Жеке тіршілік ету көптеген түрлерде, бірақ тіршілік циклының кейбір стадияларында ғана кездеседі. Түрдің өмір бойы жеке тіршілік етуі табиғатта кездеспейді. Өйткені онда негізгі функция - көбею болмайтын еді. Алайда кейбір бірге тіршілік ететін түрлерде өте әлсіз, сирек байланыс болады. Бұған мысал ретінде кейбір су жануарларын айтуға болады. Оларда ұрықтану сырттай жүреді (сегізаяқ). Ал кейбір іштей ұрықтанатын түрлерде де аталық және аналық особьтардың байланысы өте қысқа, теккопуляция (шағылысу) кезінде ғана болады (хан қызы, кейбір қоңыздарда, т.б.).
палеонтолог.docx
БЕКІТЕМІН:
ПЦК жетекшісі
Сабақ нөмірі:
№
САБАҚ ЖОСПАРЫ
І
Топ:
ҚТЖ16
МЛ16
ӘМҚК16
Биология
Скакова Лаура
0111000«Негізгі орта білім»
0403000«Әлеуметтік мәдени қызметі және халықтық көркемдік шығармашылығы»
8:3010:00
10:1011:40
11:5013:20
14:0015:30
№ 332 аудитория
№ 345 аудитория
№ 403 аудитория
№ 407 аудитория
Макроэволюция. Палентологиялық дәлелдемелер
Оқушылардың органикалық дүниенің даму кезеңдері туралы мәліметтерін жүйелеу,
геологиялық кезеңдерді сипаттап, ағзалык дуниенін даму тарихын,жердегі тіршіліктін
ғаламшарымыздын биологиялық даму тарихын түсіндіру
Интеллектуалдық –ғылыми көзқарастарын қалыптастыруды жалғастыра беру;
Экологиялық – тірі және өлі табиғаттың өзара байланысы туралы білімдерін бекіту
Рухани – ғаламшарымыздағы биосфера тұтастылығын сақтауға жауапкершілік сезімдерін
қалыптастыру
Курс:
Пән атауы:
Оқытушы атыжөні:
Мамандығы:
Біліктілігі:
Уақыты:
Өткізілетін орны:
Сабақтың тақырыбы:
Сабақ мақсаты:
Білімділік:
Тәрбиелік:
Дамытушылық:
Оқушылардың аромофоз, идиоадаптация туралы білімдерін кеңейту, материалдарды алу және
өңдеу дағдыларын қалыптастыру, оқушылардың танымдық қызығушылықтарын, логикалық
тұрғыда ойлау қабілеттерін дамыту
Сабақ түрі:
Сабақ типі:
Лекция
Жаңа білімді меңгерту сабағы
Оқыту әдістері, тәсілдері, оқыту технологиялары:
Дамытаоқыту, проблемалықоқытутехнологиясы, тірексызбалар, сұрақжауапәдісі, баяндауәдісі, СТО әдістерінпайдалану,
ақпаратқұралдарынанжинақталғанмәліметтер, интерактивтіәдістер: түсіндіребаяндау, миғашабуыл, ой қозғау, салыстыру,
талдау, ақпарат беру, сөздікәдістері;
Қолданылатын дидактикалық материалдар, техникалық құралдар: Критериалды бағалау жүйесінің формативті және
суммативті түрлері
Интерактивті тақта, магниттік тақта Қолданылатын негізгі әдебиеттер:
С.А.Сартаев М.Қ. Гильманов Жалпы биология. 11 сынып
Алматы «Мектеп» 2003ж
№2 ОӘК,Әдебиеттер тізімі
Т.ҚасымбаеваК.Мұхамбетжанов «Жалпы биология»
Алматы. «Мектеп» 2010ж
Т.Қисымова Жалпы биология жұмыс дәптері10сынып
Алматы «Мектеп» 2010ж
Т.Қасымбаева К.Мұхамбетжанов «Жалпы биология»
Алматы.
Қосымша әдебиеттер:
«Мектеп» 2010ж Биология негіздері журналы №52008ж 2, 16
18 беттер И.Никешов Биология конспективный курс Москва
«Сфера» 2000г
Қ.АманжоловаК.Мұхамбетжанов Генетика есептерінің жинағы
Алматы «Рауан» 1993ж
2 Сабақ барысы
1
І. Оқу ісәрекетін ұйымдастыру,
мотивация
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау (өткен
сабақпен байланыс)
ІІІ. Жаңа материалды меңгерту
2
3
25
25
ІҮ. Білім, іскерлік, дағдыларды
қалыптастыруға керекті білімдер
15
(Уақыты)
Сабақ барысындағы оқытушы ісәркеті
Сабақ барысындағы студенттің ісәрекеті
Қажетті оқуресурстық құралдар
3
Оқушылармен амандасып, түгелдеп;
Баржоғын журналға белгілеу;
Аудитория тазалығына мән беру
Тақырыбы: Табиғи сұрыпталудың формалары.
Өзіндік жұмыстар:
Берілген тақырып бойынша баяндалған дәрісті қосымша
әдебиеттерді пайдалана отырып толықтыру.
Популяция құрылымы тақырыбына сызбанұсқа құру.
Сабақтың мақсатміндеттерін таныстыру:
Практикалық сабақ жоспарымен танысады:
Органикалық қосылыстардың абиогендік жолмен түзілуі
Биополимерлердің түзілуі және эволюциясы
Биологиялық мемебраналардың түзілуі және эволюциясы
Түсіндіру әдісі
1.
Оқытушының жаңа тақырыпқа байланысты түсіндірмесі.
Жаңа тақырыпты меңгеруге қажетті әдебиеттер мен ақпараттар
тізімін ұсынылады
2.
Оқулықты, ондағы тақырыпқа қатысты суреттерді,
кестелерді пайдалана отырып және алғашқы және соңғы
мұқабадағы суреттерді демонстрациялай отырып сабақ тірек
сызбалардың көмегімен түсіндіріледі.
Тақырып бойынша нені меңгеруі тиіс:
Тарихтағы қарамақайшылықтарды диактикалық тұрғыдан
түсінуі;
Оқу материалын сараптау;
Оқулықты және дидактикалық құралдарды пайдалана отырып,
жұмыс істей білуді;
Құжаттық деректерді, құралдарды пайдалану;
Хронологиямен жұмыс істеу, қорытынды анализ жасау;
Тақырып бойынша нені дағдыға айналдыру тиіс:
5
Топ журналы, инфо парағы, тақта
тазалығы, бор.
1. Тірек сызба
2. Карта
3. Карточка
4. Бақылау сұрақ
5. Тесттер түрі
6. Схема
ОӘК, Слайдтар
№3 қөрнекі құралдар,
тірексызбалар
№3 ақпарат көздері
№3 әдебиеттер тізімі
4
Топ оқытушымен амандасады;
Кезекші топтағы оқушының баржоғын, себепті
себепсіздігін жеткізеді
тіршіліктің пайда болу туралы теорияларын
біледі
тіршіліктің пайда болуының заманауи
көзқарастарын талдай алады
тіршіліктің мәңгілігі теориясы мен панспермия
теорияларын сипаттай алады
биохимиялық эволюция термиялық теорияларын
сипаттап ажырата алады
популяция ұғымы, оның негізгі бағыттарын;
популяцияның негізгі белгілерін;
популяцияның құрылымын біледі
популяция ұғымын сипаттай алады;
популяция құрылымдарын ажырата алады;
популяцияның өзіне тән белгілерін сипаттай
алады
Сабақтың мақсатміндеттерімен танысады;
Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды;
Тақырып бойынша негізгі ұғымдарға өз
анықтамаларға талдау жасайды
Ақпараттық ізденісті жоспарлайды;
Қойылған міндетті шешу үшін берілген тізімнен
ақпараттың қайсысын меңгергенін, не
меңгермегенін көрсетеді.
Оқушылар:
тарихи оқиғаларды салыстыра отыры
олардың ұқсастығымен айырмашылықтарын
анықтау және табу;
талдау және қорытынды жасау;
Оқулықтар
Карта
Жұмыс дәптер
(cid:252)
(cid:252)
(cid:252)
(cid:252)
(cid:252) Ү. Білімді бақылау, бағлау
ҮІ. Қорытынды (рефлексия)
15
5
Оқушылардың:
өзіндік жұмыстары
шығармашылық жұмыстары
салыстырмалы жұмыстары
тірексызба жұмыстары
Оқулықтар
Карта
Жұмыс дәптер
Өткен оқиғаларды қорытындылап, жаңа ғасырдағы адамзаттың
болашағын болжау
Хронологиямен, терминологиямен дүние жүзінің саяси
картасымен жұмыс істей білуді;
Қазіргі заманғы тарихи проблемаларды зерттеу ретінде ғылыми
танымалы әдебиетпен жұмыс жасауды;
Жеке шығармашылық,өзіндік жұмысжасауды, қазіргі заманғы
тарихибиологиялық проблемаларды зерттеуретінде ғылыми
әдебиеттермен жұмыс істеуді меңгеру қажет.
Жеке тіршілік ету көптеген түрлерде, бірақ тіршілік циклының
кейбір стадияларында ғана кездеседі. Түрдің өмір бойы жеке
тіршілік етуі табиғатта кездеспейді. Өйткені онда негізгі функция
көбею болмайтын еді. Алайда кейбір бірге тіршілік ететін
түрлерде өте әлсіз, сирек байланыс болады. Бұған мысал ретінде
кейбір су жануарларын айтуға болады. Оларда ұрықтану сырттай
жүреді (сегізаяқ). Ал кейбір іштей ұрықтанатын түрлерде де
аталық және аналық особьтардың байланысы өте қысқа,
теккопуляция (шағылысу) кезінде ғана болады (хан қызы, кейбір
қоңыздарда, т.б.).
Жеке тіршілік ететін түрлерде особьтардың шоғырланып жиналуы
уақытша көбею алдында, қысқы суықтан пана іздеген кезде
байқалады (мысалы, кейбір көбелектер күзде көптеп үйдің
шатырының астында немесе басқа бір паналайтын жерлерде,
жайындар мен шортан балықтар су түбіндегі шұңқырларда). Ата
аналық жұптардың құрылуы қысқа да, ұзақ та уақытқа, кейде тіпті
өмір бойына құрылады. Мысалы, полигамды бұлдырық, саңырау
құр аталықтары көптеген аналықтармен шағылысады да, бірақ
тұрақты жұп түзбейді. Кейбір үйректерде (бізқұйрық) қыс кезінде
немесе миграция кезінде жүптар түзіп, аналықтары ұяларына
орналасқан соң аталықтары оларды тастап кетеді. Көптеген
торғайларда жұптары балапандарының қанаттары қатайғанша
бірге болады. Аққу, тырна, көгершіндерде жұптар көптеген
жылдар бойы, кейде өмір бойы бірге болады.
Оқушылар:
оқу материалының негізінде салыстырмалы
кестелер, жүйелі және ретті тарихи тізбектер
құрастыру;
тарихи білімдерін жазбаша және ауызша түрде
еркін жеткізеді;
қажетті ақпарат көздерін пайдалана отырып
баяндамалар мен рефераттар әзірлеуге;
тақырыпты талдау барысында өз пікірін
қалыптастыруға,
басқа адамның жауабына пікір айтуға;
эволюция ұғымы, оның негізгі бағыттарын біледі;
волюциялық түсініктердің даму тарихы және
эволюцияға берілген анықтамалармен танысады;
ағзалык дуниенін даму тарихын,
жердегі тіршіліктін ғаламшарымыздын
биологиялық даму тарихын;
геологиялық кезеңдерді;
дәуірлердің атауларын;
жержылнамалық шкала;
замандарды ажырата алады;
ҮІІ. Үй тапсырмасын беру:
Теориялық тапсырма
Шығармашылық тапсырма
Студенттердің білім көрсеткіші:
Өзіндік жұмыстар:
2
Оқулықтағы кестені толтыру және тақырып соңындағы
сұрақтарға жауап беру
Жұмыс дәптеріндегі 162172 тапсырмаларды орындау
эвалюциянң салыстырмалыанатомиялык дәлелдемелері
тақырыпты талдау;
СӨЖ
4
тіршіліктін даму тарихын сипаттай алады
қазіргі заманғы ақпараттық коммуникативтік
технологияларды пайдалана отырып, жаңа
ақпараттарды білу;
қажеттідеректерді іздестіру барысында
компьютерді қолдану;
Оқулықтар
Карта
Жұмыс дәптер тарихибиологиялық құбылыстарға баға беру;
өз пікірін білдіру;
әр түрлі дерек көздерінен тарихи ақпараттар іздестіру;
тарихи оқиғалар мен биологиялық құбылыстардың арасындағы байланыстың себепсалдарын айқындауды;
фактілерді салыстыру;
5
Макроэволюция. Палентологиялық дәлелдемелер
Макроэволюция. Палентологиялық дәлелдемелер
Макроэволюция. Палентологиялық дәлелдемелер
Макроэволюция. Палентологиялық дәлелдемелер
Макроэволюция. Палентологиялық дәлелдемелер
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.