Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Туған өлке" қысқа мерзімді жоспары
Оценка 4.8
Контроль знаний
docx
физическая культура
Детсад
12.05.2018
Организмнің төзімділігі мен жаттыққандығын жетілдіру үшін түрлі жүктемелерді біртіндеп үдетумен дене жаттығуларын орындау.
0.2.1.1. Бір орында тұрып және қозғалыс барысында сапқа тұру түрлерін, мә- нерлі сап түзу, жүру түрлерін орындау.
0.2.1.5. Өрмелеу, өрмелеп шығу, астымен еңбектеу, еңбектеп өту түрлерін орындау.
0.2.2.1. Дене қуаты қасиеттерін көрсету: әртүрлі дене әрекеті түрлеріндегі еп- тілік, жылдамдық пен реакция.қмж
08.01.docx
№ 41 ҰОқ
Дене шынықтыру 08.01
тема: Туған өлке
ҰОқның оқыту
мақсаты
Күтілетін нәтиже
тілдік мақсат
Алдыңғы оқыту
Жоспар
Жоспарланған
уақыт
0.1.2.1. Организмнің төзімділігі мен жаттыққандығын жетілдіру үшін түрлі
жүктемелерді біртіндеп үдетумен дене жаттығуларын орындау.
0.2.1.1. Бір орында тұрып және қозғалыс барысында сапқа тұру түрлерін, мә
нерлі сап түзу, жүру түрлерін орындау.
0.2.1.5. Өрмелеу, өрмелеп шығу, астымен еңбектеу, еңбектеп өту түрлерін
орындау.
0.2.2.1. Дене қуаты қасиеттерін көрсету: әртүрлі дене әрекеті түрлеріндегі
еп тілік, жылдамдық пен реакция.
Барлық балалар орындай алады:
Ұлттық киім киіп асқақтай басып келе жатқан адамның жүрісін көрсету.
Түрлі бағытта жүру (далада жел).
Жапан түзде әрліберлі қалықтаған бүркіттің қимылын келтіру.
Еркін бағытта қол ұстасып тізбектеле жүру, оюөрнекті қимылмен беруге
тырысу.
Балалардың көпшілігі орындай алады:
Дене мүшелерінің қимылын үйлестіре отырып және бастапқы қалыпты
пай далана отырып қозғалу.
Турасынан және жанымен түрліше домалау (ен далада домалаған
шеңгелдей).
Кейбір балалар орындай алады:
Бірлесе қимылдай отырып оюөрнектерді келтіру.
Қозғалыс динамикасын, сатымен өрмелегенде дене мен уақытты өздігінен
бақылау дағдыларын пайдалану.
Балалар ісәрекеттерді талдау және бағалау, өзінің және өзгенің
олқылықтары мен әлеуетін анықтау дағдыларын көрсетеді.
Пәндік лексика және терминология:
Өзара ісқимыл, үйлесімдік, оюөрнек, этномәдениет, ұлттық киім, кеңістік,
қозғалу, әдемілік, табиғи аймақтар, отаншылдық, азаматшылдық.
Талқылауға арналған сұрақтар:
Дәстүрлі оюөрнектерге қарағанда қандай сезімде боласыңдар? Қазақтың
ұлттық баскиімін мақтана киіп жүргенде қандай бұлшық еттерің жұмыс
іс тейді? Сендерге қандай табиғи аймақ көбірек ұнайды және неге?
Неге екенін айта аласыңдар ма?
Көшпенділердің киімін оюөрнекпен зерлеген кезде әйелдер не туралы ой
лағанын айта аласыңдар ма? Қазақстанның жануарлар және өсімдіктер
әлемі оюда қалай бейнеленген? Отаншыл деп кімді атайды?
Заттардан қос аяқтап секіру.
Бір қолмен допты жерге
соғу.
Шынтақ пен тізеге сүйене отырып төрттағандап заттар арқылы еңбектеп өту.
Жоспарланған ісәрекет
ресурстар Қызығушылық
ояту 0–3
минут
Негізгі
бөлім
4–12
13–
27
Кең, бос
кеңістік.
(Ұ, Ө) Тұрмыстық заттар мен киіз үй бұйымдарын
әшекейлеуге пайдаланылатын қазақтың дәстүрлі ою
өрнектерін қарастырыңдар.
Еркін бағытпен қол ұстасып «ҰОҚдалған инежіп» бо
лып тізбектеліп жүру, қозғалыс арқылы оюөрнекті
бейне леуге тырысу.
Педагог таңдаған бала «ине» болып сапты бастап,
қозғалысты жалғастырады.
(Ұ, Ө) Балалар биік баскиім/тымақ киген секілді
бастарын тік ұстап, аяқкиімсіз залмен жүреді және
оны бастан құлатып алған сияқты бейнелейді.
«Өзіңді Қазақстан тұрғыны екеніңді және ұлттық киім
кигеніңді мақтан тұтасың. Әдемі бас киімді мақтан
тұтып асқақтай басып жүресіңдер».
Балаларға Қазақстанның кең байтақ жеріне саяхат
жасауды ұсыныңыз.
Ұлттық би элементтері бар ырғақты гимнастика.
(Ұ, Ө, ПК)
Балалар желмен тербетілген шөптердің қимылын келтір
сін.
«Балалар тізерлеп отырады да, далада жел
тербеткендей екі қолдарын оңға, солға бұлғайды. Одан
кейін қаттырақ тербеледі. Орындарынан тұрғанша
қолдарын қимылда тады. Жанжаққа тербетіле отырып
денені қозғалтады». (Ұ, Ө, ПК) Балалар далада
бүркіттің әртүрлі бағытта самғап ұшқанын қимылмен
көрсетеді. Балалармен осы тапсырмаға байланысты
негізгі қауіпсіздік аспектіле
рі талқыланады (мәселен, секіруден бұрын және жерге
түскен кезде тізені бүгу; басты көтеріңкі ұстау; бос орын
іздеу; басқа балалардың қатысуы туралы білу).
(Ұ, Ө, ПК) Жартылай шөл даланы мекендейтіндерді
еске түсіріңдер. Дененің түрлі бөліктерін және
бастапқы қалыпты пайдалана отырып шөл даламен
жүріп өту.
Тура және жанымен домалау (ен далада шеңгел дома
лағандай). Нұсқау – жүрелей отырып тізені барынша
бүгіп артқа домалау, қайтадан алдыға домалау.
Жанымен аунау – алдыға және артқа аунау.
(т, Ж, Ө) «Альпинистер» ойын жаттығуы
Гимнастикалық қабырғамен түрлі тәсілмен өрмелеу.
Альпинист рөлін орындау және өз туын (таспаны) тігу.
Қозғалыс, дене және уақытты бақылауға назар
аударың дар. Сатыда қауіпсіздік техникасын сақтау,
қажет болған жағдайда сақтық шараларын қабылдау.
Көгілдір және
сары түсті
таспа лар. Қорытынды
бөлім 28–
30
«Көгорай шалғында» тынығу
Бұл – үлкен гүлденген шалғын. Мұнда көптеген түрлі
өсімдіктер – жасыл шөп, әдемі гүлдер өседі. Біз сендер
мен көгорай шалғынмен жүріп келеміз. Аяқтарыңның
астында жібектей шөпті, денелеріңмен самал желдің
салқынын сезінесіңдер. Таза ауамен терең дем алып,
еркін тыныстаңдар. Құстардың әніне, судың сыңғырына,
ше гірткенің шырылына құлақ түріңдер. Сендер рақат
күйге бөленіп, туған өлке жаңаша күш береді».
№16
Сөйлеуді дамыту
ТАҚЫРЫБЫ: Қысқы орман
Күні: 08.01
Сынып: «А»
ҰОҚ
оқытылу
мақсаты
Күтілетін нәтиже
Тілдік мақсат
Өткен ҰОҚ алған
білім
Жоспарланған уақыт
І. Дұрыс әсерлі көңіл
күй орнату.
02 минут
ІІ. Мақсатты болжам.
35 минут
ҰОҚ ортасы
Мектеп/МДҰ: Құрық орта мектеп
гимназиясы
Педагогтің атыжөні: Амирова Н
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар
саны:
0.1.1.1 Сөздер мен фразалардағы дыбыстарды дұрыс дыбыстау
0.1.2.1 Сөздердің лексикалық мағынасы мен мәнін түсіну, мағынасы
бойынша жақын /қарамақарсы сөздерді сөйлегенде қолдану
0.2.1.1 Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты сурет, сызба, белгілер қолданып
жеткізу
Барлық тәрбиеленушілер: Сөздер мен фразалардағы дыбыстарды
дұрыс дыбыстайды. Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты сурет, сызба,
белгілер қолданып жеткізеді.
Көпшілік тәрбиеленушілер: Мағынасы бойынша жақын/қарама
қарсы сөздерді сөйлегенде қолданады.
Кейбір тәрбиеленушілер: Сурет бойынша әңгіме құрастырады.
Тәрбиеленушілер: Сөздердің мағыналарын түсінеді. Сұрақтарға жауап
береді.
Көптілділік: шырша елка conifer tree
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: қысқы орман, табиғат.
Пікір алмасу сұрақтары:
Балалар, сендер табиғат аясында демалғанды жақсы көресіңдер
ме? Сендер қысқы орманда болдыңдар ма?
Жануарлар туралы білімі бар.
Жоспарланған ісәрекет
Ресурстар
(Ұ) Педагог балаларды ортаға шеңберге тұрғызады.
–Балалар, өзімізді әдемі де сұлу табиғатқа
теңейікші.
– Балалар өздерін биік тауға, жұпар иісті гүлге,
сұлу құс аққуға, мықты тасқа теңеп, шаттық
шеңберін жасайды.
– Балалар, сендер табиғат аясында демалғанды
жақсы көресіңдер ме?
–Сендер қысқы орманда болдыңдар ма?
– Бүгін бізге ормандағы қорықшыдан хат келді. Ол
өзінің кішкентай күшігінің орманда адасып
кеткенін, көмек керек екенін жазыпты.
–Күшікке көмекке барамыз ба?
Қысқы орманға бару үшін қалың киіну керек. ІІІ. Тақырып
бойынша жұмыс.
627 минут
Суретпен жұмыс:
1тапсырма. Сен қысқы орманға бару үшін не киер
едің? Суреттердің ішінен таңдап белгіле және ата.
Бұлар қандай киім деп аталады?
2тапсырма.
Балалар, қысқы орманды қазір
қалың қар басып қалған. Өзендер мұз болып
қатып жатыр. Орманға бару үшін бізге қандай
құралдар қажет?
Суретке қарап, таңдап көрсет. Неге бұл заттарды
таңдағаныңды түсіндір.
Сөйлемді жалғастырып айт.
Омбы қарда шаңғымен ... (сырғанаймыз)
Мұзда коньки ... (тебеміз)
Шанамен жотадан ... (зулаймыз)
Сергіту сәті:
Аяққа шаңғы
ілеміз, Қолға таяқ
аламыз. Оңға
қарап,
Солға қарап,
Бір, екі, үш жүйткиміз.
Суретпен жұмыс:
3тапсырма. Балалар, біз орманға келіп
қалдық. Не көріп тұрмыз?
Орманда қандай ағаштар өседі? Ата.
Олардың жапырағы жоқ, қай ағаш екенін қалай
танимыз? (Әрине, бұтағы мен діңінен).
Көптілділік: шырша елка conifer tree
Сөйлемді аяқта.
Егер терек қайыңнан биік болса, онда қайың
теректен
Егер емен қайыңнан жуан болса, онда қайың еменнен
Қыста түн ұзақ, ал күн ....
Бұл сөздер мағынасы жағынан қарамақарсы сөздер.
Қай сөз түсіп қалды:
(Күн) ... суытты.
(Қар) ... жауды.
Өзенде ... (мұз)
қатты.
Бұталарды ... (қырау) басты.
4тапсырма. «Ненің ізі?» ойыны. Қайсысы ненің ізі
екенін қосып көрсет.
– Балалар, қараңдар, қар үстінде әртүрлі іздер
жатыр. Қане қарайық, ненің іздері екен, мүмкін
күшікті ізінен тауып алармыз.
Тапсырманы орындау барысында педагог балалардан
ненің ізі екенін айтып отыруды сұрайды. Мысалы:
аюдың ізі, құстың ізі т.б.
– Балалар, ізі арқылы күшікті тауып алдық.
Күшікті тауып бергенімізге қорықшы қуанатын
болды.
Тіл ұстарту: [к]
Шікшікшік – кіпкішкентай
күшік. Шікшікшік – бұл әдемі
үйшік. IV. ҰОҚ
қорытындыс
ы.
Рефлексия.
2830 минут
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды
марапаттайды.
(Ө) Рефлексиялық бағалау: өз жұмысын бағалап
қорыту.
ТАҚЫРЫБЫ: Жыл мезгілдері. К
дыбысы мен рпіə
Саны:
СЫНЫП: «А»
Мектеп/МҰ: Құрық орта мектеп
гимназиясы
Педагогтің атыжөні:Амирова Н
Қатысқанд
ар саны:
Қатыспағанд
ар саны:
ҰОҚ
ның
оқытылу
мақсаттары
1.1.1.1. Сөздегі дауысты, дауыссыз дыбыстарды ажыратып,
дұрыс дыбыстау.
1.1.1.2. Сөзді буынға бөлу, сөздегі буын санын ж не ə
орналасу ретін анықтау.
0.2.1.2. Суреттер бойынша тапсырмадағы сұрақтарға жауап
беріп, ңгіме құрастыру.
ə
0.3.3.1. Жазу жолына к рпінің элементтерін жазу.
ə
Күтілет
ін н тиже
ə
Барлық т рбиеленушілер:
ə
Сурет бойынша сұрақтарға жауап беріп шағын ңгіме
ə
құрастырады.
Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін ажыратады.
К дыбысы – дауыссыз дыбыс, к дыбысының айтылуын дұрыс
дыбыстайды.
Суреттегі заттардың аттарын атай алады, сөздегі к
дыбысының орнын ажыратады.
К рпінің баспа түрін жазу жолына жазады.
ə
Көпшілік т рбиеленушілер:
Берілген суретке қарап сөздегі дыбыстарды,
ə
олардың түрлерін ажыратып, дыбыстық талдау жасай
алады.
К дыбысына сөз құрайды. Сөздегі дыбыс санын, ондағы к
дыбысының орнын ажыратады.
Жазу жолына ріп элеменін
ə жазады.
ə
ə
Кейбір т рбиеленушілер:
Суреттен к рпі бар заттардың атауын атайды.
Өзіне таныс тақырып аясында диалогке қатысады.
К дыбысын қатыстырып, сөз/сөйлем
құрастырады. Сөз, сөйлем сызбасын құрастырады.
ə
К рпін бейнелейді.
ə
Т рбиеленушілер
:
Суреттер бойынша сөйлем құрастырады. Сөйлемдегі
сөздер санын ажыратып, буынға бөледі.
Негізгі терминдермен сөз тіркестері:
Лақ, қозы, құлын.
ҰОҚдағы тапсырмалар мен
е
диалогтерд қолданылатын тіл:
Пікір алмасу сұрақтары.
Саған саған төл ұнайды?
Сөздерге дыбыстық талдау жасатып,
Жоспарланған жұмыс түрлері
Ресурстар
Педагог балаларды шаттық шеңберіне
тұрғызып, жақсы тілек тілейді:
Балаларға бірбірінің қолдарынан ұстап тұрып,
ə
семдікке байланысты тілек айтуларын өтінеді.
Мысалы: Айна, сен сұлусың!
Марат, сен
сымбаттысың! Ғалия,
сенің көйлегің демі!
ə
Педагог балалардың
қолына
бірдей
пішінді домалақ айна таратып береді.
айнаға
өздерінің деміліктерін айтып
қарап
ə
тұрып,
Балалар
жеткізеді.
(Ұ,Ө) ліппед птермен жұмыс.
Ə
ə
1тапсырма.
маусымның
сурет
Балалар
рə
ерекшеліктерін
ə
Ə
ңгімелейді. р
бойынша
Ə
ліппе
ə
д птер
Тілдік
мақсат
Өткен
ҰОҚ дан алған
білім
Жоспар
Жоспарланғ
ан
уақыт
ə
І. Дұрыс серлі
көңіл күй
орнату.
0–2мин.
II. Өмірлік
ə
т жірибені
маңызданды
ру. Мақсатты
болжам.
3–5 мин
ҰОҚның ортасы
III. Тақырып
бойынша
жұмыс
6 – 27мин. маусымдағы табиғат құбылыстарын, еңбек түрін,
балалардың
ойындары туралы өз
ойларын
білдіреді.
2тапсырма. Сұраққа жауап болатын суретті
сызықпен
кілем,
көрсету. Күшік,
көбелек
сөздеріне дыбыстық талдау жасату.
3тапсырма. К дыбысын педагог 34 қайталап
айтады.
Балалар қандай дыбыс естіп тұрсыңдар?
Балалар к дыбысын қайталап айтады.
К дыбысының дауыссыз айтқан кезде ерін
ашылып, тілдің ұшы астыңғы тістің түбіне тиеді.
К – қатаң, дауыссыз дыбыс.
(Ұ) Сергіту с ті.ə
Балалар өлең жолдарын қимылмен қайталайды
Қояным тұршы Бетіңді жушы, Айнаға қарашы,
Шашыңды тарашы!Енді алға адымдап жүрші!
4тапсырма. Кітап парағын К бейнесінде ашып
көрсетеді. А.Бақтыгерееваның «Анаға сыйлық»
өлеңі оқылып, мазмұны айтылады.
Тек, күн
сөздеріне дыбыстық талдау жасатылады.
ə
«Анаға сыйлаймыз» өлеңін м нерлеп оқиды.
Мазмұнын түсіндіреді. Өлеңдегі
күн сөзіне
дыбыстық талдау жасату.
ə
Балалар к рпін қарындашпен бастырып жазады.
(Ұ,Ө) Рефлексия. Педагог балалардың
белсенділігін талқылай отырып, өз білімдерін
бағалауын өтінеді. Смайлик арқылы
бағалайды.
ə
К рпінің
баспа түрі
жазылған
плакат.
Ə
ліппе
ə
д птер.
Ə
ліппе
ə
д птер.
IV. ҰОҚ
ның
қорытындысы.
Рефлексия.
2830 мин.
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Туған өлке" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Туған өлке" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Туған өлке" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Туған өлке" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Туған өлке" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Туған өлке" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Туған өлке" қысқа мерзімді жоспары
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.