты түрі_ҚМЖ

Оценка 4.7
docx
30.04.2020
_Көпмүше ұғымы және оның дәрежесі. Көпмүшенің стандартты  түрі_ҚМЖ
_Көпмүше ұғымы және оның дәрежесі. Көпмүшенің стандартты түрі_ҚМЖ.docx

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1С бөлім: Көпмүшелер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

 

Оқушы саны:

Сабақ тақырыбы

Көпмүше ұғымы және оның дәрежесі. Көпмүшенің стандартты түрі

Сабақ типі

Жаңа тақырыпты меңгеру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.7 көпмүше ұғымын біледі, көпмүшені стандарт  түрде жаза алады және оның дәрежесін анықтай алады;

 

Сабақ мақсаттары

·         көпмүше, көпмүшенің дәрежесі, ұқсас мүше анықтамаларын енгізу;

·         көпмүшенің стандарт түрде жаза алу;

·         көпмүшелерді қосу және азайту ережелерін қалыптастыру.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

·         стандарт түрдегі көпмүше анықтамасын білсе;

·         көпмүшенің әр мүшесін стандарт түрге келтіре алса;

·         көпмүшенің ұқсас мүшелерін біріктіре алса;

·         көпмүше мүшелерін стандарт түрге келтіріп, ұқсас мүшелерді біріктіре алса мақсатына жетеді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар есептің шартын талдай білуі және қасиеттерді қолдана білуі қажет.

Пәндік лексика және терминология:

Бірмүше, тұрақты, айнымалы шама, бірмүше дәрежесі, бірмүше коэффициенті, бірмүшелерді көбейту; көпмүше, көпмүше дәрежесі; көпмүшенің үлкен мүшесі; үлкен коэффициент;

көпмүшенің бос мүшесі; көпмүшелерді көбейту.

Многочлен

Көпмүше

Polynomial

Коэффициент

Коэффициент

Coefficient

Переменная

Айнымалы

Variable

Постоянная величина

Тұрақтышама

Constantvalue

Равенство

Теңдік

Equality

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық, Ашықтық, Құрмет- құндылықтарын оқушыларға дарыту жолдары: 

Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту.

Белсенді қарым - қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау;

Пәнаралық байланыстар

Көпмүшелерді оқу алгебра есептерін шешу үшін қажет.

АКТ қолдану дағдылары

ActiveInspire, bilimland.kz

Бастапқы білім

Санның стандарт түрі. Бірмүшелер. Бірмүшелерге амалдар қолдану

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақ басы

3 мин

Ұйымдастыру сәті

1.      1. Амандасу.

2.      2. Сабаққа дайындықтарын тексеру.

3.             3. Психологиялық ахуал.

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

6 мин

1 мин

3 мин

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 мин

I. Бастау.

Мақсаты. Көпмүше түсінігін және оның стандартты түрін енгізу.

Ж. Жұппен жұмыс. Тақырыпқа сай кілт сөздерді жазып шығып және оларды оқыту ретіне байланысты тәртіппен орналастыру және жоспар құру.

IIІ. Мағынаны ашу

Мақсаты. Көпмүшені стандарт түрге келтіре білуді қалыптастыру.

Ұ. Bilim Land сайтын пайдаланып бейне материал қарау арқылы көпмүшенің анықтамасын жазу және оған мысал келтіру.

Ұ. 1-жаттығуды орындау.

Бағалау. Жауаптары бірдей ме, әлде өзгешелік бар ма? Өзгешелік болса,  неге? Қате кімнен кетті?-деген сұрақтар қою арқылы оқушылардың есепті талдауын сұрау, содан кейін барып таныстырылымнан дұрыс жауапты көрсетеді.

Бағалау. Мұғалім бақылайды.

Дескриптор.

Көпмүшені дұрыс анықтайды.

 

Ұ. Бейне материал қарау арқылы көпмүше, көпмүшенің дәрежесі, ұқсас мүше анықтамаларын енгізу.

Санамақ арқылы топқа бөліну.

Т. 2-жаттығуды топта талқылау арқылы орындау.

Бағалау. Ротация әдісі арқылы сағат тілі бойынша бір-бірінің жұмыстарын тексеріп, бағалайды.

Бағалау: Мұғалім бақылайды.

Дескриптор.

Көпмүшенің дәрежесін дұрыс анықтайды.

Көпмүшенің коэффициенттерін дұрыс анықтайды.

 

Ұ. Оқулықпен жұмыс. Есептер шығару: №24.4, 24.7, (а,в).(Қосымша 1 )

Бағалау:  «Бағдаршам». Әрбір оқушыда үш түрлі бағдаршам түсті карточкалар бар (бәрі түсінікті – жасыл, сұрақтар бар – сары, түсініксіз –қызыл).

Бағалау: Мұғалім бақылайды.

Дескрипторлар.

№24.4

Ұқсас мүшелері жоқ көпмүшелерді дұрыс жазады.

Ұқсас мүшелері бар көпмүшелерді дұрыс жазады.

Көпмүше болмайтын өрнектерді дұрыс жазады.

Көпмүшелерді стандартты түрде дұрыс жазады.

Көпмүшенің дәрежесін дұрыс анықтайды.

Көпмүшенің коэффициенттерін дұрыс анықтайды.

 

Ө. Өзіндік жұмыс. Тест.

Бағалау. Мұғалім бақылайды және жауап кілтімен тексереді.

 

 

 

 

 

 

 

http://www.bilimland.kz/ru/content/lesson/11203-mnogochleny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мордкович А.Г. Алгебра. 7 класс, -М.: Мнемозина, 2010

http://school-assistant.ru/?predmet=algebra&theme=mnogochleni_osnovi

 

 

 

 

 

Қосымша  2

I.                    Сабақ соңы

3 мин

Рефлексия. Оқушылар кезекпен тақтадағы сөздерді қолданып бір сөйлемнен сабақ туралы өз ойларын айтады

Мен білдім…

Маған қызық болды…

Маған қиын болды…

Мен орындай алдым…

Мен түсіндім…

Мен енді орындай аламын…

Мен өзімді сезіндім…

Мен жасай алдым…

Мені таң қалдырды…

Маған ұнады …

Мен қолдана аламын...

Үй тапсырмасы: Қосымша  3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мордкович А.Г. Алгебра. 7 класс, -М.: Мнемозина, 2010

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушыларды топтық жұмыс

кезінде бір –біріне ресурс ретінде

пайдалану;

 

Класпен фронтальды жұмыс кезінде оқушылардың дұрыс түсініп не қате түсініп отырғанын тапсрыма бергеннен кейін жазған жауаптарын парақтарын көтеру арқылы тексеріп, кері байланысты мұғалім әр тапсырма соңында беріп отырады. Топтық жұмыстың жауабын тақтада көрсету арқылы оқушылар өздерін бағалайды. Өз бетімен жұмысты орындап болғаннан кейін оқушылар өздерін дескрипторлар арқылы бағалап, өздерінің нені игеріп, неден қиналатындықтарын анықтайды.

Қауіпсіздік техникасы сақталған кабинетте оқушыларға сабақ жүргізіледі. Оқушылар қауіпсіздік техника ережелерімен таныстырылған. Сабақ уақытында қарастырылатын әр түрлі жұмыс түрлері оқушылардың қимыл қозғалыс жасауына мүмкіндік береді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Шартты белгілер:

Шартты белгілеулер:

Ұ = ұжымдық жұмыс;

Т = топтық жұмыс;

Ө = өздік жұмыс;

Ж = жұптық жұмыс;

М = мұғалімнің көрсетуімен.

 

Қосымша 1

24.4.    бірмүшелерін пайдаланып,

a)      ұқсас мүшелері жоқ көпмүше құрыңыз;

b)      ұқсас мүшелері бар көпмүше құрыңыз;

c)      берілген бірмүшелердің барлығын қолданып, әрқайсысында ұқсас мүшелер жоқ көпмүше құрыңыз;

d)      көпмүше болмайтын өрнек құрыңыз.

 

24.5.    бірмүшелерін пайдаланып,

a)      ұқсас мүшелері жоқ көпмүше құрыңыз;

b)      ұқсас мүшелері бар көпмүше құрыңыз;

c)      берілген бірмүшелердің барлығын қолданып, әрқайсысында ұқсас мүшелер жоқ көпмүше құрыңыз;

d)      көпмүше болмайтын өрнек құрыңыз.

24.7. Көпмүшелерді стандарт түрге келтіріп, ықшамдаңыз :

а) 5x2 - Зхy - 2ху + х2;                                   б) 3t2 – 5t2 – 3t2 + 5t + 11;

в) 7a2b - ba2b + ab2 + 2ab2;                             г) z3 + 2z2 + z3 - 4z - z2.

 

Қосымша 2

Теориялық тест

 

1)      Көпмүше деп ____________________________________________________________

2)      Екі мүшеден тұратын көпмүше ___________________________ деп аталады.

3)      Үш мүшеден тұратын көпмүше ___________________________ деп аталады.

4)      Бір-біріне ұқсас емес стандартты бірмүшелерден тұратын көпмүше ______________  деп аталады.

5)      Көпмүшені стандартты түрге келтіру үшін  ____________________________________

_________________________________________________________________________

6)      Математикада көпмүшелерді  _____________________ деп атайды.

 

 

Практикалық тест

1) Бірмүшелер берілген:

5а;       – 4аb;              8а2;     12а;     – 2,5аb;           – а2.

Ұқсас бірмүшелері жоқ көпмүшені белгілеңіз:

а) 5а + 8а2+12а;                    б) 5а – 4аb а2;                     в) 8а2 + 12а а2.

Осылардан ұқсас бірмүшелері жоқ тағы да екімүше құрыңыз:

_____________________________________

_____________________________________

2) Көпмүшені стандартты түрде жазыңыз: – 8х4 + 12х3 + 8х4 + 12х2

а) 16х4 + 12х3 +12х2;             б) 12х3 + 12х2;                                   в) 24х5.

3) Көпмүшені стандартты түрде жазыңыз: 4а2х3ах3а4аах3 + аххх а2а2 

а) 3а2х3 – 2а4;                        б) 3а2х3 + 2х3;                        в) 4а2х3 – 2а4.

 

 

 

Қосымша 3

 

Дағдылар

 

Жетістік критерийлері

Қорытынды

Т

Ж

Білу және түсіну

Стандарт түрдегі көпмүше анықтамасын біледі.

 

 

Білімін қолдану

Көпмүшенің әр мүшесін стандарт түрге келтіре алады.

 

 

Көпмүшенің ұқсас мүшелерін біріктіре алады.

 

 

Көпмүше мүшелерін стандарт түрге келтіріп, ұқсас мүшелерді біріктіре алады.

 

 

Тапсырмалар:

1. Бірмүшенің әрбір мүшесін стандарт түрге келтіріп, ықшамдаңыз :

a)       ;

b)      ;

c)      ;

d)      .

2.Көпмүшелерді стандарт түрге келтіріп, ықшамдаңыз :

а) 5x2 - Зх2 - х2 ;                б) 7у3 + y3 + 12у3;            в) 1,2с5 + 2,8с5 - 4с5;


 

Скачано с www.znanio.ru

Сабақ жоспары Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7

Сабақ жоспары Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7

АКТ қ олдану да ғ дылары ActiveInspire , bilimland

АКТ қ олдану да ғ дылары ActiveInspire , bilimland

I. Бастау. Мақсаты. Көпмүше түсінігін және оның стандартты түрін енгізу

I. Бастау. Мақсаты. Көпмүше түсінігін және оның стандартты түрін енгізу

Оқушыларды топтық жұмыс кезінде бір –біріне ресурс ретінде пайдалану;

Оқушыларды топтық жұмыс кезінде бір –біріне ресурс ретінде пайдалану;

Теориялық тест 1) Көпмүше деп ____________________________________________________________ 2)

Теориялық тест 1) Көпмүше деп ____________________________________________________________ 2)

Көпмүшелерді стандарт түрге келтіріп, ықшамдаңыз : а) 5 x 2 -

Көпмүшелерді стандарт түрге келтіріп, ықшамдаңыз : а) 5 x 2 -
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
30.04.2020