Методическая разработка урока по английскомй языку по теме "Victory Day" 6 класс
Оценка 4.7

Методическая разработка урока по английскомй языку по теме "Victory Day" 6 класс

Оценка 4.7
docx
10.02.2020
Методическая разработка урока по английскомй языку по теме  "Victory Day" 6 класс
разработка_урока_6класс_Английский язык_Spotlight_КНВ_24шк.docx

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение

«Средняя общеобразовательная школа №24 им.С.И.Климакова»

 

Муниципальный этап Международного конкурса методических разработок «Уроки Победы», посвященного 75-летию в Великой Отечественой войне

Номинация: «Лучший урок иностранного языка»

Тема:  “Special day - Victory Day in Russia”

Разработал(a): Ксенофонтова Надежда Викторовна

                                                                                                                                                                                         учитель английского языка,

                                                                                                                                                  МОБУ «Средняя общеобразовательная школа №24 им.С.И.Климакова»

г.Якутск, Республика Саха (Якутия)

 

Цель: способствовать развитию навыков аудирования с выборочным пониманием, навыков поискового чтения, монологической речи и продуктивного письма.

Оборудование: иллюстрации по теме урока

Ход урока

Организационный момент

-Good morning, boys and girls!

-How are you?

-Let’s see if everyone is here

II Актуализация знаний

1.Проверка домашнего задания

Упр 1. Describe the given picture

https://c.tadst.com/gfx/750w/victory-day-russia.jpg

1.Whom can you in this picture?

2. Where is he?

3.What is he doing?

4. Is the man wearing a Superman costume? What is he wearing?

5. What does he look like?

6.Do you like this picture? Why?

2. Работа у доски

Last year we read a lot about special days in different countries. Let’s see what you remember.

 Match the counties to their special days.

1.Russia

a) Thanksgiving

2.Canada

b) The Banana Festival

3.Northern India

c) Chuseok

4.the Phillippines

d) Maslenitsa

5.Korea

e) Holi

Keys: 1d, 2a,3e,4b,5c

( Ученики выполняют задание в тетрадях и у доски , кратко комментируют чему посвящен каждый праздник)

III Работа по теме урока

Today you will learn how to make a speech about a special day.

Упр 1 a (слушают аудиозапись и отвечают на вопрос - Its from Russia)

Упр 1 b Let’s learn the new words and phrases.

1.  broadcast World War II-inspired films- транслировать фильмы о ВОВ

2.  honor veterans-чествовать ветеранов

3.  festivities culminate – кульминация торжеств

4.  military parade-военный парад

5.  a day off-выходной

6.  attend a local military parade-посетить местный военный парад

7.  showcasing Russia’s military forces-показ военной мощи России

8.  to lay wreaths at the war memorial sites-возложить венки мемориальным памятникам

9.  host a program-проводить программу

10.                   featuring wartime- описывая военное время

11.                   surviving witnesses-выживших очевидцев

12.                   passed away-ушедших

Упр 2 Read the text and fill in the missing adjectives

(ученики самостоятельно читают текст и выполняют задание)

Many Russians celebrate Victory Day on May 9. On this day, TV networks broadcast World War II-inspired films, younger generations honor veterans, and the festivities culminate in a military parade at Moscow’s Red Square.

Is Victory Day a Public Holiday?

Victory Day is a public holiday. It is a day off for the general population, and schools and most businesses are closed.

What Do People Do?

Many people attend a local military parade and watch the fireworks at night on Victory Day. The biggest parade is in Moscow’s Red Square, showcasing Russia’s military forces. Most veterans wear their medals as they head to the parade or an event organized by a local veteran organization.

Another tradition is to give flowers, usually red carnations, to veterans in the street and to lay wreaths at the war memorial sites. Neighborhood schools may host a program prepared by the students, featuring wartime songs and poetry.

At home, families gather around a festive table to honor surviving witnesses of World War II and remember those who passed away. They may also watch a favorite Soviet film based on the events of World War II, which is also known as the Great Patriotic War. These films are repeated each year but the audience seems to never grow tired of them.

1….generations

2….. parade

3… holiday

4.…population

5.… veteran    organization

6… carnations

7… …. sites

8…..   songs and poetry

9… table

10.. …. witnesses

11 …. Soviet film

12…… …… War

 

Keys: 1.younger. 2 military. 3.public. 4.general. 5.local. 6.red. 7.war memorial .8.wartime. 9.festive. 10.surviving. 11.favourite. 12.Great Patriotic .

(ученики повторяют прилагательные хором и индивидуально)

Упр 3. Make your own word combinations with these adjectives

(Ученики называют словосочетания)

Упр 4

Time phrases-слова-индикаторы

The order of the events-последовательность событий

Read Misha’s speech. Which words and time phrases does Misha use to show the order of events.

Hello

Today I’m going to talk to you about an important holiday in my country, Russia. In early spring we celebrate Victory Day, a special day in the history of our Motherland. It lasts two days. Before this public holiday , the whole families make special preparations. We put up portraits of our great-grandparents, wear St. George ribbon, buy Red carnations, Red Star medal and go to watch a military parade to the Victory Square. On that day we visit our relatives. We have festive meals. In the evening, we light a special Memory candle and remember our veterans. Finally, there is an exciting fireworks display. Everybody has a great time. Is there anything you would like to ask me?No?

Thank you for listening.

Keys: before, on that day, in the evening, finally

(Ученики читают текст в рубрике Study skills)

Учитель предлагает ученикам подготовить рассказ о праздновании Дня Победы, используя фразы из упр 6 с 50 (SB)

Упр 5. Imagine you want to prepare a speech on a special day in your country, Victory Day. Complete the notes about this day.

Name:

 

 

Time:

 

 

Country:

 

 

Activities/Food:

 

 

Feelings:

 

 

IV Инструктаж по выполнению домашнего задания

Open your Workbook at page 31

If there is anything you don’t understand ask right now.

School assignment: prepare a speech on Victory Day , WB ex 1-3 p.31

V Подведение итогов урока:

-Can you make notes for a speech?

-Can you write a speech on a special day in your country?

(Учитель оценивает деятельность учащихся на уроке)

-That’s all for today. Goodbye!

 


 

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Средняя общеобразовательная школа №24 им

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Средняя общеобразовательная школа №24 им

Where is he? 3.What is he doing? 4

Where is he? 3.What is he doing? 4

Упр 2 Read the text and fill in the missing adjectives (ученики самостоятельно читают текст и выполняют задание)

Упр 2 Read the text and fill in the missing adjectives (ученики самостоятельно читают текст и выполняют задание)

Ученики называют словосочетания)

Ученики называют словосочетания)

School assignment: prepare a speech on

School assignment: prepare a speech on
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
10.02.2020