Сабақ жоспары
Сынып: 7 «А» Пәні: Физика күні: «21 » қазан 2016 ж
Тақырып: № 2 зертханалық жұмыс. Кішкентай денелердің өлшемдерін анықтау
Негізгі идея: Кішкентай денелердің өлшемдерін анықтау тәсілін білу
Оқу мақсаты: Кішкентай денелердің өлшемдерін анықтау тәсілін біледі, кішкентай денелердің өлшемдерін анықтайды, алынған нәтижелер арқылы есептеулер жүргізеді.
Табыс критериі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар |
Оқушылардың көпшілігі
|
Жекелеген Оқушылар |
||||||||||||||||||||||||||
Кішкентай денелердің өлшемін қатарлау тәсілімен анықтауға болатынын біледі
|
Кішкентай денелердің өлшемдерін анықтау тәсілін түсінеді, алынған нәтижелер арқылы есептеулер жүргізе алады |
Формулаларды есептер шығаруда дұрыс қолданады. Қажетті формуланы қорытады, талдайды, өздерін, жолдастарын бағалай алады |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім не істейді? |
Оқушылар не істейді? |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі. (4 минут) Үй тапсырмасын сұрау(6 минут) |
Оқушылармен сәлемдесемін. Оқушыларды «қар атысу» ойыны арқылы топтарға бөлемін. Сабақ мақсатын анықтау үшін сұрақтар берем. Сызғыштың көмегімен сымның,жіптің,шаштың диаметрін өлшеуге бола ма?Неліктен? |
Сәлемдеседі. Қар атысу ойынын ойнап,топтарға бөлінеді.Кейбір қар кесектерінде сұрақтар жазылған,сол сұрақтарға сәйкес оқушылар жауап береді. Сабақта жұмыс жасауға дайындалады. Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. Сабақ мақсатын анықтауға талпынады Жекелеген оқушылар сабақ мақсатымен қатар міндеттерін анықтайды. Өз ойларын ортаға сала отырып, топтарға бөлінеді |
Кішкентай денелер (бисерлер, моншақтар, тары, шариктер)
|
|||||||||||||||||||||||||
Жаңа материалды игеруге дайындау
(3 минут) (2 минут)
|
Презентация көрсетемін. Топтық «Оқы, талқыла, бөліс» әдісі арқылы топтарға тапсырма беремін. Жұмыстың жасалу жолын түсіндіруді тапсырамын. |
Жұмыстың негізгі мақсатын түсінеді.Жұмыстың жасалу жолын өз беттерінше оқып шығады, топта талқылайды, ізденеді, ойланады,өз ойларын айтады. Жұмысты орындауға дайындалады.
|
Презентация |
|
||||||||||||||||||||||||
Жаңа білімді игеру (7 минут) (6 минут)
|
Топтарға кішкентай денелерді ұсынамын. І топ. (бисерлер, моншақтар) ІІ топ (тары мен күріш) ІІІ топқа (бұранда және бұрандашеге) ІV топқа(белгілі бір ұзындықтағы жіптің) өлшемдерін анықтау ұсынылады. |
Мұғалім берген көріністер арқылы негізгі ұғымды біледі, түсінеді.Теорияны тәжірибеде қолданып көреді.Өлшеулер жүргізеді.Алған білімін жүйелеп, сипаттайды. Құрылған критерий бойынша бағаланады
|
Бисер,моншақ,бұрандалар,жіп,сызғыш,кесте,бағалау парақшалары |
|
||||||||||||||||||||||||
Түсінуін тексеру
(10+2 минут)
|
Жасалған жұмыстағы алынған нәтижелерді пайдаланып, қажетті формулаға қойып есептеу жүргізуді тапсырады. Қатемен жұмыс жасалады.
|
Формуланы жазады.. Берілген тапсырманы ешкімнің көмегінсіз орындайды. Топ мүшелерімен талқылып, шығарылу жолын түсіндіреді.Кеткен кемшіліктерін анықтайды, түзейді
Бағалау шкалалары «2» - 1-2 ұпай «4» - 4 ұпай «3» - 3-4 ұпай «5» - 5 ұпай
|
Өлшеулер нәтижесі жазылған кесте және бағалау критериі |
|
||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасын орындау жөнінде нұсқау (1 минут) |
Үй тапсырмасы: 20 түйір тары мен 30 түйір тұздың өлшемін анықтау керектігін хабарлау, орындау әдістемесін түсіндіру |
Күнделіктеріне тапсырманы жазып алады Дәптерге орындалу әдістемесін жазып алады Тапсырманың орындалу жолымен бөліседі |
|
|
||||||||||||||||||||||||
Қорытындысын шығару
(2 минут)
|
Сабақ мақсатына жетудің қаншалықты табысты болғанын анықтау үшін кері байланыс ұсындым |
Сабақ барысын бағалайды
|
Кері байланыс болашақта қажет болады
әліде білімімді толықтырып, қорытуды қажет етемін
бұның маған қажеті жоқ
|
|
||||||||||||||||||||||||
Тексерілді: Ә.Оңғарова
Сабақтан кейін ойланатын сұрақтар:
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
Не сәтті болды?
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Не сәтсіз болды? |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Нені жақсартуға болады? |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Нені өзгертуге болады? |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Пән мұғалімі: И.Әлімбетова
Қар кесектерінде жазылған сұрақтар
1. Аспан, ағаш, ит, көлік, үстел, үй.
Табиғат заттары: Басқа заттар:
________________ ____________
2. Табиғат денесі болуы мүмкін:
А) сұлу, пайдалы, өлі.
В) Қатты, сұйық, газтәріздес
С) Тірі, өлі металл, ағаш.
3. Дене неден тұрады?
А) судан.
В) бөлшектерден
С) заттардан
4. Табиғатта болып жатқан өзгерістер былай аталады:
А)құбылыстар
В)жауын-шашындар
С) жел қақатыру
5. Тізімнен ең алдымен денелерді, кейін заттарды таңда:
кірпіш, таға, стакан, темір, қант, қарбыз, тұз, крахмал, тас
Денелер:____________________________________
Заттар:______________________________________
1. Табиғатты зерттеуде қолданылатын өлшегіш аспаптар:
(сығыш, бинокль, микроскоп, секундомер, термометр, құмсағат, магнитафон, қарындаштар, литрлік банкалар, таразы.)
2. Қатты денелер Сұйық денелер Газ тәріздес денелер
____________ _____________ __________________
3. Табиғат денелері мен құбылыстарын тану және зерттеу тәсілі:
А) бақылау
В)зерттеу
С)тәжірибе
9. Кішкентай денелердің өлшемін анықтаудың қандай тәсілін білесіңдер?
Қар кесектерінде жазылған сұрақтардың жауаптары:
2. Аспан, ағаш, ит, көлік, үстел, үй.
Табиғат заттары: Басқа заттар:
________________ ____________
2. Табиғат денесі болуы мүмкін:
А) сұлу, пайдалы, өлі.
В) Қатты, сұйық, газтәріздес
С) Тірі, өлі металл, ағаш.
3. Дене неден тұрады?
А) судан.
В) бөлшектерден
С) заттардан
4. Табиғатта болып жатқан өзгерістер былай аталады:
А)құбылыстар
В)жауын-шашындар
С) жел соғуы
5. Тізімнен ең алдымен денелерді, кейін заттарды таңда:
кірпіш, таға, стакан, темір, қант, қарбыз, тұз, крахмал, тас
Денелер:____________________________________
Заттар:______________________________________
4. Табиғатты зерттеуде қолданылатын өлшегіш аспаптар:
(сығыш, бинокль, микроскоп, секундомер, термометр, құмсағат, магнитафон, қарындаштар, литрлік банкалар, таразы.)
5. Қатты денелер Сұйық денелер Газ тәріздес денелер
____мұз,________ ___май,су__________ _ауа,бу_________________
6. Табиғат денелері мен құбылыстарын тану және зерттеу тәсілі:
А) бақылау
В)зерттеу
С)тәжірибе
9. Кішкентай денелердің өлшемін анықтаудың қандай тәсілін білесіңдер?
Қатарлап өлшеу әдісі
Жұмыстың жасалу қадамдары |
1 |
2 |
3 |
|
1 |
Өлшеулердің дұрыс жүргізілуі
|
|
|
|
2 |
Өлшеу нәтижелерін толық кестеге түсіру
|
|
|
|
3 |
Есептеуді дұрыс жүргізуі
|
|
|
|
Жұмыстың жасалу қадамдары |
1 |
2 |
3 |
|
1 |
Өлшеулердің дұрыс жүргізілуі
|
|
|
|
2 |
Өлшеу нәтижелерін толық кестеге түсіру
|
|
|
|
3 |
Есептеуді дұрыс жүргізуі
|
|
|
|
Жұмыстың жасалу қадамдары |
1 |
2 |
3 |
|
1 |
Өлшеулердің дұрыс жүргізілуі
|
|
|
|
2 |
Өлшеу нәтижелерін толық кестеге түсіру
|
|
|
|
3 |
Есептеуді дұрыс жүргізуі
|
|
|
|
Жұмыстың жасалу қадамдары |
1 |
2 |
3 |
|
1 |
Өлшеулердің дұрыс жүргізілуі
|
|
|
|
2 |
Өлшеу нәтижелерін толық кестеге түсіру
|
|
|
|
3 |
Есептеуді дұрыс жүргізуі
|
|
|
|
Бағалау шкалалары
«2» - 1-2 ұпай «4» - 4 ұпай
«3» - 3-4 ұпай «5» - 5 ұпай
Р/С |
Бағалау критерийлері |
Балы |
1 |
Есептің берілгенін математикалық жолмен жазса
|
1 |
2 |
Өлшем бірліктерді бір жүйеге келтірсе
|
1 |
3 |
Формуланы біліп, орынды қолдану
|
1 |
4 |
Формуласын дұрыс жаза білсе
|
1 |
5 |
Есептің шешуі дұрыс есептелсе
|
1 |
Бағалау шкалалары
«2» - 1-2 ұпай «4» - 4 ұпай
«3» - 3-4 ұпай «5» - 5 ұпай
Р/С |
Бағалау критерийлері |
Балы |
1 |
Есептің берілгенін математикалық жолмен жазса
|
1 |
2 |
Өлшем бірліктерді бір жүйеге келтірсе
|
1 |
3 |
Формуланы біліп, орынды қолдану
|
1 |
4 |
Формуласын дұрыс жаза білсе
|
1 |
5 |
Есептің шешуі дұрыс есептелсе
|
1 |
Р/С |
Бағалау критерийлері |
Балы |
1 |
Есептің берілгенін математикалық жолмен жазса
|
1 |
2 |
Өлшем бірліктерді бір жүйеге келтірсе
|
1 |
3 |
Формуланы біліп, орынды қолдану
|
1 |
4 |
Формуласын дұрыс жаза білсе
|
1 |
5 |
Есептің шешуі дұрыс есептелсе
|
1 |
Р/С |
Бағалау критерийлері |
Балы |
1 |
Есептің берілгенін математикалық жолмен жазса
|
1 |
2 |
Өлшем бірліктерді бір жүйеге келтірсе
|
1 |
3 |
Формуланы біліп, орынды қолдану
|
1 |
4 |
Формуласын дұрыс жаза білсе
|
1 |
5 |
Есептің шешуі дұрыс есептелсе
|
1 |
Бағалау шкалалары
«2» - 1-2 ұпай «4» - 4 ұпай
«3» - 3-4 ұпай «5» - 5 ұпай
Бағалау шкалалары
«2» - 1-2 ұпай «4» - 4 ұпай
«3» - 3-4 ұпай «5» - 5 ұпай
Әліде білімімді толықтырып, қорытуды қажет етемін
Болашақта қажет болады
Бұның маған қажеті жоқ
Зерттелетін дене |
Қатардың ұзындығы L, мм |
Қатардағы бөлшектің саны, N |
Бір бөлшектің өлшемі d., мм |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Зерттелетін дене |
Қатардың ұзындығы L, мм |
Қатардағы бөлшектің саны, N |
Бір бөлшектің өлшемі d., мм |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Зерттелетін дене |
Қатардың ұзындығы L, мм |
Қатардағы бөлшектің саны, N |
Бір бөлшектің өлшемі d., мм |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Зерттелетін дене |
Қатардың ұзындығы L, мм |
Қатардағы бөлшектің саны, N |
Бір бөлшектің өлшемі d., мм |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 1
2 2
3 3
4 4
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.