Методическая разработка открытого урока по теме: «Мое хобби»
Оценка 4.6

Методическая разработка открытого урока по теме: «Мое хобби»

Оценка 4.6
docx
24.02.2023
Методическая разработка открытого урока по теме: «Мое хобби»
Открытый урок по теме _Хобби_ в 3 классе..docx

Методическая разработка открытого урока по теме: «Мое хобби»

Тип урока: обобщение и закрепление лексики по теме «Мое хобби».

Цели урока:

Образовательная

  • совершенствование лексико-грамматических навыков учащихся по теме «Хобби»;
  • совершенствование аудитивных умений учащихся;
  • совершенствование техники чтения;
  • совершенствование монологических и диалогических умений учащихся по теме «Хобби».

Воспитательная

Воспитание умения слушать друг друга, умения работать в паре, формирования положительного отношения обучающихся к изучению английского языка.

Развивающая

Создание условий для реализации навыков монологической и диалогической речи, развитие умения работать в паре, развитие умения применять полученные знания.

Формирование УДД:

Регулятивные:

Определять цель деятельности на уроке с помощью учителя, осуществлять самоконтроль и взаимоконтроль, контролировать правильность выполнения учебной задачи.

Познавательные:

Развивать осознанное построение монологического высказывания с использованием опоры.

Коммуникативные:

Способствовать формированию готовности к общению на английском языке, слушать и понимать речь других, уметь строить речевые высказывания в соответствии с коммуникативными задачами, понимать смысл прочитанного, отвечать на вопросы учителя.

Оборудование:

Компьютер, проектор, магнитная доска;

Программное обеспечение: Microsoft Power Point.

Наглядные пособия: презентация, карточки с заданиями, видео, мультфильм, карточки с заданиями, карточки для рефлексии.

Формы работы на уроке: индивидуальная, фронтальная, парная.

Образовательные технологии и методики: игровые, ИКТ, групповые, деятельностный подход.

 

Ход урока

1)      Приветствие и организационный момент:

Hello, everyone. I am happy to see you. Today we have a special lesson as you can see we have some guests so let’s say good afternoon to them. Now you may take your seats.

I have a secret for you. Come here and have a look. Make a circle, please.

So, what’s this? (Its a banana) – Ответы обучающихся.

Do you like it? You can touch it.  Take the banana and say how you feel. You can use these words, look at the board. Let’s repeat after me. (Optimistic, happy, sad, bored, nervous, tired) Список слов висит на доске.

How are you? I am optimistic and happy. What about you? Ответы обучающихся.

Let’s this banana be the symbol of our lesson today. Don’t be afraid, be active and work hard. Everything will be ok. Now take your seats. I put this banana here.

Let’s talk a little bit. Вопросы для разминки.

1.      What is your favourite colour?

2.      Do you like music? What is your favourite singer?

3.      What do you like to do in your free time?

4.      Have you got a brother or a sister?

5.      Is your family big or small?

6.      What do we usually do at our lesson?

7.      When do you go to bed?

8.      Do you eat fruits? What is your favourite fruit?

 

2)      Фонетическая разминка:

Отработка носового звука -n

Now let’s play the game. You need to pronounce this sound. Imagine that we are elephants. Listen to me and repeat.

Now we are going to read the tongue- twister about a young king.(A young king took his ring one morning in spring)

Lets speak it faster. Ученики повторяют скороговорку

 

3)      Определение темы и цели урока.

Now the next task for you is to watch a video. And try to guess what the topic of our lesson is? Просмотр ролика, в котором ребята занимаются любимыми делами: вяжут, играют в футбол, танцуют. What are we going to talk about? So the topic of our lesson is my hobby.

 

4)      Введение лексики.

You know there are so many hobbies we can do. Everybody has his or her hobby. I have a surprise for you. I have hidden something under your desks.

Под столом прикреплены 5 видов хобби на английском, а изображения этих хобби висят на доске

 Look under your desks and try to find. We have got 5 pictures. Match the words to the pictures. Who has the first picture?-Match.

The second…. Дети по очереди выходят и прикрепляют свои карточки к подходящим картинкам.

Listen and repeat after me. Читаем эти определения.

 

Do you like cartoons? I suggest you watching the short video. It’s very funny. So smile. Дети повторяют виды хобби хором. Let’s do it one more time without my help. Can you do it? Повторят без учителя.

 

5)      Формирование коммуникативных навыков в форме монологической и диалогической речи.

Now please take your students ‘books. And turn them over just like me. Let’s imagine that this is your hobby. Your task is to say I like cycling. Дети говорят то, что им нравится. Повторяя предыдущее высказывание партнера, называя свое по цепочке.

Open your students’ books and read task 1. Now you will work in pairs. You should ask about your hobby and answer it. Let’s have a look at the example. You are A and you are B. Читают образец.

-Do you like knitting?

-Yes, I do./No, I don’t.

You have 30 seconds to practice the dialogue with your partner. So lets check.

 

6)      Формирование навыков аудирования.

 

На партах задание, в котором нужно сопоставить имя героя и хобби.You will hear 4 teenagers talking about their hobbies. It’s task number 2 in your students’ books. You need to hear what hobby they have and write them down.

Look at the example under the table and tell me what …..Olivia’s hobby is.

Olivia’s favourite hobby is….

Does everybody agree?

 

7)      Физкультминутка.

So not only people have hobbies. D you remember our banana. Let’s watch what itlikes to do.  Stand up and repeat. Now I have a question for you. What is banana’s hobby?

 

8)      Развитие умений и навыков чтения.

Now we are going to read the text about  a young girl from London. You have got 2 or 3 minutes to read it. Try to understand the main information of the text. (Hello! My name is Jane Scott and I am 9. I live in London. I can swim and run very well. My family is big. I have a mum, a dad and two brothers.My mummy is a teacher at school. She likes to cook. My daddy is a doctor. He likes to play football. My parents are very kind. My brothers are students. They like to read and speak English Their favourite subjects are Geography and English.We have a cute cat. Its name is Felix. It is fat and red. I am a happy girl. I love my family and they love me. )

 

Now look at your desks you have two flowers; red and blue tulips. Now you will see the statements to the text. If the statement is correct show the blue tulip. If the statement is false show the red tulip. На слайде даны утверждения, если утверждения неверны, объясняют почему.

 

9)      Развитие навыков письменной речи.

I’m sure, everybody has smartphones now and you often write some sms or messages to each other. Nowadays there is a very popular hobby among boys and girls. It is writing e-mails. Do you know what email is? Who can explain? Let’s write emails to my students who you saw at the video. Раздать открытки.

Now look at the screen there is my example.  You can colour and draw something on your postcards. Take a look at my variant. Is the task clear for you? You have 5 minutes. You can start.

Now read your postcards to us.

So I’ll take your letters and give them to my students. They will be happy to read them.

 

10)  Рефлексия.

Now tell me again what your favourite hobby is.

How often do you use your smartphones? (every day, minute…) Do you like to send smiles? I want to ask you to send me on my box  your smiles. Look, you have got 3 smiles.

The first –the perfect smile. The lesson was cool and good and you learn something new.

The second smile- There were some tasks which were difficult to you.

The third smile- When there were very difficult and you don’t like the lesson.

Please come and send smiles to me.

What was the most interesting task at the lesson?

I want to thank you for our lesson.  You did a great job.  The lesson is over. See you soon.

 

11)  Домашнее задание.

Your home task will be to write about your family and their hobbies.

 


 

Методическая разработка открытого урока по теме: «Мое хобби»

Методическая разработка открытого урока по теме: «Мое хобби»

Do you like music? What is your favourite singer? 2

Do you like music? What is your favourite singer? 2

На партах задание , в котором нужно сопоставить имя героя и хобби

На партах задание , в котором нужно сопоставить имя героя и хобби
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
24.02.2023