Марина Павленко. Повість-казка «Русалонька із 7-В або Прокляття роду Кулаківських».
Оценка 4.9

Марина Павленко. Повість-казка «Русалонька із 7-В або Прокляття роду Кулаківських».

Оценка 4.9
Разработки уроков
doc
украинская литература
7 кл
24.03.2017
Марина Павленко. Повість-казка «Русалонька із 7-В або Прокляття роду Кулаківських».
Тема. Марина Павленко – сучасна українська письменниця, автор багатьох книжок для дітей. Романтично-фантастична повість-казка «Русалонька із 7-В або Прокляття роду Кулаківських». Казкове й реалістичне в повісті-казці. Час теперішній і минулий у творі Теорія літератури: повість-казка. Мета: ознайомити семикласників із цікавими епізодами із життя Марини Павленко, її творчістю; допомогти зрозуміти сюжет повісті-казки, формувати вміння визначати реалістичне й казкове у творі; розвивати навички виразного читання, аналізу епічного твору, виділення головних епізодів, висловлювання власних думок із приводу прочитаного; розвивати спостережливість, творчу уяву, логічне мислення; виховувати доброту, гідність, прагнення до самовдосконалення.
мой урок.doc

Тема. Марина Павленко – сучасна українська письменниця, автор багатьох книжок для дітей. Романтично-фантастична повість-казка «Русалонька із 7-В або Прокляття роду Кулаківських». Казкове й реалістичне в повісті-казці. Час теперішній і минулий у творі

Теорія  літератури: повість-казка.

Мета: ознайомити семикласників із цікавими епізодами із життя Марини Павленко, її творчістю; допомогти зрозуміти сюжет повісті-казки, формувати вміння визначати реалістичне й казкове у творі;

 розвивати навички виразного читання, аналізу епічного твору, виділення головних епізодів, висловлювання власних думок із приводу прочитаного; розвивати спостережливість, творчу уяву, логічне мислення;

виховувати доброту, гідність, прагнення до самовдосконалення.

Теорія  літератури: сюжет, повість-казка.

Обладнання: підручник, портрет письменниці, ілюстрації, мультимедійні матеріал ( буктрейлер «Русалонька із  7-В…»).

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Методи, прийоми, форми роботи: виразне читання, бесіда, слово вчителя, переказ від першої особи, вправа «Займи позицію», складання асоціативного грона,  інтерактивні вправи «Прес», «Незакінчене  речення», літературна гра «Впізнай героя за цитатою», мікрофон, самооцінювання.

«Життя окремої людини має сенс лише в тій мірі,

наскільки вона допомагає зробити життя інших людей кращим  і шляхетнішим»

Альберт Ейнштейн

 

Перебіг уроку

І. Мотивація навчальної діяльності школярів.  Оголошення теми й мети  уроку.

            1. Організація класу, запис дати до зошитів.

            2. Вступне слово вчителя.

            Марина Павленко – наша сучасниця. З-під її пера вийшли десятки творів, героями яких є ваші ровесники.  Це звичайні діти, хіба що, можливо, уважніші, а ще їх оточують казкові предмети, що розкривають свої чарівні властивості в потрібний момент. М. Павленко сприймає дитину   як велике  чудо, а дитинство – як святкову казку.  

 

ІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

1. Розповідь підготовлених учнів про М.Павленко.

Орієнтовний матеріал.

            1-й учень. Народилася Павленко Марина Степанівна народилася 30 березня 1973 року в селі Старичах Яворівського району Львівської області. У дворічному віці переїхала з батьками на Черкащину. Протягом 1991–1996 років здобула вищу педагогічну освіту в Уманському державному педагогічному інституті імені Павла Тичини.

             З 1995 по 2000 роки працювала вчителькою початкових класів Уманської міської гімназії. З 2000 року – викладач кафедри української літератури й українознавства Уманського державного педуніверситету імені Павла Тичини.

             Кандидат педагогічних наук, доцент, автор багатьох наукових публікацій, методичних рекомендацій. Упорядник спогадів про Павла Тичину.

            Друкується з 1990 року. Автор поетичних збірок «Бузкові зошити», збірки оповідань «Як дожити до ста», романів для підлітків «Русалонька із 7-В…», циклу казок «Півтора бажання».

            2 учень. Марина Павленко багато публікується в періодиці, мистецьких часописах, закордонних збірниках.

            Має також малярський хист. Ілюструвала книжки-розмальовки для дітей і власні книжки.

            Письменниця неодноразово перемагала в літературних конкурсах: «Гранослов», «Привітання життя», «Коронація слова».

            Марина Павленко – лауреат літературної премії «Благовіст», міжнародної премії Олеся Гончара.

            Учитель. А хто вдома знайшов і зможе зачитати спогади М.Павленко про почуту історію, яку вона використала для написання свого твору? (Зачитують з підручника)

            Учитель. Опираючись на прослухану інформацію, дайте за допомогою іменників відповідь на запитання: «Хто така Марина Павленко?» (письменниця, науковець, художниця, вчитель).

 

            2. Слово учителя. З кожною новою повістю М. Павленко розширюється тематичне коло її творів, проте незмінними завжди залишаються увага та любов до людини, співпереживання героїв і взаємодопомога. Маленька героїня повісті «Русалонька із 7-В…» постійно намагається знайти відповідь на запитання: «Що стоїть на перешкоді людському щастю? Навіщо казки з нещасливим закінченням?» Шукаючи відповіді на ці питання, з нею трапляються неймовірні пригоди.

            Бесіда.

            - Чи любите ви пригоди?

            - Які пригодницькі твори українських і зарубіжних авторів ви знаєте? («Тореадори з Васюківки», «15-літній капітан», «Острів скарбів», «Митькозавр з Юрківки»)

            - Яким, на вашу думку, має бути герой такого твору? (сміливим, допитливим, веселим, розумним, товариським).

            -Саме про таку дівчину написала М.Павленко. Перегляньмо буктрейлер до її повісті «Русалонька із 7-В», щоб ті, хто читав ще раз пережив неймовірні моменти, а хто не читав – зацікавився і пішов до бібліотеки!

            3. Перегляд буктрейлера «Русалонька із 7-В…»

            Ми ознайомилися із буктрейлером за повістю М. Павленко із загадковою назвою «Русалонька із 7-В…». Пригадайте, від чийого імені ведеться оповідь у творі?

             Стисло перекажіть сюжет повісті від першої особи.

Бесіда за розділами 1-9.(с.9)

·        Як звуть головну героїню твору?

·        До якої важливої події готувались у родині Софійки?

·        Без чого у родині дівчинки неможливо було виходити заміж?

·        Розкажіть про дивну бабусю – сусідку.

·        Назвіть друзів та однокласників Софійки.

·        Що сталося з коралями, які дали поносити Софійці?

·        Розкажіть історію про світлину тітоньки з Валентином. Як її дізналася Софія?

 

5. . Складання таблиці «Часові площини в повісті».

Отже, Софія подорожувала у часі. Давайте  визначимо, які події із якого часу у творі. (у зошит)

Часові площини в повісті «Русалонька із 7-В…»

Час теперішній

Час минулий

Майбутній

Розповідь про Софійку, її батьків та однолітків.

Розповідь про давно минулі часи (розпочинається з 1810 р.)

Зустріч із Сашком і Вадимом у кафе

6. Прийом «Займи позицію».

            Зважаючи на вище сказане, визначте, події повісті реальні чи вигадані?

            7. Складання асоціативних грон

            - Чи можемо ми стверджувати, що це повість? Адже ми зазначили, що у творі багато вигадки? Можливо це казка? Для оформлення думки складемо ґроно «Повість» і «Казка», зазначивши ознаки обох жанрів, що наявні у творі. (На дошці)

ПОВІСТЬ

  • Прозовий твір
  • Невеликий за обсягом
  • Однолінійний сюжет
  • Одна чи кілька подій із життя героїв
  • Дві часові площини

КАЗКА

  • Переважно прозове оповідання
  • Вигадана історія
  • Має зачин, основну частину, кінцівку
  • Наявність дива, фантастики, вимислу

 

8. Інтерактивна вправа «Прес».

            Так, наявні ознаки обох жанрів. Що ж це за твір «повість-казка»? (запис у зошити)

Доведіть, що «Русалонька із 7-В…» – повість-казка. Своє висловлювання побудуйте за схемою: «Я вважаю…», – «Тому, що» - «Отже»…

            9. Фізкультхвилина

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

10. Метод «Незакінчене речення».(с.10)

Продовжимо працювати над розумінням змісту повісті.

·      Чарівні предмети, про які ви прочитали в цих розділах…(коралі, шафа)

·      Слово, за допомогою якого можна було повернутись із подорожі в минуле…(іларок)

·      Дівчинка вирішила врятувати Вадима від …(родового прокляття)

·      Щоб потрапити у минуле, потрібно було …(залізти в шафу, покласти світлину на коліна)

·      Чоловіка з виколотими на фото очима звали….(Гордій Кулаківський)

·      Софійка для розгадки таємниці побувала у місті…(Вишнополі)

·      Події у творі відбуваються у паралельних …(часових вимірах)

            Бесіда.

            - Який чарівний предмет допомагає дівчинці переміщатися в часі і просторі(розділ 6)?

            - У 5 розділі розповідається про те, що весілля Сніжани не відбудеться. Чому?

            - Що нового дізналася Софійка у Києві? Чим вона не дуже-то і здивувала тітоньку Сніжану?

            - Багато подій, що відбувалися в минулому, певним чином пов’язані із будинком, у якому проживає родина Софійки. Чому(розділ 52)?

            - Розділ «Крадіжка» розповідає про те, як стара шовковиця врятувала життя Катерині й Семенові і аж через 50 років повернула спокій у квартиру Софійчиних сусідів. Як це сталося?

            - В якому розділі розповідається про примирення Вадимових батьків і їх повернення як і дідуся Толі, додому.Що означає те, що всі кулаківські сходяться додому??

            - У всіх попередніх розділах розповідається про подорожі героїні в часі в минуле. І тільки розділ 60(«Ще одна таємниця шафи») дозволяє нам заглянути у майбутнє і дізнатися, що чекає на героїню через декілька років. Що цікавого дізналися ви із цього розділу?

             

            11. Робота в групах. Зараз кожна група отримає завдання розмістити на генеалогічному дереві імена членів одного із трьох родів у хронологічному порядку.

1 група – родина Кулаківських

2 група – родина Міщенків

3 група – родина Вишні(Ягоди)

            Складання генеалогічних дерев роду Кулаківських , Міщенків, Ягоди(Вишні).

 

ІІІ. Закріплення знань, умінь і навичок

            Дуже добре ви розібралися в родинних зв’язках, а тепер підсумуємо вищесказане і перевіримо, як ви впізнаєте героїв.

  Літературна гра «Впізнай героя за цитатою».

·         «Не я краду – прокляття моє краде» (Вадим)

·         «Мамо, мені снилося…Тато покинув маленького хлопчика і одружується з іншою!...» (Софійка)

·         «Тепер усі в мене отут! – показує великого кулака. І регоче…»(Кулаківський)

·         «Де тобі втямити! У тебе, либонь, таких бісових предків не було…» (бабуся Вадима)

·         «Ну, це ваші гімназійні штучки! Вчать усяких там наголосів!...» (Сашко)

·         «Поноси, поки я добра! Але на весілля…» (Сніжана)

 

ІV. Підсумок уроку

1. Підсумкова бесіда. Отже, давайте підсумуємо сьогоднішню роботу.

  • У чому трагедія роду Кулаківських?
  • Лише родове прокляття є причиною усіх нещасть Кулаківських?

 

2. Робота з епіграмом. Поясніть зміст епіграфу до уроку.

Чи цього навчає твір?

 

3. Самооцінювання. Збираємо найголовніший символ твору – коралі.

Оцініть себе за кожним із тверджень

0-2б.

1.

Я активно працював(ла) на уроці.

 

2.

Я висловлював(ла) свою позицію.

 

3.

Я давав(ла) повні відповіді на питання .

 

4.

Я правильно переказував (ла) текст

 

5.

Я працював(ла) самостійно

 

6.

Я узагальнював(ла) сказане на уроці

 

 

4. Заключне слово вчителя.

            Письменниця хоче, щоб ми вірили в добрі чудеса, в те, що навіть привиди бувають добрими, іноді й вони потребують нашої допомоги; що людина, навіть маленька, може змінити світ на краще; що старовинні бабусині коралі в добрих руках  обов’язково  допоможуть виправити чужі помилки, повести людину зовсім іншим шляхом: змінять світ на краще. Тож давайте всі вірити в чудо і завжди намагатися виправити ситуацію на краще.

V. Домашнє завдання

  Прочитати 15-25 розділи, переказувати і коментувати їх.

 

  Метод «Мікрофон».

- На уроці мене:

·                     Найбільше вразило…

·                     Здивувало те, що…

·                     Обурило…

 

  Правильні відповіді на тести: 1.А 2.Г 3.В 4.Г 5.А 6.В 7.Б 8.В 9.А 10.Б 11.В 12.Г


Тема. Марина Павленко – сучасна українська письменниця, автор багатьох книжок для дітей

Тема. Марина Павленко – сучасна українська письменниця, автор багатьох книжок для дітей

Учитель. Опираючись на прослухану інформацію, дайте за допомогою іменників відповідь на запитання: «Хто така

Учитель. Опираючись на прослухану інформацію, дайте за допомогою іменників відповідь на запитання: «Хто така

Доведіть, що «Русалонька із 7-В…» – повість-казка

Доведіть, що «Русалонька із 7-В…» – повість-казка

Закріплення знань, умінь і навичок

Закріплення знань, умінь і навичок

Робота з епіграмом. Поясніть зміст епіграфу до уроку

Робота з епіграмом. Поясніть зміст епіграфу до уроку
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
24.03.2017