Краткосрочный план элективного курса "Этика и психология взаимотношений" 9 класс
Оценка 4.6
Разработки уроков
docx
воспитательная работа
9 кл
04.10.2018
Роли и взаимоотношения в семье: семейные роли и их функции.
Учащиеся оценивают социальное значение и современные функциональные задачи членов семьи через выполнения упражнений и анализа видеороликов. Обсуждают модели поведения в приведенных примерах. Свою позицию учащиеся аргументируют и в ходе дискуссии на основе критического мышления,делают выводы о том, является ли утверждение предубеждением либо оно актуально.Отбасындағы рөлдер мен қатынастар: отбасылық рөлдер, олардың функциялары
4 сабақ.docx
Қысқа мерзімді жоспар
«Назарбаев Зияткерлік мектептері» дербес білім беру ұйымының миссиясы
Өзіне үздік қазақстандық дәстүрлерді, халықаралық тәжірибе мен практиканы
үйлестіретін мектепте жаратылыстануматематика бағытында білім берудің
инновациялық, көптілділік жүйесінің моделін әзірлеу мен енгізу арқылы Қазақстанның
зияткерлік әлеуетін арттыруға ықпал ету.
Семей қаласындағы Назарбаев Зияткерлік мектебінің миссиясы
Мектеп барлық оқушыларды өзінөзі жаһандық қоғамның болашақ көшбасшысы ретінде
қалыптастыруы үшін үштілді ортада сапалы біліммен қамтамасыз етеді.
Мектеп:
Cемей қ.ФМБ НЗМ
1БӨЛІМ:
САБАҚ: 4
Күні 2.10.18
Сынып: 9
Сабақтың тақырыбы
Сабақтың мақсаты
Құндылықтар
Қасиеттер
Күтілетін нәтиже
Жоспарл
анған
уақыт
Басы
Отбасындағы қарымқатынас мәдениеті
.
Мұғалімнің атыжөні: Найманова К
Қатыспағандар:
Қатысқан
оқушылар саны:
Отбасындағы рөлдер мен қатынастар: отбасылық рөлдер,
олардың функциялары
Оқушылардың отбасылық рөлдер, олардың функциялары
туралы түсініктерін ойын арқылы жетілдіру
отбасы
Құрмет, сыйластық, түсіністік
Отбасы мүшелерінің әлеуметтік маңыздылығын және қазіргі
функционалдық міндеттерін бағалайды
Жоспар
Жоспарланған әрекеттер
Ресурстар
https://www.yout
ube.com/watch?
v=oPMtI0laEow
Оқушылардың көңілкүйін көтеру, сабаққа ынталарын
аудару
Абдіжаппар Әлқожаның орындауында – «Әкеана»
әнін бірге айту
Топтық жұмыс:
«Отбасылық рөлдер» жаттығуы
Оқушылар шағын топтарға бөлінеді (топтардың саны
қарастырылып отырған отбасылық рөлдердің санына
байланысты). Әрбір топ ватман мен түсті маркерлер
жиынтығын алады.
Жаттығу «Күн» техникасы бойынша жүргізіледі:
• Отбасылық рөлдердің бірі беттің ортасында жазылады
(анасы, әкесі, ұлы, қызы, ағасы, әпкесі, әжесі, атасы және
т.б.) • Қатысушылар өздерінің сөзге қатысты ассоциацияларын
жазады, оның негізгі және қосымша мағыналарын
айқындайды;
• Әрбір ассоциация параққа бір линияда жолдың
ортасындағы сөзбен байланыстырылып жазылады.
Оқушылар отбасы рөлдеріндегі ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын талдайды және талқылайды.
Ортасы Отбасы рөлі – адамның әлеуметтік рөлдерінің бір түрі.
оларға
келуімен
Әлеуметтік рөл – бұл «адамның өздерінің мәртебесіне
немесе қоғамдағы позициясына тәуелді қатынастар
жүйесінде қабылданған нормаларға сәйкес келетін жеке
тұлғаның әлеуметтік қызметі». (Психология: Сөздік. –
А.В. Петровский, М.Г. Ярошевский, М., 1990. 477 б.).
Отбасының өмірлік циклі кезінде отбасында рөлдердің
өзгеруі орын алады: әрбір кезеңде рөлдер әртүрлі, кейбір
рөлдер жоғалып кетеді, басқалары пайда болады, бұрын
бір отбасы мүшесінің атқарған рөлін қазір бірнешеуі
атқарады және т.б. Некеде бастапқыда әйелі мен ері ерлі
зайыптылар функциясын орындайды, өндірісте және үйде
жұмыс істейтін әлеуметтік және жыныстық серіктестер.
Балалардың
атааналардың,
тәрбиешілердің рөлдері қосылады. Әкесі кәсіби тәлімгер
рөлін орындайды, анасы – эмоционалдық тіршілік
объектісі,
өмірлік мәселелер бойынша екеуі де
кеңесшілер. Қартайған кезде атааналары немерелерін
тәрбиелейді. Балалар өсіп келе жатқанда, кейбір үй
шаруалары атааналарынан балаларына өтеді. Балалар үй
шаруашылығында көмекшілер рөлін атқара бастайды, ал
анасы жұмысқа шығады және жұмысшы ретінде жаңа
рөлге ие.
Көптеген отбасылық рөлдер циклде сақталады, бірақ
олардың мазмұны мен сыртқы түрі өзгереді. Қамқор
ананың рөлі балалардың есеюіне қарай қатаң бақылаудан
кеңесші мен серіктес рөліне өзгереді. Уақыт өте келе,
сақталып келе жатқан рөлдердің стилі өзгереді. Ерте
кезеңдерде әкесі тәрбиелеуде авторитарлық стильді
қолданады, кейін оны демократиялық және либералға
ауыстыруға болады.
https://www.youtube.com/watch?v=gNQ1B7Miog «Мен
саған жұлдыз сыйлаймын» мультфильмін тамашалау (0.36
8.00)
https://www.youtube.com/watch?v=_RFYUd6OcMA
«Жалғыз бастыларға жатақхана беріледі» (0.00 1.03)
h ttps://www.youtube.com/watch?v=razeOkV9tI «Некенің
екінші жағы»
(0.261.13, 2.182.30) фильмдерінің үзіндісін қарау.
Жоғарыда келтірілген мысалдарда мінезқұлық үлгілерін
Құпия қолдау.
Бала өміріндегі
бір нәрсеге
бауыр
басушылық.
Людмила
Петрановская,
2017, ISBN 978
5170940950,
AST Баспа үйі.
Қазіргі
қоғамдағы
отбасы: XX
ғасырдың соңы
– XXI ғасырдың
басы: 2
бөлімнен
тұратын
монография,
Лодкин ТВ,
Вологда Бизнес
Институты,
Полиграфист,
Лтд, 2007 ж.
http://www.adilet
.gov.kz/ru/node/4
8942
Отбасы
әлеуметтануы
https://works.dok
lad.ru/view/Vs
fPFqcCpk.html
отбасындағы
әлеуметтік
рөлдер
https://www.yout
ube.com/watch?
v=gNQ1B7
Miog «Мен
саған жұлдыз
сыйлаймын»
мультфильмі
https://www.yout
ube.com/watch?
v=_RFYUd6Oc талқылау.
әртүрлі
қабырғада
«Позицияңды ұстану» жаттығуы
Отбасындағы рөлдер жөніндегі стереотиптер мен
нанымдар туралы оқушылар пікірлерін анықтау. Жаттығу
отбасылық қарымқатынастар мен жауапкершіліктерге
деген саналы пікірді дамытуға ықпал етеді.
Оқушыларға
мәлімдемелер жазылған орындарға (келісемін
келіспеймін) тұру ұсынылады:
«Үй шаруасы ерлердікі және әйелдердікі деп бөлінеді»,
«Ақшаны ер азамат табуы керек», «Анасы бала
тәрбиесімен ғана айналысады», «Ері кез келген бұзылған
затты өз қолымен жөндеуі керек» және т.б. Плакаттарды
алдынала дайындауға болады немесе оқушылардың блиц
сауалнамасының нәтижесі бойынша жаттығудың алдында
жазуға да болады.
стереотиптік
/
MA «Жалғыз
бастыларға
жатақхана
беріледі»
кинофильмінен
үзінді (1983
жыл)
https://www.yout
ube.com/watch?
v=razeOkV9tI
«Некенің екінші
жағы»
кинофильмінен
үзінді
0.261.13, 2.18
2.30
Оқушылар пікірталас барысында аргумент келтіре
отырып, бұл мәлімдеме бұрмаланған немесе актуальді
деп, сыни тұрғыдан ойлау негізінде өз ұстанымдарын
білдіріп, қорытынды жасайды.
Стереотиптер – белгілі
бір топ мүшелерінің
мінездемелерінің немесе күтілетін мінезқұлқының
қарапайым және стандартталған тұжырымдамалары.
Бұрмалану – адамның қандай да бір себептері жоқ,
бұрынғы пайымдауы, сенімі немесе көзқарасы.
Кемсітушілік – белгілі бір топқа тиесілі адамдарға
қатысты әділетсіз қарымқатынас немесе зиян келтіру.
Соңы
Сабақты қорытындылау
«Менің отбасымдағы рөлім» атты жаттығу
Мына сұрақтарға ойланып, жауап жазығыз:
«Мен отбасымнан өзіме қандай қарымқатынас күтемін?»,
«Менің отбасым менен қандай қарымқатынасты күтеді?»,
«Мен өз отбасыма оны бере аламын ба? Қалай?», «Менің
отбасымдағы құқығым»,
«Менің отбасымдағы
міндеттерім», «Осы міндеттер мен құқықтарды өзгерте
аламын ба?», «Мен жақын туыстарым мен отбасыммен
жақсы қарымқатынас құру үшін нені үйренуім қажет?»
Жазғандарыңызды қарап шығып, талдау жасаңыз.
Рефлексия:
Бүгін мені таңқалдырды...
Бүгін мен өзіме алдым... Болашақта мен өзімді көргім келеді...
Қосымша ақпарат
Дифференциалды оқыту –
көбірек қолдау көрсету
үшін не істейсіз? Қабілеті
жоғары оқушыларға
қандай міндеттер қоюды
жоспарлайсыз?
Бағалау –
оқушылардың
берілген
материалды
меңгеру
деңгейін қалай
тексересіз?
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік ережелері
АКТ
Құндылықтарменбайланыс
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия
жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол
жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту
мақсаттары жүзеге
асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені
үйренді? Оқыту ортасы
қандай болды? Менің
бөліп оқытқаным өз
мәнінде жүзеге асты ма?
Мен өз уақытымды
ұтымды пайдалана алдым
ба? Мен жоспарыма
қандай өзгерістер енгіздім
және неліктен?
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді
(оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
1:
2:
Краткосрочный план элективного курса "Этика и психология взаимотношений" 9 класс
Краткосрочный план элективного курса "Этика и психология взаимотношений" 9 класс
Краткосрочный план элективного курса "Этика и психология взаимотношений" 9 класс
Краткосрочный план элективного курса "Этика и психология взаимотношений" 9 класс
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.